Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - makhan

Strony: [1]
1
Dziękuję wszystkim za pomoc :)

Tobie też dzi. Matury nie muszę zdawać tak samo, jak nie muszę oddychać (ale co to za życie bez oddychania).

2
Cytuj
Nie musisz.
No właśnie w tym problem, że jeżeli chcę iść na studia, to muszę. Nawet jak bym chciał wykorzystać amnestię Giertycha, to muszę przystąpić do egzaminu.

3
Prezentacje maturalne / Re: Temat na mature ;]
« dnia: Maja 22, 2007, 01:06:16 am »
Pewnie już za późno, ale tak:
powiedz o tym, że fantasy wywodzi się z mitologii, a science fiction ma źródło w nauce i technice
bohaterowie: Hal Bregg, jego przyjaciel to Olaf, laska którą spotkał na początku to Nais, ta druga, aktorka, to Aen Aenis, trzecia to Eri
słówka: opton (to do czytania książek-kryształów), real, plast (robienie ubrań), bryt (czarna polewka), it (pieniądz), glider (auto), perto (to coś co czasowo niwelowało efekty betryzacji), ulder (ten drugi pojazd)

tyle, jakbyś chciał coś konkretnego, to pisz

4
heh, wybaczcie, jak pisałem wcześniejszą wersję tego posta, to byłem zmęczony i lekko podpity :)
Dostałem 18 pkt, jestem całkiem zadowolony, zwłaszcza, że trafiłem na beznadziejnego polonistę.

Jakby ktoś chciał przeczytać moją pracę, to niech pisze na mejla.

3 rady dla przyszłych maturzystów:
- zacznijcie pisać prezentację przynajmniej na tydzień przed (w dwa dni ciężko się wyrobić, wiem z własnego doświadczenia)
- łatwiej i lepiej pisze się konspekt do pracy, nie na odwrót
- wybierzcie taki temat, żebyście o każdym jego aspekcie mieli więcej do powiedzenia niż polonista (nasz polonista zadawał straszne pytania, jak na razie chyba wszystkim pociął na tym punkty, jak się przyczepił do jednej głupiej definicji, to nie popuścił)

Pytania:
1) Jaki miał być wirtualny odbiorca książek Lema
2) Na czym polegało bogactwo twórczości Lema (tzn, miałem opisać różnorodność na poziomie świata przedstawionego)
3) Jaka jest różnica między fantastyką, a fantastyką naukową
4) To jest dla mnie wielką zagadką, próbuję sobie przypomnieć od 6 godzin :P

5
Właśnie szukam cytatu z Opowieści o pilocie Pirxie, w którym Pirx mówi, że podróże kosmiczne są nudne jak flaki z olejem i nic sie w ich czasie nie dzieje. Jakby ktoś z was miał gdzieś ten cytat pod ręką, to niech zarzuci :)

Właśnie kończę pisać moją prezentację i w związku z tym mam prośbę. Zrobiłem błąd, nie wynotowując podczas czytania wynalazków jakie się w książkach Lema pojawiały, a chcę o nich powiedzieć. Dlatego jeżeli ktoś kojarzy jakieś wynalazki, które się w podanych poniżej książkach pojawiały i które doczekały sie realizacji, to byłbym wdzięczny jakby napisał (po prostu wszystkiego nie pamiętam, a im więcej tym lepiej :)).

Książki z których korzystam:
Dzienniki gwiazdowe
Golem XIV
Opowieści o pilocie Pirxie
Pokój na Ziemi
Powrót z gwiazd
Summa technologiae


6
Prezentacje maturalne / Re: Matura-prosze o pomoc
« dnia: Maja 17, 2007, 01:52:56 am »
@misiekk
ja bym bardzo chętnie zobaczył to co napisałeś, więc jeśli nie masz nic przeciwko, prześlij mi na mejla :)
albo odezwij się na gg: 1011297

7
Ekhm...
To znowu ja :)
Oczywiście, jak to zwykle bywa, na dobrych intencjach się skończyło i matura za 5 dni, a ja jeszcze pracy nie zacząłem pisać i książek wszystkich nie przeczytałem. O ile z literaturą przedmiotu sobie poradzę (nie muszę przecież czytać wszystkiego, tylko to co dotyczy mojego tematu ;)), to z Summą Technologiae może być gorzej :P Przebrnąłem już co prawda przez 100 stron, ale niestety muszę z przykrością stwierdzić, że jest napisane tak nieprzyjemnie i fachowo (aż do przesady), że czyta się ją bardzo ciężko. Dlatego zwracam się do was drodzy lemoznawcy, lemolodzy, etc., etc. abyście wskazali mi jakieś streszczenie tego dzieła, z wyszczególnionymi i pokrótce opisanymi problemami/pomysłami które Lem przedstawia w kolejnych rozdziałach (najlepiej na tyle szczegółowe, żebym mógł wkręcać komisję, że Summę przeczytałem :D). Oczywiście wiem, że prośba ta jest straszliwą zbrodnią i jestem gotów ponieść wszelakie konsekwencje, łącznie z linczem, przekleństwami i przymusowymi pracami fizycznymi.

Wszelkie konstruktywne rady, porady, uwagi, ew. zniewagi mile widziane :)

Aha, no i cytaty. W konspekcie zaznaczyłem, że planuję mieć kartkę z takowymi. Na razie mam jeden - [ch8222]Ijon Tichy, lecąc w kosmos, dociera więc wciąż na Ziemię i z ludzkimi wciąż kłopotami musi się borykać[ch8221] (J. Jarzębski, posłowie do Dzienników gwiazdowych)
W poszukiwaniu dalszych mam zamiar przejrzeć to forum i poszukać w necie (ale to później, jak zacznę pisać pracę). Gdyby wam jakiś przyszedł do głowy, pasujący do mojego tematu, to nie wahajcie się napisać :)

8
@maziek
Astronauci, Obłok, Cyberiada, Kongres futurologiczny i Bomba Megabitowa poszłu do kosza, Eden przy okazji też. Okamgnienie zostawiam, zobaczę jak Lem rozlicza się z własnymi wizjami, zanim sam zacznę się z nimi rozliczać :). Pokój na Ziemi dodany.

@dzi
Bomba wyrzucona, ale jeżeli zdążę przed maturą (i będę jeszcze w stanie patrzyć na książki Lema :D), to ją przeczytam dla własnej przyjemności (ciekawi mnie co tam napisał o internecie :]).
A co do szybkiego czytania, to czytam normalnie, ale maturę ustną z polskiego mam dopiero 21 maja, więc czasu jest aż nadto. Zwłaszcza, że praktycznie nie zamierzam przygotowywać się do innych matur (może dzień, dwa do każdej).

@Hex
Ograniczyłem literaturę podmiotu do 7 książek. W literaturze przedmiotu umieszczę "Tako rzecze... Lem" i, tak jak radzisz, posłowia Jerzego Jarzębskiego. Domyślam się, że trudno mówić komuś co ma przeczytać, jeżeli nie wie się o czym chce on pisać. Ale Lema czytałem mało, więc nie wiem na co położył on nacisk w swoich książkach. Jak je przeczytam, postaram się zrobić ogólny zarys prezentacji (chyba nawet będę to musiał zrobić wcześniej, bo na 26 kwietnia mam oddać konspekt, a do tego czasu, z powodu nawału zajęć, nie przebrnę przez wszystkie pozycje).

@ANIEL-a
Dzięki za konkretną odpowiedź :). Bogowie Lema i Zaczarowana gra wypadły z bibliografii.

Zaktualizowana bibliografia:

podmiotu
Dzienniki gwiazdowe
Powrót z gwiazd
Summa technologiae
Opowieści o pilocie Pirxie
Golem XIV
Okamgnienie
Pokój na Ziemi


przedmiotu
Stanisław Bereś, Tako rzecze... Lem
posłowia Jerzego Jarzębskiego ze strony www.lem.pl

Dzięki wszystkim za pomoc, niech Moc będzie z Wami.
Od jutra przestanę was męczyć o bibliografię, a zacznę o konspekt :D


Jeszcze przypomniało mi się, że niedawno czytałem o nowej książce Wojciecha Orlińskiego Co to są sepulki? Wszystko o Lemie i myślę, czy by jej też nie dorzucić do literatury przedmiotu. Pewnie ktoś z was już się z nią spotkał, jeśli tak, byłbym wdzięczny za krótką opinię na jej temat.


9
Cytuj
he he [size=8]he[/size] [size=9]he[/size] [size=10]he [/size] [size=11]he [/size] [size=12]he [/size] [size=13]he [/size] [size=14]he [/size] [size=15]he [/size] [size=16]he [/size] [size=17]he [/size] [size=18]he [/size] [size=19]he [/size] [size=16]he [/size] [size=13]he [/size] [size=10]he [/size] [size=8]he [/size] he  
To było mroczne i brutalne. O mało nie dostałem schizofrenii i nie wylądowałem w szpitalu na oddziale bez klamek. Nie mogłem spać przez 5 dni.

Godzinę temu zorientowałem się, że mam na piątek oddać bibliografię, więc w te pędy skoczyłem do komputera i zmajstrowałem coś takiego:
Astronauci (superkomputer 5MHz :D)
Obłok Magellana (do czytania)
Dzienniki gwiazdowe (do czytania)
Eden (coś o zmywarce do naczyń było, nie wiem czy ją już wtedy wymyślono gdzieś w ameryce, czy to wymysł Lema; może wy mi powiecie?)
Powrót z gwiazd (fajne o przyszłości, betryzacja, ebooki i ogólnie ładna wizja przyszłości, w sam raz do mojego tematu)
Summa technologiae (do czytania)
Opowieści o pilocie Pirxie (czytałem już dawno, jak starczy czasu mogę jeszcze raz)
Cyberiada (j.w.)
Golem XIV (jestem w połowie, ciężko się czyta, ale koncepcja człowieka widzianego oczami superkomputera i sama koncepcja komputera "światłowego" - coś ala komputer kwantowy, który myśli, to już coś)
Okamgnienie (podobno było tu coś o Star Warsach w odcinkach??? - do przeczytania)
Bomba Megabitowa (do przeczytania)
Kongres futurologiczny (do przeczytania)

to moja wstępna literatura podmiotu, w nawiasach podane krótkie uzasadnienie, lub "do (prze)czytania", jeżeli jeszcze z książką tą nie miałem styczności
Rozważam jeszcze Fiasko i Solaris
Co o tym myślicie? (coś dodać, coś ująć)

No i pytam was drodzy Lemoznawcy, co z literaturą przedmiotu?
Jedyne co dotychczas wpadło w moje wielkie łapy to "Tako rzecze... Lem", ale sam nie wiem czy to zalicza się do literatury przedmiotu, czy podmiotu (w końcu to wywiad z Lemem, więc prawie wszystko on mówi).
Przeglądając wasze forum znalazłem dwa ciekawie brzmiące tytuły:
1) Zaczarowana gra. Zarys dziejów polskiej fantastyki naukowej
2) Bogowie Lema
Ponieważ raczej nie ma szans, żebym w ciągu jednego dnia zdobył te książki, a tym bardziej je przeczytał, więc proszę o waszą fachową opinię na ich temat. Czy nadają się do mojego tematu, czy nie?
I jeżeli jeszcze coś innego przychodzi wam do głowy, to piszcie, byle szybko, bo termin mija 13 w piątek (właśnie sobie uświadomiłem, jak fajnie w tym miesiącu 13 wypada :D - podwójne szczęście; szkoda tylko, że kumpel z klasy się w zeszłym roku przeniósł i mój numer w dzienniku spadł z 13 na 12 - jakby ktoś pytał co to ma do rzeczy, to mu nie odpowiem, bo nie wiem)

A więc podsumowując:
Doradźcie mi co mogę dodać do literatury przedmiotu i oceńcie moją literaturę podmiotu


p.s. Jestem pewny, że wszystkie wasze dobre uczynki zostaną kiedyś nagrodzone, więc spławianie kogokolwiek funkcją szukaj działa tylko na waszą szkodę  ;)

10
Dobra, dzięki za pomoc. W kolejce do przeczytania stoją już Golem XIV, Obłok i Okamgnienie. Jeszcze jakieś propozycje?
No i jakie polecacie książki o Lemie?
Został mi tydzień na napisanie bibliografii, a nie mam prawie nic co by się kwalifikowało do literatury przedmiotu.
Liczę na waszą pomoc :)

11
Prezentacje maturalne / [M]Wizja przyszłości w książkach Stanisława Lema
« dnia: Kwietnia 01, 2007, 10:53:27 pm »
Witam :)
Już za niecałe dwa miesiące czeka mnie ustna matura z polskiego. I otóż mam taki mały problem. Tematem mojej prezentacji jest "wizja przyszłości w książkach Stanisława Lema". Pewnie starałbym się sam coś we własnym zakresie pokombinować i poszukać, ale właśnie dowiedziałem się, że mam 10 dni na przygotowanie bibliografii i kolejne 15 na napisanie konspektu. W wyniku braku czasu (a także pomysłu i ochoty) na dogłębne studia w tej dziedzinie, postanowiłem zwrócić się do osób które na ten temat coś wiedzą (w przeciwieństwie do mnie). Tak więc drodzy forumowicze padło na was (bo rozmawiając z wami nie muszę się ruszać z fotela, a z natury leniwy jestem). Mój pierwotny plan zakładał przeczytanie tych oto książek:
Człowiek z Marsa, Astronauci, Obłok Magellana, Eden, Powrót z gwiazd, Bajki robotów, Cyberiada, Opowieści o pilocie Pirxie, Golem XIV, Solaris
Tytuły pogrubione już zdążyłem przeczytać, a z tytułami pochylonymi miałem okazję zapoznać się, kiedy jeszcze coś Lema czytywałem, to znaczy na początku gimnazjum (prawie 6 lat temu, ale ten czas leci). W ostateczności więc, gdybym któregoś "pochylonego" tytułu nie zdążył drugi raz przeczytać, mogę coś komisji naściemniać.
A więc wracając do matury, stwierdziłem, że z powodu braku czasu (i ochoty) nie zdążę przeczytać tych wszystkich książek przed oddawaiem konspektu. Dlatego proszę was drodzy forumowicze o jak najsensowniejsze skrócenie tej listy, ewentualnie dodanie od siebie tytułu jakiejś pozycji która ubarwiłaby moją prezentację.
Dodatkowo na Lemie się Lem nie kończy (to zdanie zabrzmiało kretyńsko), więc chciałbym sięgnąć po literaturę opisującą Lema i jego wizję przyszłości. W moje łapy wpadła już książka-wywiad "Tako rzecze... Lem", jednak chciałbym coś jeszcze w tym stylu przeczytać.
No i nareszcie chciałbym dowiedzieć się od was, jaką to wizję przyszłości miał Stanisław Lem, a konkretniej, jakie wynalazki wymyślił zanim zostały wynalezione, jakie nieszczęścia przepowiedział zanim się wydarzyły.

A więc podsumowując (jakby komuś się nie chciało czytać tego długiego tekstu)
1) Jakie książki Lema wybrać na maturę
2) Jakie książki o Lemie i o jego wizji przyszłości wybrać na maturę
3) Co przepowiedział Lem

Gdyby ktoś chciał mi odpowiedzieć, że takich tematów jest dużo i że słówko "Search" oznacza szukaj, to otóż odpowiadam wam, iż wiem co to słówko znaczy, ba, potrafię nawet korzystać z przycisku opatrzonego tym podpisem, a nawet więcej - skorzystałem z niego, zanim tu cokolwiek napisałem. Znalazłem między innymi całkiem ciekawy wątek - ttp://www.lem.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1153854296 który niestety zmarł śmiercią naturalną.

Z góry dziękuję za pomoc i niech moc będzie z wami.



---edit---
A, zapomniałem jeszcze o jednym.
Ten topik bynajmniej nie jest primaaprilisowym żartem. Chyba, że ktoś uważa, że matura ustna z polskiego to żart i kpina (z czym niestety muszę się zgodzić). Albo sądzi, że kpiną i żartem jest to co wyrabia z edukacją nowy mi...... ekhm, ekhm.

Strony: [1]