Autor Wątek: [M] Praca maturalna - Ewolucja stylu i tematyki Lema  (Przeczytany 78748 razy)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: [M] Praca maturalna - Ewolucja stylu i tematyki Lema
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 10, 2009, 02:25:08 pm »
Jeśli idzie o powieści, to to przejście optymizm - pesymizm nie jest tak bardzo widoczne, bo juz  Eden jest mocno sceptyczny. Więc to trzeba ukierunkować - chodzi o nastawienie do technologii i jej możliwości w "ulepszaniu świata". Tutaj mamy Summę, która, rysując pewne zagrożenia, jest jednak wizją w miarę optymistyczną. A na drugim końcu będą wypowiedzi Lema ostatnie, gdzie zauważa, iz technologia jest w zasadzie ślepą uliczką i że procesy "postępu" usamodzielniają się i stają się niesterowalne. Tyle że tego nie ma w powieściach, ten pogląd jest niejako rozrzucony po rozmaitych tekstach dyskursywnych (np. w Tako rzecze Lem jest tego sporo) Może najbardziej jeszcze pasowałoby tu Fiasko, stamtąd też można ten rodzaj pesymizmu wyłuskać.



liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: [M] Praca maturalna - Ewolucja stylu i tematyki Lema
« Odpowiedź #16 dnia: Maja 10, 2009, 05:40:47 pm »
Witaj biedaku
Co do optymizmu. W "Człowieku z marsa" dało się rozwalić obcych. W "Edenie" jeszcze też by się dało, ale po co. W "Niezwyciężonym" już nie da się ich rozwalić, chyba że razem z planetą. W Solaris, to obcy robi z ludźmi co chce i nawet nie wiadomo po co i czym on jest. W "Golemie XIV", to ludzie tworzą obcych, a te nie chcą z nimi gadać. Jak już jeden coś powiedział, to same złe rzeczy o swych stwórcach (niewdzięcznik jeden). Potem jest jeszcze gorzej. ;)
Nie zapomnij jutro napisać, ile punktów dostaliśmy :)
P i kwd
P.S. Co do okresu dojrzałego. Hm, są na tym forum dużo lepsi fachowcy niż ja ale jak dla mnie...Dojrzały Lem, był już po wojnie tyle że realia stalinizmu zmuszały go nieco do udawania. Więc koniec tej epoczki(1956) to mógłby być początek dojrzałego Lema.Po tym roku powstają jego najbardziej znane dzieła literackie jak też filozoficzne. Więc schyłek lat 50tych, do końca 60tych? Tak to się potocznie chyba przyjmuje. W l. 70tych autor redukuje powoli warstwę fabularną na rzecz skrótowego przedstawiana koncepcji jako np recenzje nienapisanych książek, czy wstępy do nieistniejących książek (Wielkość Urojona, Próżnia doskonała"). Ale parę fabuł jeszcze będzie do lat 80tych (np."Fiasko", "Pokój na Ziemi"). Zresztą jak już był dojrzały, to później mógł już być tylko dojrzalszy, więc cezury końcowej ci nie podam.
A co ty, wikipedii nie masz?
« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2009, 06:02:53 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Praca maturalna - Ewolucja stylu i tematyki Lema
« Odpowiedź #17 dnia: Maja 10, 2009, 06:01:46 pm »
Więc powiadasz liv, że rozwalanie Obcych jest zasadniczo optymistyczne?  ;D
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: [M] Praca maturalna - Ewolucja stylu i tematyki Lema
« Odpowiedź #18 dnia: Maja 10, 2009, 06:10:24 pm »
Więc powiadasz liv, że rozwalanie Obcych jest zasadniczo optymistyczne?  ;D
Mój kwantowy móżdżek dopuszcza taki punkt widzenia :D, zwłaszcza jak Obcy chcą rozwalić nas. Poza tym nie chodzi o rozwalanie ale możliwość rozwalenia (taki komfort psychiczny).
 E, w wojsku byłem, więc szczególnie niebieskich rozwalałem (na mapach oczywiście) ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: [M] Praca maturalna - Ewolucja stylu i tematyki Lema
« Odpowiedź #19 dnia: Maja 10, 2009, 07:46:17 pm »
I już na koniec, pesymistycznie
Obcy są na Marsie i przylecieli, żeby nas rozwalić (człowiek z Marsa).
Obcy są na Wenus, chcieli nas rozwalić ale nie zdążyli bo rozwalili się sami (Astronauci).
Obcy są gdzieś daleko i się nami nie interesują bo maja własne problemy (Eden). Ale z biedą da się z nimi pogadać.
 Obcy są gdzieś...Trochę się nami interesują (solaris)ale bez możliwości zrozumienia. Lub też przesyłają komunikaty, ale czy do nas ?(Głos pana) i też bez możliwości zrozumienia.
 Na tym etapie obcy są wielcy oraz niezrozumiali i raczej mają nas gdzieś ,bo jesteśmy dla nich "wróblami galaktyki" ewentualnie "piknikiem na skraju drogi" - Uwaga, to z książek innych autorów!!!
 W końcu obcy istnieją albo i nie, ale to ludzie są zagrożeniem:
Dla innych (Fiasko)
Dla siebie,  zbrojąc się nieustannie (Pokój na Ziemi, ale też odwrócenie roli z Astronautów). Może da się to opanować i ludzie nie zginą, jeśli pewien dzielny podróżnik mający wiedzę, dojdzie dogada się ze swoim mózgiem (ciągle Pokój...). Nie da się tego opanować i katastrofa nuklearna jest tylko kwestią czasu (Rasa drapieżców. Teksty ostatnie).
 
Wnioski:
 Co nie udało się tym z Marsa, uda się nam samym.
Inni tez mają nielekko (Wizja Lokalna)
I co? Może to jednak optymistycznie wyszło ;)
« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2009, 11:37:29 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

vart

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Re: [M] Praca maturalna - Ewolucja stylu i tematyki Lema
« Odpowiedź #20 dnia: Maja 12, 2009, 03:39:21 pm »
No i jestem po.
75%.  :)

Liczyłem wprawdzie na więcej, ale nie zmieściłem się w czasie i z ewolucji tematu musieli mnie troszkę dopytać. Dzięki wszystkim, odwaliliście kawał dobrej roboty.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: [M] Praca maturalna - Ewolucja stylu i tematyki Lema
« Odpowiedź #21 dnia: Maja 12, 2009, 04:14:15 pm »
Znaczy co, 15 pkt?
 Burnyje apładismienty, no biez apłałza ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Praca maturalna - Ewolucja stylu i tematyki Lema
« Odpowiedź #22 dnia: Maja 12, 2009, 06:43:31 pm »
@vart

Moje najszczersze granulacje ;) (rozumiem, że to ocena pozytywna?). I nie ma za co dziękowac - mądrzyć się lubię i tak ;).

ps. z tym optymizmem to cuś jest na rzeczy... za największego optymistę amerykańskiej SF uchodził Heinlein, a u niego wciąż się naparzają i Obcym tyłki kopią ;D, drugi optymista Bester, u którego Foyle też pokazał im wszystkim (choć Obcych akurat zabrakło) ;D.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki