Autor Wątek: [M] Prezentacja maturalna.  (Przeczytany 31383 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna.
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 26, 2014, 10:56:05 am »
Czyli zetkniecie z wybitnym umysłem (moim mianowicie), którego nie ogarniasz w jego krystalicznej jasności - możesz sobie zracjonalizować jedynie w ten sposób, że jestem pijany :P ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna.
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 26, 2014, 11:12:49 am »
A w życiu! Ty - pijany? Wykluczone. Ale lekko wbzdryngolony - dla zmniejszenia oporu dendrytów, czyli pojaśnienia szarego kryształu, rzecz jasna - mogłeś być, skoro nagle nocą postawiłeś kwestie tak otchłanne i poruszające : - )
Ty,  ale jeśli te żarty Cię ubodły, to od razu przepraszam.
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna.
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 26, 2014, 11:22:01 am »
Nie no, ja żartuję dalej, mnie nic nie ubodło. Chyba, że Ciebie ubodło, to ja przepraszam. Na przyszłość, jeśli można, umówmy się raz na jutro, że jak mnie coś ubodzie, to napiszę na priva, ale jak nie piszę na priva, to znaczy, że mnie nic nie bodzie, brnę tylko w satyrę.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Fafnir

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna.
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 26, 2014, 05:52:17 pm »
Jak widzę, nie jestem pierwszy, a ostatni też raczej nie będę.

  Temat który wybrałem "Człowiek i maszyna w twórczości Stanisława Lema. Omów sposoby funkcjonowania motywu, odwołując się do analizy i interpretacji wybranych przykładów", moim zdaniem temat bardzo ciekawy. W bibliografie wcisnąłem "Bajki robotów", "Golema XIV", "Kapitana Pirxa", i dzisiaj planuje doczytać "Powrót z gwiazd". Nie trudno dojść do wniosku, że zależność człowiek-maszyna występuje w każdym dziele pod trochę innym kątem, i tu tkwi mój problem, jakie ostateczne wnioski wysnuć? Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc, porady :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna.
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 26, 2014, 07:20:11 pm »
Z Pirxa to Terminus, Polowanie, Wypadek, Rozprawa i Ananke. Z książek Niezwyciężony bardziej niż cokolwiek. Golem i Bajki Robotów to nie jest o maszynach, tylko o ludziach wyłącznie :) - tak jak "zwykłe" bajki są o zwierzętach, ale wiadomo, że chodzi o ludzi.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Fafnir

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna.
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 26, 2014, 08:41:50 pm »
Pirxa mam zrobionego :>

 Nad Bajkami Robotów się zastanawiam, chyba zamienię je na Niezwyciężonego, ale Golem raczej pasuje do tematu- Golem przecież mówi o stosunku do ludzi w swój bezuczuciowy, zimny sposób.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna.
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 26, 2014, 09:22:15 pm »
Ty decydujesz :) . Twoja krew w razie czego :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

sosnus

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna.
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 26, 2014, 10:41:26 pm »
Wybrałem ten sam temat prezentacji maturalnej, i też zdecydowałem się umieścić Golema.

Dlaczego? Mówiąc w skrócie: maszyna jest u Lema środkiem do przekazu pewnych ciekawych spostrzeżeń na temat ludzkości, bo jeżeli nie z pomocą maszyny (lub kosmity) to jak inaczej można mówić z dystansem o człowieku?
Według mnie za pomocą Golema możemy podać powód, dla których Lem by mówić o ludziach, sięga po maszyny.

Ale sam nie wiem ile jest racji w tym co napisałem powyżej. Szczerze mówiąc, gdy wybierałem temat, wydawało mi się to prostsze...

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Prezentacja maturalna.
« Odpowiedź #23 dnia: Lipca 03, 2015, 05:18:35 pm »
Ważna dla przyszłych Maturzystów biorących się za komizm w utworach Lema. Cytat z listu S.L. do M.K.:

"PEWNE cechy sztuki mojej wynikają w sposób nieuchronny z „Zeitgeistu”, ducha epoki: że w niej nie tyle na radykalną nowość miejsce, ile na barok, więc na zawilsze, persyflażowe, parodystyczne, ironiczno-groteskowe wariacje tematów, już mocno zasłużonych, osiadłych w sztuce, zaanektowanych dawno — i m. innymi wściekłość NA SF wywołuje we mnie ta okoliczność, że w niej z bydlęcą powagą (mit tierischem Ernst) robione są w kółko i wciąż tak samo rzeczy, które muszą, tj. powinny wywoływać huragany śmiechu. Albowiem brak poczucia humoru jest dla mnie nie mniej przerażający od braku litości — TYPEM humoru SF spokrewnia się (o ile w ogóle uznaje humor) — strach powiedzieć, z hitleryzmem, z jego „poczuciem dowcipu”. Więc cała strona groteskowa mojego pisania jest po prostu wymuszona na mnie przez Genius Temporis. (O tym, skąd ten Geist i czemu tak, można by tomy wszak pisać samych HIPOTEZ, boż tu pewnego nic nam nie wiadomo, lecz to, co myślę tu, znajdzie Pan we Wstępie do „Wielkości urojonej”)."
http://solaris.lem.pl/blog/brak-poczucia-humoru/

Po co zgadywać co poeta miał na myśli, jak sam Autor wyjaśnia...
« Ostatnia zmiana: Lipca 03, 2015, 05:20:59 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki