Autor Wątek: Pomysły  (Przeczytany 53221 razy)

Peterek

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 38
  • Cóż to za Robot piękny i młody.
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #30 dnia: Kwietnia 10, 2011, 10:03:58 pm »
1. Podobno od dawna nie ma żadnych technicznych przeszkód, aby w pojazdach móc trwale instalować elektroniczne identyfikatory (EI).
2. Podobno od dawna nie ma żadnych technicznych przeszkód, aby za pomocą takich EI określać prędkość danego pojazdu w danym momencie.
3. Jeśli 1-2 to prawda - byłbym za uchwaleniem powszechnego prawa, które wprowadzałoby obowiązek posiadania EI przez pojazdy poruszające sie po drogach publicznych (tak jak pasy w samochodach albo kaski dla motocyklistów). Przypuszczam, że dzięki temu można by w samej tylko Polsce rokrocznie ocalić życie około tysiącowi ludzi, zdrowie zaś przynajmniej kilkunastu tysiącom (część z nich zostanie kalekami na zawsze).
Pytanie: jeśli 1-2 to prawda, czemu - o ile wiem - nigdzie na świecie dotychczas tego nie wprowadzono?
Stanisław Remuszko

Modify: @Nieznańcy Przemili: dzięki za bezcenną karmę!
Szanowny P. Stanisławie. Jest taka nauka o którą kiedyś się otarłem. Nazywa się to Telematyka (definicja - WIKIPEDIA).
Ad. P.1-2.
I. TECHNIKA. Aby cos instalować POWSZECHNIE, musi to POWSZECHNIE dzialać. Powszechnie, czyli wszędzie. W tunelach, garażach podziemnych,  etc. Póki co samo urządzenie to jest "pryszcz".  Problemem jest radiowa sieć zbiorcza. Ani Policja, ani Armia nie mają powszechnie działającej sieci ogólnopolskiej. Takie sieci (aczkolwiek nieco dziurawe) posiadają Usługodawcy GSM czyli komórkowcy. Pomiar prędkości - temat się rozbudowuje - potrzeba aby KAŻDY pojazd posiadał również pozycjonowanie satelitarne GPS, wiadomo po co - o godz. 17.34.55 jechał odcinkiem drogi xx.xx.xx.xx/yy.yy.yy.yy. gdzie dopuszczalna V jest 50 km/h. Takie urządzenie już są (GSM/GPS), niestety, nie działają w "czasie rzeczywistym bo...... sieć przesyłowa GSM tego nie zapewnia : http://www.telemetria.pl/filez/modulytelemetryczne.htm.
II. PRAWO.  Dla czego fotoradary nie mogą stać w każdym niebezpiecznym miejscu i dla czego nie wolno stosować atrap, pomimo ich niewątpliwej skuteczności ? Dla czego policjant, zatrzymując kierowcę który przejechał na "czerwonym", jest  z góry skazany na niepowodzenie  interwencji ? A z drugiej strony, dla czego przy drogach publicznych wolno budować ekrany LED-owe, oślepiające kierowcę na drodze ?
III. DEMOKRACJA a prawa MNIEJSZOŚCI. W USA kraju jak by nie było demokratycznym, prawo do podróżowania BEZ utrudnień jest jednym z praw KONSTYTUCYJNYCH. Z definicji DEMOKRACJI, wynika , że jest to ustrój PRAW WIĘKSZOŚCI a nie jak obecnie się uważa, MNIEJSZOŚCI. Ad rem.  Kierowcy jako tacy, muszą się stosować do wielu przepisów, rozporządzeń i unormowań. Jest to cała gałąź NAUKI. Zdobycie Prawa Jazdy (pomijając działania pozaprawne) jest funkcją posiadania DUŻEJ wiedzy o tych przepisach. Zawsze mnie dziwi, że w POLSCE inni użytkownicy SPORADYCZNIE używający drogi publicznej- piesi, rowerzyści, motorowerzyści, pojazdy zaprzęgowe, etc , tej wiedzy nie muszą posiadać a w pojęciu ogólnoludzkim uważają, że nie muszą się do niej stosować. Na utrzymanie dróg, środki dostarczają głównie KIEROWCY (nie będę wyszczególniał bo jest to lista ponad 60 pozycji).
PYTANIE. Dla czego obywatele posiadający :
1. Prawne zezwolenie związane ze znajomoscią przepisów.
2. Praktyczną wiedzę.
3. Moralne prawo związane z ponoszonymi kosztami publicznymi.
4. Ponoszący ciągłe wydatki na weryfikację i podnoszenie bezpieczeństwa pojazdu.
5. Moralne prawo związane z zapewnieniem egzystencji ( pracy) ok 20% społeczenstwa.
MAJĄ W POLSCE, MNIEJSZE PRAWA NIŻ piesi, rowerzyści, motorowerzyści, pojazdy zaprzęgowe, etc
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2011, 10:06:33 pm wysłana przez Peterek »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #31 dnia: Kwietnia 10, 2011, 10:45:17 pm »
Szanowny Peterku,
Dodałem Panu karmy ze szczerej życzliwości :-)
Jednak proszę, aby Pan wziął pod uwagę, że, przez szacunek dla Rozmówców, staram się wyrażać precyzyjnie, a w moich pytaniach 1-2 nie ma nic o powszechności działania, którą Pan polemicznie podnosi.
W tych pytaniach interesował mnie tylko aspekt rozwiązań technicznych, a nie finansowy czy polityczny. To znaczy: czy coś mogłoby działać (prędko zacząć działać), gdyby był szmalec i wola.
Z uszanowaniem
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Peterek

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 38
  • Cóż to za Robot piękny i młody.
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #32 dnia: Kwietnia 10, 2011, 10:58:32 pm »
Bardzo Sorki, rzeczywiście, za bardzo rozbudowałem ale jest to moja pewna "pięta". Poza tym odniosłem się nieco ogólnie do P.3. Przepraszam P. Stanisławie jeżeli moja odpowiedż została odebrana jako agresja.
Tak! Kwestia techniczna to nie problem. Problemem jest szmal a właściwie kwestia polityczna, brak gwarancji trwałości businessu w funkcji czasu ( kilka, kilkanaście lat).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2011, 11:02:09 pm wysłana przez Peterek »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #33 dnia: Kwietnia 10, 2011, 11:23:16 pm »
Agresja? Jaka agresja?
Dobranoc :-)
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #34 dnia: Kwietnia 11, 2011, 12:13:27 am »
Jeszcze nie widziałem, żeby ktoś 3 razy odpowiadał na mój wpis. Więc Panie SR, w rozmowę o polityce, a takowa musiałby się zacząć, gdybym chciał klasyfikować Paskie poglądy nt. tego, czemu ja się 'muszę podporządkować', się nie wdam. Dżentelmenom nie wypada.
Natomiast chciałem podreślić jeden fakt - nawet jeśli będę jechał zawsze i wszędzie przepisowo: 50 w mieście, 90 za miastem, 130 na autostradzie, to wtedy także, a i zawsze byłbym rejestrowany. A zatem działoby się to nawet, gdybym podporządkowywał się grzecznie "woli większości".  Panu zdaje się to nie przeszkadzać - Pana prawo. Mnie to przeszkadza bardzo - moje prawo. Nie widzę konieczności wysyłania mnie z tego powodu na bezludną planetę. Choć przyznam uczciwie, że to jedno z moich niespełnialnych marzeń.

Przyszło mi do głowy, że pomysły takie jak EI zasłyszałem także w odniesieniu do internetu. Otóż podpisywanie się wszędzie z imienia i nazwiska miałoby wyeliminować z internetu chamstwo, przekleństwa, etc. Wie Pan oczywiście zapewne, że jest to zupełnie technicznie możliwe (nie trzeba już dokładać "szmalcu", że zacytuję). Z Pana sympatii do koncepcji EI, oraz z faktu, ze prywatności/anonimowości w internecie Pan nie zażywa wnoszę, że taka koncepcja by Panu przypadła go gustu? Zgodzi się Pan (obserwując jak samotny jest Pan będąc tu nieanonimowym), że w takim razie postulat "woli" w tych kwestiach jest ważki.
 

Intencje Pańskie wydają mi się szczytne - bezpieczeństwo na drogach. Moja odpowiedź to nie EI, ale wybudowanie transportu publicznego z prawdziwego zdarzenia. TGV zrobiłby trasę Katowice/Gdańsk w 2h, nie jadąc przez Niemcy. Stworzenie w każdym mieście powyżej 300tyś mieszkańców sieci metra wyeliminowałoby z centrów ruch naziemny, efektywnie zmniejszając liczbę potrąceń dzieci, korków, zanieczyszczenia. To są prawdziwie dobre pomysły. EI się do nich nie zalicza.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2011, 12:24:17 am wysłana przez Terminus »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #35 dnia: Kwietnia 11, 2011, 10:39:09 am »
@ Terminus
Chętnie wyjaśniam, że odpowiadałem na raty z braku doraźnego czasu na odpowiedź całościową. No i cieszę się z osobistego rekordu "trzyrazowego" :-)
Mogę odpowiadać tylko za to, co napisałem. Nie mogę odpowiadać za to, czego nie napisałem. Piję do zasłyszanej przez Pana propozycji, aby skasować anonimowość internetu. Wyjaśniam zatem, że akurat ja jestem za jego anonimowością - choć rozumianą jako prawo, a nie obowiazek internautów.
Odnośnie zaś do Pana trzeciego akapitu: pozwolę sobie zauważyć, że tkwiąca w ziemi infrastruktura (drogi, kable, rury, tory, mosty, słupy, wiadukty etc.) to bodaj najdroższe i najbardziej czasochłonne inwestycje wszędzie na świecie. Jestem za jej rozkwitem (zwłaszcza w mojej Polsce, gdzie opóźnienia względem starej Europy są wciąż straszne), lecz, co do samej prędkości poruszania się pojazdów na drogach publicznych, uważam, że EI + prawo dałyby przynajmniej ten sam efekt (ocalenie życia i zdrowia) przynajmniej o rząd wielkości szybciej i o kilka rzędow wielkości taniej.
S.R.

@ Maziek
1. Czy zajrzałeś na str. 17, drugi akapit od dołu?
Staszek
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2011, 04:20:59 pm wysłana przez maziek »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Peterek

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 38
  • Cóż to za Robot piękny i młody.
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #36 dnia: Kwietnia 11, 2011, 01:14:04 pm »
Maziek, to chyba do mnie ? : P.S. mam stałą prośbę o łączenie postów (t.j. edytowanie poprzedniego, a nie pisanie dwóch jeden pod drugim). Przyjęto do wiadomosci. Co do P. Stanisława i kosztów infrastruktury. W trakcie budowy dróg, autostrad, koszt ułożenia światłowodu w kanalizacji wzdłuż drogi to jakieś 50 tyś PLN/1 km. Czyli kropla w Morzu kosztów. W NIEKTÓRYCH przetargach okablowanie to jest już WYMUSZANE przez inwestora (telefonia alarmowa, monitoring). Niestety, w dalszym ciągu w kręgach "fachowców" decydentów, pokutuje przeświadczenie, że transmisja radiowa jest bardziej ekologiczna i tańsza. Qui rogat, non errat !

Nie, to (o łączeniu postów) akurat było do Męberyty, któremu posty sam złączyłem.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2011, 02:41:35 pm wysłana przez maziek »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #37 dnia: Kwietnia 14, 2011, 04:52:23 am »
- Maźku...
- A co?
- Zajrzałeś na 17 stronę?
- Jaką 17 stronę?
- Ano tamtą, com ci godoł
- Aaa, na oną? Na oną to ni...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #38 dnia: Kwietnia 14, 2011, 08:54:46 am »
Kto widział tak ludzi straszyć...

Ano zajrzałem, ale nie zajarzyłem. A to było kilka dni temu, rano wstałem do roboty i sobie przypomniałem, że nie zajrzałem, to zajrzałem, ale zaspany byłem, to nie pamiętam, co ujrzałem, ale pamiętam, że nic tam nie pasowało, żeby zajarzyć. Chodzi o 17-stą stronę Fiaska?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #39 dnia: Kwietnia 14, 2011, 10:08:01 am »
Maźku Zaspany,
Czemu do głowy przyszło Ci "Fiasko"?
Chodzi o Małą Czerwoną Książeczkę, com ją Panu dał Pod Kopcem.
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #40 dnia: Kwietnia 14, 2011, 10:42:00 am »
No nie, przeceniasz mnie, telepatą nie jestem ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #41 dnia: Kwietnia 14, 2011, 10:49:47 am »
No to chociaż odpowiedz na pierwsze pytanie, Nietelepato :-)
Remęberyt
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #42 dnia: Kwietnia 14, 2011, 11:23:37 am »
Pytany postawiłem w ciemno na Lema i dostałem bon na dożywianie (co odebrałem, że trafiłem), zaś Fiasko było ostatnią pozycją Lema, co do której coś cytowaliśmy/sprawdzaliśmy (osłony Hermesa). Ponieważ nie padł inny tytuł ani choćby wskazówka, że chodzi o inną pozycję - wydawało mi się to skrajnie oczywiste.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #43 dnia: Kwietnia 14, 2011, 11:28:06 am »
To brzmi skrajnie logicznie :-)
Ale piśniesz, jak przeczytasz ten drugi akapit od dołu?
Męberyta
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #44 dnia: Kwietnia 14, 2011, 11:38:23 am »
Tajest!



Ojcem jest tu Remuszko :) .

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2011, 08:43:25 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).