Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 314210 razy)

A-cis

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #135 dnia: Marca 19, 2006, 09:18:12 pm »
Hmmm... gdzieś tu o niej pisałem... ale wyszukiwarka coś nie działa. Nie chce mi się powtarzać, tym bardziej że tam były równiez komentarze innych.
Jak znajdę to dam linka.

Hex

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #136 dnia: Marca 19, 2006, 10:28:40 pm »
Dziękuje wszystkim za komentarze. Jednak jeżeli uważacie, że jest jeszcze jakakolwiek wizja w literaturze Lema którą uznajecie za ważną a którą pominąłem w swoim planie to bardzo chętnie jej wysłucham.

Meg, "Powrót z Gwiazd" nada się idealnie. Można na jego temat pisać i pisać. A poza tym bardzo przyjemnie się tą książke czyta. Jeżeli jeszcze chciałabyś mieć w swojej pracy coś zupełnie nietypowego czym mogłabyś zaskoczyć komisję to jest to  Golem XIV". Ważne jest to, że w obliczu już niewielkiej ilości czasu do matury nie jet to objętościowo duża książka, a może wnieść zupełnie nową jakość do Twojej pracy. Co prawda lektura jest trudna ale naprawdę warto.

Falcor co do końca świata(ludzkości) to są znacznie przyjemniejsze wizję wizję niż sadystyczne wybicie się nawzajem. W "Okamgnieniu" wyłożona jest fantomatyczna wizja zagłady. Po prostu tak odurzymy się cyberprzestrzenią że będziemy egzystować w wirtualnym raju i zapomnimy o materialnym świecie. BTW Okamgnienia to, w tym samym rozdziale Lem przewidział że Star Wars będzie w odcinkach :o.

Pozdrawiam

Falcor

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #137 dnia: Marca 19, 2006, 10:51:35 pm »
Wizja zagłady to jedynie 50% moich propozycji na to co się stanie z ludzkością ;D Też chyba wolałbym ewoluować :)

Wirtualny świat możemy właśnie potraktować jako swego rodzaju ewolucję (jeżeli przeniesiemy się do niego w całości tracąc formę materialną) lub też brak faktycznych zmian (jeżeli będziemy tylko podłączeni do jakichś urządzeń, z fizyczną egzystencją ciągle tutaj). Wtedy była by to raczej zmiana trybu życia, niż to o co mi chodziło. Swoją drogą niektórzy tak mają już dzisiaj, aczkolwiek pobyt w wirtualnym świecie nie jest do końca dopracowany (patrz maniacy komputerowi którzy zmarli przed monitorami :P).

meg

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #138 dnia: Marca 20, 2006, 12:23:00 am »
Dzięki Hex za słowa otuchy, że "Powrót z gwiazd" czyta się łatwo, bo ja po obejrzeniu w wilekich bólach i na raty "Mechanicznej pomarańczy" załamałam się, że wybrałam taki temat.
Mam nadzieję, że końcowy efekt będzie zadowalający:)

Dobranocka, 3majcie się

Falcor

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #139 dnia: Marca 20, 2006, 12:55:23 am »
No "Mechaniczna pomarańcza" to trudne i dość wkurzające kino ;) Ale za to jak zrobione.

A-cis

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #140 dnia: Marca 20, 2006, 07:38:33 pm »
Cytuj
Mam jeszcze prośbę do A-cisa: mógłbyś tak z grubsza napisać o czym jest "Cieplarnia"?

Znalazłem ten link:
http://www.lem.pl/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?board=polish_cat;action=display;num=1100075548;start=240#240

edi

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #141 dnia: Marca 20, 2006, 08:30:54 pm »
jak zapewne sie domyślacie i ja jako temat maturalny wybrałem Literackie i filmowe wizje przyszłości. Mam jednak jeden problem. Szukam utworu w którym wizja przyszłości byłaby optymistyczna. Może mi ktoś polecić coś takiego?

I jeszcze jedna prośba, gdybyście mogli zerknąć na moją bibliografię:
1. Mechaniczna pomarancz.
2. Raport mniejszości.
3. Kroniki marsjańskie.
4. ???

Film:
1. Blade Runner
2. Mad max

Hex

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #142 dnia: Marca 20, 2006, 11:14:41 pm »
To zależy od tego co uważasz za optymistyczną wizję. Zawsze to będzie Twoja subiektywna ocena, więc na takie pytanie trudno udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi. Jednak mimo wszystko spróbuję. W literaturze Stanisława Lema jako pozytywne (bo w tym wypadku chyba wszyscy się zgodzą) można uznać rozwój technologi, nauki. Jak trudno rozróżnić utopię od antyutopi powinnineś wiedzieć już sam. To co dla niektórych w "Powrocie z Gwiazd" może jawić się jako wymarzony świat dla innych może być koszmarem. Dla mnie bliższe jest to drugie twierdzenie. Przeczytaj, wyrób sobie własną opinię i wykorzystaj to  na maturze.

Cytuj
Swoją drogą niektórzy tak mają już dzisiaj, aczkolwiek pobyt w wirtualnym świecie nie jest do końca dopracowany (patrz maniacy komputerowi którzy zmarli przed monitorami).

Takie osobniki z punktu widzenia ewolucji nie posiadają żadnej wartości, więc taka wizja końca raczej nam nie grozi. Chyba że wszyscy jednocześnie postanowią przenieść się w wirtualny świat. Jednak jeszcze chyba nie było takiego momentu w historii ludzkości, zeby wszyscy zechcieli robić dokładnie to samo w tym samym momencie.  
A wizja transferu świadomości pojawia się w "Golemie XIV". Na koniec pierwszego wykładu jest wizja opuszczenia własnego ciała. Porzucenie świata takiego do jakiego byliśmy przyzwyczajeni.(Go)Lem jednak nie przedstawia  dokładnego sposobu implementacji tego transferu. Niewykluczone ze wirtualna rzeczywistość pozwoli kiedyś człowiekowi wspiąć się szczebel wyżej na drabinie rozumów.

Pozdrawiam

maaraas

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #143 dnia: Marca 21, 2006, 12:53:11 am »
Witam ty kolejny maturzysta w kolejce :D. Zastawiam się jak zrealizować ten temat w oparciu o utwory P.K.Dicka  Przeczytałem następujące książki

-3 stygmaty Palmera Eldricha
-Ubik
-Oko na niebie
-Człowiek z wysokiego zamku
-Przez Ciemne zwierciadło
-Deus Irae

W większości tych książkę najważniejsze zdaje mi się pytanie które autor zadaje -Jak rozróżnić ułudę od rzeczywistości ? Lecz nie wiem czy tylko i wyłącznie na tym pytaniu się skupić i stworzyć  na bazie tego prezentacje . Mam wypożyczone również 2 książki lema które po lekturze tego tematu(forum) zdecydowałem przeczytać. „Powrót z gwiazd” i „Opowieści o pilocie Pirxie”. Chciałby w swojej prezentacji wykorzystać również „Państwo” Platona oraz Apokalipse św Jana.. Stwierdzam ze mam chyba trochę za obszerną bibliografie.. A gdzie tu miejsce na filmy? Zastanawiałem się nad mechaniczna pomarańcza ale stwierdza ze jednak jest to dosyć ciężki film do prezentacji  Blade Runnera jeszcze nie o obejrzałem ale mam wersje DC i nie wiem czy postarać się o wersje z komentarzami czy bez  ?Zastanawiam się tez nad takim i filmami jak seria Alien's oraz  trylogie Matrix czy GHhost in the shell chciałbym również w swojej pracy wykorzystać rok 1984 Orwella ale nie wiem czy to nie będzie za dużo jak na to prace ... Trudno jest mi się zdecydować jaki kierunek wybrać i główny temat tej prezentacji .. Chciałby zawrzeć te wszystkie utwory i filmy ale chyba mi się to nie uda.. Może wy mi doradzicie ?Być może zrealizuje ta prezentacje na zasadzie zbiorczego materiału bez  wchodzenia głębiej w te wszystkie utwory...
W komisji raczej nie będzie żadnych ekspertów z tej dziedziny literatury i filmu.
« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2006, 01:01:49 am wysłana przez maaraas »

A-cis

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #144 dnia: Marca 21, 2006, 01:41:41 am »
Cytuj
Zastawiam się jak zrealizować ten temat w oparciu o utwory P.K.Dicka  

Współczuję  :'(

Terminus

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #145 dnia: Marca 23, 2006, 01:58:04 pm »
Wybaczta, ale czy Mechaniczna Pomarańcza jest tak doskonale predyscynowana do przedstawiania wizji przyszłości? Nie lepiej wziąć jakąś starą wersję Wechikułu Czasu. Ot, na początku Pomarańczy Kubrick rzuca hasłem, że dzieje się to w przyszłości, choć w zasadzie oglądając film możnaby uwierzyć bez problemu, że coś takiego mogłoby się stać i teraz. Wystarczy wyobrazić sobie że minister Ziobro straciłby głowę i rzuciłby na przestępców radykalne metody prania mózgu. I ot, byłoby gotowe. A cuda takie jak Korova Milky Bar to na pewno już w niektórych knajpach naszych czasów zostały pobite.


Gacek07

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #146 dnia: Marca 28, 2006, 01:08:42 am »
maaraas>>> Twoja matura, twoja koncepcja;) Osobiście nie skupiałbym się tylko na twórczości P.K.Dicka. Jeżeli interesuje Cię temat zacierającej się granicy między rzeczywistością a fikcją to możesz ten temat zaprezentować sięgając po inne ksiażki czy filmy, niż te napisane przez Dicka lub stworzone w oparciu o jego twórczość.
Dobrym pomysłem jest Ghost in the Shell, szczególnie cześc druga.
Kongres futurologiczny to kolejny dobry przykład.
Z Dicka polecam Trzy stygmaty Palmera Elditcha ;)

meg

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #147 dnia: Kwietnia 02, 2006, 01:41:35 am »
Potrzebuję Waszej pomocy (jest nieoceniona;). Zmieniłam nieco zawężenie mojej pracy na  "Społeczeństwo przyszłości". Tym razem brakuje mi filmu - mam "Blade runnera" i "Seksmisję", ale coś jeszcze by się przydało dorzucić. Myślałam nad "Equilibrium", ale jak sami wiecie film to w sumie średnich lotów. Z kolei reszta z moich poprzednich filmow nie bardzo się nadaje do takiego ujęcia.
Będę wdzięczna za cokolwiek

Dobranoc

Falcor

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #148 dnia: Kwietnia 02, 2006, 02:20:04 am »
Problem w tym, że wiele ciekawych pomysłów na obraz społeczeństwa przyszłości jest ukazywane w nienajlepiej zrobionych filmach (do takich zaliczam np. "Equilibrium", "A.I." czy "Raport mniejszości").
Pogrzebałem jednak trochę w filmotece i :

"Ghost in the Shell" - społeczeństwo tak bardzo nastawione na technologię, że trudno odróżnić co jest naprawdę ludzkie.
"Planeta małp", "Wehikuł czasu" - nie ma ludzi (a raczej drastycznie zmienia się ich rola), jest zupełnie inna społeczność.
"Brazil" - podobnie jak orwellowskie "1984" ale nieco inaczej ujęte.
ewentualnie "Star Trek" - niewiele zmian, amerykański styl ale bardziej humanitarny (można rzec, że ludzkość popracowała nad sobą). Poza tym chyba jeden z nielicznych pozytywnych obrazów.

"Kosmiczne jaja" - bez związku z tematem, ale dobre dla odprężenia ;D

Przyznaję, że niektóre filmy mogą być w tym temacie nieco na siłę ale uznałem, że od przybytku głowa nie boli :)

meg

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #149 dnia: Kwietnia 02, 2006, 05:51:29 pm »
Dzięki.
Tak jeszcze myślałam o Matrixie, ale w sumie społeczeństwo można tam sklasyfikować ze względu na stan świadomości i nie wiem czy nie byłoby to trochę na siłę.
Niestety, więcej pomysłów nie mam, a na coś będę się musiała zdecydować, bo czas goni :-/