Autor Wątek: Ulubione cytaty z Lema  (Przeczytany 20663 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 12, 2018, 04:28:05 pm »
Miło - w końcu! - spotkać kogoś, na kim równie silne wrażenie robi "Biała śmierć", robiąca na mnie nieodmiennie takie wrażenie od dekad (i będąca chyba moją najulubieńszą "Bajką..." w efekcie).
Tu zresztą mógłbym machnąć sążnistą tyradę o literackiej urodzie tegoż opowiadania, ale nie wiem czy jest po co. Lepiej je po prostu przeczytać. A potem raz drugi, trzeci... Zauważę więc tylko, że o jego wyjątkowości świadczy również to, że stanowi zwornik (hehe, bez Egana się nie obyło) gładko łączący tzw. humorystyczny i tzw. poważny przedział lemowej twórczości.

(Jeśli chodzi o Ligottiego - czytałem czas jakiś temu. Stanowczo najlepsze wrażenie robił "The Town Manager" - cała prawda o rządzeniu/systemach rządów.)
« Ostatnia zmiana: Maja 12, 2018, 07:06:33 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #16 dnia: Maja 14, 2018, 11:25:17 am »
Cyberiade pierwszy raz czytalem w wieku ok 7 lat i zarowno wtedy jak i pozniej zdecydowanie kibicowalem plesni. Podobnie bylo w przypadku 2 potworow, choc troche mniej. Ale za to czytajac opowiadanie o Diagorasie, fakt ze zniknal razem z tymi sztucznymi, galaretowatymi tworami budzil we mnie dreszcz grozy.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #17 dnia: Maja 14, 2018, 01:35:01 pm »
zarowno wtedy jak i pozniej zdecydowanie kibicowalem plesn.

Bo nasza była, po prostu? Czy też charakter metametrykowych rządów swoje dokładał?

Podobnie bylo w przypadku 2 potworow, choc troche mniej.

Bo mieszkańcy Eterny budzili jednak pewną sympatię? Czy dlatego, że rzecz jest gorzej napisana (to powodowanie złomem na odległość*)? (Tu przechodzę od gładkiego przyjmowania, że Bladawcom z tych utworów kibicowałeś, do dumania czy im, czy też samym Bajkom...  U mnie - nawiasem mówiąc - "Dwa potwory" były długo bajkowym number two, ale teraz nie wiem czy "Trzej elektrycerze" ich na tym miejscu nie zastąpią)

* Za młodu odbierałem je jako spory zgrzyt, dziś - w erze hackingu i dyskusji o nanotechnologii - inne sobie techniczne pojęcia pod obrazki podstawiam, i zaczynam sądzić, że - przy odpowiednim dobraniu parametrów złomu - to może być prorocze.

Ale za to czytajac opowiadanie o Diagorasie, fakt ze zniknal razem z tymi sztucznymi, galaretowatymi tworami budzil we mnie dreszcz grozy.

Swoją drogą zaczyna się człowiek zastanawiać czy i one potrzebowały przyjaciela, czy tylko zemścić się chciały? I co mogły z nim zrobić*?

* Nasuwa mi się tu jako pierwszy scenariusz rodem z powieści jednego z epigonów Lovecrafta:

"-   Oni... - Przytłumiony głos zagulgotał - Oni zniszczyli moje ciało - ale zachowali mój mózg przy życiu! Umieścili go w żyjącej skorupie, którą sami stworzyli; w bezkształtnej, pozbawionej ruchu masie; lecz zaopatrzonej w żyły i... naczynia włoskowate oraz rodzaj serca - całą maszynerię potrzebną do tego, aby umysł człowieka mógł funkcjonować! Nie pytajcie mnie, jak Oni... to zrobili. /.../
-   Mów dalej - zachęcił go Crow, kiedy ów horror, w którym znajdował się umysł Wendy-Smitha, umilkł. - Dlaczego zachowali twój mózg przy życiu?
-   Ażeby mogli go... wykorzystać, po trochu wydobyć zeń całą wiedzę, jaką mieścił. Byłem człowiekiem wykształconym, dżentelmenem. Ja... posiadałem szeroką wiedzę. Wiedzę, której Oni potrzebowali. I cała ta wiedza nagle znalazła się w zasięgu ręki."


Brian Lumley "The Burrowers Beneath"
(polskie przekłady tego tytułu są nieakceptowalne)
« Ostatnia zmiana: Maja 14, 2018, 02:57:55 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwca 03, 2020, 08:37:26 pm »
Napisze tu, aczkolwiek nie twierdzę, że to mój ulubiony cytat, ale chyba nie ma zbiorczego wątku "Lem a kobity" - aczkolwiek wielokrotnie temat się zazębiał, jako ten wamp z czerwonymi paznokciami w Obłoku Magellana, szorstki związek w Powrocie z gwiazd czy inne takie.


W "Pokoju na Ziemi" Ijon Tichy, po kalotomii, stracił łączność między półkulami i jego lewa ręka szczypała w pośladki kobity, zwłaszcza co przystojniejsze blondynki, w środkach masowego transportu, przy czym Tichego mniej żenowało to, że parę razy dostał w pysk, a bardziej, że w większości przypadków uszczypnięta czuła się zaproszona do ciągu dalszego. Jak stwierdził Tichy "o ile mogłem się zorientować policzkowały mnie aktywistki womans liberation, zresztą bardzo rzadko, bo przystojnych wśród nich tyle co nic". 1984 rok.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwca 04, 2020, 05:38:38 pm »
chyba nie ma zbiorczego wątku "Lem a kobity"

Jest, ale temat był tam poruszany z perspektywy innej niż interesująca Cię w tym momencie (tj. nie co Lem sądził o kobietach, a co one sądzą o mistrzowej twórczości):
https://forum.lem.pl/index.php?topic=17.0
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

piast_kolodziej

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpnia 03, 2020, 11:19:06 pm »
Zastanawiałem się, do jakiego wątku najbardziej pasowałoby pytanie dotyczące poniższego cytatu z "Pokoju na Ziemi", do którego wróciłem ostatnio po latach. Oto cytat:

"Zostałem zbadany (...) za czym powiedzieli mi, co sam już doskonale wiedziałem, że kiedy pokazują mi w tym aparacie kulę bilardową tak, by widziała ją tylko moja lewa półkula, to prawa ręka wsadzona do worka z różnymi przedmiotami nie potrafi wyjąć z tego worka takiej kuli, i na odwrót, gdyż nie wie lewica, co czyni prawica."

Pytanie, czy w tym przypadku autor się pomylił (o co nie wszak było trudno, zmieniając co i rusz punkt widzenia z lewej strony na prawą)? Bo skoro lewa półkula zawiaduje prawą połową ciała, to właśnie powinno być na odwrót. Czyli prawa ręka powinna wiedzieć , którą kulę wyjąć.

Jeżeli tak, ten cytat, znalazłby się na przeciwnym biegunie w stosunku do ulubionych (najbardziej trafionych), bo w zamierzeniu błyskotliwy - kulminujący w ostatnich słowach - a jednak chybiony.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpnia 03, 2020, 11:59:25 pm »
Cóż, wygląda na to, że w kwestii pomyłki masz słusznego ;). Witaj, spostrzegawczość tu w cenie.

Nawiasem: o lemowych wpadkach gadaliśmy również w tym wątku ;):
https://forum.lem.pl/index.php?topic=563.0

ps. Skoro na tematy mózgowo-półkulowe zeszło, a nuż Cię zaciekawi:
https://charaktery.eu/artykul/prawy-do-lewego
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4342
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2020, 12:08:42 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpnia 04, 2020, 12:53:48 am »
Cytuj
Pytanie, czy w tym przypadku autor się pomylił (o co nie wszak było trudno, zmieniając co i rusz punkt widzenia z lewej strony na prawą)? Bo skoro lewa półkula zawiaduje prawą połową ciała, to właśnie powinno być na odwrót. Czyli prawa ręka powinna wiedzieć , którą kulę wyjąć.
Dobre  ;D
Na moje nomen-omen oko, pomylił się, lub celowo zabełtał stawiając na efektowne użycie biblijnego cytatu.
Ten jednak dotyczy rąk, a nie relacji oko-ręka.
Ba, większe zdziwienie wzbudził fragment początkowy ;
Zostałem zbadany (...) za czym powiedzieli mi, co sam już doskonale wiedziałem, że kiedy pokazują mi w tym aparacie kulę bilardową tak, by widziała ją tylko moja lewa półkula,
Jak można pokazywać coś, by widziała tylko jedna półkula? Nie jestem biologiem, ale mi nie pasuje - przecież nie patrzymy półkulami, a oczami. Oczym to ja :o ... aha, że patrzymy ócz...mi..ocz...oczym...to ja?
A - Popatrzymy na oko, na nerw wzrokowy... i gdzie on tafia, do której półkuli? Prawej? Lewej?
Żadnej - akurat dokładnie pomiędzy - do międzymózgowia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nerw_wzrokowy
Cytuj
- kulminujący w ostatnich słowach - a jednak chybiony.
A ta podwójna kulminacja, nie ratuje trochę?  :D
Nie ratuje.
Witaj na forum.
a czemu nie p.oracz?  ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2020, 01:01:24 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpnia 04, 2020, 09:29:33 am »
Ciekawostka:
От наших глаз в головной мозг идут зрительные нервы. У нас два глаза и, соответственно, два зрительных нерва. Зрительные нервы — это вторые черепные нервы (первые — обонятельные). Перед мозгом зрительные нервы перекрещиваются, и возникает зрительная хиазма — перекрест зрительных нервов. Внутри этого перекреста зрительные нервы обмениваются своими аксонами, и в итоге в правое полушарие попадает информация от правых половин сетчаток каждого глаза, а в левое полушарие — от левых половин сетчаток. Это нужно для того, чтобы потом сравнивать изображения от правого и левого глаза и формировать объемную картинку.

Od naszych oczu do mózgu przebiegają nerwy wzrokowe. Mamy dwoje oczu i odpowiednio dwa nerwy wzrokowe. To drugie nerwy czaszkowe (pierwsze to węchowe). Przed mózgiem nerwy wzrokowe krzyżują się, tworząc chiasma opticum - skrzyżowanie nerwów wzrokowych. Wewnątrz tego skrzyżowania nerwy wzrokowe zamieniają się swoimi aksonami, w rezultacie do prawej półkuli trafiają informacje wizualne z prawej połowy siatkówki każdego oka, a informacje z lewej połowy siatkówki - do lewej półkuli. Jest to konieczne, aby następnie porównać obrazy z prawego i lewego oka i zbudować trójwymiarowy obraz.

https://postnauka.ru/video/80726

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpnia 04, 2020, 11:04:12 am »
Ciekawostka:

Od naszych oczu do mózgu przebiegają nerwy wzrokowe. Mamy dwoje oczu i odpowiednio dwa nerwy wzrokowe. To drugie nerwy czaszkowe (pierwsze to węchowe). Przed mózgiem nerwy wzrokowe krzyżują się, tworząc chiasma opticum - skrzyżowanie nerwów wzrokowych. Wewnątrz tego skrzyżowania nerwy wzrokowe zamieniają się swoimi aksonami, w rezultacie do prawej półkuli trafiają informacje wizualne z prawej połowy siatkówki każdego oka, a informacje z lewej połowy siatkówki - do lewej półkuli. Jest to konieczne, aby następnie porównać obrazy z prawego i lewego oka i zbudować trójwymiarowy obraz.[/i]
https://postnauka.ru/video/80726
Faktycznie ciekawe. Wynika, że nerw wzrokowy transmituje nie tylko "obraz" ale też niesie informację nadmiarową, z jakiej to części oka pochodzą segmenty obrazu?
 Hmm.. czyli teoretycznie można by uraczyć obrazem jedną półkulę, "zaciemniając" drugą. Należałoby tylko zasłonić właściwą połówkę każdego oka?
Wtedy, jedna półkula dostaje ciemność, a druga, co... pół widoku?  :) Wystarczającą li, by zbudować obraz przestrzenny?
Bez tej przestrzenności nawet z nieprzeciętym spoidłem ręka nie trafi.
Inna sprawa, że skoro kula w worku, a ręka weń wsadzona, to nie trzeba kuli widzieć, by wyjąć  8) a...ale trzeba wiedzieć, że kula do wyjęcia.
"by widziała ją tylko moja lewa półkula, to prawa ręka wsadzona do worka z różnymi przedmiotami nie potrafi wyjąć z tego worka takiej kuli, i na odwrót"

Chyba coś mi się pogmatwało  ;D
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2020, 02:24:49 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpnia 04, 2020, 09:38:00 pm »
Hmm.. czyli teoretycznie można by uraczyć obrazem jedną półkulę, "zaciemniając" drugą. Należałoby tylko zasłonić właściwą połówkę każdego oka?
Wtedy, jedna półkula dostaje ciemność, a druga, co... pół widoku?  :) Wystarczającą li, by zbudować obraz przestrzenny?
O, właśnie przeprowadziłem na szybko takie doświadczenie za pomocą dwóch pasków tekturowych :). Wyniki: gdy zasłaniam prawą lub lewą połówkę obojga oczy, pozostała połowa pola widzenia daje stereoskopowy, przestrzenny obraz. Natomiast gdy zasłaniam prawą połówkę prawego oka i lewą lewego, obraz traci przestrzenność, tak jak gdybym patrzał jednym okiem. Każdy chętny może powtórzyć ten prosty eksperyment i sprawdzić, czy czasem się nie mylę.
Jeśli wszelako mam rację, o czym to może świadczyć? :-\

Cytuj
Inna sprawa, że skoro kula w worku, a ręka weń wsadzona, to nie trzeba kuli widzieć, by wyjąć  8) a...ale trzeba wiedzieć, że kula do wyjęcia.
Zdaje się, czasem jednak trzeba widzieć. Czytałem gdzieś, że u niektórych pacjentów po wylewie występuje pewne zaburzenie, tak że nie potrafią na dotyk, bez udziału wzroku, odróżnić powiedzmy jabłka od pudełka zapałek. Chociaż bezbłędnie rozpoznają te przedmioty oczyma.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpnia 04, 2020, 10:16:55 pm »
Cytuj
O, właśnie przeprowadziłem na szybko takie doświadczenie
Jestem pod wrażeniem. Nie ironizuję.
Cytuj
Jeśli wszelako mam rację, o czym to może świadczyć?
Że mózg to całkiem skomplikowana maszynka   :)
- jednak o naprzemienności?  :-\
W drugim wariancie brakuje lustrzanki dla wytworzenia przestrzenności?
Jak pamiętam to maziek wyznaje się na patrzeniu stereowizyjnym. Poczekam co orzeknie.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #27 dnia: Września 06, 2020, 09:25:46 pm »
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianku Bożywsio

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #28 dnia: Września 08, 2020, 06:19:54 pm »
Apropos stereło nic nie powiem, bo się od LA o tym dowiedziałem. Nie wiedziałem, że tak to działa :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).