Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 314651 razy)

Rachel

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #105 dnia: Marca 03, 2006, 10:12:02 am »
Taaaa... na pewno przeczytał...

DamiansABZ

  • Gość
motyRe: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #106 dnia: Marca 03, 2006, 10:29:56 am »
przeczytałem. jednak w tej pracy nie ma utworów lema i Verna, a ja właśnie na ich utworach chce oprzeć prace. Nie wiem też jakie filmy wybrać. myśle ze pewniaki to: ja robot i wechikuł czasu.  myślałem zeby zrobić to skupiając sie na: "znaczenie lit. i filmu dla rozwoju techniki i nauki" (coś w tym stylu). w utworach verna-"wokół księżyca" opisywany jest motyw podróży na księżyc ( statek kosmiczny), w "20000 mil podmorskiej żeglugi" jest opis łodzi podwodnej, itd..... ma ktoś moze jakiś pomysł co dalej??????
Cytuj

Wątek cały przeczytałeś?


Falcor

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #107 dnia: Marca 03, 2006, 12:22:42 pm »
No cóż "Ja robot" nie jest raczej wybitnym filmem. W tej tematyce dużo lepiej obejrzeć "Metropolis" (wersję z 1927r.). Podobnie z "Wehikułem czasu" - jeśli się wzorować to na tym z rocznika 1960 (ten z 2002 to straszne dno). Świetnie dopracowane merytorycznie (jak na film) mogą być wizje z "Odysei kosmicznej" (chodzi bardziej o technologię niż o samo przesłanie filmu). Można też zahaczyć o przewidywania które się nie sprawdziły (np. u Orwela w "1984"). Tych ostatnich będzie nawet dużo więcej.

Hmm, zresztą pozycji mówiących o przyszłości jest sporo. Są na tym forum tematy takie jak "Filmy SF warte i nie warte obejrzenia" oraz "Książki obowiązkowe (różnych autorów)", przypuszczalnie znajdziesz tam wiele interesujących, wstępnie omówionych, tytułów.

Aha, już o tym gdzieś tam pisałem, ale rozbudowany obraz, według mnie dość realnej (bo takiej amerykańskiej ;)), przyszłości można znaleźć w "Star Trek". Było tego tyle odcinków, że większość różnych zagadnień sf została już tam omówiona (często w dość nieskomplikowany, przejrzysty sposób).

A-cis

  • Gość
Re:  motyRe: [M] Lit. i film.  wizje świ
« Odpowiedź #108 dnia: Marca 03, 2006, 12:22:53 pm »
Cytuj
wechikuł czasu.

Stary! Jak będziesz pisał w ten sposób, to maturę masz do tyłu!
A co do meritum, to dla mnie wciąż jest za mało danych  :o

Terminus

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #109 dnia: Marca 03, 2006, 01:29:45 pm »
Ja robot (alias Jaro bot) to film sam w sobie znośny, ale jeśli chcesz, by reprezentował X muzę na Twojej maturze, to stary, wstyd. Rozwiązanie jest proste - zamiast tego kiczu bierz Łowcę Androidów (Blade Runner). Film ten jest genialny w każdym calu, ma także głębokie przesłanie, wiele, bardzo wiele informacj nt. świata przyszłości i dotyczących go rozterek związanych głównie z tematyką właśnie tego, czym i kim są roboty obdarzone AI. Czyli, w pewnym sensie, jest to rzecz zbliżona do Jaro bota (ja tu przepraszam wszystkich Bladerunnerowców w ogóle że porównuje Nasz ukochany film z tą szmirą), ale pod każdym względem od niej lepsza. Można powiedzieć więcej: żaden film po Łowcy nie nadgryzł tej tematyki tak głęboko, zachowując przy tym całość klimatu, przesłania i nastroju.

Ech, co bym nie powiedział, to nie wystarczy.

--

A jak chodzi o wehikuł czasu, to oczywiście że zdobyć ten stary.

Michal_Sapka

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #110 dnia: Marca 03, 2006, 08:42:22 pm »
I Robot az taka szmira nie jest, nie przesadzajmy.
A Blade Runner.. Coz. To w koncu najlepszy film wszechczasow.

Falcor

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #111 dnia: Marca 03, 2006, 11:15:19 pm »
Cytuj
I Robot az taka szmira nie jest, nie przesadzajmy.

jak dla mnie jednak jest

Terminus

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #112 dnia: Marca 04, 2006, 11:50:35 am »
Cytuj
I Robot az taka szmira nie jest, nie przesadzajmy.
A Blade Runner.. Coz. To w koncu najlepszy film wszechczasow.


Tak to właśnie chciałem oddać, pisałem wszakże, że jako taki jest to film znośny, a zwroty o szmirowatości pojawiły się w mojej wypowiedzi dopiero gdy zbliżyłem się do porównania z Blade Runnerem.

DamiansABZ

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #113 dnia: Marca 05, 2006, 01:32:32 pm »
Jeśli ktoś ma jakies notatki z tego tematu to prosze o kontakt. HELP!!!!!!! ( co wy wszyscy z tym blade runner????? )
Cytuj
I Robot az taka szmira nie jest, nie przesadzajmy.
A Blade Runner.. Coz. To w koncu najlepszy film wszechczasow.


Terminus

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #114 dnia: Marca 05, 2006, 03:06:02 pm »
Jak chcesz notatki, to zamiast zawracać nam gitarę, skontaktuj się z maturzystami którzy tu pisali wcześniej w tym wątku; nie wątpię że podali swoje adresy e-mail.

Przecież chyba nie myślisz, że napiszemy Ci maturę.
My tu jesteśmy od rozmawiania i dyskusji. Jeśli masz jakiś pomysł na swoją pracę, to go tu zapodaj, możemy go zweryfikować, rozszerzyć, przekształcić. Jeśli nie masz pomysłu, to może warto pisać maturę na inny temat.
« Ostatnia zmiana: Marca 05, 2006, 03:06:34 pm wysłana przez Terminus »

Borwa

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #115 dnia: Marca 08, 2006, 08:42:57 pm »
Witam!
I Robot może być niezłym pomysłem na maturke (sam rozważałem wzięcie, podobny tremat, lecz bez filmu ;D) ale pod warunkiem, że będzie to ksiązka Asimova a nie film.

Zygfryd

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #116 dnia: Marca 09, 2006, 09:16:54 pm »
Siema
pisze maturę na temat:
Filmowe i literackie wizje przyszłości.
Niestety znalazłem to forum niedawno i nie widziałem pracy Gacka która byla na początku
Pomóżcie mi zdecydować co do głównego wątku prezentacji. Na czym się skoncentrować?:
-zagłada gatunku ludzkiego (Wechikuł czasu H. Wellsa)
-życie ludzi i polityka (Rok 1984 Orwella i Powrót z Gwiazd Lema)
-postęp technoligiczny który pozwonił maszynom mieć uczucia (Blade Runner, A.I. Spielberga)
Który wątek wziąć jako główny i najbardziej się na nim skoncentrować? Może polecicie coś jeszcze innego?
Dzięki za sugestie.

Byłbym bardzo wdzięczny gdyby Gacek który założył ten topic i ma maturę ustną z tego tematu za sobą skontaktował się ze mną na maila:
baranczuk@op.pl

Terminus

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #117 dnia: Marca 10, 2006, 03:28:42 am »
Cóż, na pewno wątki drugi i trzeci...

... a Gacek chyba niestety nie zostawił tu adresu e-mail...

Zygfryd

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #118 dnia: Marca 11, 2006, 10:35:50 am »
To że Gacek nie zostawił emaila to niestety pewne. Pozostaje jedynie nadzieja że jeszcze kiedyś odwiedzi ten topic :)
A co do tematów.
To może jakieś konkretniejsze sugestie wraz z argumentami? Może np. wiesz o jakiś książkach lub filmach które będą dobrze do nich pasować.

A-cis

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #119 dnia: Marca 11, 2006, 12:17:35 pm »
Ja myślę, że najciekawszy - ale zarazem najtrudniejszy - jest temat 3.
Za to najwięcej materiału do wyboru będziesz miał na temat pierwszy.
Może rzuć monetą :)
Gdy już się na coś zdecydujesz, to będziemy podrzucali kolejne pozycje.