1. Jak już wspomniałem, planujemy we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Uniwersytetem Jagiellońskim uruchomić projekt pod nazwą "Biblioteka Lema":
- UJ przymierza się do uruchomienia cyklicznych zajęć, poświęconych szeroko pojętych relacjom książek Lema z innymi książkami (czyli tzw. intertekstualność, ale również rekomendacje samego autora i jego dokonania z dziedziny teorii literatury),
- chcielibyśmy do października stworzyć z Waszą pomocą listę lektur, czyli wyodrębnić te tytuły, które odegrały ważną rolę w twórczości Mistrza: takie, o których Lem pisze bądź takie, które jego twórczość ukształtowały. Profesor Jarzębski sugeruje, że mogą to być również książki nieistniejące bądź istniejące tylko hipotetycznie, na pewno będziemy jednak musieli wybrać te najważniejsze,
- wreszcie, uczestnicy zajęć na studiach będą omawiać poszczególne książki na forum, to znaczy opiekować się i moderować poświęcone im oddzielne wątki. Technicznie wyobrażam to sobie tak, że każdy student (bądź dwójka, w zależności od ilości kursantów) wybierałby sobie jedną pozycję, a następnie zakładał dla niej wątek, którego byłby animatorem.
2. Drugi projekt ma związek ze stypendium, jakie być może uda się ufundować dla autorów najlepszych prac magisterskich bądź doktorskich z dziedziny lemologii. Jesteśmy w fazie koncepcyjnej, ale jeśli zdołamy wszystko dopiąć i wdrożyć, to jednym z etapów ubiegania się o takie stypendium miałoby być przedyskutowanie z Wami na forum danej pracy (jeszcze w trakcie jej pisania, co oczywiście byłoby korzystne dla autora i niejako zwiększało jego szanse na otrzymanie stypendium). Tutaj optymalnie byłoby jakoś uwzględniać ten dorobek dyskusyjny w ostatecznej ocenie zgłoszonej pracy.
Jeśli chodzi o "Biliotekę Lema", to wstępne założenia już zostały przedyskutowane:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1483.15 Czy możemy założyć wątek, który posłuży do ustalenia listy tytułów?
Projekt drugi natomiast wymaga jeszcze dopracowania, ciekaw jestem oczywiście Waszych opinii i oczekiwań.