Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - makhan

Strony: [1]
1
Prezentacje maturalne / [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Lema
« dnia: Kwietnia 01, 2007, 10:53:27 pm »
Witam :)
Już za niecałe dwa miesiące czeka mnie ustna matura z polskiego. I otóż mam taki mały problem. Tematem mojej prezentacji jest "wizja przyszłości w książkach Stanisława Lema". Pewnie starałbym się sam coś we własnym zakresie pokombinować i poszukać, ale właśnie dowiedziałem się, że mam 10 dni na przygotowanie bibliografii i kolejne 15 na napisanie konspektu. W wyniku braku czasu (a także pomysłu i ochoty) na dogłębne studia w tej dziedzinie, postanowiłem zwrócić się do osób które na ten temat coś wiedzą (w przeciwieństwie do mnie). Tak więc drodzy forumowicze padło na was (bo rozmawiając z wami nie muszę się ruszać z fotela, a z natury leniwy jestem). Mój pierwotny plan zakładał przeczytanie tych oto książek:
Człowiek z Marsa, Astronauci, Obłok Magellana, Eden, Powrót z gwiazd, Bajki robotów, Cyberiada, Opowieści o pilocie Pirxie, Golem XIV, Solaris
Tytuły pogrubione już zdążyłem przeczytać, a z tytułami pochylonymi miałem okazję zapoznać się, kiedy jeszcze coś Lema czytywałem, to znaczy na początku gimnazjum (prawie 6 lat temu, ale ten czas leci). W ostateczności więc, gdybym któregoś "pochylonego" tytułu nie zdążył drugi raz przeczytać, mogę coś komisji naściemniać.
A więc wracając do matury, stwierdziłem, że z powodu braku czasu (i ochoty) nie zdążę przeczytać tych wszystkich książek przed oddawaiem konspektu. Dlatego proszę was drodzy forumowicze o jak najsensowniejsze skrócenie tej listy, ewentualnie dodanie od siebie tytułu jakiejś pozycji która ubarwiłaby moją prezentację.
Dodatkowo na Lemie się Lem nie kończy (to zdanie zabrzmiało kretyńsko), więc chciałbym sięgnąć po literaturę opisującą Lema i jego wizję przyszłości. W moje łapy wpadła już książka-wywiad "Tako rzecze... Lem", jednak chciałbym coś jeszcze w tym stylu przeczytać.
No i nareszcie chciałbym dowiedzieć się od was, jaką to wizję przyszłości miał Stanisław Lem, a konkretniej, jakie wynalazki wymyślił zanim zostały wynalezione, jakie nieszczęścia przepowiedział zanim się wydarzyły.

A więc podsumowując (jakby komuś się nie chciało czytać tego długiego tekstu)
1) Jakie książki Lema wybrać na maturę
2) Jakie książki o Lemie i o jego wizji przyszłości wybrać na maturę
3) Co przepowiedział Lem

Gdyby ktoś chciał mi odpowiedzieć, że takich tematów jest dużo i że słówko "Search" oznacza szukaj, to otóż odpowiadam wam, iż wiem co to słówko znaczy, ba, potrafię nawet korzystać z przycisku opatrzonego tym podpisem, a nawet więcej - skorzystałem z niego, zanim tu cokolwiek napisałem. Znalazłem między innymi całkiem ciekawy wątek - ttp://www.lem.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1153854296 który niestety zmarł śmiercią naturalną.

Z góry dziękuję za pomoc i niech moc będzie z wami.---edit---
A, zapomniałem jeszcze o jednym.
Ten topik bynajmniej nie jest primaaprilisowym żartem. Chyba, że ktoś uważa, że matura ustna z polskiego to żart i kpina (z czym niestety muszę się zgodzić). Albo sądzi, że kpiną i żartem jest to co wyrabia z edukacją nowy mi...... ekhm, ekhm.

Strony: [1]