Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: [1] 2 3 ... 845
1
Trzeba spróbować. Zawsze można wyłączyć, jak mawiała moja babcia. Przed chwilą kolejnego wypstrykałem.

2
Hyde Park / Odp: bot-ox
« dnia: Lutego 15, 2024, 09:34:40 am »
Ja już od razu te konta usuwam. W lutym było tego 1-2 dziennie średnio. Jak ma "random" adres mailowy i yahoo communicator przylepiony oraz zarejestrował się ale nic nie napisał to wypieprzam. Dziś już dwóch poleciało. Jakaś dżuma chyba.

3
Atak klonów, powiadam.

4
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Lutego 13, 2024, 09:32:48 am »
Chyba masz rację. Wydłużenie x zależy od współczynnika sprężystości k danej sprężyny odwrotnie liniowo, a energia potencjalna liniowo od k ale w kwadracie od wydłużenia.

5
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Lutego 12, 2024, 07:56:29 pm »
Może, czemu nie? I to niekoniecznie fotony z zakresu światła widzialnego.
A to oczywista że niekoniecznie widzialne :) . Gumka od majtek świeciła może też i X, ale nie odbieram tego. Ze skoczem to czytałem, że emituje, ale że zdjęcie można zrobić tym - to nie :) .


PS teraz jednakże znów się zastanawiam. No OK, zamknęliśmy sprężynę zawiniętą w kółko drucikiem przez dziurki na obu końcach. Jaki jest podział energii potencjalnej między sprężynę a drucik? Wszak drucik musi wytrzymać chęć sprężyny do rozprostowania się...

6
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Lutego 12, 2024, 06:24:33 pm »
Wówczas by mnie kopło. A nie kopło. Zresztą poddałem tę gumę dogłębnym badaniom. Podobnie błyskały przy rozciągnięciu niektóre smoczki do karmienia butelek.

7
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Lutego 12, 2024, 04:03:26 pm »
Ciekawie postawiłeś sprawę. Sam o tym myślałem, aczkolwiek w innym ujęciu (sprężyna ściśniętą w sztywnej ramce). Faktem jest, że można mieć takie dwie nierdzewne sprężyny, a w zasadzie wystarczy jedna płaska, którą wyginasz do koła (łączysz końce) i następnie ustalasz w tej pozycji przetyczką przez otwory w obu końcach. Przetyczką, która nie jest nierdzewna. Wówczas oczywiście sprężyna odda energię do roztworu, a trudno przypuszczać, żeby drobna, "zniknięta" przetyczka oddała ten brakujący wkład energetyczny. Czym jest energia ściśniętej sprężyny? Co się dzieje z atomami czy kryształami metalu, kiedy się je ściska? Nie wiem tego, ale może to powoduje swego rodzaju zamianę konformacji, bo sam kryształ w zasadzie trudno bezkarnie odkształcić. Czyli prymitywnie mówiąc "naładowanie" tych kryształów energią, która nie może z nich uciec ze względu na zbliżenie warstw atomowych, Może ta właśnie energia się stopniowo uwalnia, gdy kwas zżerając kolejne warstwy metalu powoduje, że kiedy niknie warstwa oddziałująca na rozpatrywaną warstwę to jej atomy mogą wrócić w niej do normalnego położenia i oddają tę energię do roztworu - może jako fotony? Istnieje wszak wiele tworzyw emitujących widzialne promieniowaniu przy ściśnięciu/rozciągnięciu. Zjawisko to odkryłem naocznie na swojej gumce od piżamy, kiedy chodziłem do kibelka w nocy nie zapalając światła, żeby dziecko, które zasnęło 10 minut wcześniej się nie obudziło (i tak się budziło ;) ). Błysk przy ściąganiu gaci był powalający a za pierwszym razem nawet przerażający. Bo co też w gaciach mogło takim nagłym światłem zabłysnąć?!

8
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Lutego 12, 2024, 02:43:42 pm »
No mniej więcej, chodzi mi o to, że "trwale ściśnięta sprężyna" nie istnieje - bo wówczas nie jest sprężyną. Możesz ją jakoś oczywiście trwale ścisnąć (powiedzmy zaspawać), ale wówczas to już nie jest sprężyna w sensie mechanicznym. A rozpatrując nietrwale ściśniętą sprężynę, powiedzmy obwiązaną owym sznurkiem... Załóżmy, że kwas rozpuszcza sznurek a nie sprężynę. Sprężyna się rozprostuje, przy tym się sama nieco ogrzeje a także ogrzeje bezpośrednio ciecz poprzez jej mieszanie (jak w eksperymencie Joula z mieszadłem kalorymetru napędzanym poprzez bloczek opadającą masą). A co z energią zawartą w sznurku przed jego rozpuszczeniem? Przecież też była tam niewątpliwie energia potencjalna, skoro opierał się naciskowi sprężyny. Jeśli to sprężyna zniknie, to sznurek odda ekwiwalent tej energii. Tak mi się zdaje. Ogólnie nie da się rozpatrywać izolowanej sprężyny bo to musi być układ złożony z co najmniej dwóch elementów - sprężyny i jej "ściskacza". Czyli pytanie jest źle bądź podchwytliwie postawione i nie można rozpatrywać tylko energii zawartej w samej sprężynie "solo".

9
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Lutego 12, 2024, 09:49:22 am »
Stawiam, że podgrzeje roztwór.


PS, po namyśle. A co to znaczy w sposób trwały? Jeśli będzie ściśnięta czymś np. ściankami naczynia z kwasem (czy czymkolwiek innym nierozpuszczalnym w kwasie), to napręży te ścianki i po rozpuszczeniu nastąpi ich relaksacja po prostu. W sensie, że problem nie istnieje. Stanie się to samo, co by się stało, gdyby tę sprężynę związać sznurkiem na kokardkę a potem pociągnąć i rozwiązać.

10
Hyde Park / Odp: Great ideas!
« dnia: Lutego 12, 2024, 09:48:21 am »
Jakiś atak klonów. Od kilku dni masowo zapisują się dziwne nicki z dziwnymi adresami e-mail - i w zasadzie nic nie robią. Ani nie mają żadnego spamu w stopce ani w ogóle nic nie piszą, nawet jednego postu, albo piszą jednorazowo tego typu słodkie pierdzenie bez związku z czymkolwiek. Nie wiem o co chodzi ale przypuszczam, że ktoś testuje AI na forach po to na przykład, by jak już ją wytrenuje, skuteczniej manipulować ludzkością za pomocą tzw. "mediów społecznościowych". Nie chce mi się liczyć, ale chyba już ze 20 takich pustaków skasowałem... Cecha szczególna - wszystkie mają w profilu pokazane konta na Yahoo Instant Messenger.

11
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Lutego 09, 2024, 08:36:59 pm »
Czyż nie prawda?

12
Lemosfera / Odp: Mistrz Lem a s-f
« dnia: Lutego 09, 2024, 04:44:08 pm »
Haha, przekonałaś mnie :) . Muszę sprawdzić, czy też będzie tak na kolorowo jak uniosę nogi. Pojawia się jednak szkopuł techniczny - zdałem sobie sprawę iż nie chodzi o otworek w wiadomym miejscu, lecz otwór w skafandrze kosmicznym, bo to on determinuje, jaki kierunek mają gazy wylotowe. Tu pojawia się problem, że o ile wiadomy otworek można nieludzką siłą woli zacisnąć nawet w największej potrzebie, o tyle (chyba?) niepodobna ścisnąć pośladkami skafander i wektoryzować w ten wyrafinowany sposób ciąg? Oto problem! Zresztą, Watney nie miał czym budować ciągu, bo jadł tylko ziemniaki w małych ilościach, do tego stare. Nie wpadli, żeby hodował groch i fasolę. Wówczas w zasadzie mógłby wejść na orbitę w ogóle bez niczego w samym skafandrze - o ile by się nie udusił.

13
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Lutego 09, 2024, 10:05:05 am »
Haha, winszować przy 86 latach :) .


Źle napisałem, oczywiście. Wg niego w centrum była Ziemia. Ziemię obiegały Księżyc i Słońce. Planety obiegały Słońce. Sfera gwiazd stałych kręciła się wokół Ziemi. W zasadzie nie bardzo się to różni od Kopernika, bo po prostu wybrał układ odniesienia z Ziemią w punkcie 0,0,0, zachowując resztę ukłądu kopernikańskiego. I dziś tak można uczynić, wówczas voila: Ziemia stoi, krąży wokół niej Księżyc a także Słońce z resztą menażerii. Ponieważ grawitacja w sensie siły spajającej ciała niebieskie nie była znana to było to klasyczne "Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek" :) (Panu Bogu dosłownie, bo na powrót Ziemia była w centrum zgodnie z nauką kościoła, a równocześnie cała reszta była zgodna z Kopernikiem). Natomiast o ile wiem lepiej pasowało to do wyznaczanych przez niego pozycji, w czym był, na owe czasy, mistrzem. Możliwe, że gdyby nie zmarł młodo to nie Kepler a on dokonałby odkrycia eliptyczności orbit. Kepler zrobił to wykorzystując dane Tychona - bo im zawierzył a nie paradygmatowi, że orbity mają być kołowe.

14
Lemosfera / Odp: Mistrz Lem a s-f
« dnia: Lutego 08, 2024, 08:37:40 pm »
Na ludzkiej anatomii się za bardzo nie znam, ale wydaje mi się że człowiek jest zbudowany tak by główne siły działały na osi pionowej. Beleczki kostne i tak dalej. Oś strzałkowa nie jest jakoś szczególnie odporna.
Ja też nie za bardzo, ale raczej nie poruszamy się na własnym odrzucie z wiadomego otworka :) , więc w naszym ciele brak przystosowań do działania siły przyłożonej od dołu pod kątem jakichś 45 stopni w rejon kroku. Która to siła nie przechodziłaby przez środek ciężkości ciała, a więc dawałaby moment obrotowy. To oczywiście wszystko bzdura, jak trudno zgasić nieskoordynowane obroty w (prawie) próżni pokazuje skok Baumgartnera.

15
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Lutego 08, 2024, 08:29:56 pm »
Hehe, musiałeś to więc twórczo uprzystojnić, bo leciało tu to jakoś tak: gdy plecy nie bolały a dziewczyny kochały :) . I Twoje to było na pewno.


Tak dokładnie to miałem na myśli. Dokąd widać obuocznie trzeba symulować 3D, dalej można nalepić zdjęcie. Nawiasem przypomniałem sobie, apropos mych durnowatych pytań o pory roku u Greków, że to brak paralaksy gwiazd był jednym z głównych powodów uznania przez nich, że Ziemia musi być w środku Kosmosu. A potem Tycho Brahe, który był mistrzem w wyznaczaniu pozycji gwiazd, nadal nie mogąc wykryć jakiejkolwiek paralaksy, stwierdził, że aby to było możliwe gwiazdy musiałyby być kilkaset razy dalej niż wówczas sądzono - a więc mieć rozmiary mniej więcej Słońca. Tycho odrzucił tę myśl i częściowo system kopernikański (!), budując własny system, który tłumaczył te wyniki. Z grubsza: zachował Kopernika dla obiektów, dla których paralaksa była mierzalna, zaś resztę (dalsze planety i gwiazdy) zmusił do okrążania Ziemi a nie Słońca. Można to uznać za błąd, ale cóż za przenikliwość w XVI wieku!
Strony: [1] 2 3 ... 845