Autor Wątek: Patriotyzm polski  (Przeczytany 321554 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #795 dnia: Lutego 01, 2017, 08:56:42 pm »
Jak tak męczysz, to może znów pojadę Ziemkiewiczem (z którym po raz któryś zgadzam się jak rzadko*):
http://fakty.interia.pl/opinie/ziemkiewicz/news-pomnik-tak-ale-dla-bolka,nId,1026088

* Oczywiście zakładając - co najmniej roboczo - rzetelność wiadomej analizy (ale powiedzmy, że jestem gotów ją uznać, bo wciąż mam pewne - acz nie ślepe - zaufanie do organów państwa).
« Ostatnia zmiana: Lutego 01, 2017, 09:16:16 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #796 dnia: Lutego 01, 2017, 10:58:09 pm »
Mam uczucia podobne do Maźka w kwestii gumna.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #797 dnia: Lutego 02, 2017, 11:59:21 am »
W sumie jednak nasza władza jest łaskawsza. W Krakowie Bierut postawił hutę im. Lenina i miasto Nowa Huta dla klasy robotniczej, żeby inteligenty nie skakały, a nasza władza postanowiła jedynie nieco rozwodnić Warszawkę.

P.S. Q w zasadzie z przyjemnością przeczytałem, choć Ziemkiewicz zraża mnie butą. Nie sądzę, żeby wierzył w tezę, że gdyby L.W. powiedział że współpracował, żeby ich wykiwać to naród by mu wybaczył (zwłaszcza ta część, która czytuje jego samego ;) ).
« Ostatnia zmiana: Lutego 02, 2017, 11:40:42 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #798 dnia: Marca 09, 2017, 06:33:21 pm »
Dostaliśmy ftwasz! Dla mnie to wypisz wymaluj unijny gest Kozakiewicza:

http://www.rp.pl/Wybor-przewodniczacego-RE/170308895-Szczyt-Unii-Europejskiej---relacja-na-zywo.html

R.

pjes: i na dodatek jeszcze gotujemy rosół http://www.stefczyk.info/blogi/na-moj-rozum/rosol,19521588172

Oj, na dodatek kroi się afera, o jakiej PiS nawet nie marzył... W Brukseli jak za komuny? http://wyborcza.pl/7,75399,21478942,tusk-wygral-27-1-jak-wygladal-ten-dzien.html?v=1&pId=43840989&send-a=1#opinion43840989

ktoś tu znowu edytować się oduczył (albo b. chce zaznaczyć swoje istnienie, jak dziecko z przedszkola +/-); nic to, scaliłem - Q
« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2017, 07:36:09 pm wysłana przez Q »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #799 dnia: Marca 10, 2017, 09:57:46 pm »
Ziemkiewicz zraża mnie butą.

Fakt. Ten urok jego wypowiedzi (i publicznego stylu bycia) jest zauważalny.

Nie sądzę, żeby wierzył w tezę, że gdyby L.W. powiedział że współpracował, żeby ich wykiwać to naród by mu wybaczył (zwłaszcza ta część, która czytuje jego samego ;) ).

Kiedy to nie jest takie oczywiste... Ta część narodu - wbrew pozorom - też potrafi wybaczać jak na zamówienie, gdy jej uznawane przez nią autorytety każą (choć z lubością zarzuca to samo tzw. środowisku "GW" - czyni identycznie). Dowodem kariery Kryżego i Piotrowicza. Dowodem nagroda wręczona Wielgusowi na KUL-u już po tym jak wyszło, że był TW (laudacja jest b. znamienna)...  Jak pisałem: współczesne polityczne sympatie zdają się b. mocno, decydująco wręcz, wpływać na ocenę przeszłości (nie tylko po tej stronie sceny politycznej zresztą).

Cytuj
tusk-wygral-27-1

Jeśli chodzi o tę sprawę... Nie wiem czy zwróciliście uwagę na jedną rzecz: otóż wygląda na to, że PiS nie ma żadnych twardych dowodów (ani nawet materiałów niebędących stuprocentowym dowodem, ale pozwalających powziąć uzasadnione podejrzenia) jakichkolwiek win (takich poważnych, kryminalnych, nie ew. drobnych proceduralnych uchybień) przewodniczącego Tuska czy to w sławetnej sprawie Smoleńska, czy to afer jakie się za rządów PO zdarzały. Gdyby, bowiem, je miał, to - biorąc na zdrowy rozum - powinny być użyte w tej kampanii.

Oczywiście pojawia się pytanie czy wyborcy (zwani czasem Suwerenem, kiedy indziej ciemnym ludem ;) ) to zauważyli. Bo jeśli tak, to - na logikę - powinniśmy być teraz świadkami odchodzenia od tych dwu Wielkich Narracji PiS-u ;) (o ile, z kolei, dostrzeże owo ew. zauważenie ;) ekipa rządząca, i zrozumie, że - jeśli nastąpiło - trudno będzie dalej pewne tezy forsować).
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2017, 04:44:50 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #800 dnia: Maja 03, 2017, 01:00:28 pm »
W zeszłym roku pewien gościu (profesor-generał albo na odwrót) powiedział mi, że Konstytucja 3 Maja była tak spóźniona, że praktycznie nic Polsce nie dała. Trudno wierzyć komuszemu synowi, więc  poświęciłem dziś kwadrans na guglowe szukanie jakichś zwięzłych opracowań KRYTYCZNYCH wobec tej Konstytucji, ale niczego nie znalazłem. Wszystkie noty i teksty wynoszą ten akt prawny pod niebiosa, przy czym jego historyczna patryjotyczna doniosłość polega wyłącznie na pierwszeństwie (lub drugim miejscu). Dla mnie to za mało (eufemizm).
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #801 dnia: Maja 03, 2017, 06:52:51 pm »
Cytuj
W zeszłym roku pewien gościu (profesor-generał albo na odwrót) powiedział mi, że Konstytucja 3 Maja była tak spóźniona, że praktycznie nic Polsce nie dała. Trudno wierzyć komuszemu synowi, więc  poświęciłem dziś kwadrans na guglowe szukanie jakichś zwięzłych opracowań KRYTYCZNYCH wobec tej Konstytucji, ale niczego nie znalazłem.
A co Polsce dał rozmówca-profesor-generał?
Słyszałem kiedyś taki trop. Konstytucja przyspieszyła II i w konsekwencji zaraz potem III rozbiór. Gdyby nie ona, RP doczekałaby w przyzwoitym kształcie i kondycji wewnętrznej (przynajmniej gospodarczo) czasów Napoleona, czyli raptem 15 lat i wspólnie z nim;
a) pokonała Rosję
b) wspólnie z Rosją pokonał Napoleona, za co ta pierwsza by się odwdzięczyła.
   Pachnie mi to konserwatystami krakowskimi, stańczykami, krakowską szkołą historyczną, a w nowszych czasach "narodowcami" nawróconymi (prawdziwie lub udając) na komunizm typu Piasecki, Bocheński itp.
Tu też pasuje mi „twój” generał.

 Zasadniczo zauważyłem, że wielu ludzi ma tendencję do wysługiwania się historią by uzasadnić swoje bieżące wybory. Lub nawet usprawiedliwić. Gadając w stylu - historia nas osądzi...
A z historii „tania dziewka”. Każdy może ją uprawiać po swojemu. I wyciągać co lubi.
 Drugie zasadniczo, to to, że zazwyczaj nie ma jednoznacznej oceny. Zależy ona od przyjętych kryteriów, te zaś. od cech osobowych oceniającego; i przede wszystkim, ocena jest zmienna w czasie. Nie ma jednej "na zawsze".
Z wieloma wydarzeniami tak; zaraz po - niedobre, 20 lat później - dobre. 100 lat później - znów niedobre etc. Dziś dostrzega się, by zilustrować tezę, dobre strony działalności Stalina co do zabrania nam kresów. Da się to uzasadnić współczesną sytuacją, ale powiedziałbyś  to 50 lat temu… zdrajca-komuch i sprzedawczyk.
Ot, były inne realia.
 W końcu jak wiadomo Piłsudski terrorystą był.
Cytuj
Wszystkie noty i teksty wynoszą ten akt prawny pod niebiosa, przy czym jego historyczna patryjotyczna doniosłość polega wyłącznie na pierwszeństwie (lub drugim miejscu). Dla mnie to za mało (eufemizm).
To chyba źle czytałeś. Pół krakowskiej i cała warszawska szkoła historyczna są peanem na jej cześć. Bardzo konkretnym. I nic tam o pierwszeństwach…
Tu kawałek dyskusji o tym co by było, gdyby
http://www.historycy.org/historia/index.php/t36554.html
O, tu masz nawet profesora.
Życiorys, bym powiedział - typowy. 8)
W latach 1977-1981 członek PZPR. Od 1981 roku uczestnik podziemnej „Solidarności”, wykładowca Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego, zaangażowany w działalność prasy podziemnej, w tym redaktor naczelny niezależnego pisma „Alternatywy”.
W latach 90 XX w. był członkiem NSZZ Solidarność, Unii Demokratycznej, Komitetu na rzecz prezydentury prof. Adama Strzembosza a następnie Komitetu na rzecz prezydentury dr hab. Hanny Gronkiewicz-Waltz.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Chwalba
I jego wypowiedź o rzeczonej K3m.
http://www.fronda.pl/a/konstytucja-3-maja-zgubila-polske,1705.html
« Ostatnia zmiana: Maja 03, 2017, 06:58:18 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #802 dnia: Maja 03, 2017, 08:24:34 pm »
Osobiście uważam, bez czytania załączników, że K3M była dla Polski mniej więcej tym, czym uścisk dłoni dwóch facetów, którzy tak się bili nad urwiskiem, że w końcu zlecieli w przepaść. I po drodze uścisnęli sobie dłonie - i to był wielki sukces, że się pogodzili, jak ta Konstytucja. 0,3 s później była mokra plama - no ale o to przecież mniejsza ;) ...

