Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 507144 razy)

Tanaka

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #375 dnia: Czerwca 18, 2017, 08:19:00 pm »
Tak, posiadam ten numer „Nowej Fantastyki”. Skanu zrobić nie mogę, bo nie mam takich możliwości, ale z przepisaniem nie będzie problemu - tekst krótki, szybko pójdzie. Jeśli Panu to odpowiada, mogę podesłać na priv lub wrzucić do wskazanego tematu. Oczywiście za Pańskim pozwoleniem.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #376 dnia: Czerwca 18, 2017, 09:09:51 pm »
Szanowny Panie, to dla mnie trochę krępujące fatygować Pana (przepisywanie), ale, jeśli Panu naprawdę nie sprawiłoby to większego kłopotu, to bardzo proszę.
Zamieścić tutaj, rzecz jasna.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Tanaka

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #377 dnia: Czerwca 18, 2017, 09:30:39 pm »
Również pozdrawiam :)
A przepisywanie było po prostu przyjemne, nie ma mowy o żadnym kłopocie.
**************************


Autor: Stanisław Remuszko
Dar stulecia!

Niemal wszystkie stacje radiowe i telewizyjne na całym świecie podały na czołowych miejscach doniesienie PAP z Krakowa o przyjęciu przez Stanisława Lema prezentu w postaci kontrolnego pakietu akcji koncernu FIAT. Włoskie źródła informują, że prezes koncernu Giovanni Agnelli - zagorzały wielbiciel Lema - nosił się z tym zamiarem już od kilku lat, a całą operację, starannie przygotowaną notarialnie, sfinalizowano w pełnej dyskrecji (i przy całkowitym zaskoczeniu Lema) w Krakowie. Obdarowany, który uchodził dotąd za jednego z najzamożniejszych polskich twórców, stał się tym samym najbogatszym Polakiem i wszedł do ścisłej elity finansowej Starego Kontynentu.
W Turynie z udziałem setek biznesmenów i dziennikarzy odbył się ekskluzywny bankiet połączony z promocją przygotowywanych w tajemnicy nowych produktów włoskiego (włosko-polskiego?) koncernu. I tak jesienią ukaże się na rynku sportowy bolid „LEM 99 superturbo”, o zachwycającej sylwetce projektu Pininfariny. Furorę w całej Europie robi (patrz zdjęcie) rewelacyjny proszek do prania „Nuovo LEM”, wprowadzony masowo do sklepów równocześnie w państwach EWG i byłej RWPG. Mężczyźni w USA i Wielkiej Brytanii dosłownie oszaleli na punkcie włoskiej wody kolońskiej „LEMale”, której zapach działa ponoć zniewalająco na płeć piękną. Spośród innych wyrobów pokazanych na turyńskiej fieście, publikatory wymieniają najczęściej wyśmienite pierożki „TorLEMmini”, przeciwpancerny siedemnastostrzałowy pistolet „Don CorLEMone” kaliber 50 z tłumikiem i celownikiem laserowym, oraz fluorowaną pastę do zębów „DiLEMmato”.
Stanisław Lem, renesansowy geniusz XX wieku, zdobył światowy rozgłos jako autor książek z gatunku SF, które przełożono na 50 języków, gwar i narzeczy oraz wydano w 50 milionach egzemplarzy. Pisarstwo SF zarzucił Lem wszakże dawno, oddając się filozofii, uprawiając intensywne życie towarzysko-intelektualne oraz prywatną politykę. Od lat niekwestionowany polski kandydat nr 1 do literackiej nagrody Nobla. Mieszka w Krakowie na Klinach, dokąd właśnie zmierzają istne pielgrzymki dziennikarzy i ludzi interesu z całego świata, a listonosze ciężarówkami zwożą wory poczty (wśród depesz z gratulacjami znalazła się i taka: „FIAT voluntas Tua stop gLEMp”).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #378 dnia: Czerwca 18, 2017, 09:34:50 pm »
Tanaka, a dałbyś radę jeszcze obrazki gdzie trza dodać, choćby spod linku lemologa? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Tanaka

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #379 dnia: Czerwca 18, 2017, 09:46:04 pm »
W tekście z Nowej Fantastyki zdjęcie Lema z proszkiem pojawia się w tym miejscu:

Furorę w całej Europie robi (patrz zdję-
<< wklejone zdjęcie>>
cie) rewelacyjny proszek do prania „Nuovo LEM”

Z tamtymi z linku nie chciałbym kombinować, bo nie wiem co, gdzie, czy mi w ogóle wolno i czy czegoś nie pomieszam. Ale jeśli ktoś miałby ochotę mnie w tym wyręczyć, byłoby mi bardzo miło. Z góry dziękuję.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #380 dnia: Czerwca 18, 2017, 09:57:16 pm »
Dobra, to poczekajmy co na to lemolog (i autor zdjęcia, a że autor zdjęcia coś nerwowy na moim punkcie, ew. wedytowywanie w/w fotografii ceduję na dowolnego chętnego, który da radę ;)).  Aha: czy dobrze rozumiem, że w tekście z "NF" tylko ta fota z proszkiem była (miałem chyba ten numer nawet ale szczegółów za cholerę nie pamiętam)?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 18, 2017, 10:00:11 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #381 dnia: Czerwca 18, 2017, 10:00:24 pm »
Tanaka II
Dałem oddzielnym, nie poprawiając Tanaki. Wersja rosyjska ma obrazki inne, a oryginalnego nie ma (jest dopiero w komentarzach). Spróbuję dokleić, bo na stronie rosyjskiej obrazek ten jest z bukietu maźka, a ten z kolei czemuś się mi blokuje. Już.. antyreklam mu przeszkadzał.
Zatem bonusowe obrazki z linki lemologa, a jedyny oryginalny to ten z proszkiem.
Hmmm...autor tłumaczenia dokonał pewnych drobnych skrótów. Nie, żebym za bardzo wnikał, ale te zauważone w sumie nieistotności, co ich nie ma, na czerwono.
wizzz.......//////////////
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////


Również pozdrawiam :)
A przepisywanie było po prostu przyjemne, nie ma mowy o żadnym kłopocie.
**************************


Autor: Stanisław Remuszko
Dar stulecia!

Niemal wszystkie stacje radiowe i telewizyjne na całym świecie podały na czołowych miejscach doniesienie PAP z Krakowa o przyjęciu przez Stanisława Lema prezentu w postaci kontrolnego pakietu akcji koncernu FIAT. Włoskie źródła informują, że prezes koncernu Giovanni Agnelli - zagorzały wielbiciel Lema - nosił się z tym zamiarem już od kilku lat, a całą operację, starannie przygotowaną notarialnie, sfinalizowano w pełnej dyskrecji (i przy całkowitym zaskoczeniu Lema) w Krakowie. Obdarowany, który uchodził dotąd za jednego z najzamożniejszych polskich twórców, stał się tym samym najbogatszym Polakiem i wszedł do ścisłej elity finansowej Starego Kontynentu.


W Turynie z udziałem setek biznesmenów i dziennikarzy odbył się ekskluzywny bankiet połączony z promocją przygotowywanych w tajemnicy nowych produktów włoskiego (włosko-polskiego?) koncernu.





I tak jesienią ukaże się na rynku sportowy bolid „LEM 99 superturbo”, o zachwycającej sylwetce projektu Pininfariny. Furorę w całej Europie robi (patrz zdjęcie) rewelacyjny proszek do prania „Nuovo LEM”,

wprowadzony masowo do sklepów równocześnie w państwach EWG i byłej RWPG. Mężczyźni w USA i Wielkiej Brytanii dosłownie oszaleli na punkcie włoskiej wody kolońskiej „LEMale”, której zapach działa ponoć zniewalająco na płeć piękną. Spośród innych wyrobów pokazanych na turyńskiej fieście, publikatory wymieniają najczęściej wyśmienite pierożki „TorLEMmini”, przeciwpancerny siedemnastostrzałowy pistolet „Don CorLEMone” kaliber 50 z tłumikiem i celownikiem laserowym, oraz fluorowaną pastę do zębów „DiLEMmato”.


Stanisław Lem, renesansowy geniusz XX wieku, zdobył światowy rozgłos jako autor książek z gatunku SF, które przełożono na 50 języków, gwar i narzeczy oraz wydano w 50 milionach egzemplarzy. Pisarstwo SF zarzucił Lem wszakże dawno, oddając się filozofii, uprawiając intensywne życie towarzysko-intelektualne oraz prywatną politykę. Od lat niekwestionowany polski kandydat nr 1 do literackiej nagrody Nobla. Mieszka w Krakowie na Klinach, dokąd właśnie zmierzają istne pielgrzymki dziennikarzy i ludzi interesu z całego świata, a listonosze ciężarówkami zwożą wory poczty (wśród depesz z gratulacjami znalazła się i taka: „FIAT voluntas Tua stop gLEMp”).
« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2017, 09:15:23 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #382 dnia: Czerwca 18, 2017, 10:41:00 pm »
Dzięki, Livie :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #383 dnia: Czerwca 18, 2017, 11:25:40 pm »

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #384 dnia: Czerwca 18, 2017, 11:44:43 pm »
lemologu, a wiesz coś o tym jak Lem reagował na te krotochwile? Cieszył się? Irytował (jak na Oramusa za wiadomo co potem)? Bo zakładam, że miał pojęcie (skoro do zdjęcia pozował itd.)...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Tanaka

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #385 dnia: Czerwca 19, 2017, 06:49:01 am »
Aha: czy dobrze rozumiem, że w tekście z "NF" tylko ta fota z proszkiem była (miałem chyba ten numer nawet ale szczegółów za cholerę nie pamiętam)?

Tak jest, tyle że nie ta wklejona przez liva (któremu przy okazji bardzo dziękuję za pomoc z obrazkami) z panem Remuszką, lecz Lema stojącego samotnie z proszkiem. Pod podanym niżej linkiem jest to fotka nr 2:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1117.msg56955#msg56955


lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #386 dnia: Czerwca 19, 2017, 08:50:47 am »
lemologu, a wiesz coś o tym jak Lem reagował na te krotochwile? ...

Nic nie wiem. To pytanie dla skrzata.... W tym i o tym, jak Lem zareagowal na cos takiego:


liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #387 dnia: Czerwca 19, 2017, 09:23:30 am »
@Tanaka
Cytuj
Tak jest, tyle że nie ta wklejona przez liva (któremu przy okazji bardzo dziękuję za pomoc z obrazkami) z panem Remuszką
Acha, to zamieniam.  :)
Cytuj
Nic nie wiem. To pytanie dla skrzata.... W tym i o tym, jak Lem zareagowal na cos takiego:

;D ;D
Miał poczucie humoru, to na pewno się ubawił.
Jak teraz ja. Trzeciej tercji nie ma.
Taki zestaw dotychczas mi świtał jedynie Marleną, a od teraz i patronem.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #388 dnia: Czerwca 19, 2017, 12:08:32 pm »
W tym i o tym, jak Lem zareagowal na cos takiego:

Taak, dobre to jest  :D 8). W jakich okolicznościach powstało i na użytek którego dowcipu?

Taki zestaw dotychczas mi świtał jedynie Marleną, a od teraz i patronem.

Jeszcze i Mel był (co mi się zawsze z jedną szmirą kojarzy). Tak te obrazki zwano, gdy już St. odpadł:



"Złączmy się, bracia, w wspólnym pochodzie,
z Gnomem na czele, z Melem na przodzie"
- Szpotański

Lem też może być, zależy od kolejności:

« Ostatnia zmiana: Czerwca 20, 2017, 02:12:32 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #389 dnia: Czerwca 20, 2017, 02:10:06 pm »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)