Autor Wątek: Cytaty...  (Przeczytany 31310 razy)

Hokopoko

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #30 dnia: Kwietnia 19, 2007, 02:42:52 pm »
Przekazywanie całej informacji też można rozpatrywać dwuaspektowo: jako możliwość teoretyczną oraz jako możliwość urzeczywistnienia tego w praktyce. Jestem sceptykiem już co do możliwości teoretycznej, o praktycznej nie wspominając.
Uogólnienie, które jakoby miało prowadzić do całkowitego poznania to ułuda. Na przestrzeni wieków do takiego uogólnienia i uostatecznienia dochodziły kolejne systemy filozoficzne (a i naukowe, bo przecież po odkryciach Newtona już się co niektórym wydawało, że kres nauki jest tuż tuż) i po pewnym czasie - krótkim z reguły - mydlana bańka tych systemów i doktryn pryskała. I wszystko zaczynało się od nowa. Ale nie przeczę, że ta utopia jest pociągająca.
Żeby mówić o poznaniu, należałoby je najpierw zdefiniować. A już to jest niewykonalne.

PS
Czyżbyś odnalazł ideę spinu?  ;)

maziek

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #31 dnia: Kwietnia 19, 2007, 02:57:00 pm »
Poznać całą informację nie znaczy zrozumieć... (o spinie). Dlaczego uważasz, że nawet teoretycznie nie ma możliwości poznania całej informacji o jakimś przedmiocie?

Hokopoko

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #32 dnia: Kwietnia 19, 2007, 03:23:40 pm »
Jeśli poznać nie znaczy zrozumieć (przynajmniej w przypadku, o którym mówimy), to skąd będziesz wiedział, że posiadana przez Ciebie informacja to cała informacja? A jeżeli nie bęziesz tego wiedział, to de facto nie będziesz posiadał całej informacji. I to zastrzeżenie słuszne będzie nawet wtedy, gdy będziesz rozumiał informację, którą posiadasz - bo nawet wtedy nie będziesz dysponował kryterium pozwalającym stwierdzić, że to już wszystka informacja.

maziek

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #33 dnia: Kwietnia 19, 2007, 03:53:01 pm »
Cytuj
Jeśli poznać nie znaczy zrozumieć (przynajmniej w przypadku, o którym mówimy), to skąd będziesz wiedział, że posiadana przez Ciebie informacja to cała informacja?
To są dywagacje. A co znaczy "zrozumieć"? A jak "zrozumiesz" a potem się okaże że źle "zrozumiałeś"? To co, najpierw informacja była pełna, a potem niepełna? Pojęcie "zrozumienia" odnośne jest tylko do naszego samopoczucia, nic nie wnosi do sprawy.

Jesli na podstawie posiadanej informacji będę mógł przewidzieć/wytłumaczyć zachowanie przedmiotu w każdych okolicznościach - to będzie pełna. W takim ujęciu nie ma znaczenia ani język jakim sie to wyraża, ani czy posiadający tą informację "rozumie" ją.

dzi

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #34 dnia: Kwietnia 19, 2007, 04:08:13 pm »
<wstaje>

przepraszam, czyzbyscie psuli mojej chmurze temat?

maziek

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #35 dnia: Kwietnia 19, 2007, 04:51:34 pm »
siadaj!

Przepraszam!

<wychodzi>

Hokopoko

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #36 dnia: Kwietnia 19, 2007, 05:05:05 pm »
Maziek, a potrafisz podać zestaw okoliczności, który będzie można uznać za kompletny? Otóż nie - w sensie absolutnym nigdy. Możesz sobie te parametry ustalić arbitralnie - albo jako jakiś margines błędu, który można pominąć, albo zakładając pewne aksjomaty, punkty odnioesienia (idee).
A zrozumienie, które potem okazuje się zrozumieniem złym albo niepewnym to rzecz normalna. jeśli nie można jasno powiedzieć na czym polega zrozumienie, to i zrozumienie (a więc i poznanie) w sensie abosultnie obiektywnym jest nieosiągalne.

Żeby chmury nie drażnić (a nuż się oberwie  ;) ), możemy skoczyć w nowy wątek.

A żeby Chmurę obłaskawić rzucę cytatem:

Filozofia - chęć zrozumienia wszystkiego w stopniu większym niż umożliwia to nauka.

Terminus

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #37 dnia: Kwietnia 19, 2007, 05:35:30 pm »
Hmm jako matematyk muszę powiedzieć że nie mam pojęcia, o czym Wy tu mówicie ::)
Ale bawię się świetnie :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 19, 2007, 05:35:48 pm wysłana przez Terminus »

draco_volantus

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #38 dnia: Kwietnia 19, 2007, 05:38:16 pm »
to tak jak ja : ]

ANIEL-a

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #39 dnia: Kwietnia 19, 2007, 07:00:57 pm »
W celu podniesienia poziomu dyskusji i powrócenia do tematu (no, to nie jest cytat z Lema, ale gdyby nie został ubiegnięty, na pewno by to napisał ;) ). Z dedykacją oczywistą :)

Jak to miło chmurką być
niebem płynąć jak po wodzie
mała chmurka na dzień dobry
taką piosnkę śpiewa co dzień:
"Jak to miło chmurką być...


PS
A swoją drogą to może coś w tym być, że skoro matematyka powstała z języka naturalnego, a przynajmniej - została wynaleziona przez tego samego stwora i jakoś tak dokładnie przylega ona do świata odbieranego zmysłami tego stwora, to może wcale nie jest taka uniwersalna... tylko dopasowana do ludzkiego oglądu świata

Hokopoko

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #40 dnia: Kwietnia 20, 2007, 10:14:15 am »
Cytuj
Hmm jako matematyk muszę powiedzieć że nie mam pojęcia, o czym Wy tu mówicie ::)
Ale bawię się świetnie :)

A jako nie-matematyk?  ::)

maziek

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #41 dnia: Kwietnia 20, 2007, 06:21:44 pm »
Dawaj Hoko załóż wątek. Ja bym złożył, ale w swej ignorancji nie wiem jakie jest przeciwieństwo idei Platona (miało sie nazywać Platon vs ktośtam ;) )

Co do cytatów to taka cytata mi w oko wpadła, niby błaha, ale jak się zastanowić...

Nie będę się wypowiadał ani na temat nieba, ani na temat piekła. I tu, i tu mam przyjaciół.

Tylko że nie pamiętam, kto był taki mądry, ale na 90% Jean Cocteau.

draco_volantus

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #42 dnia: Kwietnia 21, 2007, 04:17:02 am »
"władza deprawuje, władza absolutna, deprawuje absolutnie"

ANIEL-u, Winnie the Pooh?

Hokopoko

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #43 dnia: Kwietnia 21, 2007, 11:26:26 am »
Kubuś, kubuś. I jeśli dobrze pamiętam, to w tym samym rozdziale jest coś takiego:

gdyby pszczołami były niedźwiadki,
nisko na ziemi miałyby chatki,
a że tak nie jest, oto przyczyna,
że się musimy na drzewa wspinać
 >:(

Maziek: zaraz coś założę...

dzi

  • Gość
Re: Cytaty...
« Odpowiedź #44 dnia: Kwietnia 21, 2007, 12:59:48 pm »
Gdy jestem slabszy od ciebie, prosze cie o wolnosc, poniewaz jest to zgodne z twoimi zasadami; gdy jestem od ciebie silniejszy, odbieram ci ja, bo to jest zgodne z moimi zasadami.

slowa starozytnego filozofa (przypisywane przez Harq al-Adę niejakiemu Loulsowi Veuillotowi)