Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - DobryCzłowiek

Strony: [1] 2
1
DyLEMaty / Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« dnia: Października 30, 2021, 09:10:04 pm »
Fantastykę też czytał,nie ma to jak dyskretna autopromocja :)

2
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Kwietnia 12, 2021, 05:25:48 pm »
Kosmiczny rejs .1936 rok . Nawet dobry jak na swój wiek.Księzyć nie taki .W 1946 lot na Księżyć to nadmiar optymizmu. Stroje kosmonautów dziwne. Ciekawy pomysł z wyświetlaniem nazwy ZSRR na Księżycu ,ale żaden teleskop by tego nie zauważył .

3
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Marca 21, 2021, 08:28:17 pm »
A tymczasem w przekroju drukują obłok magellana na nowo https://przekroj.pl/kultura/fragment-powiesci-oblok-magellana-stanislaw-lem
Niech wydrukują całość,skoru już zaczęli.

4
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Lutego 11, 2021, 02:18:45 pm »
Alfabet Lema w RMF Classic
https://www.rmfclassic.pl/informacje/Slowo,11/Alfabet-Lema-w-RMF-Classic,43458.html
sam sekretarz,może zdradzi coś ciekawego czego nie wiem.

5
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Stycznia 12, 2021, 07:27:18 pm »
Zawsze drogi Q,można pogdybać . ;)

Zresztą czy muszę usprawiedliwiać to że lubie "Fundację"? Czy to naprawdę wymaga usprawiedliwień? Kwestia gustu i tyle.

6
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Stycznia 12, 2021, 11:06:32 am »
Nieno, Lem miał na to dwa dobre uzasadnienia, pierwsze to uchodząca wówczas za naukową prognozę (także w licznych kręgach zachodnich) filozofia marksistowska (i z punktu widzenia naszej dyskusji nie ma nawet znaczenia czy w nią wierzył, autor SF ma prawo badać różne hipotezy i ich konsekwencje), drugie - kwestia gospodarki przesytu zwanej dziś post scarcity i postkonsumpcjonizmu. I to ostatnie - można rzec - zachowuje aktualność.
Aleale... Nie uciekajmy od (tematu) Asimova, póki nie odpowiesz na postawione pytania ;)*.

* I tu, uprzedzając Twoją potencjalną linię obrony, mogę zauważyć, że prognozy rzucone od niechcenia, by nie rzec: od czapy, owszem, potrafią się sprawdzać, czasem nawet lepiej, niż te poparte ścisłym rozumowaniem (dowodem ledwo co przywołany w innym wątku Dick, czy futurologiczne przewagi zmyślającego Wellsa nad usiłującym logicznie ekstrapolować Verne'm), ale... da się to ocenić tylko post factum (a do roku 12 069 Ery Galaktycznej trochę zostało ;) ), na dziś możemy skupić się wyłącznie na autorskiej metodologii, a ta wygląda jak wygląda.

ps. Na marginesie wypadnie odnotować, iż - o czym bywała już mowa - od Seldona do Marksa też nie tak daleko. Ta sama nadzieja na uściślenie, na podobieństwo przyrodniczych, tzw. nauk humanistycznych.
W takim razie mogło chodzić o badanie rozszerzenia feudalizmu na skalę kosmiczną,co wzięęło się z przyzwyczajenia i konwencji.

7
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Stycznia 11, 2021, 09:19:48 pm »
Nie wiem czy wiemy dlaczego gatunek ludzki doszedł akurat do komunizmu,bo nic nie jest chyba na ten temat powiedziane u Lema. Bardziej należy to zwalić na realny ustrój okresu,i to że Lem nie chciał się narażać innym ustrojem .

8
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Stycznia 11, 2021, 07:52:06 pm »
podróże szybsze niż światło można wytłumaczyc konwencja gatunku a pozatym seria nie mogłaby istnieć bez tego ,chyba że poszlibysmy w wydłużanie życia ludzi,co nie wiadomo do jakiego punktu jest możliwe. A że feudalizm-a noż historia się  będzie powtarzać ,któż to wie?. Ale np można byłoby rzeczywiście wprowadzić wątek typu że Seldon nie umarł tylko czeka na odhibernowanie po przywróceniu imperium ,mógł się zamrozić z ciekawości co tam w galaktyce będzie naprawdę za 1000 lat i czy jego przepowiednie są prawidłowe.,ale pewnie autor uznał że on już wie wszystko z góry ,więc nie będzie nic sprawdzał i umrze w spokoju ,a można byłoby coś takiego rozwinąć,mogłoby to dobrze zrobione być nawet ciekawe .

9
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Stycznia 11, 2021, 10:32:51 am »
Nie ,ale i tak nie wiem . Skąd ja miałbym to wiedzieć ? Może jest coś czego nie wiemy o Lemie ?

10
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Stycznia 11, 2021, 10:31:54 am »
Jasne, że to zawsze, co najmniej do pewnego stopnia, kwestia indywidualnych upodobań, ale jestem ciekaw z czego - i dlaczego - nie, Twoim zdaniem.

(A co do "The Last Question"... nie rusza Cię ten kosmiczno-autoewolucyjny rozmach, którego ech dosłuchałbym ;) się w "GOLEM-ie..."? ;) )
Może z Fundacji się nie wyrasta. Raczej ciekawe na tyle ze nie można się wynudzić. Chociaż czytałem parę lat temu ,to może teraz byłoby  nudniejsze,ale nie wiem.

11
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Stycznia 10, 2021, 10:32:42 pm »
O tym mówię. Baxter (kiedyś byłem sporym fanem, nawet przywlokłem się na spotkanie autorskie, by poznać osobiście, i zarzuciłem go pytaniami), jest niezły w swojej klasie, ale arcymistrz SF, czy - tym bardziej - literatury jako takiej, z niego żaden. Niemniej, miewa, pewnie z racji zawodu, ciekawe pomysły fizyczne i teoretyczno-egzobiologiczno (choć nie potrafi nadbudować nad nimi szczególnie interesujących refleksji wyższego rzędu; w najlepszym wypadku powtarza po A.C.C. i... Lemie, świadomie lub nie).

A z Asimova też się wyrasta. Choć jego "The Last Question", twierdzę to uparcie, a wbrew Mistrzowi ;), to jeden z najlepszych kawałków science fiction jakie powstały.
Nie wiem czy zawsze,i ze wszystkiego Asimova.

12
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Stycznia 10, 2021, 10:08:34 pm »
Life is a dream-Jerry Goldsmith może było,może nie

13
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Stycznia 10, 2021, 09:43:30 pm »
Ostatnio czytałem "Last question" po raz trzeci ,i już nie było takie dobre-ale to było tłumaczenie w którym tłumacz nie rozumiał że biliony po polsku to miliardy . Po angielsku potrafi być ciekawsze.Poul Anderson swoją drogą też przesadzony.

14
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Stycznia 10, 2021, 09:40:14 pm »
A bo ja wiem . Nie było mnie wtedy na świecie.

15
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Stycznia 10, 2021, 06:34:14 pm »
Raczej wolę taki styl jak Clarke pisał"Imperialną Ziemię" lub Asimov"Fundację"-ale to nie ten poziom w ogóle

Strony: [1] 2