Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1140358 razy)

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2115 dnia: Stycznia 13, 2013, 09:31:49 am »
Filmów trwających dłużej niż 120 minut nie powinno się produkować.

A po przejściu na emeryturę wszystkich usypiać.Dzięki Panie Tusku,żeś przedłużył mi agonię  ;)  A na poważnie, to radzę zainwestować w porządne kino domowe,same korzyści.Osobiście do kina nie pójdę za żadne pieniądze,bo jest tam ta kukurydza .
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13409
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2116 dnia: Stycznia 13, 2013, 01:57:43 pm »
W zasadzie zgadzam się ze wszystkimi przedmówcami, jednakże życie czynią wyjątki ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2117 dnia: Stycznia 13, 2013, 08:46:27 pm »
Wróciłem właśnie z kina, byłem na Hobbicie. Mnie się ten film podobał, choć trochę gryzie to, że Jackson dodał swoje rzeczy, które moim zdaniem nie pasują do całości... Byłem na wersji 3D, ale większość filmu była i tak płaska, więc nie przesądziło to o mojej ocenie. Ale ja ogólnie jakoś nie jestem wielkim zwolennikiem technologii 3D w filmach.

Tak na marginesie, w wielu miastach uchowały się jeszcze starsze, kameralne kina, w których popcornu się nie uświadczy na szczęście.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2118 dnia: Stycznia 13, 2013, 09:00:36 pm »
Moje "zarzuty" nie dotyczą 3D. Ani popkornu. No, ale to, czego dotyczą, to już jest kwestia gustu.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13409
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2119 dnia: Stycznia 13, 2013, 09:09:47 pm »
Czas trwania filmu kwestią biustu?! Myślałem, że, że tak powiem, elastyczności kręgosłupa, w miejscu, gdzie plecy tracą swą szlachetna nazwę... But (bat ale nie butt) ale... tzoku - co to znaczy, że film 2d był w większej części płaski? Przenośnia czy fakt? Imax był mocno trójwymiarowy cały czas.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2120 dnia: Stycznia 13, 2013, 09:25:50 pm »
Miałem na myśli, że było tylko kilka takich scen, które naprawdę zyskiwały na tym, że są pokazane w 3D np. podmuch wiatru, strzały lecące w stronę widza, ptaki/motyle "przed ekranem". Pozostała większość była zwykła, tzn. może i okulary 3D dodawały pewnej głębi, ale w moim odczuciu czy bym to obejrzał w 2D czy w 3D to nie miało dla mnie różnicy.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13409
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2121 dnia: Stycznia 17, 2013, 08:59:26 pm »
Pomyślałem sobie, że zajrzę na powrót do Hobbita, żeby przyrównać do filmu. Ostatni raz czytałem, przypadkowo na zasadzie koincydencji z innymi Ważnymi Wydarzeniami pamiętam, między liceum a pierwszym rokiem, czyli bez mała 30 lat temu. Gaddemit. Jak po sznurku trafiłem na właściwą półkę (jeszcze wówczas Alzheimer nie gonił mnie) - i oto jest. Iskry, Warszawa 1985, tłumaczyła Maria Skibniewska.

Pierwsza Konstancja, potwierdzająca Pierwsze Zdumienie - cienka dość książka formatu pioko A5 ma ledwie 200 stron z okładem. Gdzież jej do Władcy Pierścieni (3 grube tomiszcza). Jak z tego zrobić trzy odcinki takie same grube jak trzy odcinki Władcy Pierścieni? Odrzucam prymitywną Pierwsza Podpowiedź (trzeba lać, lać, lać...).

Druga Konstancja. W filmie jest strasznie nawymyślane. Z książki został szkielet, na każdym kroku są podorozwijane albo powymyślane sytuacje. Myśl przewodnia zgadza się, ale momentami jest wrażenie, że jedno i drugie to dwa wypracowania, niezależnie napisane przez dwóch uczniów na ten sam temat, przy czym jeden lubił wariacje.

Trzecia Konstancja. To co w pierwszym odcinku filmu - w mojej książce kończy się około 90-tej strony. Teraz obliczmy pioko potęge wyobraźni. Załóżmy 90 stron znormalizowanego druku - ~16 tyś. znaków, razy 8 bitów (bogato) - circa 160 kB. Jedna stereo-klatka IMAXa (a przecież jest ich 24 na sekundę) - jakieś 54 MB (za wikipedią).  W 4 setne sekundy z projektora leci trzysta razy z okładem więcej, niż zawiera cały Wywoływacz Wyobraźni (czyli książka).

Komputery jednak mogą skoczyć wyobraźni. To była Konstancja Finalna.

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2122 dnia: Stycznia 17, 2013, 09:55:39 pm »
Z jednotomowej historii powimien byc jeden film. Co nadto jest od Zlego pochodzi. Howgh! ...znaczy... ten... Amen.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2123 dnia: Stycznia 17, 2013, 10:42:37 pm »
Cytuj
Komputery jednak mogą skoczyć wyobraźni. To była Konstancja Finalna.
Podpisuję się rękami i nogami. Aleś wyliczył, no, no - jednak umysł maszynowy.
Dla zilustrowania.
 Dwa skróty myślowe z cudzej ręki.
Do wątku: zapaść edukacji (no, niech tam...polskiej)

I do wątku o AI i tych tam... robokopach łażących(w duchu Lema)  ::)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2013, 10:44:08 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2124 dnia: Stycznia 17, 2013, 11:05:32 pm »
Teraz obliczmy pioko potęge wyobraźni. Załóżmy 90 stron znormalizowanego druku - ~16 tyś. znaków, razy 8 bitów (bogato) - circa 160 kB. Jedna stereo-klatka IMAXa (a przecież jest ich 24 na sekundę) - jakieś 54 MB (za wikipedią).  W 4 setne sekundy z projektora leci trzysta razy z okładem więcej, niż zawiera cały Wywoływacz Wyobraźni (czyli książka).

48. 48 na sekundę. W nie każdym kinie, ale w Multikinie na przykład - tak. Dlatego wcześniej pytałam o te różnice. I dlatego pomyślałam, że nie trzeba iść, bo nie chodzi o Hobbita, a o kolejny popis niemożliwości. Plus ten podział na odcinki...
Czyli od wahań, że może jednak pójdę, wracam do "raczej nie":)

http://rtv.gadzetomania.pl/2012/10/25/48-klatek-na-sekunde-i-64-kanalowy-dzwiek-tak-tworca-hobbita-na-pewno-jest-gadzeciarzem
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2125 dnia: Stycznia 17, 2013, 11:10:04 pm »








                                                                                                                                                             '


















Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13409
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2126 dnia: Stycznia 18, 2013, 11:09:05 am »
Ob. Remuszko, aż tak wody to nie lali ;) ... W IMAXie jest chyba 24 efpeesów w każym razie ruch się rozwarstwia. Ale nie wiem. IMAX stwarza inną rzeczywistość i siedzi się w środku akcji, więc w tej wersji mogę ten film polecić. Momentami dostawałem zawrotów głowy i traciłem orientację w przestrzeni ;) . Zawsze siadam blisko ekranu, żeby mieć wypełnione pole widzenia.

P.S. Liv, dzięki Tobie zrozumiałem, jak kiepskim jestem kochankiem :) ...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 18, 2013, 11:10:58 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2127 dnia: Stycznia 18, 2013, 04:02:33 pm »
W IMAXie jest chyba 24 efpeesów w każym razie ruch się rozwarstwia. Ale nie wiem. IMAX stwarza inną rzeczywistość i siedzi się w środku akcji, więc w tej wersji mogę ten film polecić. Momentami dostawałem zawrotów głowy i traciłem orientację w przestrzeni ;) . Zawsze siadam blisko ekranu, żeby mieć wypełnione pole widzenia.

Masz rację. Z małym zastrzeżeniem -  tak jest z wszystkimi filmami - prócz Hobbita. Tzn. jemu zrobili 3 wersje: 2D i 3D z 24fps i 48fps - zróżnicowane jeszcze na seanse z napisami lub dubbingiem.
Te 48 fps:  to chyba (jestem pewna w 99.9%) pierwszy film fabularny nakręcony w takim tempie;) Miało to być kolejnym "przełomem" - chyba  Jackson postanowił "przebić" Avatara i zrobić kolejny krok w technice filmowej.
Oczywiście nie wszystkie kina są przygotowane na puszczanie filmów 48fps. Ale w Polsce prawie każda duża sieć ma te 48 w ofercie. Dlatego pytałam - czy oglądalne, bo podobno przerysowany, zbyt real obraz z tego jest. Być może kwestia przyzwyczajenia.
Ja tak miałam na Avatarze - drugi rząd, zawrót głowy i zbyt wielkie twarze, rozmyte boki. Filmik o dinozaurach sprawował się lepiej;) Mam wrażenie, że w dalszych rzędach ogląda się spokojniej.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2128 dnia: Stycznia 23, 2013, 08:32:55 pm »
Imax zrobil na mnie wrazenie, gdy bylem w Warszawie. Rewelacyjny dzwiek, obraz. Film byl dokumentalny, o alpinizmie i nie w 3D. W 3d widzialem tylko trailer o dinozaurach i wygladalo to swietnie. Do zwyklego kina przestalem chodzic, bo widze filmy "poklatkowo". Animowane wygladaja troche lepiej. Od czasu kupienia duzej, porzadnej plazmy, wole ogladac filmy w domu.
Ciekawy i zabawny wywiad dla amatorow, z astrofizykiem Neil deGrasse Tyson, takze o mozliwosciach zycia na innych planetach, pochodzeniu zycia na Ziemi (Eng.):
JRE #310 - Neil deGrasse Tyson, Joe Rogan, Brian Redban

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2129 dnia: Stycznia 31, 2013, 01:15:35 am »
Douglas Trumbull o filmach (i innych projektach), przy ktorych pracowal:
DOUGLAS TRUMBULL | Master Class | Higher Learning
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki