Autor Wątek: [M] Człowiek a cyberprzestrzeń...Może ktoś pomoże?  (Przeczytany 23461 razy)

Videl666

  • Gość
[M] Człowiek a cyberprzestrzeń...Może ktoś pomoże?
« dnia: Września 28, 2005, 04:19:32 pm »
Człowiek a cyberprzestreń - kreacje świata przedstawionego w literaturze fantastycznej.
Właśnie taki temat wybrałam sobie na maturę z polskiego, a teraz błagam o pomoc. Znacie się na rzeczy, jesteście wszyscy oblatani w fantastyce, czy mogłby mi ktoś poradzic jakie książki mogłabym wykorzystać?
Ponadto może jakieś filmy omawiające problem.  Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc :)
« Ostatnia zmiana: Września 28, 2005, 11:27:05 pm wysłana przez Terminus »

dzi

  • Gość
Re: Człowiek z cyberprzestrzeń... Może ktoś pomoże
« Odpowiedź #1 dnia: Września 28, 2005, 04:40:06 pm »
Polecam "Bomba megabitowa" Lema... Praktycznie cala jest o internecie...
Z filmow to Kosiarz umyslow, Siec (ten z Sandra Bullock). Nowych nie znam...

Deckert

  • Gość
Re: Człowiek z cyberprzestrzeń... Może ktoś pomoże
« Odpowiedź #2 dnia: Września 28, 2005, 04:49:42 pm »
Z nowych to chyba Matrix się nada...  :)

CU
Deck

dzi

  • Gość
Re: Człowiek z cyberprzestrzeń... Może ktoś pomoże
« Odpowiedź #3 dnia: Września 28, 2005, 04:52:24 pm »
Haha jak moglem nie wspomniec o Martixie!?!?!?!?!  ;D

Jeszcze "13 Pietro"...

Videl666

  • Gość
Re: Człowiek a cyberprzestrzeń... Może ktoś pomoże
« Odpowiedź #4 dnia: Września 28, 2005, 06:38:55 pm »
Dzięki, za wskazówki, choć muszę was jeszcze pomęczyć ;)
Czy  opracowując ten temat, wypadałoby wspomnieć o cyber punku, androidach itp. Może jeszcze jakieś ciekawe ksiązki...

Terminus

  • Gość
Re: Człowiek z cyberprzestrzeń... Może ktoś pomoże
« Odpowiedź #5 dnia: Września 28, 2005, 06:40:04 pm »
Lem, wspomnienia Ijona Tichego, opowieść pt. ,,prof. A. Dońda"

dzi

  • Gość
Re: Człowiek z cyberprzestrzeń... Może ktoś pomoże
« Odpowiedź #6 dnia: Września 28, 2005, 07:55:22 pm »
Cyberpunk bezposrednio z cyberprzestrzenia zwiazany nie jest, androidy tez nie. W swiecie cyberpunka jednak jest "zawod" takiego typa ktory sie porusza po sieci i np kradnie informacje, to jedyne moim zdaniem co podchodzi...

A w ogole wczytalem sie w temat, jest zaiste ciekawy, skupcie sie. "Czlowiek z cyberprzestrzeń"

nty_qrld

  • Gość
Re: Człowiek z cyberprzestrzeń... Może ktoś pomoże
« Odpowiedź #7 dnia: Września 28, 2005, 10:58:23 pm »
Cytuj
Lem, wspomnienia Ijona Tichego, opowieść pt. ,,prof. A. Dońda"

EEEee..?
Co ma wspólnego Do_not_do_it z cyberprzestrzenią?

pzdr

Terminus

  • Gość
Re: Człowiek z cyberprzestrzeń... Może ktoś pomoże
« Odpowiedź #8 dnia: Września 28, 2005, 11:24:35 pm »
Ups, pomyłka. Rzeczywiście 'Ze Wspomnień Ijona Tichego' ale opowiastka I i skrzynie profesora Corcorana.

Zawsze myli mi się teń Corcoran z Dońdą.

(Jeśli ktoś jest zupełnie zielony, to dodam, że to jest część Dzienników Gwiazdowych).

« Ostatnia zmiana: Września 28, 2005, 11:25:24 pm wysłana przez Terminus »

Videl666

  • Gość
Re: [M] Człowiek a cyberprzestrzeń...Może ktoś pom
« Odpowiedź #9 dnia: Września 29, 2005, 04:42:41 pm »
Dobrze, że to dodałeś, bo szczerze mówiąc jestem "zielona" w literaturze Lema. Poszperałam w internacie i dowiedziałam się, że głównym autorem książek z zakresu cyberprzestrzeni jest William Gibson. W swojej pracy będe się pewnie opierała głównie na jego literaturze. Niewiem czy wypadałowy wspomnieć o anime Ghost in the shell... Ale biorąc pod uwagę, że komisja pewnie też jest zielona to może i warto.
Szczerze mówiąc to najtrudniejszy jest dla mnie pierwszy krok - wstęp, rozpoczęcie całej pracy. Niewiem od czego zacząć, być może wyjaśnienia co to jest ta cyberprzestrzeń...?

dzi

  • Gość
Re: [M] Człowiek a cyberprzestrzeń...Może ktoś pom
« Odpowiedź #10 dnia: Września 29, 2005, 04:54:16 pm »
W ghost in the shell jedyny zwiazek z cyberprzestrzenia to master of puppets (choc w sumie to glowny element filmu)...

Gibson to ten "tworca cyberpunka".

A od czego zaczac to tez nie wiem...

Pamietaj jednak by nie mowic nie na temat, bo nawet zielona komisja jesli zrozumie co to "cyberprzestrzen" na luzie wylapie ze gost nie pasuje jesli zaczniesz opowiadac ze jest o robotach...

Z filmow matrix to przeidealny typ. Mozesz to kartezjusza nawet nawiazac. O, przeczytaj zreszta temat "lem tworca pomyslu o matrixie"


Poza tym mysle ze przychylniej spojrza jesli bedziesz opowiadac o ksiazkach. Jako jedyny przyklad filmu podal bym matrixa i obficie rozwinal w jakies rozwarzanie (patrz wspomniany temat).

Z ksiazek jak mowilem, bardzo "realna" jest Bomba Megabitowa. To jest esej na temat wirtualnej rzeczywistosci i internetu.

Terminus

  • Gość
Re: [M] Człowiek a cyberprzestrzeń...Może ktoś pom
« Odpowiedź #11 dnia: Września 29, 2005, 08:49:14 pm »
Z filmów jeszcze Avalon.

Deckert

  • Gość
Re: [M] Człowiek a cyberprzestrzeń...Może ktoś pom
« Odpowiedź #12 dnia: Września 30, 2005, 06:06:09 pm »
Jeden z pierwszych filmów prezentujących związek człowieka z cyberprzestrzenią był "Tron". Warto o nim wspomnieć jako o kinowym prekursorze wszystkich pozostałych filmów o cyberspace.

CU
Deck

dzi

  • Gość
Re: [M] Człowiek a cyberprzestrzeń...Może ktoś pom
« Odpowiedź #13 dnia: Września 30, 2005, 09:42:42 pm »
No i na koniec esencja (zdradze Ci tajemnice ze wszystkie pomysly Lema znajdziesz przedokladnie przeanalizowane w Summa Technologiae).

Rozdzial VI. Fantomologia oraz rozdzial VII. Stwarzanie swiatow z Summa Technologiae. (Calosc ma z 80 stron zaledwie). Jak widzisz wtedy ('66) nie istniala nawet nazwa "rzeczywistosc wirtualna", Lem nazwal dziedzine tym sie zajmujaca "fantomologia". Zreszta, poczytaj...

Terminus

  • Gość
Re: [M] Człowiek a cyberprzestrzeń...Może ktoś pom
« Odpowiedź #14 dnia: Października 01, 2005, 12:57:41 am »
Cytuj
No i na koniec esencja (zdradze Ci tajemnice ze wszystkie pomysly Lema znajdziesz przedokladnie przeanalizowane w Summa Technologiae).



Na pewno wszystkie? :]