Autor Wątek: Lem - konferencja, Kraków 27[ch8211]29 marca 2007  (Przeczytany 36140 razy)

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Lem - konferencja, Kraków 27[ch8211]29 marca 2007
« Odpowiedź #45 dnia: Kwietnia 12, 2007, 12:45:47 pm »
Cytuj
chmura. przeprasza za zwłokę, wstydziłom się; z bloga. ch.
wrzuć linka do właśnie stworzyłem  ::)
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Lem - konferencja, Kraków 27[ch8211]29 marca 2007
« Odpowiedź #46 dnia: Września 08, 2007, 09:01:18 pm »
Wrzucę TU choć tekst dotyczy innej konferencji nt. Mistrza:

LEMoniada - Seminarium na temat twórczości Stanisława Lema, 19.06.2007, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Dom Literatury, Warszawa

Prelegenci: Maciej Parowski (prowadzący), Dominika Materska-Oramus, Marek Oramus, Wojciech Orliński, Andrzej Zimniak

Streszczenie wypowiedzi A. Zimniaka:

Ze względu na datę urodzenia dostąpiłem przywileju wychowywania się na książkach Lema. Bardzo odpowiadał mi ładunek myślowy jego utworów, komponenta filozoficzn. Dużo później zrozumiałem, że Lem był najpierw filozofem (nie chronologicznie, lecz merytorycznie), a dopiero później pisarzem - takie stwierdzenie bynajmniej nie deprecjonuje literackości jego utworów, raczej wynosi go jako filozofa. Przy tym, co istotne, był jednym z nielicznych filozofów wywodzących się z terenu nauk ścisłych, a więc rozumiał świat nie tylko od poziomu umownych atomów, lecz od poziomu właściwości tych atomów, nie od poziomu od którego mówimy o kulturze, ale od poziomu znacznie bardziej podstawowego, od praw natury.

Jak wiadomo, pierwsza powieść Lema "Szpital przemienienia" nie była fantastyczna, dziś powiedzielibyśmy że należy do głównego nurtu. Potem jednak pisarz wybrał fantastykę, nad czym później bolał. Nie do wiary, ale sam Lem nie przewidział, że karty książek zaliczane dawniej do sf zaroją się od baśniowych postaci rycerzy, krasnoludów, duchów i wampirów, a nauki będzie w tym tyle ile kamienia filozoficznego w retortach alchemików.

Z Lemowskich futurologii wybiorę dwa przykłady. Pierwszy to fantomatyzacja - pisarz prorokował możliwość pogrążenia się całych społeczeństw w światach wykreowanych cybernetycznie, przeżywania w nich o wiele silniejszych i bardziej rozległych doznań niż w rzeczywistości. Teraz używa się terminu światy wirtualne, a wielu internautów stoi już na progu ostatecznego odlotu w sieć. Jeszcze trochę i, być może, przeniesiemy nasze jaźnie do skrzyń profesora Corcorana, żeby już nie zaprzątać sobie głowy takimi przyziemnymi problemami jak fizjologia. Drugi przykład to bystry, urządzenia prekursorskie wobec tworów nanotechnologicznych. Tyle że bystry stanowiły fuzję technologii i moralności, bo rozpoznawały czyny niegodne i im zapobiegały, poza tym nie wtrącały się za bardzo. Taka odmiana nanotechnologii byłaby także w przyszłości do pomyślenia, ale ja wolę o niej nie myśleć, bo najpierw ktoś musiałby zdefiniować - i to na stałe - standardy etyki i moralności.

Na koniec osobiste zwierzenie: planuję powtórkę z Lema. Wiadomo, że wybitne dzieła rosną wraz z czytelnikiem i powinno się czytać je trzykrotnie w ciągu życia. Dla mnie nastał już czas, a innym - i gościom, i prelegentom - także proponuję, aby rozważyli taką możliwość.

http://www.zimniak.art.pl/32referaty.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem - konferencja, Kraków 27[ch8211]29 marca 2007
« Odpowiedź #47 dnia: Listopada 19, 2009, 09:03:48 am »
No to ja też coś odkopię z dalekiej przeszłości.
Musicie przeczytać wątek od początku bo i tak nic nie pamiętacie :) .

Wczoraj zabrałem się za wyrzucanie nieotworzonej korespondencji (mamy taką kupkę listów, których nie otwieramy w ogóle, druki reklamowe itp.)
Między nimi koperta z UJ. Pewnie zapytanie o cenę na przeprojektowanie kibli w Collegium Maius myślę sobie. Nie ma to jak zadać pytanie o cenę temu, kto ma wygrać i dwóm innym delikwentom możliwie odległym przestrzennie - wiadomo, że im się nie zechce ;).

No to siup do niszczarki, ale macam, że jakoś grubo, nie przejdzie, rozrywam więc kopertę, a tam - tadam! - druk pokonferencyjny!




Napisałem wówczas (w marcu 2007) do organizatorów z prośbą o przesłanie materiałów pokonferencyjnych. Kontakt był b. miły i dostałem obietnice, że prześlą.

potem długo, długo nic...

... nic zupełnie...

17.11.07 dostałem list:
"Zdaje sobie sprawę z faktu, że częśc osób jest zaniepokojona drukiem
pokonferencyjnym, a raczej tym, że jeszcze nie zaistniał, ale wszelkie
opóźnienia wynikają tu w zasadzie  z dwóch kwestii: takiej, że prof. Jarzębski
jest człowiekiem niesłychanie zajętym, a wszystkie artykluły musza
przejść przez Jego selekcję oraz faktu, że "Bez porównania" ma swój
harmonogram wydawniczy i tylko w określonym czasie może nas wydrukować. Druk planujemy
więc w rocznicę Konferencji, czyli w marcu 2008..."

...potem znów nic

długo nic...

Wreszcie 10.10.2009 dostałem list...
że to będzie wydanie BezPorównania pod red. prof. Jarzebskiego, i wszyscy dostaną pocztą

... ale nic nie przyszło, więc zapomnialem, aż wczoraj... :)




« Ostatnia zmiana: Listopada 19, 2009, 09:19:47 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Lem - konferencja, Kraków 27[ch8211]29 marca 2007
« Odpowiedź #48 dnia: Listopada 19, 2009, 07:13:52 pm »
Takie strony czyta się jak Prousta (którego niedo czytałem). Dwa lata, a ile się wydarzyło. Wszystkie linki zerwane. Zostały tylko przypadkiem odnalezione listy (a, przepraszam, już nie zostały chyba - wrzuciłeś do niszczarki?). Z tego wszystkiego dorzuciłem karmy osobom, które miały pusto. I których też już nie ma (na forum) zołwiowi i czarnej chmurze. Tak jakbym zapalił świeczkę.
 Listopad
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem - konferencja, Kraków 27[ch8211]29 marca 2007
« Odpowiedź #49 dnia: Listopada 19, 2009, 07:55:04 pm »
No fakt, sam się zdziwiłem, że to dwa lata (z okładem), i że pamiętali o mnie. To przyszło parę dni temu, najdalej tydzień. Reszta poszła do niszczarki. Otrzymujemy dość nieprawdopodobne ilości makulatury, pomimo, że nadajemy na wszystkich falach, że nie chcemy ;) .

Ale najważniejsze, że zawartość jest smakowita. Zależało mi, bo miałem nadzieję, że Bereś puści wreszcie farbę, jak to było, i nie zawiodłem się :) . Poza tym mam Pewne Bardzo Poważne Podejrzenia - ale jak się ugruntują, to napiszę osobno (jak i o innych ciekawych sprawach).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 447
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Lem - konferencja, Kraków 27[ch8211]29 marca 2007
« Odpowiedź #50 dnia: Listopada 26, 2009, 11:33:42 pm »
Ciekawi spis treści tego wydania… Czy to jest możliwo tu nadrukować?..

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem - konferencja, Kraków 27[ch8211]29 marca 2007
« Odpowiedź #51 dnia: Listopada 26, 2009, 11:35:28 pm »
Da się zrobić, tylko już nie dziś.

edit: OK, to lecimy...

- Od redakcji - str. 5
Jerzy Jarzębski - Słowo wstępne - 7
Wiktor Jaźniewicz - Fenomen Stanisława Lema w świecie rosyjskojęzycznym. Rozważania bibliograficzne - 9
- Wokół biografii Stanisława Lema. Dyskusja poświęcona pisarzowi - 21
- Interdyscyplinarny Panel Naukowy "Lem i problemy nauki". Stanisław Lem w oczach przedstawicieli nauk humanistycznych i przyrodniczych - 33
Barbara Pasterak - "Masturbacja duchowa" albo Biblioteka XXI wieku, czyli o recenzjach nieistniejących książek - 87
Artur Wieczorek - Poezja Stanisława Lema - 97
Patrycja Grubka - Gawędowe science-fiction - o Cyberiadzie oraz Bajkach robotów Stanisława Lema - 105
Anna Alicja Smolińska - Robot jako relikwiarz cnoty? Exodus maszyny - metafora wyzwolenia w bajce Stanisława Lema o Królewiczu Ferrycym i Królewnie Krystali - 113
Marta Kładź - Ironiczne światotwórstwo Stanisława Lema. Mit stworzenia z chaosu - 121
Anna Piwowar - Powieści detektywistyczne Stanisława Lema w świetle antropologicznej koncepcji rytuału - 137
Przemysław Tacik - Głos Lema, czyli o dekonstrukcji metafizyki - 149
Ewelina Twardoch - Podwójne oblicze snu w Solaris Stanisława Lema - 159
Adam Trwoga - Dwa spojrzenia na pewien ocean. O filmie Solaris Andrieja Tarkowskiego - 169
Katarzyna Stelmach - Problem utopii i antyutopii w Powrocie z gwiazd Stanisława Lema - 179
Michał Choptiany - Halla Bregga żywot równoległy. Powrót z gwiazd Stanisława Lema w odczytaniu Marka Oramusa. - 195

w sumie stron 203.

Osoby wyszczególnione na okładce (biorące udział w panelach etc.):

Jerzy Jarzębski
Przemysław Czapliński
Stanisław Bereś
Krzysztof Fiałkowski
Adam Grobler
Adam Łomnicki
Marek S. Huberath
Małgorzata Szpakowska
Magdalena Fikus
Andrzej Fuliński
Maciej Plaza
Ryszard Tadeusiewicz

Bez Porównania
Czasopismo Komparatystyczne
Nr 1(7)/2009

Wydawca: Fundacja na Rzecz Głębokiej Integracji DYNAMIS
ISSN 1896-8007
« Ostatnia zmiana: Listopada 27, 2009, 08:50:22 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Lem - konferencja, Kraków 27[ch8211]29 marca 2007
« Odpowiedź #52 dnia: Listopada 28, 2009, 09:52:18 am »
Ha, ciekawe, arcyciekawe... Zastanawiam się czy będzie można to jakoś nabyć, jeśli się na konferencji nie było?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lem - konferencja, Kraków 27[ch8211]29 marca 2007
« Odpowiedź #53 dnia: Listopada 29, 2009, 11:52:18 am »
Bez Porównania to czasopismo i sprzedają archiwalne egzemplarze. Co prawda strona jest "letko" przyśniedziała i niewiele z niej wynika, ale jest kontakt i można spróbować. Nakład był 300 egz. więc może co zostało.

http://www.bez-porownania.spine.pl/

Ja się kontaktowałem z bardzo miłą panią Eweliną Twardoch.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Lem - konferencja, Kraków 27[ch8211]29 marca 2007
« Odpowiedź #54 dnia: Listopada 29, 2009, 01:23:42 pm »
Dzieki. Spróbuję.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki