Stanisław Lem - Forum

Polski => Lemosfera => Wątek zaczęty przez: Terminus w Maj 29, 2004, 01:49:08 am

Tytuł: PL +50
Wiadomość wysłana przez: Terminus w Maj 29, 2004, 01:49:08 am
Nie wątpię że wszyscy szanowni forumowicze wiedzą już, iż właśnie ukazał się zbiór opowiadań "PL +50" pod redakcją/dyrekcją J. Dukaja. Zawiera on szereg krótkich form autorstwa tuzów polskiej futurologi/fantastyki i ogólnie prozy (min. Mrs Tokarczuk, Mr Dukaj himself). Opowiadania mają traktować o wizji Polski za 50 lat.  No i koniec końców jest tam także opowiadanko S.Lema.
O ile się nie mylę zatytuowane "Orzeł biały na tle nerwowym".  

Czy ktoś już miał przyjemność z tym utworem? Ja przejrzałem opowiadanie Lema (w Empik'u ;] ) i muszę przyznać że czyta się je całkiem ciekawie - jedyną jego wadą jest fakt, że jest króciutkie.

Nie chcę nikomu psuć ewentualnej przyjemności czytania, wspomnę jedynie, że z tego co pamiętam, Lem stwierdza między innymi iż: "Lepper [...] zostanie jednak w końcu premierem" i że będzie to dla Polski korzystna lekcja (choć bynajmniej nie przyjemna); wspomina także o głębokim rozziewie polityczno/kulturowym pomiędzy Stanami a Europą Zachodnią, o terroryźmie i walkach w Iraku itp.

Przyjemnie się czytało, tak czy inaczej.

Tytuł: Re: PL +50
Wiadomość wysłana przez: Shelvo w Sierpień 30, 2004, 10:26:51 am
Lepper premierem?
he..he :P
Tytuł: Re: PL +50
Wiadomość wysłana przez: Terminus w Wrzesień 20, 2004, 11:29:24 pm
No cóż, niektórzy za czasów dawniejszych nie wierzyli że Ziemia jest elipsoidą, tak też teraz niektórzy nie przeczuwają mocy Leppera !
Tytuł: Re: PL +50
Wiadomość wysłana przez: Julia w Październik 20, 2004, 05:25:33 pm
Minęło trochę czasu i jeśli ktoś już przeczytał - niechże wyrazi swoją opinię o antologii jako całości. Prawdą li jest, że zestawienie to raczej mierne?
Tytuł: Re: PL +50
Wiadomość wysłana przez: Terminus w Październik 21, 2004, 03:04:21 am
Ja wciąż nie przeczytałem:) Może przejadę się do Empiku na kilka godzin, hihi.
Tytuł: Re: PL +50
Wiadomość wysłana przez: Julia w Październik 25, 2004, 10:17:13 pm
A ja muszę iść poczytać sobie "Życie Owadów" W. Pielewina. Czytałam na razie tylko jeden rozdział i fragmenty w oryginale (za wiele nie zrozumiałam :)).

Książka zapowiada się cudownie!

/Wiem, że to offtopic, ale tyczy się Empiku/
Tytuł: Re: PL +50
Wiadomość wysłana przez: Terminus w Październik 25, 2004, 11:35:29 pm
No to porozmawiajmy o Empiku. Ja kiedyś przeczytałem jeden zeszyt Thorgala :) (sentyment z lat młodszych, uhm...). No cóż, nie chciałem mieć go w domu by delektować się obrazkami, tylko szybko poznać treść, więc uznałem że mogę przeczytać.

Niemniej nie rozumiem towarzyszy, którzy przesiadują tam całymi godzinami i czytają grube tomiska. Wiem coprawda, że dyrekcja Empiku przystaje na to, licząc że zwiększy to obroty (pewnie tak i jest), no ale troszkę nie mogę się do tego widoku przyzwyczaić.

No... ale książki są raczej drogie,więc...

,,Życia owadów'' nie czytałem:). Ostatnio z nie-komiksów miałem w Empiku przyjemność z ,,Między duchem a materią pośredniczy matematyka" H. Steinhausa.

Tytuł: Re: PL +50
Wiadomość wysłana przez: Julia w Październik 26, 2004, 09:42:05 pm
Cytuj
No to porozmawiajmy o Empiku. Ja kiedyś przeczytałem jeden zeszyt Thorgala :)


O taaak!! Ja chodziłam co trzeci dzień oglądać "Czarną Galerę" aż w końcu zakupiłam sobie na giełdzie większa kupkę tych Thorgali i powód dla wycieczek do Empiku na trochę gdzieś się rozmył.

Ogólnie lepiej przegląda się pozycje bardziej obrazkowe niż tekstowe. Trudno się skupić, gorąco i nie wiadmo gdzie się zaszyć żeby nie tkwić komuś pod nogami.
Tytuł: Re: PL +50
Wiadomość wysłana przez: Terminus w Październik 30, 2004, 02:34:51 am
Cytuj
Trudno się skupić, gorąco i nie wiadmo gdzie się zaszyć żeby nie tkwić komuś pod nogami.


Nie wiem w jakich miastach odwiedzasz; w Katowicach mamy do czynienia z dwoma obszernymi kanapami-siedziskami postawionymi specjalnie dla czytaczy!
Pamiętem że zadziwiło mnie to niepomiernie gdy zobaczyłem to po raz pierwszy. Niemniej taka ponoć polityka sklepu.

Tytuł: Re: PL +50
Wiadomość wysłana przez: Julia w Listopad 01, 2004, 05:20:20 pm
W Krakowie są niby jakieś miejsca do siedzenia, ale w okolicach encyklopedii itp. i ewentualny amator fanatstyki ( o komiksach już nie mówiąc) ma marne szanse do dostania się tam przed czytelnikami słowników.

Ale jest parę kątów gdzie można się zgrabnie wpasować.
Byle bez plecaka  8)