Autor Wątek: cytat  (Przeczytany 7635 razy)

gwennish

  • Gość
cytat
« dnia: Czerwca 14, 2005, 07:52:11 pm »
Ratujcie!
Kończę pracę magisterską o Katedrze Dukaja. potrzebny mi cytat z Lema, i znalazłam na tej stronie w dziale Fantastyka i Futurologia. Skąd on pochodzi???

Gwennish

nty_qrld

  • Gość
Re: cytat
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 14, 2005, 09:24:18 pm »
Z Fantastyki i futurologii? (to jedna z książek Lema)
A możesz przytoczyć ten fragment?

pzdr
« Ostatnia zmiana: Czerwca 14, 2005, 09:24:32 pm wysłana przez nty_qrld »

Rachel

  • Gość
Re: cytat
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 14, 2005, 09:26:00 pm »
Witaj!

Postaramy się pomóc, tylko może napisz, który dokładnie cytat masz na myśli :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia

gwennish

  • Gość
Re: cytat
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 14, 2005, 11:13:35 pm »
http://www.lem.pl/polish/dziela/dziela.htm - tu znalazłam, na tej stronie. na szarym tle jest cytat. O niego mi chodzi.

Terminus

  • Gość
Re: cytat
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 15, 2005, 02:58:57 am »
Że niby to? :

Cytuj
Zdaję sobie sprawę, że Fantastyka i futurologia dla wielu czytelników, w tych rozdziałach, gdzie zajmuję się specyficznymi teoretyczno-literackimi rozważaniami, była nieinteresująca. Pośpieszny odruch zaklasyfikowania i chęć zaszufladkowania pisarza jest nagminny i dlatego wśród tych, którzy myślą, ze już wszystko wiedzą o Stanisławie Lemie powstaje szok - o czym ten człowiek pisze? I rzeczywiście czasem jest to trudne do wytłumaczenia.

  SF stała się wulgarną mitologią technologicznej cywilizacji. Żeby spłacić długi, napisałem jej monografię, która NIE MIAŁA być jej zdruzgotaniem. Stała się przecież rozprawą... ponieważ, tak mi się zdaje, ta monografia jest wyrazem mojej osobistej utopii: tęsknoty za lepszą SF - tą, jaka być "powinna".


Uhm... no to niezłego gwoździa mnie zabiłaś; nie mam pojęcia. Nie może być to z samej ,,Fantastyki i Futurologii'', oczywiście... może z jakiegoś omówienia... albo z wywiadu szerszego. No nie wiem, ja bym pisał do Skrzata (tutejszy el moderatorr...). No, chyba że ktoś wie?

paszta

  • Gość
Re: cytat
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 15, 2005, 10:43:06 am »
Nie wiem  :(
Nie da się zastąpić tego jakimś innym cytatem z FiF lub z: "Mój pogląd na literaturę (Rozprawy i szkice)" - tu jest taki artykulik: "Sf: beznadziejny przypadek - z wyjątkami" ?
Jeśli chodzi Ci o pogląd na SF, oczywiście.
Wówczas wiedziałabyś skąd to jest :)
Choć faktycznie sens tego cytatu... nie da się chyba go łatwo zastąpić. :(
« Ostatnia zmiana: Czerwca 15, 2005, 10:56:33 am wysłana przez paszta »