Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 557501 razy)

Peterek

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 38
  • Cóż to za Robot piękny i młody.
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #330 dnia: Kwietnia 01, 2011, 05:20:14 pm »
Str 20-21

Ambrose

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #331 dnia: Kwietnia 01, 2011, 07:24:37 pm »
Jak słusznie zauważono w powyższym poście, wzmianka na temat gomoku znajduje się na stronach 20 oraz 21. Rozszerzając nieco wątek, rzeknę, że algorytmu, który zapewniłby mi zwycięstwo w każdej partii, którą rozpoczynam nie posiadam, ani nie znam (stąd też moje jakże średnie osiągnięcia w tej grze). Z tego co się orientuję, mało kto w ogóle chwali się takim algorytmem, prezentując go wszem i wobec. Przeprowadzono natomiast odpowiednie testy, tj. przedstawiono dowód, że istnieje strategia wygrywająca dla czarnych poprzez podanie wszystkich możliwych kombinacji ruchów za pomocą specjalnego programu (Victoria, w przytoczonej przez mnie pracy jest o tym mowa). Po raz pierwszy uczynił to Duńczyk Victor Allis (o czym również można się dowiedzieć na podstawie wspomnianej lektury).
Jeśli Szanownego Pana temat niezwykle frapuje, to mogę jeszcze podrzucić taki oto link: http://psgrip.byethost16.com/joomla/index.php/gomoku-standard - autor przedstawia tutaj 2 rodzaje otwarć, które dają pewne zwycięstwo (sure win - SR). Dodam jeszcze tylko, że pliki, które można pobrać są w formacie .leb, do jego otwarcia można użyć programu Renlib (link, dzięki któremu można go ściągnąć znajduje się na podanej przeze mnie stronie - po prawej stronie, w zakładce "Linki").
Sed tamen esse potest totaliter aliter.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #332 dnia: Kwietnia 01, 2011, 08:23:16 pm »
Dziękuję serdecznie i z pokorą - ponieważ WSzAmbrozja od początku wskazał poszukiwane przeze mnie strony, tylko tę wskazówkę przeoczyłem. Moja kulpa. Przepraszam.
Stanisław Remuszko
P.S. A ta praca magisterska nadal robi na mnie wielkie wrażenie - swoją porządnością, systematycznością, wyczerpującością, źródłowością i poglądowością. Może pan mgr. Goluch jest już docentem (fragment linka - nomen omen - wygląda tak: ~goluch/doc/mgr)?   
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #333 dnia: Kwietnia 02, 2011, 12:38:41 am »
Hm...kniaź - maź!...co tam rezurekcje...jak cuda zdarzają się o krok: otóż maziek napisał, że ma mi dostarczyć R.E.M.-ową czekoladę...myślałam, że jedną i się zgodziłam. Dzisiaj Jeden Bardzo Młody Człowiek rozpruł paczkę i na świat wyjrzały...cztery, tak 4!!! luksusowe 160 gramowe wedlowskie!...jestem po prostu zakłopotana:)
Bardzo, ale to bardzo dziękuję:)) Nawet Machina zazgrzytała przyjaźnie ( trzeba przyznać, że kniaź był barrdzo trudny);)

P.S. Panie Seniorze Męberytowany Stanisławie - nie możemy rozliczeń tak zostawić - przecież ja też przegrałam jedną czekoladę, a druga miała zostać zjedzona pospołu  - proszę więc o Pana adres w celu regulacji należności:)
Maźka muszę poprosić o numer konta, bo poczta nasza najdroższa polska zdarła pewnie za tę przesyłkę co najmniej czteropaka;)
Jeszcze raz - bardzo, bardzo dziękuję. I kto mi teraz uwierzy, ze ja nie dla tych czekolad  ::) ;)




Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #334 dnia: Kwietnia 02, 2011, 12:39:27 am »
Myślę, że pan redaktor Marek Penszko (bodaj najwybitniejszy dziś w Polsce znawca gier) nie poczuje się urażony, jeśli post od niego przytoczę w całości:

Wielce Szanowny Panie Marku,
Czy istnieje strategia wygrywająca lub nieprzegrywająca dla zaczynającego w grze w kółko i krzyżyk do pięciu na nieskończonej kratkowanej płaszczyźnie?
Z respektem i dobrymi życzeniami :-)
Stanisław Remuszko

Szanowny Panie Stanisławie,
Z tą grą jest tak, jak np. z warcabami amerykańskimi, czyli jakaś strategia na pewno istnieje, tylko nie wiadomo jaka. Inaczej mówiąc, wiadomo, jaki będzie wynik, jeśli obie strony będą grały najlepiej, ale nie wiadomo, jak grać, tzn. nie jest znana strategia, którą można by w jakiś w miarę prosty sposób sformułować. W przypadku warcabów amerykańskich partia zakończy się remisem (Jonathan Schaeffer, 2007), w Kik do pięciu (na planszy 15x15 lub 19x19 gra znana jest jako gomoku) – wygra rozpoczynający (Victor Allis, 2002). Właściwie Allis tylko potwierdził hipotezę Japończyków z lat 30, co wpłynęło na modyfikację reguł, mającą na celu zrównanie szans obu stron (otwarcia typu pro, swap i inne).
W praktyce, gdy dwóch bardzo dobrych zawodników będzie grało w gomoku w stylu wolnym (bez zrównania szans), to partia zakończy się zwycięstwem rozpoczynającego mniej więcej w 20-25 posunięciu. Ale zwycięzca nie poda recepty, jak to zrobił. Praktyka i tęga głowa – i tyle.
Pozwolę sobie jeszcze zacytować wypowiedź doświadczonego gracza:
Gomoku ma bardzo proste zasady, ale z tych prostych zasad rodzi się bardzo skomplikowany "aparat do gry". Na początku myślałem, że do wygranej potrzeba ułożyć piątkę, później zauważyłem, że wystarczy czwórka. Dalej szukałem dwóch trójek lub czwórki i trójki. Następnie zrozumiałem, że liczą się tylko dwójki. Dalej dostrzegłem, że nawet dwójki się nie liczą, a wystarczy mieć tempo i być w sensownym natarciu. I dopiero na koniec zauważyłem, że tak naprawdę liczą się tylko te kamienie, których nie ma...
Srdečné pozdravy zo Slovenska
Marek Penszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #335 dnia: Kwietnia 02, 2011, 01:34:11 am »
To nie do końca prawda. Jeśli chodzi o warcaby, to istnieje program Chinook, o którym udowodniono, że w grze z idealnym przeciwnikiem remisuje, a w przypadku popełnionego błędu przez konkurenta zwycięża.

Warcaby są grą o skończonej i stosunkowo małej przestrzeni stanów. Dlatego Chinook to nic innego jak brutalna i bezmyślna tablica ruchów dla każdej możliwej sytuacji (dodam by rozwiać potencjalne wątpliwości - taka tablica jest strategią). Dla szachów (10120 stanów) czy go (10720 stanów) takie coś jest już niemożliwe. Kik na nieskończonej kracie ma z definicji nieskończoną przestrzeń stanów, choć jeśli istnieje dowód, że strategia wygrywająca istnieje, to musi być ona skończona. Teraz sobie tylko swobodnie rozmyślam nad tym, ale pewnie jest sekwencja kroków, która skupia grę na małym podzbiorze całej kraty (np. ułożenie czterech w rzędzie zmusi przeciwnika do reakcji, bo inaczej przegra). I tym samym przestrzeń stanów staje się ograniczona.


Z dwa lata temu na Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu można było zagrać z Chinookiem. Mój znajomy się zdecydował, choć bynajmniej nie jest ekspertem, co zresztą szybko wyszło w praniu :)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #336 dnia: Kwietnia 02, 2011, 02:05:03 am »
"Najwybitniejszy w polsce znawca gier"? Nie można dać szansy matematykom?
To przeczytac, będzie rozmowa:)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #337 dnia: Kwietnia 02, 2011, 10:02:39 am »
@ Terminus
To tylko moja opinia, a jeszcze napisałem: "bodaj".
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13386
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #338 dnia: Kwietnia 02, 2011, 10:35:24 am »
4!!! luksusowe 160 gramowe wedlowskie!

Etam, chyba było 3x160 i 1x100 - chyba, że mi się coś poplumlało :) .
Ale nie mam jak sprawdzić, bo reszta czekolad jakoś przez noc znikła? Hmm...

Cytuj
Maźka muszę poprosić o numer konta...
No przestań. Swoją drogą to ładny "priorytet" był, bo wysłałem zdaje się we wtorek.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #339 dnia: Kwietnia 02, 2011, 12:58:24 pm »
Po prawdzie dotarły do mnie 3 czekolady 160grr...stąd wagę znikniętej ( za moją zgodą) wywnioskowałam na 160:)
Maziek: paczka dotarła w czwartek. Tylko nie zgłoś mnie na listę dłużników;)
Panie Najsłodszy na świecie Męberyto - publicznie nalegam na przesłanie mi adresu - nie mogę tak niehonorowo ostać z półtorakiem:)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #340 dnia: Kwietnia 02, 2011, 01:08:29 pm »
Takie lenistwo nie przystoi Młodej Damie. Nie dość, że jest podany na widelcu, to jeszcze mam za Panią zjeść, popić i po brzuszku pogładzić?
Męberyta
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #341 dnia: Kwietnia 03, 2011, 11:38:18 am »
Ile bystrów (mniej więcej, w grubym zaokrągleniu) przypada na jeden centymetr sześcienny gorącej kawy-mokki pod normalnym ciśnieniem?
Pytanie za jedną małą standardową do jutra, a jutro o tej porze już tylko za pół :-)
Senior Męber
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Ambrose

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #342 dnia: Kwietnia 04, 2011, 12:21:19 am »
"Bystry to elementy logiczne, niewidzialne gołym okiem, bo wielkości dużych molekuł" - Wizja Lokalna.
W dalszej kolejności przystąpiłem do zbadania, jaka jest średnia średnica białka (które moim zdaniem może być uznawane za dużą molekułę). Wyczytałem że waha się w granicach od 3 do 6 nm (http://tnij.org/k8dv). Wybrałem 5 nm. Przyjąłem uproszczenie, że białko, znaczy się bystr, jest kulą - obliczyłem zatem objętość takowej kuleczki. Wyniki oscyluje wokół 524 nm sześciennych. W celu zbadania, ile takich bystrów (przyjmując, że poprzednie założenia są poprawne) mieści się w 1 cm sześciennym kawy, podzieliłem objętość kawy przez objętość bystrów. Przy czym, zamieniłem obie objętości na metry sześcienne, co by mi łatwiej było rachować.
I tak objętość bystra to 524*10^-27 metrów sześciennych, a mokki to 1*10^-6 metrów sześciennych. Po podzieleniu objętości kawy przez objętość jednego bystra wyszła mi ogromna liczba ok. 2*10^18 (słownie: dwa razy dziesięć do potęgi osiemnastej) bystrów. Wyczytałem, że mnożnik 10^18 zwie się "eksa", zatem w 1 cm sześciennym kawy mokki mieści się około 2 eksa bystrów.
Sed tamen esse potest totaliter aliter.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13386
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #343 dnia: Kwietnia 04, 2011, 10:47:21 am »
Mi się podoba tylko zastosowałbym współczynnik, jako że nie można kulami ściśle wypełnić objętości.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Ambrose

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #344 dnia: Kwietnia 04, 2011, 07:10:12 pm »
Mi się podoba tylko zastosowałbym współczynnik, jako że nie można kulami ściśle wypełnić objętości.

Rzeczywiście, w ferworze walki z problemem, nie uwzględniłem tego bardzo ważnego faktu. Załóżmy zatem tetraedryczny sposób ułożenia naszych kulek - bystrów. Wówczas współczynnik wypełnienia przestrzeni wynosi 0,74. Czyli moje 2 eksa bystrów muszę jeszcze przemnożyć przez owe 0,74. Wychodzi zatem, że w 1 cm sześciennym kawy mokki mieści się około 1,5 eksa bystrów.
Dzięki za słuszną uwagę Maźku.
Sed tamen esse potest totaliter aliter.