Autor Wątek: Pytam:  (Przeczytany 426733 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #225 dnia: Sierpnia 20, 2015, 05:10:58 pm »
W dniu 19 sierpnia 2015 22:31 użytkownik Stanisław Remuszko <remuszko@gmail.com> napisał:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1107.msg61032#msg61032
Mógłbys teraz się zrewanżować wskazaniem choćby dzieła pana TH :-)
s.

----- Original Message -----
From: Marcin
To: Stanisław Remuszko
Sent: Thursday, August 20, 2015 6:28 AM
Subject: Re:

To tyle na bieżąco znalazłem o tej nieludzkiej godzinie:

Najogólniej mówiąc Darwin podkreślał powszechną walkę o byt w przyrodzie i wynikający z niej ogrom cierpienia, a Wallace – coraz bardziej przekonany o nadrzędności pierwiastka duchowego w historii życia – starał się wykazać, że może to być w dużej mierze złudzenie. W swej książce „Darwinizm” (1889, cytuję wg. wyd. polskiego z 2008 roku) tak pisał na ten temat:

Dziś, kiedy wojna w przyrodzie została lepiej poznana, wielu autorów podkreśla wszechobecność okrucieństwa i bólu jako czegoś, co kłóci się z naszym poczuciem człowieczeństwa (…) Jeden z błyskotliwych autorów [Winwood Reade, w książce Martyrdom of Man] tak pisał na ten temat: ‘Ból, nieszczęście, choroba i śmierć - czyż to są wynalazki miłosiernego Boga? Zwycięstwo każdego zwierzęcia okupione być musi tragedią innych istot – czyż tak ma wyglądać prawo ustanowione przez dobrotliwego Stwórcę? Powiadają, że ból ma swoje dobre strony, że masakra może być usprawiedliwiona. Ale czemuż tak to zostało ustanowione, że dobro rodzić się może tylko przez zło? Ból nie zaczyna mniej boleć tylko dlatego, że jest użyteczny; morderstwo nie przestaje być morderstwem, jeśli prowadzi do rozwoju. Na tych dłoniach jest krew i żadne pachnidła Arabii jej nie ukryją’. Nawet tak dociekliwy autor jak profesor Huxley przyjmuje podobną postawę. W artykule The Struggle for Existence („Walka o byt”) mówi o niezliczonych pokoleniach zwierząt roślinożernych, które ‘były rozrywane na strzępy i pożerane przez drapieżniki’; o mięsożercach i ich ofiarach ‘cierpiących pospołu z powodu wszelkich nieszczęść związanych ze starością, chorobami i nadmierną liczebnością’ i o zwycięzcach, których męki nie ustępują wcale tym, jakie są udziałem zwyciężonych. I w zakończeniu pisze, że gdybyśmy mieli odpowiednio wyostrzony słuch, moglibyśmy usłyszeć straszliwe jęki i zawodzenia, podobne tym, które usłyszał Dante u wrót piekieł. Huxley konkluduje, iż taki świat nie może być rządzony przez coś, co zwykliśmy nazywać dobrocią.

Ale mam tego więcej
M.

Marcinie
1. Czemu o tej niechrześcijańskiej porze nie spałeś snem sprawiedliwego?
2. ...gdybyśmy mieli odpowiednio wyostrzony słuch, moglibyśmy usłyszeć straszliwe jęki i zawodzenia, podobne tym, które usłyszał Dante u wrót piekieł...  versus Gdyby po każdym nieszczęśliwym, umęczonym pozostawał choć jeden atom jego uczuć, gdyby tak rosło dziedzictwo pokoleń, gdyby choć skra mogła przeniknąć z człowieka do człowieka, świat byłby pełen ryku przemocą wydartego z kiszek
3. Możemy uznać, że albo jest to o tym samym, albo o innym. Dla mnie sednem tej frazy pana Lema jest SUMOWANIE cierpienia (bolesnego krzyku), niech będzie, że atom po atomie. Dlatego uważam, że są to różne wypowiedzi, nadto na temat nie ten sam, lecz podobny.
Ciekawym tego "więcej".
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #226 dnia: Sierpnia 20, 2015, 05:22:04 pm »
----- Original Message -----
From: Marcin Ryszkiewicz
To: Stanisław Remuszko
Sent: Thursday, August 20, 2015 11:57 AM
Subject: Krwiożerczy Lem


Jakeś ciekaw to masz tu jeszcze jeden kawałek, bardzo treściwy, żeby nie powiedzieć krwisty, a w dodatku - nomen omen - z mojego tekściku o p. Lemie. Tym razem to zdanie Darta, nie Huxleya.

Dart nie zawahał się wyciągnąć wszelkich logicznych konsekwencji ze swych odkryć. Australopitek był nie tylko drapieżny, był też brutalny i dziki, bo tylko taki mógł przeżyć na groźnej sawannie afrykańskiej. Z opisów Darta jakże często wieje grozą, podniecającym zapachem świeżej krwi, dzikim mordem. Jego australopiteki były więc: "drapieżnymi stworzeniami, które chwytały gwałtem żywe ofiary, tłukły je na śmierć, rozrywały na strzępy ich zmasakrowane ciała, zaspakajały pragnienie ciepłą krwią ofiar i żarłocznie rzucały się na ruszające się jeszcze w drgawkach członki". Nie miały żadnych "ludzkich" uczuć, a źródłem pożywienia mogło być dla nich wszystko, co się rusza. W ocenie korzeni naszego człowieczeństwa był Dart bezlitosny. Pisał: "Zbryzgane krwią i splamione wnętrznościami karty ludzkiej historii, od najwcześniejszych egipskich i sumeryjskich archiwów, aż po najnowsze okropności II-giej wojny światowej, to legat wczesnego, powszechnego kanibalizmu (...) i rozpowszechnionego szeroko zwyczaju zdejmowania skalpów, łowienia głów, okaleczania ciał i praktyk nekrofilnych, które stanowią ów ludzki krwawy wyróżnik, tę drapieżność, ten znak Kainowy odróżniający człowieka od jego antropoidalnych kuzynów ". Kiedy więc Jacek Żakowski powiada: "Źródło wielkich zbrodni widzi Pan tylko w krwiożerczej naturze wszystkożernej małpy, która siedzi w człowieku i pcha go do mordu", a Lem nie zaprzecza, to obaj niemal dosłownie powtarzają sformułowania Darta, które trudno dziś traktować poważnie. Dart jednak mówił przynajmniej konsekwentnie o drapieżnej, nie o wszystkożernej małpie.
Wiem, to niezupełnie to samo, o czym mówiliśmy, ale podobne, no i związane z Lemem.
m

od remuszki: publikuję za zgodą. Pytam (taki wątek) dubeltowo: czy cytowany wyżej polemiczny tekst pana profesora Marcina Ryszkiewicza był gdziekolwiek kiedykolwiek publikowany? Oraz: gdzie i kiedy była publikowana domniemana rozmowa Jacka Żakowskiego ze Stanisławem Lemem?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #227 dnia: Sierpnia 20, 2015, 05:54:41 pm »
Pierwsze
http://niniwa22.cba.pl/POL.HTM


Drugie
http://wyborcza.pl/1,75475,2699295.html


ps
przed pytaniem ludzi dobrze jest zapytać gugla  :)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 20, 2015, 06:05:41 pm wysłana przez Hokopoko »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #228 dnia: Sierpnia 20, 2015, 06:27:35 pm »
Panie Hokusie, dzięki, ale najwyraźniej pochodzimy od innej małpy (mamy innego gugla), bo kiedy wpisałem fragment z cytowanej wypowiedzi pana Darta, NIC mi się na pierwszej stronie wyników nie otworzyło podobnego.
R.
pjes: przeczytałem starannie oba teksty i widzi mi się, że racja racjonalna weryfikowalna jest bardziej po stronie pana Ryszkiewicza. Najfajniej byłoby móc przeczytać polemikę panów JŻ/SL z panem MR, ale to chyba też nie jest możliwe...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #229 dnia: Sierpnia 20, 2015, 07:28:48 pm »
Choć, z drugiej strony, może być tak, że Pan Lem i Pan Ryszkiewicz zdalnie i transcendetalnie oraz transuniwersalnie (pozaprzezaświatowo) korespondują na temat RÓŻNYCH aspektów tego samego zjawiska/procesu zwanego człowiekiem. Pan Ryszkiewicz o biologii, pan Lem zaś o kulturze.
Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #230 dnia: Sierpnia 23, 2015, 11:37:52 am »
Panie Hokusie, dzięki, ale najwyraźniej pochodzimy od innej małpy (mamy innego gugla), bo kiedy wpisałem fragment z cytowanej wypowiedzi pana Darta, NIC mi się na pierwszej stronie wyników nie otworzyło podobnego.

A, bo leniwie szukasz Staszku... ::) Hoko ma rację.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #231 dnia: Sierpnia 23, 2015, 12:01:37 pm »
Pan Hokus - wedle linków - oczywiście ma rację! Ale ja też ją mam (jedno drugiemu nie przeszkadza), gdy napisałem te słowa, które poniżej cytujesz.
To jest, oczywiście, oddzielny problem: na której stronie podanych przez gugla odnośników przerwać kwerendę? Na pierwszej, na trzeciej, na trzydziestej czy na trzysetnej - żeby nie zasłużyć na miano leniwca?
R.  
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #232 dnia: Sierpnia 23, 2015, 04:37:40 pm »
Przy pierwszym zdaniu z cytatu mnie też nic nie wyskoczyło - bo jego w tym tekście nie ma  :) A znalazłem wpisując "Lem Ryszkiewicz".

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #233 dnia: Sierpnia 23, 2015, 08:34:42 pm »
Skoro fragmentu cytatu nie ma, to kto źle wskazuje: pan Ryszkiewicz czy pan Gugieł?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #234 dnia: Sierpnia 24, 2015, 04:38:07 pm »
A bo ja wiem...  ::)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #235 dnia: Sierpnia 24, 2015, 05:39:49 pm »
www.weatheronline.co.uk
Tam gdzieś jest robot, któremu można zadać pytanie/zadanie i on liczy. Pytam: jaka jest dotychczasowa średnia maksymalna temperatyra mierzona na Okęciu w Warszawie (+106 m) w sierpniu 2015 (minęły 24 dni), albo, jak się robotowi nie chce, to jaki jest link do tabeli, gdzie te średnie maksymalne dobowe warszawskie są?
Z góry dziękuję serdecznie :-)))
Chcę napisać mały tekścik dla "WiŻ". Groszowym honorarium wstyd się dzielić, ale chętnie wyślę wedlowską lub kubek lodów pana Grycana, a najlepiej przeleję równowartość na kąto Dobroczyńcy-Kwerędzisty-Liczyka!
R.  
pjes: pan Hokus powinien chyba wyrwać się przed szereg, bo, zdaje się, mieszka w UK, a to serwis UK!!! 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #236 dnia: Sierpnia 24, 2015, 06:24:58 pm »
Nie mieszkam w UK.

Pan sobie poszuka na stronach naszych stacji meteo. Tu jest z Krakowa. Trzeba sobie ustawić parametry, mnie wyskoczyło coś takigo za sierpień (plus wykres):

     Temperatura powietrza

ŚREDNIA: 22.78

MAX: 32.75

MIN: 10.09


http://meteo.ftj.agh.edu.pl/meteo/archiwalneWykresyMeteo

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #237 dnia: Sierpnia 24, 2015, 06:35:41 pm »
Czy to prawda, że w Leningradzie rozdają Moskwicze? Prawda...
Przepraszam, Panie Hokusie, w UK mieszka pan Nex, sorry, taki mamy klimat...
Skoroś Pan taki centusiowaty, to uprzejmie przypominam, że nie chcę nic za darmo - proponuję kubek lodów lub czekoladę albo wysłanie równowartości (dycha) na konto :-)
R.
pjes: na co mnię Kraków, gdy piszę o Warszawie?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #238 dnia: Sierpnia 26, 2015, 04:44:09 pm »
Nie mam zdrowia.
I  coś mnie się widzi, że skoro ja mógłbym to znaleźć, to SzPan też sobie poradzi  :)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #239 dnia: Września 02, 2015, 05:29:34 pm »
Kju, na gwałt potrzebuję Twego adresu mejlowego, żeby wysłać Ci to, co poszło do Ol, Jeczmyka, Parowskiego i Oramusa. Przyślij na priva, proszę: remuszko@gmail.com
Dzięki :-)
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )