Autor Wątek: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.  (Przeczytany 36769 razy)

AbsintH

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
[M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« dnia: Grudnia 09, 2008, 12:34:25 am »
Jako że poprzedni wątek się unieważnił ze względu na to iż matura 2008 już za nami założyłem nowy.
Wiem, że do matury 2009 jeszcze daleko, ale żeby nie robic prezentacji na ostatnią chwilę (w marcu czy kwietniu) postanowiłem zaczać już teraz. Jako iż nie należę do polonistów najlepszych, może nawet nie do dobrych =] Proszę was o pomoc w napisaniu lub też przygotowaniu się do napisania prezentacji maturalnej.Nie chce aby ktoś za mnie napisal te prezentację, pragnę aby ktoś mną(i ewentualnie innymi zainteresowanymi=] ) pokierował w trakcie jej przygotowywania.
Temat mojej pracy:
"Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości. Analizując wybrane teksty kultury, omów różne sposoby przedstawiania przyszłości."
Mam narazie dwie koncepcje:
1.Wizja  świata wewnątrz innego świata. Świat, w którym żyjemy może być czyjąś zabawka, tak ja np. w filmie „Matrix”.
Teksty kultury o jakich myślałem to:
Literatura:
Harlan Ellison - „Nie mam ust, a muszę krzyczeć” ze zbioru opowiadań „Ptak Śmierci”   ???
Stanisław Lem - "Kongres Futurologiczny"
Adam Wisniewski-Snerg  -???
Film:
Larry Wachowski , Andy Wachowski  - „Matrix”
???
2.Wizja Rozwoju Technologicznego i Wizja Robotów w społeczeństwie
Przy tej koncepcji myślę o:

Literatura:
Stanisław Lem – „Astronauci”
???????
Film:
Alex Proyas  -„Ja, robot” ?
Larry Wachowski , Andy Wachowski  - „Matrix”     ?

Ps. Jestem umysłem (raczej) ścisłym, proszę abyście mówili słowami zrozumiałymi dla każdego matematyka.  ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 09, 2008, 09:47:33 am »
Witaj, wg mnie pierwsza koncepcja (wizja świata zokludowanego) jest ciekawsza, a ta druga to IMO oklepana bardzo.

Nie znam "nie mam ust" ale reszta w zasadzie pasi, tym że trzeba zdawać sobie sprawę, że Lem to przede wszystkim satyra na PRL ale z tego da sie wiele wyciągnać, U Snerga (pewnie masz na myśli "Robota") problem tego "otorbienia" jest marginalny, na końcu i ni przypiął ni wypiął (i ja bym go nie brał), zaś w Matrix powody tej sytuacji (dla ścislego rozumu ;) ) sa nie do przełknięcia - ale sama sytuacja jest dobrze oddana, więc można na tym pojechać.

W Cyberiadzie jest opowiadanie o Tryrlu i Klapaucjuszu, którzy chcąc skonstruować państwo idealne modelują je w starym pudle -a rozwój wydarzeń przechodzi ich wyobrażenia, oraz drugie, w którym Trurl nie chcąc osobiście fatygować sie myśleniem robi sobie cyfrowego Trurla i też się to rozrasta. Tytułów nie pamiętam a książki nie mam pod ręką.

A, i ze ścisłym rozumkiem da się żyć ;-).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 09, 2008, 10:50:20 am »
AbsintH (ja wiem, ze to glupie pytanie i nie czuj sie jakos specjalnie zobligowany do odpowiadania, ale jak sie tworzy wolacz? AbsintHu, Absynciehu?)

Ale powaznie - moim zdaniem pierwszy koncept jest ciekawszy i daje mozliwosc lepszego rozwiniecia skrzydel. Na Twoim miejscu bym sie raczej skupil nie tylko na wizji swiata, ktory jest sterowany przez kogos z zewnatrz, ale przede wszystkim na tym co dzieje sie z osobami, ktore sie w takim swiecie znajduja i wcale ten swiat nie musi miec matrioszkowego charakteru (w tym wypadku polecam Ci pierwowzor Matrixa, czyli jedno z opowiadan ze zbioru Ciemnosc i Plesn, to o profesorze Corcoranie, zaraz na poczatku ksiazki, ale wypadlo mi z glowy jaki ma tytul, oczywiscie popelniony przez Mistrza Lema). Moze przedstaw tez wizje przyszlosci, w ktorych sztuczna inteligencja jest przez ludzi eksploatowana i ich swiat jest sterowany przez stworcow. Poczytaj troche ostatni watek o AI, ktory zapoczatkowal dzi, ciekawe wnioski sa w nim zawarte, obejrzyj koniecznie Blade Runnera oraz o klase gorszy film, ale mimo wszystko w mojej ocenie warty zobaczenia "AI" wyrezyserowany przez Spielberga. I powodzenia :) Informuj nas o postepach :)

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 09, 2008, 11:26:31 am »
Witaj, mam podobne zdanie - "świat wewnątrz świata" to pomysł ciekawszy


Opowiadanie o profesorze Corcoranie znajdziesz tez w zbiorze o Ijonie Tichym Dzienniki gwiazdowe - "ze wspomnień Ijona Tichego".

Poza tym polecam jeszcze: Marek Huberath, Gniazdo światów - to jest świetna książka, a światów w niej znajdziesz całkiem sporo ;-)

Jeżeli masz czas i zapał, to możesz to porwać się na Dicka - świat w świecie, świat fałszywy ukrywający swą prawdziwą naturę to jedna z jego obsesji, znajdziesz ją w Ubiku - mistrzowska książka, świat jest czymś innym, niż udaje, ale po paru lekturach nadal nie wiem, czym ;) , Valisie - tutaj tak naprawdę żyjemy w zamaskowanym Imperium Rzymu, które wcale nie upadło. Znajdziesz też w wielu powieściach (np. 3 stygmaty Palmer Eldricha) i opowiadaniach pomysł o ludziach, którzy kolonizują obce planety, mają tam marne warunki i żadnych przygód, więc jedzą (?) specjalny narkotyk, który w połączeniu ze specjalnym zestawem zabawek, taki domek dla lalki+jej mąż+samochód itp. daje złudzenia przebywania na ziemi, w tym właśnie świecie Figlarnej Pat (jest nawet takie opowiadanie Czasy figlarnej Pat albo Epoka Beztroskiej Pat, Czas Żwawej Pat, - The Days of Perky Pat )

Od razu odpowiadam: tak, ten facet był świrem. Miał nawet na to papier  ;D

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 09, 2008, 10:20:32 pm »
Aaaa, teraz mi sie przypomnialo. Wiesz co mozesz jeszcze sprobowac poruszyc (duzo czytania, ale jak bys mial wolna chwile, to warto te ksiazke przelknac, w porownaniu do Lema trocje kicha, ale obiektywnie i tak niezla)? "Przestrzen objawienia" Alaistaira Reynoldsa. Tam jest obecny dosc szeroko motyw z kopiowaniem umyslow do nosnikow komputerowych - dzieki temu mozna przeprowadzac symulacje (wystepujaca na roznych poziomach) danej osoby a jeden z wazniejszych bohaterow w ten sposob broni sie przed wlasna smiertelnoscia - umysl w maszynie, mysle, ze ciekawe rzeczy mozna na tej podstawie napisac.
(ksiazke poznalem dzieki uprzejmosci Q, zeby nie bylo watpliwosci czyja to zasluga)

AbsintH

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 09, 2008, 10:47:35 pm »
Dzieki za wsparcie =]
Moje projekty zostawilem dzis polonistce, powiedziala ze przejrzy i pomoze mi wybrac...
Jak otrzymam odpowiedz to dam wam znac.
Juz sie biore za przegladanie waszych propozycji...
Ps. Nie wiem jak AbsintH sie odmienia przez przypadki ;P
AbisntH to poprostu:

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 09, 2008, 10:55:11 pm »
Spoko, pierwsza z prawej jest Zubrowka - z odmiana tejze nie mam problemu, a po obaleniu odpowiedniej ilosci wszystkie trunki swiata bede w stanie odmieniac na milion sposobow i bez najmniejszych problemow ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 10, 2008, 10:39:49 pm »
TZn. mozna mówić do Ciebie per Absyncie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 10, 2008, 10:42:41 pm »
TZn. mozna mówić do Ciebie per Absyncie?


Absynciu ;D

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 11, 2008, 01:22:16 am »
Abstynencie.

AbsintH

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 15, 2008, 08:29:45 pm »
I.      LITERATURA PODMIOTU.
1.   Stanisław Lem ,Dzieła Stanisława Lema. Kongres futurologiczny. Opowiadania Ijona Tichego,
2.   Stanisław Lem, Dzieła Stanisława Lema. Cyberiada,
3.   Marek S. Huberath , Gniazdo światów,
4.   Larry Wachowski , Andy Wachowski , Matrix [FILM,]
5.   .?.?. [FILM]

Taki plan dzis zostawilem nauczycielce,
teraz pora na czytanie=]

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 15, 2008, 09:01:20 pm »
Bardzo przepieknie :)
Pozycje piata prosze zapelnic BladeRunnerem. I bez dyskusji :) ;) :)

AbsintH

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 15, 2008, 11:03:54 pm »
Wlasnie sie zaopatrzam w ten film.. =]

AbsintH

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 15, 2009, 04:28:52 pm »
Witam po długiej nieobecności, przyczyną był spalony dysk twardy i dopiero teraz odzyskałem z niego dane, ale mniejsza z tym =]
Po obejrzeniu filmu doszedłem do wniosku, że nie bardzo on pasuje do mojej prezentacji...
Natomiast myślę aby właczyć do prezentacji film "Trzynaste pietro". Co myślicie o tym filmie?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Literackie i filmowe futurologiczne wizje rzeczywistości.
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 15, 2009, 07:14:08 pm »
Natomiast myślę aby właczyć do prezentacji film "Trzynaste pietro". Co myślicie o tym filmie?

Co sądzę? Niewątpliwie bardziej kameralny i mniej "kopanY" od "Matrixa", co można liczyć na plus. Trochę naciągany miejscami, co można liczyć na minus. W sumie sympatyczny, dość klimatyczny, i - ponoć - Dickiem inspirowany.

Jak dla mnie może być, choc dawanie i jego i "Matrixa" to takie trochę "masło maślane", bo oba cyberpunkowe i oba o fałszywej, wirtualnej, rzeczywistości.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki