Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]    (Przeczytany 277452 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #300 dnia: Stycznia 23, 2023, 08:43:13 pm »
Ja mam wydanie z 1984 i tam jest tak samo (str. 218). Podejrzewam, że nie jest to błąd drukarski, a - że Lem tak napisał. Pogubił się w tych trybach warunkowych.
To nie byłaby jego pierwsza pomyłka tego typu. Jest bodaj cała publikacja poświęcona ""błędom Lema". O, wątek bliźniaczy
https://forum.lem.pl/index.php?topic=2084.0
 W związku z tym raczej nie wchodzi w grę poprawianie autora. Nie słyszałem o takich praktykach (pomijając cenzorskie). To jednak nie literówka.
Cytuj
Nie sądziłem, że będziemy rozważać właściwości fizyczne wody ;)
Ba, tak tu mamy  ;D Jeśli temat się rozwinie może się kończyć na rozważaniach o meandrach Twojej osobowości?  ;)
Przykładowo
Cytuj
Moje pytanie dotyczyło wcześniejszych wydań "Głosu Pana".
Z zawodu prokurator?  8)
Wracając do meritum - rozstrzygające byłoby pierwsze wydanie. Przypomnę okładkę - te

Lub te

Byłyby dwie serie??? Niezła cena.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 23, 2023, 08:48:28 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #301 dnia: Stycznia 23, 2023, 08:53:44 pm »
Nie sadzilem, ze bedziemy rozwazac wlasciwosci fizyczne wody ;)

Cóż, trafiłeś na forum Lema, tu dyskusje fizyczne na porządku dziennym ;).

Nawiasem: jeśli - jak liv sugeruje - błąd pochodzi od Patrona, nie od redaktora, umiem sobie wyobrazić - choć jest to może sprawa do dyskusji o "Nowej kosmogonii", niż "Głosie Pana", raczej ;) - że w arcyodległej przyszłości jakiś - nie mający już nic wspólnego z biologicznym homosapienstwem - lemolub postanowi tak zmienić prawa fizyki, by rzeczywistość pasowała do książki. Ba, jeśli takie manipulacje są możliwe, a Everett ma racje, jest to nieuniknione ;). Przy czym jednak zaraz zadrży owemu lemolubowi efektor, bo zauważy, iż to bezcelowe, albowiem jeszcze by musiał potem tak Wszechświat zmienić, by lżejsze - cięższe wypierało.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Jaromir

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #302 dnia: Stycznia 23, 2023, 09:25:24 pm »
Wracając do meritum - rozstrzygające byłoby pierwsze wydanie.

Dotarłem do II wydania z 1970 r. i tam jest tak, jak napisał Cetarian.
Poczekajmy na kogoś, kto ma to pierwsze wydanie.

Niezależnie od tego, co zostało wydrukowane, z kontekstu wynika, że Lem doskonale wiedział o czym pisze. Zdanie jest dość skomplikowane, więc zakładam, że to po prostu przejęzyczenie.

Czy poprawiać?
Ciekawy temat. Na pewno były wcześniej podobne sytuacje i są jakieś wypracowane zwyczaje/procedury w takich przypadkach.

Ja bym nie zmieniał oryginału.
Pozytywny wniosek jest taki - Lem przechodzi test Turinga ;)

Jaromir

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #303 dnia: Stycznia 23, 2023, 09:41:07 pm »
Nie sadzilem, ze bedziemy rozwazac wlasciwosci fizyczne wody ;)

Cóż, trafiłeś na forum Lema, tu dyskusje fizyczne na porządku dziennym ;).

Zaskoczyło mnie tylko to, że zagadnienie gęstości wody przy 4 st. C nie jest dla wszystkich oczywiste ;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #304 dnia: Stycznia 23, 2023, 10:46:15 pm »
Cytuj
Zaskoczyło mnie tylko to, że zagadnienie gęstości wody przy 4 st. C nie jest dla wszystkich oczywiste ;)
;D
Jasne, ok - jak widzisz - nie było. I jeszcze ta nieco mętna formuła zdania warunkowego. Przynajmniej się czegoś nauczyłem (jeszcze)
A powiesz, tak bez zaglądania w net - w którym roku była bitwa np. pod Suchymi Krutami?
To poziom licealny :)
Dobra tam, już nie drążę w tę stronę.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Jaromir

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #305 dnia: Stycznia 23, 2023, 11:13:31 pm »
Cytuj
Zaskoczyło mnie tylko to, że zagadnienie gęstości wody przy 4 st. C nie jest dla wszystkich oczywiste ;)
;D
Jasne, ok - jak widzisz - nie było. I jeszcze ta nieco mętna formuła zdania warunkowego. Przynajmniej się czegoś nauczyłem (jeszcze)
A powiesz, tak bez zaglądania w net - w którym roku była bitwa np. pod Suchymi Krutami?
To poziom licealny :)
Dobra tam, już nie drążę w tę stronę.

OK. Remis. Nie mam pojęcia co tam pod tymi Suchymi Krutami było. Mam nadzieje, że nasi wygrali ;)


liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #306 dnia: Stycznia 23, 2023, 11:45:30 pm »
Cytuj
, że nasi wygrali ;)
;D No...zależy jak leży.
Wygrali Niemcy. Przegrali Czesi - rzadki przypadek.
Mniejsza. Mnie zdumiało teraz, bo przeczesałem sieć zgrzebłem przeglądarki, jak wiele osób "kręcą" błedy Lema.
Już pomijam Oramusa, bo to zawodnik z tego samego podwórka
https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Postscriptum/Postscriptum-r2006-t-n1(51)/Postscriptum-r2006-t-n1(51)-s171-179/Postscriptum-r2006-t-n1(51)-s171-179.pdf
Ale, by bloga zakładać o tych błędach?
https://bledylema.wordpress.com/
Hajda na mistrza!? Nie, żeby mi to przeszkadzało, bo i bywa ciekawie, ale trochę dziwi.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« Odpowiedź #307 dnia: Kwietnia 01, 2023, 03:52:28 pm »
W liście St. Lema do Sławomira Mrożka wysłanym z Berlina 30 listopada 1969 roku mamy zdekodowanych bohaterów powieści:

Baloyne - Jan Błoński https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_B%C5%82o%C5%84ski
Wilhelm Eeney - Janusz Wilhelmi https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Wilhelmi
Prothero - Jan Józef Szczepański https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_J%C3%B3zef_Szczepa%C5%84ski
prof. Hogarth - "to ja",
"wspomnienia genocydowe Rappaporta - to też ja".
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2023, 09:46:37 pm wysłana przez A »