Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Ambrose

Strony: 1 [2] 3
16
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Lipca 15, 2011, 05:36:30 pm »
Olabogant klasyczny
Zmartwunek frasunkowy
Przeżywacz marudny
Strachliwiec wokozaglądalski

Uf..., nie jest łatwo, dlatego tym większy szacunek dla użytkowników, którzy wcześniej coś stworzyli.


17
Konkurs "Książka za recenzję" / Zaiste, filozofia przypadku
« dnia: Czerwca 27, 2011, 05:37:18 pm »
O rany, co za zbieg okoliczności. Ja również, wykorzystując sukces moich płodów myślowych, wszedłem w posiadanie "Filozofii przypadku", którą to z ogromną ochotą przeczytałem. Widać, lektura ta cieszy się całkiem sporym i jakże słusznym powodzeniem.

Raz jeszcze gratuluję recenzji oraz nagrody.

18
Hyde Park / Re: think tank?
« dnia: Kwietnia 23, 2011, 01:30:49 am »
To bardzo ciekawy temat, nad którym również nieco rozmyślałem, pobudzony do tego w dużej mierze lekturą Summy. Chciałbym się podzielić moimi płodami myślowymi.

W moim odczuciu rozwój człowieka będzie przebiegać dwutorowo. Z jednej strony coraz bardziej realna (w sensie w zasięgu ręki) wydaje się być wirtualna rzeczywistość. Na moje amatorskiej oko, szczególne bodźce do prac w tym kierunku będą (już są obecne?) występować środowiskach firm produkujących gry komputerowe oraz w branży pornograficznej. Obecny człowiek wymaga coraz więcej przeżyć i doznań bez wychodzenia z domu - możliwość wcielenia się w elitarnego żołnierza, podróżnika przeżywającego niesamowite przygody, piłkarza z kosmicznymi wręcz umiejętnościami, rzezimieszka gwałcącego co popadnie i w dodatku bezkarnie to klucz do sezamu, który będzie chciał pozyskać każdy koncern komputerowy. Natomiast od fantomatyzacji (tak to przynajmniej widzę ja) zostanie już utworzony naturalny pomost do wspomnianej w tym temacie cyborgizacji.

Drugim torem będzie natomiast pędził pociąg wiozący coraz to nowe możliwości doskonalenia własnego ciała. Zacznie się zapewne niewinne - od drobnych korekt wyglądu, figury, sylwetki, następnie przyjdzie nieco cięższy kaliber, czyli próba eliminacji groźnych chorób, wszelakiej maści wad i ułomności. Kolejnym, niejako naturalnym krokiem wydaje mi się możliwość planowania dziecka - z tym, że będzie to planowanie w każdym calu i elemencie - począwszy od wyglądu, a skończywszy na predyspozycjach umysłowych, usposobieniu, czy charakterze.

Nie wiem, który pociąg będzie pędził szybciej, ale przeczucie mówi mi, że w pewnym momencie tory połączą się, ale niestety nie jestem już w stanie wyobrazić sobie, co z tego wyniknie (chroniczny brak kreatywności). Hm. A może tory w ogóle się nie złączą i nastąpi rozłam, na ludzkość, której ewolucja będzie przebiegać w kierunku cyborgów oraz na ludzkość opartą na bioinżynierii, która będzie wyznawać swoistą formę czystości człowieka (tj. braku dodatków technicznych w organizmie) ?

Wiem, że wiele z powyższych powtarza się z przytoczonymi wcześniej słowami i przemyśleniami. Nie mniej jednak chciałem się tylko podzielić z moim dorobkiem refleksyjnym na wywołany temat.

19
Forum in English / Re: Magellan Nebula
« dnia: Kwietnia 22, 2011, 01:50:46 am »
Officially, the film does not based on the novel Magellan Nebula. But in film appears orbital battle station - this is a topic directly taken from Lem's novel. Furthermore, the aim of space expedition is very similar.
But we can say that the relationship is really a very poor.

20
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Kwietnia 04, 2011, 09:53:04 pm »
Oj, nie, nie, protestuję. Z pierwszą wersją namęczyłem się z własnej winy, bom niedokładnie przeszukał Wizję lokalną. Sam sobie zaszkodziłem. A w dodatku później, przy drugiej próbie, nie wiadomo skąd, wzięła mi się nagle łyżeczka zamiast 1 cm sześciennego. Dlatego wydaje mi się, że na czekoladkę nie zasłużyłem - a już na pewno nie na całą :)

21
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Kwietnia 04, 2011, 08:28:59 pm »
Ojej, rzeczywiście, nie popatrzyłem dokładnie. Nie skorzystałem ze wskazówki z kawą i się to na mnie zemściło.

"Usiedliśmy przy małym stoliku opodal okien, pod rododendronem rosnącym z majolikowego kubła, między nami dymiła maszynka z mokką i stała jedna filiżanka, dla mnie, ... (...)

— Artykuły spożywcze też? Ta kawa…?
— Tak i nie. Być może wprowadziłem parta niechcący w błąd co do technologii. Pan sądzi, że wszystko jest sporządzone z SAMYCH bystrów. Wyłącznie z nich. Tak nie jest. One tylko znajdują się we wszystkim, jak, powiedzmy, zbrojeniowa stal w ziemskim żelazobetonie…
— Ach tak? Więc, powiedzmy konkretnie — są w tej kawie? pływają w niej? ale ja nie czułem, pijąc…
Musiałem mieć na twarzy grymas niesmaku, bo Luzanin rozłożył ręce z ubolewaniem.
— W tej ilości kawy mogło być około miliona bystrów, ale one są mniejsze od ziemskich bakterii, nawet od wirusów, a to żeby nie można ich odfiltrować… Podobnie jest z włóknem pana odzieży, ze skórą obuwia, ze wszystkim."

Zakładając, że filiżanka ma około 125 ml, a łyżeczka 5 ml, to wychodzi na to, że w łyżeczce jest 25 razy mniej bystrów niż w całej filiżance (1 000 000 000 : 25 = 40 000). Ojej, czyli popełniony przeze mnie błąd był rzeczywiście ogromny.

22
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Kwietnia 04, 2011, 07:10:12 pm »
Mi się podoba tylko zastosowałbym współczynnik, jako że nie można kulami ściśle wypełnić objętości.

Rzeczywiście, w ferworze walki z problemem, nie uwzględniłem tego bardzo ważnego faktu. Załóżmy zatem tetraedryczny sposób ułożenia naszych kulek - bystrów. Wówczas współczynnik wypełnienia przestrzeni wynosi 0,74. Czyli moje 2 eksa bystrów muszę jeszcze przemnożyć przez owe 0,74. Wychodzi zatem, że w 1 cm sześciennym kawy mokki mieści się około 1,5 eksa bystrów.
Dzięki za słuszną uwagę Maźku.

23
Lemosfera / Odp: Ulubione cytaty z Lema
« dnia: Kwietnia 04, 2011, 12:23:57 am »
"„Niezwyciężony”, krążownik drugiej klasy, największa jednostka, jaką dysponowała baza w konstelacji Liry, szedł fotonowym ciągiem przez skrajny kwadrant gwiazdozbioru. Osiemdziesięciu trzech ludzi załogi spało w tunelowym hibernatorze centralnego pokładu. Ponieważ rejs był stosunkowo krótki, zamiast pełnej hibernacji zastosowano pogłębiony sen, w którym temperatura ciała nie opada poniżej dziesięciu stopni. W sterowni pracowały tylko automaty." - Niezwyciężony

24
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Kwietnia 04, 2011, 12:21:19 am »
"Bystry to elementy logiczne, niewidzialne gołym okiem, bo wielkości dużych molekuł" - Wizja Lokalna.
W dalszej kolejności przystąpiłem do zbadania, jaka jest średnia średnica białka (które moim zdaniem może być uznawane za dużą molekułę). Wyczytałem że waha się w granicach od 3 do 6 nm (http://tnij.org/k8dv). Wybrałem 5 nm. Przyjąłem uproszczenie, że białko, znaczy się bystr, jest kulą - obliczyłem zatem objętość takowej kuleczki. Wyniki oscyluje wokół 524 nm sześciennych. W celu zbadania, ile takich bystrów (przyjmując, że poprzednie założenia są poprawne) mieści się w 1 cm sześciennym kawy, podzieliłem objętość kawy przez objętość bystrów. Przy czym, zamieniłem obie objętości na metry sześcienne, co by mi łatwiej było rachować.
I tak objętość bystra to 524*10^-27 metrów sześciennych, a mokki to 1*10^-6 metrów sześciennych. Po podzieleniu objętości kawy przez objętość jednego bystra wyszła mi ogromna liczba ok. 2*10^18 (słownie: dwa razy dziesięć do potęgi osiemnastej) bystrów. Wyczytałem, że mnożnik 10^18 zwie się "eksa", zatem w 1 cm sześciennym kawy mokki mieści się około 2 eksa bystrów.

25
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Kwietnia 02, 2011, 12:50:34 pm »
Przeglądając okładki książek Pana Lema, zauważyłem, że japońskie wydanie "Dzienników Gwiazdowych" z roku 2009 (wydawca: Hayakawa) posiada dokładnie taką samą okładkę jak "Fundacja i imperium" I. Asimova (wydawca: Rebis, rok 2009) - wrak statku, dryfujący swobodnie w przestrzeni kosmicznej na tle jakieś planety.
Jakby tego było mało - "Opowieści o pilocie Pirxie", które wydane zostały również przez Hayakawę, posiadają identyczną okładkę jak "Fundacja" Asimova (także Rebis). Ciekaw jestem, kto tu od kogo kopiuje.

26
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Kwietnia 01, 2011, 07:24:37 pm »
Jak słusznie zauważono w powyższym poście, wzmianka na temat gomoku znajduje się na stronach 20 oraz 21. Rozszerzając nieco wątek, rzeknę, że algorytmu, który zapewniłby mi zwycięstwo w każdej partii, którą rozpoczynam nie posiadam, ani nie znam (stąd też moje jakże średnie osiągnięcia w tej grze). Z tego co się orientuję, mało kto w ogóle chwali się takim algorytmem, prezentując go wszem i wobec. Przeprowadzono natomiast odpowiednie testy, tj. przedstawiono dowód, że istnieje strategia wygrywająca dla czarnych poprzez podanie wszystkich możliwych kombinacji ruchów za pomocą specjalnego programu (Victoria, w przytoczonej przez mnie pracy jest o tym mowa). Po raz pierwszy uczynił to Duńczyk Victor Allis (o czym również można się dowiedzieć na podstawie wspomnianej lektury).
Jeśli Szanownego Pana temat niezwykle frapuje, to mogę jeszcze podrzucić taki oto link: http://psgrip.byethost16.com/joomla/index.php/gomoku-standard - autor przedstawia tutaj 2 rodzaje otwarć, które dają pewne zwycięstwo (sure win - SR). Dodam jeszcze tylko, że pliki, które można pobrać są w formacie .leb, do jego otwarcia można użyć programu Renlib (link, dzięki któremu można go ściągnąć znajduje się na podanej przeze mnie stronie - po prawej stronie, w zakładce "Linki").

27
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Kwietnia 01, 2011, 12:56:52 pm »
Swego czasu, grałem nieco w tę odmianę popularnego "kółka i krzyżyka" - zwie się ona gomoku. I niestety jest coś takiego jak strategia wygrywająca dla gracza, który rozpoczyna rozgrywkę (kolor czarny).
Szersze dane na ten temat można znaleźć w pracy magisterskiej pana Golucha (zainteresowanych odsyłam: www.kaims.pl/~goluch/doc/mgr-two-sided.pdf - str. 20 - 21).

28
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Marca 31, 2011, 12:38:57 am »
Od razu napiszę, że rymu szukanego nie znam, a co gorsza, nie mam już nawet pomysłu, gdzie go szukać. Co by pokazać trud moich poszukiwań, zaprezentuję tylko ich tok.

Na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, że takich rymowańców można spodziewać się w Cyberiadzie, ewentualnie w Bajkach robotów, gdzie aż gęsto od całej masy neologizmów typu rymowanego, stylu zresztą bardzo lemowego. Niestety, póki co, żadnego takiego rymu się nie doszukałem.

Po wnikliwej analizie zaprezentowanej podpowiedzi, nasuwa się myśl, że może chodzić o któreś z opowiadań, których akcja rozgrywa się wokół domniemanego morderstwa. Do głowy przychodzi mi Katar. Ale wiadome jest (tym szczęśliwcom, którzy ową księgę przeczytali), że w końcowym efekcie, okazuje się, że na dobrą sprawę żadnego morderstwa nie było, a śmierć osobników została spowodowana przewrotnym losem i nieszczęśliwym splotem wielu czynników. Mimo to, Katar został przeze mnie przejrzany, ale rym, jak dotąd odnaleziony nie został.

Może jeszcze jakaś mała podpowiedź  :) ?

29
Lemosfera / Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« dnia: Marca 16, 2011, 11:08:16 pm »
(...)
Może "Bomba megabitowa", Rasa drapieżców", "Rozważania sylwiczne"?
Teraz nie bardzo mam czas szukać.
(...)

Wydaje mi się, że nie będzie to ani "Bomba megabitowa", ani "Sylwy" a przynajmniej te zgromadzone w tomie "Sex Wars" GW. Czytałem wymienione księgi całkiem niedawno i nie kojarzę by ta bardzo popularna sentencja pana Lema się w nich pojawiła.

* Mam nadzieję, że się nie mylę, bo wyjdzie na jaw moje "uważne" czytanie :)

30
Lemosfera / Re: Pomożecie?
« dnia: Marca 07, 2011, 07:03:22 pm »
Dziękuję za gratulacje i rzecz jasna ja również gratuluję pozostałym uczestnikom.

Z dyskusji wnioskuję, że niektórzy są ciekawi, kto skrywał się pod danym nickiem. Pozwolę sobie zatem wyjaśnić, że pod moim nickiem nie skrywa się żaden wcześniejszy użytkownik tego forum. Jestem tu nowy, co prawda stronę poświęconą panu Lemowi znam bardzo dobrze i często na niej goszczę, ale na forum jakoś nigdy nie zaglądałem. Do rejestracji skłonił mnie właśnie ogłoszony konkurs.

Strony: 1 [2] 3