Zabawne, że ta konstatacja dokładnie w tym kształcie naszła mnie około godziny przed przeczytaniem tych postów. Więc za Remuszką: miejsce drugie, i to z dyskwalifikacją w ostatecznym rozrachunku. Wolałbym drugie od końca ale z sukcesem - ale to nie z moim narodem :) .
« Ostatnia zmiana: Maja 03, 2017, 08:27:33 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #803 dnia: Maja 03, 2017, 09:23:40 pm »
Cytuj
uścisk dłoni dwóch facetów, którzy tak się bili nad urwiskiem, że w końcu zlecieli w przepaść. I po drodze uścisnęli sobie dłonie - i to był wielki sukces, że się pogodzili,
:)
Przypomniałeś mi tą lotną amforą lubiany fragment z raczej kiepskiego opowiadanka Pielewina.
Nie rozśmieszaj mnie, Ugli. Wolna wola.
Życie jest jak upadek z dachu. Możesz się zatrzymać?
Nie.
Możesz zawrócić?
Nie możesz.
Możesz polecieć w bok?
Tylko w reklamie gatek do skakania z dachu.
Wolna wola polega na tym, że masz wybór: pierdnąć w locie albo wytrzymać do ziemi.
I właśnie o to spierają się filozofowie.

Cytuj
0,3 s później była mokra plama - no ale o to przecież mniejsza ;) ...
Czarnowidz. Naród w sumie przetrwał, a państwo też się raz dwa trzy (tłumaczę akademijnie - po stu dwudziestu trzech latach niewoli...), odrodziło.
Ma się takie dziedzictwo, jakie się ma.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #804 dnia: Maja 03, 2017, 09:37:27 pm »
Cudne. Ja bym się raczej zesrał. Czyli dylemat miałbym poniekąd większy. No to raz-dwa-trzy otwarłem kolejną flaszę... znaczy tą, lejdejską. No ale widzisz Pan, primo to jednak długo, jakbyś tak dziś narodowi zapowiedział, że dajmy na to bedzie miał pobory jak Niemiec za raz-dwa-trzy lat, wtóro dostrzegam w K3M przypadek radzieckiego człowieka, któren nie jest w stanie podnosić codziennie kilograma dla dobra otczyzny, ale jak co do czego to tonę dźwignie, a po trzecie dźwignął się un naród tylko i wyłącznie na wskutek kłótni, którą nad nim jak nad serem lis z krukiem wszczęli. Zresztą jak tylko się dźwignął - to sam popadł w kłótnię, Narutowicza odstrzelił aż Marszałek musiał most zająć. Czasem mam szczere wrażenie, że gdyby nie PRL i żelazna szyna na szczenie ze śrubą zaciskową - to byśmy się rozpadli po kolejnym dwudziestoleciu międzywojennym - zresztą 2017 minus 1989 co do rzędu pasuje do tej reguły...
« Ostatnia zmiana: Maja 03, 2017, 09:40:04 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #805 dnia: Maja 03, 2017, 10:12:45 pm »
Przykro się z Maziastym zgadzać bez kłótni, ale ma raczej słusznego, niestety*

R.

*w nadziei, że pan Cetarian nie słyszy.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #806 dnia: Maja 12, 2017, 06:02:14 pm »
http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,21801883,pilne-uczestnicy-czarnego-protestu-mieli-naklejki-polki-walczacej.html?v=1&pId=44654033&send-a=1#opinion44654033

Oświadczam, że w miejscach publicznych na znak solidarności stale noszę na lewym ramieniu logo Polki Walczącej - dokładnie takie, jakim ilustrowana jest ta nota. Chętnie powtórzę to i zademonstruję przed sądem. Upoważniam zainteresowanych prawników do skorzystania z moich namiarów. Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #807 dnia: Maja 12, 2017, 07:30:37 pm »
Liv, właśnie dlatego :) .

Apropos, czy Ty rozumiesz powody, dla których Owsiak dla Kaczyńskiego jest be? Bo ja nie. Nie mam nic do nikogo, kto co wspiera i dlaczego. Ale czynne zwalczanie jednej określonej dobroczynności na wszelkie sposoby nie jest dla mnie zrozumiałe,

TZW dobroczynność zaczęła pierwsza.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Maja 12, 2017, 11:48:42 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #809 dnia: Maja 13, 2017, 12:18:56 am »
Panie Smoku, Pan, jako patriota, jest za czy przeciw wyrokowi sądu w sprawie znaku Polki Walczącej?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )