Autor Wątek: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)  (Przeczytany 67044 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #30 dnia: Grudnia 30, 2012, 03:02:06 pm »
Gdy zajrzałem na allegro wedle wskazań liv, naszedł mnie pomysł, żeby założyć nieformalną Forumową Wypożyczalnię, do której przystąpić w charakterze pożyczającego (lend) i skorzystać w charakterze pożyczającego (borrow) może każdy zarejestrowany forumowicz (z jakimś tam minimum karmicielskim, liczbą postów, stażem czasowym) na zasadzie/obietnicy: a) "niewidocznego" przeczytania * b) zwrotu tą samą drogą po upływie najwyżej miesiąca * c) pokrycia kosztów listu poleconego pryjorytetowego w obie strony. Live Kochany, może POTEM pozyczyłbyś mnię tę osiemnastozłotową filozofię na powyższych zasadach?
VOSM
« Ostatnia zmiana: Grudnia 31, 2012, 01:25:34 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #31 dnia: Grudnia 30, 2012, 03:57:07 pm »
Na marginesie powiem Wam, że książki o Lemie w przeciwieństwie do książek Lema cholernie ciężko się czyta, żeby nie powiedzieć, że się nie czyta w ogóle :) . Mam to wszystko plus teraz na Mikołaja sprawiłem sobie Jarzębskiego "Wszechświat Lema" i idzie jak krew z nosa...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #32 dnia: Lipca 20, 2014, 03:23:18 pm »
Książka o Stanisławie Lemie

Язневич В.И., Станислав Лем. – Минск: Книжный Дом, 2014, 448 с., серия "Мыслители ХХ столетия".
Jaźniewicz W.J., Stanisław Lem. - Mińsk: Kniżnyj Dom, 2014, 448 s., seria "Myśliciele XX wieku", nakład  1550 egz.

Książka przedstawia etapy twórczości wybitnego polskiego filozofa i pisarza z drugiej połowy XX wieku Stanisława Lema. To jest pierwsza biograficzna książka o Stanisławie Lemie i o jego filozoficznym dziedzictwie w języku rosyjskim (przy tym biografia - najbardziej kompletna na dzień dzisiejszy w świecie).

Treść:
- Od wydawcy (str.4)
- Od autora (s.5-6)
- Przedmowa (s.7-12)
- Życiowa droga. Etapy twórczości (s. 13)
     I. Dzieciństwo i lata młodzieńcze (s.13-23)
     II. Okres utopijny (s.23-50)
     III. Okres antyutopijny (s.51)
          1. Etap literacko-filozoficzny (s.51-62)
          2. Etap literacko-eksperymentatorski (s.62-81)
          3. Etap filozoficzno-publicystyczny (s.81-102)
- Osobowość (s.103-114)
- Podstawy twórczości. Literatura i/czyli filozofia? (s.115-134)
- Poglądy filozoficzne (s.135)
     I. Stosunek do filozofii (s.135-143)
     II. Glówne idee filozoficzne (s.144-156)
     III. S. Lem o myślicielach XX wieku (s.157-328)
(A w nim o: Adler, Adorno, Ajdukiewicz, Arendt, Aron, Bart, Bloch, Baudrillard, Bocheński, Bukowski, Weber, Wiener, Wittgenstein, Godel, Husserl, Deleuze, Derrida, Zinowiew, Ingarden, Jan Paweł II, Camus, Kann, Carnap, Kmita, Kołakowski, Kotarbiński, Kretschmer, Quine, Kuhn, Lacan, Lebon, Levi-Strauss, Lenin, Lyotard, Lubnitsky, Łukasiewicz, McLuhan, Man, Marcuse, Merleau-Ponty, Nalimow, Neumann, Nietzsche, Orwell, Ossowscy, Pareto, Popper, Russell, Reichenbach, Ricoeur, Rorty, Sartre, Sacharow, Sołżenicyn, Sorokin, Stalin, Strugaccy, Tarski, Tatarkiewicz, Teilhard de Chardin, Twardowski, Toynbee, Toffler, Turing, Feyerabend, Fleck, Frege, Freud, Fromm, Foucault, Fukuyama, Habermas, Heidegger, Huntington, Chomsky, Horkheimer, Horney, Ciołkowski, Schaff, Shannon, Szestow, Schlick, Spengler, Eco, Eilstein, Einstein, Eliade, Jung, Junger, Jaspers)
     IV. Osobno o "Golem XIV" (s.328-364)
- Zakończenie (s.365-390)
[A w nim na pytanie: "Kim jest Stanisław Lem: 1) Pisarz, wygłaszający pewną własną filozofię  (filozofujący pisarz)? czyli 2) Filozof, uprawiający wspaniałą literature piękną (pisarstwujący filozof)? Czyli inaczej: Kim Lem jest więcej – pisarzem czy filozofem?"
odpowiadaja znawcy tworczości Stanisława Lema z całego świata (naukowcy, tłumacze, pisarze, wydawcy):
z Rosji (w tym Strugacki Borys), Austrii (Rottensteiner Franz), USA (Kandel Michael), Kanady (Swirski Peter), Australii (Keller Lech), Białorusi, Ukrainy, Izraela, Niemiec, Czech, Hiszpanii, Włoch, Japonii
i z Polski: Bereś Stanisław, Czapliński Przemysław, Dajnowski Maciej, Dukaj Jacek, Grobler Adam, Huberath Marek S., Jarzębski Jerzy, Kajtoch Wojciech, Krywak Piotr, Lem Tomasz, Leś Mariusz Maciej, Majewski Paweł, Michalski Maciej, Okołowski Paweł, Oramus Marek, Orliński Wojciech, Pięta Iwona, Płaza Maciej, Rzeszotnik Jacek, Stoff Andrzej, Szpakowska Małgorzata, Ustynowicz Adam, Zemek Wojciech.]
- Bibliografia (c.391)
     I. Dzieła S.Lema w języku rosyjskim (s.391-394) [20 nazw]
     II. Inne cytowane prace S. Lema (s.394-413) [240 nazw z językow: polski, rosyjski, niemiecki, angielski, hiszpański, białoruski, ukraiński]
     III. Główne prace o S. Lemie (s.413-428) [152 nazwy w językach: polski, rosyjski, niemiecki, angielski, hiszpański, białoruski, bułgarski, czeski]
- Personalii (s.429-446) [407 osób]

« Ostatnia zmiana: Sierpnia 09, 2014, 09:23:08 pm wysłana przez lemolog »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #33 dnia: Lipca 20, 2014, 04:20:05 pm »
Wiktor, drug, tri waprosy:
1. Dałbyś na nagrodę Lemoniadową jeden egzemplarz gratis?
2. Sprzedałbyś chętnym parę egzemplarzy? Jeśli tak, to pa skol'ka z wysyłką do Polszy?
3. Samyj gławnyj wapros: widzisz szanse na tłumaczenie?
Jesteś Wiktor Wielikij!
Grastulacje, szacun i serdeczności :-)))
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #34 dnia: Lipca 20, 2014, 10:00:19 pm »
Nooo...Wiktor!
Dobra robota. Nawet bardzo dobra.
Burnyje apładismienty prachadziaszczije w awacju.  ::)
Na stojąco, rzecz jasna.
Może konkurs z nagrodą zrobisz, hę?  ;)
Podczepiam się pod pytania Rema.
Ale tak sumująco mógłbyś zdradzić jak odpowiadali zapytani, "wygrał" Lem filozof, czy Lem pisarz?
« Ostatnia zmiana: Lipca 20, 2014, 10:05:56 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #35 dnia: Lipca 21, 2014, 12:54:35 am »
1. Dałbyś na nagrodę Lemoniadową jeden egzemplarz gratis?
2. Sprzedałbyś chętnym parę egzemplarzy? Jeśli tak, to pa skol'ka z wysyłką do Polszy?
3. widzisz szanse na tłumaczenie?

1. Dałby, ale dlaczego. Nagroda taka będzie najbardziej bezużyteczna dla zwycięzcy. Książka powinna być w języku polskim, jezeli w innym jezyku, to cos takiego, jak "Cyberiada", ale nie filozoficzna książka - to juz bardziej dla specjalistow.
2. Pare egzemplarzy moge prezentować - przy następnym przyjezdzie do Polski. Wysyłka do Polski kosztuje kilka razy więcej, niz sama książka.
3. Przetlumaczyc - to nie problem, tym bardziej ze w ksiazce duzo cytatow z Lema i innych polskich tekstow. Ale kto to wyda, tym bardziej, ze ksiazka dosc specjalna - dla serii "Mysliciele XX wieku".
Co dotyczy zawartej w ksiazce biografii, to bedzie lepiej, jezeli w Polsce ktos napisze bibliograficzna ksiazke o Lemie i wykorzysta moja informacje. Taki autor lepiej niz ja napisze w tym o Polsce czasow Lema i o Lemie w Polsce.
Co dotyczy zawartych w ksiazce filozoficznych idei Lema, to o nich najlepiej napisal Pawel Okolowski w wymienionej na poczatku tematu ksiazce.
Co dotyczy opinii Lema o myslicielach XX wieku - to jest bardzo ciekawy prowokacyjny material dla jakiegos czasopisma.
Co dotyczy szesci o "Golemie XIV" - to tez material dla ciekawego artykula (skrocony o polowe wariant bedzie w tym roku opublikowany po angielsku w Anglii w zbiorze krytycznych praz, poswieconych Lemowi - patrz http://www.amazon.com/Lemography-Stanislaw-Liverpool-Science-Fiction/dp/1781381208/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1405892988&sr=1-1&keywords=lemography )
Co dotyczy opinii specjalistow o tym, kim jest Lem: pisarz czy filozof - to tez bardzo ciekawy material dla jakiegos polskiego czasopisma literacko-filozoficznego. Trzeba bedzie poszukac takie i proponowac ta czesc ksiazki jako artykul.

Ale moge w tym wszystkim mylic sie........

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #36 dnia: Lipca 21, 2014, 09:29:03 am »
Ale tak sumująco mógłbyś zdradzić jak odpowiadali zapytani, "wygrał" Lem filozof, czy Lem pisarz?

W opiniach sa odpowiedzi i 1), i 2), i fifty-fifty, i wiecej pisarz, i wiecej filozof, i wylacznie pisarz, i wylacznie filozof, i nawet jednoczesnie i nie pisarz i nie filozof....

Tak więc, jeśli starac się obliczyć matematycznie - przewaga na stronę pisarza, ale to podział opinii głównie zawodowy, skoro wsrod lemologow większość jest filologów (i dołączonych do nich dziennikarzy i pisarzy). Ale filozofowie uznały go za swojego (i były bardzo przekonujące) i, co ważniejsze, nie ma jednomyślności wśród filologów.

Czyli raczej REMIS

Przez odpowiedzi na to pytanie otrzymal sie bardzo ciekawy portret Lema. Moze ktos w Polsce to opublikuje?..... 

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #37 dnia: Lipca 21, 2014, 10:01:36 am »
Dzięki, Wiktorze, za tak wyczerpującą odpowiedź! Teraz mam jasną jasność.
sługa :-)
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #38 dnia: Lipca 21, 2014, 08:26:53 pm »
Dzięki, tak skrajne opinie pokazują tylko, że Lema nie da się zaszufladkować.
Choć te najbardziej skrajne bym odrzucił.  :)
Cytuj
W opiniach sa odpowiedzi i 1), i 2), i fifty-fifty, i wiecej pisarz, i wiecej filozof, i wylacznie pisarz, i wylacznie filozof, i nawet jednoczesnie i nie pisarz i nie filozof....
Wyłącznie filozof, to może Sokrates był. Lem jednak coś pisał. Są na to, jak to Rem mówi, dowody materialne. ;)
Wyłącznie pisarz...no nieee.
Najciekawsza ta ostatnia. Nie pisarz, nie filozof...niech zgadnę - babysitter?  ::)
Cytuj
Moze ktos w Polsce to opublikuje?..... 
Przydałaby się Twoja książka tutaj. Przetłumaczona. Może ktoś tutejszy zna jakieś wydawnictwo, które by itepe...choćby kilka tysięcy?
Warto się rozejrzeć. Ja się porozglądam.
Trochę wstyd, że za granicą dzieje się w temacie....jakby więcej.
A macierzyste WL nic, nic?
Przy okazji przyjrzałem się kogoś tam zaprosił. Większość kojarzę, ale niektórych nie - np. taki pan Świrski (bo coś czuję, że rodak).
Proszę, proszę;
http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Swirski
http://www.amazon.com/Stanislaw-Lem-Reader-Rethinking-Theory/dp/081011495X/ref=la_B001HPPK8O_1_3?s=books&ie=UTF8&qid=1405961805&sr=1-3
http://www.amazon.com/Art-Science-Stanislaw-Peter-Swirski/dp/0773530460/ref=la_B001HPPK8O_1_7?s=books&ie=UTF8&qid=1405961805&sr=1-7
Nawet w Krakowie był niedawno. Wydano coś tam. I kto o tym wiedział?
Propaganda, że tak powiem, nawala. Czy jak to teraz mówią - promocja.
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2014, 08:30:19 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #39 dnia: Lipca 21, 2014, 08:41:06 pm »
Też się porozglądam :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #40 dnia: Lipca 22, 2014, 06:53:24 am »
http://www.amazon.com/Stanislaw-Lem-Reader-Rethinking-Theory/dp/081011495X/ref=la_B001HPPK8O_1_3?s=books&ie=UTF8&qid=1405961805&sr=1-3
Ta ksiazka zawiera dwa bardzo duzych i najciekawszych (i najkorzystniejszych dla wielbicieli Lema) ze wszystkich wywiadow Lema (po "Tako rzecze... Lem" S.Beresia, oczywiscie), najbardziej cytowanych w swiecie angielskojezycznym (prawie kazdy angielskojezyczny artykul o Lemie zawiera odnosnik na ta ksiazke). Pierwszy wywiad od 1993 r. "oczy w oczy" (46 stron w ksiazce), drugi od 1994 r. - pisemna odpowiedz Lema na postawione pytania (jeszcze 25 stron). Calkiem - to takie duze i wazne "Rozwazania o literaturze, filozofii i nauce". Przetlumaczone na jezyk rosyjski i wydane w Izraelu i beda w tym roku wydane w Rosji. Ta ksiazka Petera Swirskiego jest w Bibliotece Narodowej w Warszawie...
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 09, 2014, 09:27:15 pm wysłana przez lemolog »

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpnia 27, 2014, 01:54:40 pm »
Czytałem "Art and Science of Stanislaw Lem" i moje wrażenie było takie, że to... ciężka lektura. Choć niejednolicie ciężka, bo zebrane tam eseje bardzo się w tym względzie różnią. Zdziwił mnie (ale niepozytywnie) esej Michaela Kandela "A Freudian Peek at Lem's Fiasco", zwłaszcza po lekturze "Głosu Pana" i moim wyrobionym wrażeniu o opinii Lema o freudyzmie ;). Z innych ciekawostek: wspomniany Peter Swirski prowadzi zajęcia "Literature and Science", na których co roku przeprowadza głosowanie o hipotetyczne wprowadzenie powszechnej betryzacji. Po godzinnej dyskusji na temat zalet i wad głosowanie jest ponawiane. Swirski zastrzega wielokrotnie, że wyniki nie są jakoś rygorystycznie i metodologicznie poprawnie zbierane, ale wygląda to tak: przed dyskusją betryzację popiera 7.7%, a po niej 9.6% studentów ;).

Książkę tę posiadam, mogę pożyczyć, więc proszę o wiadomość prywatną jakby co :)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #42 dnia: Lutego 25, 2021, 10:33:08 pm »
---------
Przepraszam LA, że rozpanoszyłam się w Twoim poście, ale tylko tak da się zachować chronologię rozmowy:)
Przeniosłam tutaj dyskusję wywołaną tezami P.Okołowskiego - rozpoczętą tym postem:
Wybrane tezy Okołowskiego:
- Lem twierdził, że ludzie rodzą się ze skłonnością do zła - czyli rodzą się z gotowym wzorcem tego co jest, a co nie jest wartościowane pozytywnie/ negatywnie w danej kulturze? I Lem tak twierdził?
- Lem popierał kościół w stanowczy sposób (to miała być kontrowersyjna teza) - jak na jeden dzień to niezły - mam na myśli równoległy wątek i wywiad z MP - rozstrzał;))

Cytuj
Zarejestrowane jednym uchem z wypowiedzi gościa .... Przygody profesora Tichego  :)

Chyba profesorowi Lesiowi profesor Tarantoga i Ijon Tichy zrośli się w jedną postać :)

Chyba nie prof. Lesiowi (od utopii)  a prof. Zieniewiczowi (od literatury polskiej) ? Się Tichy uprofesorzył;)

Kłaza-Płaza w zapisie błędnie - poza tym: poprawnie;)

https://forum.lem.pl/index.php?topic=2017.msg87059#msg87059

Poniżej pierwsza odpowiedź LA:
--------------

Prof. Okołowski:
...A druga teza Lema, no to bym ją tutaj nazwał jakimś pandeterminizmem, albo można powiedzieć: tychizmem, od "Tyche" - słowa greckiego, oznaczającego "los"...

Właśnie przyszło mi do głowy: czy nazwisko Ijona nie stanowi przypadkiem jakiejś aluzji do imienia bogini, greckiej odpowiedniczki Fortuny?
Przecież "właściwie powinien się był zwać Cichy, ale notariusz seplenił"...
« Ostatnia zmiana: Lutego 26, 2021, 10:14:29 pm wysłana przez olkapolka »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #43 dnia: Lutego 25, 2021, 10:35:56 pm »
Cytuj
Chyba profesorowi Lesiowi profesor Tarantoga i Ijon Tichy zrośli się w jedną postać :)
Tak w ogóle, to witaj!
 Ptr (Piotr?)
Już mniejsza komu, ale cieszy wredną duszę amatora, że przyłapał profesjonalistę na lapsusie. Pewnie tak jak napisałeś - zlali się.
Jednak to nie była wypowiedź na żywo, no mniejsza... :)
Cytuj
Wybrane tezy Okołowskiego:
- Lem twierdził, że ludzie rodzą się ze skłonnością do zła - czyli rodzą się z gotowym wzorcem tego co jest, a co nie jest wartościowane pozytywnie/ negatywnie w danej kulturze? I Lem tak twierdził?
- Lem popierał kościół w stanowczy sposób (to miała być kontrowersyjna teza) - jak na jeden dzień to niezły - mam na myśli równoległy wątek i wywiad z MP - rozstrzał;))
Też mnie zafrapowało.
Tu chyba mamy do czynienia z fundamentalnym błędem podejścia systemowego, że są jakieś jednolite "poglądy Lema". Dotyczy to też każdego - inne się ma się poglądy będąc nastolatkiem, inne 30/40 latkiem (faza wojujących ateistów  ;), inne w wieku dojrzały, a jeszcze inne tuż przed śmiercią. Na to nachodzą bujanki związane z życiopisaniem, depresje, euforie etc.
Względem kościoła...to chyba chodzi o te listy z Obirkiem i rzeczywiście, w mojej pamięci Lem kościoła katolickiego jako instytucji nie zwalczał. Z zeł koniecznych widział w nim chyba najmniejsze? Co nie znaczy, ze nie krytykował, nawet dość jadowicie, ale w tym jadzie zazwyczaj była łyżeczka miodu, przynajmniej ja to tak odbieram.
Rodzaj...jednak kotwicy, nawet dla ateistów.
Przy okazji trafił się taki Lem życzliwy...nie wiedziałem;
Otóż po moim odejściu z zakonu w 2005 roku, Stanisław Lem był jedyną osobą, która zainteresowała się moim problemami bytowymi. Nie tylko dzwonił i pytał, jak się mam, ale zaproponował mi u siebie nieodpłatny pokój z oddzielnym wejściem. Będzie się pan na pewno czuł u nas swobodnie, zapewniał mnie.
https://studioopinii.pl/archiwa/198626
Z nowin profesor Gajewskiej zdziwiło trochę, że czekał na wygnanie w 68. Tak, jakby był już na walizkach?
Owszem był wtedy zły klimat, ale nie kojarzę, by aż wyganiano z kraju, na przymus. I owszem były rozważania o emigracji, ale narodziny Tomka ucięły temat.
Tak mi się zapamiętało. Poczekamy, poczytamy  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #44 dnia: Lutego 25, 2021, 10:44:29 pm »
Prof. Okołowski:
...A druga teza Lema, no to bym ją tutaj nazwał jakimś pandeterminizmem, albo można powiedzieć: tychizmem, od "Tyche" - słowa greckiego, oznaczającego "los"...

Właśnie przyszło mi do głowy: czy nazwisko Ijona nie stanowi przypadkiem jakiejś aluzji do imienia bogini, greckiej odpowiedniczki Fortuny?
Przecież "właściwie powinien się był zwać Cichy, ale notariusz seplenił"...
Wydaje mi się, że już gdzieś to przerabialiśmy...hm :-\
W każdem nie zdziwiłabym się gdyby tak było - seplenienie z podtekstem;)

Tu chyba mamy do czynienia z fundamentalnym błędem podejścia systemowego, że są jakieś jednolite "poglądy Lema". Dotyczy to też każdego - inne się ma się poglądy będąc nastolatkiem, inne 30/40 latkiem (faza wojujących ateistów  ;), inne w wieku dojrzały, a jeszcze inne tuż przed śmiercią. Na to nachodzą bujanki związane z życiopisaniem, depresje, euforie etc.
Takie tezy powinny być wygłaszane ze wskazaniem źródeł - to co napisałeś + teksty, w których Lem zajmuje się konkretną książką, zjawiskiem, zdarzeniem - nie można tego rozciągać na jakiś jego system.
Problemem zła zajmuje się np. w tekście "Diabeł i arcydzieło", ale jakoś nie pamiętam by tam twierdził, że faszyzm był wynikiem naturalnych ludzkich skłonności - raczej był pracą u podstaw.
Co do kościoła - jakoś przychodzi mi do głowy Szczepański: konserwatywny katolik...
Cóż...
Cytuj
Z nowin profesor Gajewskiej zdziwiło trochę, że czekał na wygnanie w 68. Tak, jakby był już na walizkach?
68 - nie wiem.
Ale w dzienniku Szczepańskiego jest taki wpis - jednak późniejszy - może to narastało:
18 X 1976 : rano zajrzał Lem. Coraz częściej mówi o możliwości emigracji. Dziś pierwszy raz powiedział, że jest bliski oświadczenia władzom, ze jako "parszywy Żyd" chce wyjechać do Izraela.

Edycja.
Oki - zajrzałam do książki Okołowskiego "Materia i wartości. Neolukrecjanizm Lema" - strony 468-472 to "Zło w naturze ludzkiej wg Lema" - teks odrzucony przez GW, głos w sprawie Lem - Ryszkiewicz.
"Bezinteresowne mordowanie i zadawanie cierpienia, któremu nie towarzyszy pożeranie, jest wyłącznie specjalnością człowieka" - te słowa Lema (i kilka podobnych - cytowanych fraz) są chyba podstawą tezy o owych skłonnościach. Drapieżna małpa.
« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2021, 11:36:31 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)