Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 314047 razy)

Borwa

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #150 dnia: Kwietnia 02, 2006, 07:53:21 pm »
Witam!
Mam taką małą prośbę: czy posiada ktoś z was Kongres Futurologiczny bądź Powrót z gwiazd opatrzony posłowiem autorstwa Jerzego Jarzębskiego? Jeśli tak to byłbym wdzięczny za podanie noty bibliograficznej (Miasto + rok).
Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
Pozdr.

edit:
Prośba nieaktualna :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2006, 09:02:47 pm wysłana przez Borwa »

A-cis

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #151 dnia: Kwietnia 02, 2006, 08:30:29 pm »
Cytuj
Tym razem brakuje mi filmu

Proponowałbym "Gattaca - szok przyszłości" (ciekawy eksperyment z genetyką).
Możesz też wykorzystać: Teminatora, Mad Maxa i Wodny swiat :)

Falcor

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #152 dnia: Kwietnia 02, 2006, 08:39:20 pm »
Cytuj
Tak jeszcze myślałam o Matrixie

Też przyszedł mi do głowy i też mam wątpliwości czy to dobry pomysł w tym temacie.

"Gattaca" to, jak dla mnie, właśnie jeden z tych filmów z ciekawym pomysłem i nienajlepszą realizacją (podobnie "Wodny świat"). Za to "Mad Max" to wartościowy tytuł.

Osobiście zrobiłbym tak, że wykorzystałbym w swych rozważaniach pomysły z tych nienajlepszych filmów, niekoniecznie chwaląc się jaki konkretnie tytuł mnie zainspirował.

saintpreux

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #153 dnia: Kwietnia 02, 2006, 10:15:39 pm »
Witam Szanowne Zgromadzenie Ja Rowniez jestesm tegorocznym maturzysta. Mam jednakze problem innego tylu niz moi poprzednicy. Otoz ja nie mam problemu z literatura podmiotu bo ta juz wygralem schody sie zaczeły keidy szukałem kietratury przedmiotu i po za stronami www to udało mi sie cos znalesc z encyklopediach ale wydaje mi sie to troche za malo. Moja Bibliografia na dzien dzisiejszy wygląda tak:

L Podmiotu Pierscien - Niven
                 Miasto- Simak
                 Hieny cmentarne( wybrane opowiadania) -Oramus
                 Limes Inferior - Zajdel
                 Equilibrum ( nie ze wzgledu sposobu w jaki go zrobili tylko tresci, tego co przekazuje)
                 Piaty element (ze wzgledu na jedna scene gdy pogadazne jest całe miasto)

W pracy zamierzam poruszyc głownie watek tego jak bedzie wygladał swiat(czym sie bedziemy poruszac, gdzie meiszkac) po za tym przedstawie 2 wizje katastroficzna i taka ktora dazy do uklepszenia swiata ale nie zniesczenia go


to narazie na tym Sorki za błedy ale cały dzien na kompie siedze i szukam materiałow, zrozumcie zmeczenie;p

A-cis

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #154 dnia: Kwietnia 02, 2006, 10:16:18 pm »
Cytuj
"Gattaca" to, jak dla mnie, właśnie jeden z tych filmów z ciekawym pomysłem i nienajlepszą realizacją

Falcor, wydaje mi się, że poziom filmu nie ma tu nic do rzeczy. Chodzi o pomysły na społeczeństwo przyszłości. I przy takim założeniu Mad Maxy, Wodny świat czy Wysłannik przyszłości pokazują takie samo społeczeństwo (różnią się tylko światy, które w takim układzie są tylko dekoracją).
Inne społeczeństwo pokazuje już Gattaca, jeszcze inne Teminator, Łowca androidów, Seksmisja czy wspomniana przez Ciebie Planeta małp.

BTW. Przyszła mi jeszcze do głowy Bitwa o Ziemię, która w pewnym sensie jest podobna do Planety małp (resztki ludzi żyją prymitywnie jako niewolnicy innej rasy)

cruel.magpie

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #155 dnia: Kwietnia 03, 2006, 12:52:48 am »
Witam, jestem tutaj nowy, ale widze, że ludzie mają  ten sam problem, niestety-za kilka tygodni zamierzam przedstawić komisji swoją prezentacje na temat: "futurystyczne wizje świata w literaturze i filmie", jest mi cholernie ciężko, bo temat, wydaje się być szeroki a w gruncie rzeczy, wszystko jest do siebie dosyć podobne i schematyczne... Chce w swojej prezentacji zamieścić dzieła: 'blade runner", "metropolis" Fritza Langa, "nowy wspaniały świat" Huxleya, "powrót z gwiazd" Lema, szukam jeszcze książek, może jakiegoś filmu, zastanawiam się nad "raportem mniejszości" i opowiadaniami Harrego Harrisona. Może ktoś z was ma jakieś pomysły? Chyba troszke wkopałem się biorąc trzy kontrutopie, szukam czegoś dla przeciwwagi, może coś z cyberpunku? Blade runner to troszke mało, może np. "Johnny Mnemonic"?? Szerokim łukiem omijam matrixy. Będe wdzięczny, za każdą pomoc. Ahh, no i moim zdaniem solaris odpada, mało tam mowy o świecie przyszłości, więcej o psychologii, tak, wiem, ze u Lema to normalne, ale w tej pozycji wybitnie... Orwella nie chce brać, ze względu na to, że jest to niejako powielenie świata z Huxleya, tylko, że bardziej mroczne. Literatura Gibsona mi mało odpowiada, ale też ją rozważam. "mechaniczna pomarańcza"- ten tytuł padł kilka razy na forum, ale z tego co pamiętam rzecz dzieje się w "bezczasie", niewiemy czy to przyszłość (zreszta w tym filmie mało wiemy ;) ) więc niemożna jej użyć(takie jest moje zdanie, wole nieryzykować) Mysle o ghost in the shell, jako przedstawicielu cyberpunku, niewime która część, ale chyba druga, mimo, że jest dużo cięższa od poprzedniczki. Ahh, no i Gattaca... Pomysłów mam dużo, gorzej z realizacją, jestem troszke zbyt wybredny... Czekam na propozycje z literatury, dziekuje.

P.S.: A-cis, "bitwa o ziemie" rox ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2006, 01:31:50 am wysłana przez cruel.magpie »

Falcor

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #156 dnia: Kwietnia 03, 2006, 01:30:02 am »
Cytuj
Falcor, wydaje mi się, że poziom filmu nie ma tu nic do rzeczy. Chodzi o pomysły na społeczeństwo przyszłości.

Co do samych pomysłów to oczywiście muszę się zgodzić, ale właśnie nie powoływałbym się na tytuły z których je czerpałem.
Załóżmy hipotetyczną sytuację, że ktoś coś pisze i stwierdza iż Stanisław Lem w "Solaris" przedstawił to takie a takie zagadnienie. I padają trzy ważne słowa: Stanisław Lem oraz "Solaris". Wiadomo autorytet i znana książka.
A teraz niech ktoś, nawet w tym samym temacie, powoła się na Jana Kropelkę i "Planetarnego Bulgotusa".
Różnica raczej znacząca.

"Bitwę o Ziemię" wspominam z pewnym sentymentem (oglądaliśmy paczką, przy piwku na stancji). Po projekcji zaliczyłem Johna Travolte do grona aktorów - "za odpowiednią kasę zagram wszystko" ;D

Falcor

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #157 dnia: Kwietnia 03, 2006, 01:15:51 pm »
do cruel.magpie: "Ghost in the Shell" to raczej dobry wybór. W ogóle jeżeli chodzi o cyberpunk to chyba Japończycy z anime wiodą w nim prym i to tam bym szukał czegoś w tym temacie (można np. zahaczyć o "Akirę" ale to nieco inna tematyka).

Z innej beczki to zdałem sobie sprawę jak niewiele jest naprawdę wartościowych dzieł. Od powstania tego tematu ciągle przewija się kilkanaście, tych samych tytułów filmowych. (Podobnie jest z książkami - zaledwie paru autorów, na tysiące, jest w stanie napisać coś co przetrwa ponad 5 lat.) Niesamowite, bo okazuje się, że przy tak ogromnej liczbie produkcji, nie powstaje nawet jeden wybitny obraz sci-fi rocznie.

W sumie można by ten temat streścić do wymienienia tych kilkunastu tytułów na samym początku z dopiskiem: "Szukasz dobrego materiału do pracy? Oto one. Więcej nie ma" ;D

cruel.magpie

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #158 dnia: Kwietnia 03, 2006, 05:48:16 pm »
Racja, temat wydaje się być naprawde ogromny, ale w gruncie rzeczy, wszystko się albo kopiuje, albo jest, że tak powiem, denne. Myślałem o Akirze, właśnie ją zdobyłem. Gorzej z literaturą. Ale raczej wciągam Rok 1984 na liste i zamykam ją. O filmach jescze pomyśle. Problem mam z literaturą przedmiotu, niemoge znaleźć żadnych sensownych opracowań, przynajmniej na nośniku fizycznym (typu książka, "lub czasopismo" ;) ) a z tego co mi wiadomo, umieszczanie zbyt dużej ilości stron www w bibliografi nie jest mile widziane... Ma ktoś jakieś artykuły na ten temat? Chodzi mi o opracowania Lema i Huxleya, o Orwellu napisano już sporo. Hmm, no i o "metropolis" jesli ktoś coś ma. Byłbym wdzięczny. Mój mail to: cruel.magpie@gmail.com Zastanawiam sie jeszcze nad wnioskami i tezą, czy jakąś postawić. Ale ogólnie myślą przewodnią chce uczynić słowa "straszenie przyszłością", każde czasy mają swoje lęki. Kiedys totalitaryzm(moje antyutopie), w latach 80 XX wieku, do dziś-strach przed globalizacją, rozwojem technologicznym i szeroko pojętą "korporacją"... Co panowie na to?

saintpreux

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #159 dnia: Kwietnia 03, 2006, 10:06:15 pm »
buuuuuuuuuu Cos mi sie zdaje ze moj tekst zostal przez was zignorowany a szkoda bo z checia bym sie zapoznal z waszymi opiniami na ten temat pozdrawiam

Falcor

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #160 dnia: Kwietnia 03, 2006, 10:24:35 pm »
do cruel.magpie: Mi się podoba. Ludzie, zwłaszcza Polacy, lubią marudzić ;D Faktycznie zawsze jakieś tam obawy były. Zresztą m.in.: dzięki nim pchamy ten wózek do przodu. W każdym razie optymistą trzeba być, a pomysł o "dzisiejszych strachach" na tle "wczorajszych" wydaje się ciekawy.

do saintpreux: Przypuszczam, że większość forumowiczów zwyczajnie nie dysponuje materiałami o które Ci chodzi (jeżeli dobrze zrozumiałem to chciałeś jakieś opracowania ale poza www). Myślę, że takie coś można znaleźć np. w "Nowej Fantastyce" albo, bardziej naukowo podchodząc do problemu, w "Świecie nauki". Niestety jestem zupełnie nie na bieżąco w tych pozycjach :-/

A-cis

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #161 dnia: Kwietnia 03, 2006, 10:47:22 pm »
Cytuj
(jeżeli dobrze zrozumiałem

W tym sęk :)
Ja nie byłem pewien czy zrozumiałem. Może to zmęczenie...

meg

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #162 dnia: Kwietnia 03, 2006, 11:36:02 pm »
@ cruel.magpie:
Jeśli masz dostęp do jakiejś naukowej biblioteki to polecam Andrzeja Stoffa "Powieści fantastyczno-naukowe S. Lema" (PWN, 1983), a do Huxley'a niestety niczego interesującego nie wygrzebałam (prawie dosłownie;)
A co do filmów m.in. "Metropolis", powinieneś coś znałeźć w książce Andrzeja Kołodyńskiego "Dziedzictwo wyobrażni. Historia filmu SF" (Alfa, W-wa, 1989), sporo tam tego było.

Powodzenia:)

cruel.magpie

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #163 dnia: Kwietnia 04, 2006, 12:02:32 am »
Do: meg - Dziekuje, poszukam, dostęp do książek mam w sumie nieograniczony (moja chrzestna pracuje w bibliotece) :) Jeszcze raz bardzo dziękuje :*

Do: Falcor- a tam marudzić :) Zawsze była obawa przed jutrem i tak zostanie, człowiek pewny przyszłości nie ma po co żyć. Hmmm... Patrze na twój nick i avatara z lekkim niedowieżaniem, ktoś jeszcze pamięta tą historie?(niekończącą się tak na marginesie ;) ) Ehh, przypomniały mi się czasy kiedy wchodziłem na baczność pod stół a Atreyu był moim idolem :) Dziękuje za przypomnienie ;)

Ahh, wracając do tematu: zamierzam użyć posłowia i wypowiedzi Lema (z jego strony www) na temat "powrotu z gwiazd", myśle, że to najlepsze rozwiązanie, jest to jakieś opracowanie, przydatne zresztą, a i bibliografie będzie co wpisać, bo przecież wypowiedź na papierze się ukazała :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2006, 02:58:09 am wysłana przez Terminus »

Borwa

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #164 dnia: Kwietnia 04, 2006, 12:10:05 am »
Jeśli chodzi o Powrót z gwiazd to oprócz wsopmnianej przez Meg książki A. Stoffa polecam jeszcze Lem i inni tegoż samego autora. Ewentualnie artykuł M. Szpakowskiej Ucieczka Stanisława Lema z czasopisma Teksty nr 3/1972. Tego ostatniego nie udało mi się jeszcze dostać ale na dniach powinienem mieć, więc mogę wtedy coś więcej powiedzieć.

Co się zaś tyczy wypowiedzi Lema to pochodzi ona z książki Tako rzecze... Lem o ile mnie pamięć nie myli.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2006, 12:12:26 am wysłana przez Borwa »