Autor Wątek: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie  (Przeczytany 29800 razy)

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #60 dnia: Sierpnia 07, 2018, 09:34:51 am »
Jeżeli pytanie zaczyna się od "Czy ktoś <cośtam cośtam>" to się odpowiada "Tak" i po kłopocie. Szkoda czasu na ludzi nie potrafiących zadawać dobrych pytań :)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Ilość "N" w "Cyberiadzie" czyli Remuszko nadziewany w czekoladzie
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpnia 07, 2018, 12:13:52 pm »
Cytuj
Jeszcze o slownikach neologizmow Stanislawa Lema (stan rzeczy i problemy):
Nie, bym sie czepiał, nie jestem fachowcem od językoznawstwa, ale jeśli to wszystko neologizmy Lema z książki "Głos pana" to jestem co najmniej zdziwiony. Astroinżynier mocno kojarzy mi się z literaturą s-f  lat 50-tych.
Cytuję
A oto część z tych wynalazków językowych, które – moim zdaniem – dość dobrze ilustrują ową niecodzienną stylistykę oraz umiejętności Lema:
akromegalicznie, akulturowy, algedoniczny, antykosmiczny, astrogeneza, astroinżynier, astroinżynieria, astroinżynieryjny, atlantozaur, atomorodny, atomotwórczy, autodeskrypcja, autoewolucja, bezanonimowo, bezprecedentalny, bezprzydatność, bezwieczny, bezwina, biosympatia, ceremonializacja, ćwierćpolitykier, duumvirat, ergodyk, fizjoanatomia, gimnazjalizm, hiperlaser, hipotetyzowanie, informacjonista, informacjoniści, infragrupa, każdopokoleniowy, kilotrup, komfortować, kosmogeneza, kosmogonista, kriotronowy, megatrup, megazwłoki, międzyludzie, mikrodetonacja, mikroeksplozja, mikrotona, mikrotonowy, odtłumaczyć, psychozoiczny, psychozoik, rejestrat, wysokomolekularny, życiosprawczość, życiosprawczy.

Moje zdziwienie budzą podkreślone.
Tego psychozoika nawet zacząłem szukać i
Ale ta idea nie była całkiem nowa. Jeszcze w XIX i w początkach XX wieku tacy badacze, jak włoski duchowny Antonio Stoppani i amerykański przyrodnik Joseph LeConte proponowali wprowadzenie pojęć antropozoik i psychozoik, co jednak nie spotykało się z aprobatą geologów.
https://www.swiatnauki.pl/8,1631.html
Także hmm.  :-\
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2018, 12:23:33 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana