Autor Wątek: Życzonka  (Przeczytany 179462 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #285 dnia: Września 12, 2022, 06:20:38 pm »
Nie można już, niestety, życzyć Mistrzowi długiego życia, pozostaje życzyć Jego myśli wiecznego trwania...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #286 dnia: Września 12, 2022, 09:31:29 pm »
pozostaje życzyć Jego myśli wiecznego trwania...
Jeszcze Lemmyśl nie zginęła póki go czytamy
co nam pulpkultura wzięła, to my na to .... czkamy? 8)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #287 dnia: Września 12, 2022, 10:09:05 pm »
pozostaje życzyć Jego myśli wiecznego trwania...
Jeszcze Lemmyśl nie zginęła póki go czytamy
co nam pulpkultura wzięła, to my na to .... czkamy? 8)
Jak czkamy, to nie wzięła, a oddaliśmy dobrowolnie? :-\

A w ogóle to nie jutro?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #288 dnia: Września 12, 2022, 10:51:10 pm »
Cytuj
Jak czkamy, to nie wzięła, a oddaliśmy dobrowolnie? :-\
Oj,tam...rymowanka wyszła spontanicznie i wszelkie ubytki w logice należy brać na karb i nie szukać utraconego przeminęło z wiatrem  ;)
Cytuj
A w ogóle to nie jutro?:)
Taa, jest hipoteza o pechowej trzynastce, ale... W wszelkich znanych mi urzędowych papiórach, w tym wypełnianych osobiście przez pisarza - stoi 12-stka.
Przypis w wiki tak podaje
Lem w liście do Virgilijusa Čepaitisa z 6 kwietnia 1985 pisał, że rzeczywistą datą jego urodzin był prawdopodobnie 13 września, ale w akcie urodzenia wpisano wcześniejszy dzień, by zgodnie z przesądem uniknąć pecha[3].
Czyli sam na pewno nie wiedział, bo i jak?  :D
Poza rodzinną legendą, a tej zweryfikować się nie da. Zresztą, mijając miłośników stawiania horoskopów - nieistotność.
« Ostatnia zmiana: Września 12, 2022, 11:17:58 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #289 dnia: Września 12, 2022, 10:55:15 pm »
Okolicznościowo - z mema, Autorskie.
Ma się rozumieć samo przez się: Mistrzowskie i celne trafienie:
"Poeta to taki, co w ładny sposób umie być nieszczęśliwy"
(Mało tak lotnych przebłysków obecnie)
12.09.1921 - ta data to magia.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #290 dnia: Września 12, 2022, 11:19:59 pm »
Cytuj
12.09.1921
albo tak 129.1.921  :)
Cytuj
ta data to magia.
Powiadasz? A może jednak bardziej tamta?  8)
http://m.taraka.pl/kiedy_urodzil_sie_stanislaw_lem
« Ostatnia zmiana: Września 12, 2022, 11:27:40 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #291 dnia: Września 13, 2022, 03:44:13 pm »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #292 dnia: Września 13, 2022, 05:07:54 pm »
Cytuj
12.09.1921
albo tak 129.1.921  :)
Cytuj
ta data to magia.

O właśnie - pełna symetria.

Wracając do Mistrza - odczuwam niedosyt aforyzmów, zmyśleń tak trafnych i wieloznacznych jak np. "Korzenie".
Mistrz Słowa !
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #293 dnia: Września 13, 2022, 05:21:38 pm »
Otóż aczkolwiek liv bystrze to zauważył i zgrabnie zgubił zero ;) - czapki z głów - o tyle o ile mi wiadomo Lem miał o numerologii i pokrewnych sztukach wyrobione zdanie ;) . W pewnym więc sensie zachwycanie się datą jego narodzin w tym ujęciu jest zaprzeczeniem ducha pamięci o nim ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #294 dnia: Września 13, 2022, 07:04:06 pm »
Cytuj
W pewnym więc sensie zachwycanie się datą jego narodzin w tym ujęciu jest zaprzeczeniem ducha pamięci o nim ;) .
Zaprzeczanie ducha pamięci...poeta ;D
Na wszelki wypadek dodam...a nie mrugałem? Ja żartowałem.
Chociaż te numerologiczne hocki-klocki i tak zaprzeczają nazwanemu "duchu" mniej (?  ;) ), niż te horoskopiczne. Trudno bowiem poważnie traktować komunikat, że Solaris zostało napisane ponieważ akurat Saturn przechodził przez urodzeniowe medium coeli cokolwiek to znaczy.
I to jest dopiero odzieranie człeka z wybitności, skoro jego osiągnięcia zależą od bycia tych czy innych ciał niebieskich w tranzycie lub ascendencie. Nic tylko czekać na takie zbiegi... choć... przewrotnie jakoś pasuje to do "filozofii przypadku" , acz ruchy planet raczej przypadkowymi nie są... chyba bełkocę  8)
Cytuj
W każdem Polskie Radio konsekwentnie aktualizuje artykuły 13 września;)
Noba!
Jednakowoż klasyczka Gajewska ignoruje ten fakt w swej ostatniej księdze, tak pisząc;
W poniedziałek (a wczoraj nie był aby poniedziałek?) 12 września 1921 roku akuszerka Erna Baronowa zmierzała do mieszkania Lehmów, by asystować przy porodzie prawie
trzydziestoletniej Sabinie. Tego dnia prasa informowała o dymisji rządu Wincentego Witosa oraz o propozycji Paula Hymansa, by Litwa
zachowała autonomię w ramach Ziemi Wileńskiej. Te wydarzenia nie zajmowały jednak rodziny Lehmów, najważniejsze było bowiem,
by poród przebiegł bez komplikacji i dziecko urodziło się zdrowe.

Z faktu że biografka zna dane akuszerki wnoszę, iż widziała akt urodzenia - i faktycznie, w przypisie wyjaśnia;
Na podst. aktu urodzenia wydanego podczas okupacji radzieckiej we Lwowie 15 października 1939 roku, udostępnionego mi dzięki uprzejmości Tomasza Lema.
Zatem jak uwiarygodnić koncepcje z pechową trzynastką? Ciężko.
Kila osób musiałoby dać  własnoręcznym podpisem "fałszywe świadectwo" w urzędzie, ponieważ urząd miał do wypełnienia takie oto rubryki:

i

To z księgi 1918. Wszystkie późniejsze księgi urodzin "wyparowały". Za to ksiąg ślubów i zgonów z miedzywojnia - bez liku.
Wyobrażam sobie jednak takie niezbyt duże przesuniecie, jeśli dziecko urodziło się np. w nocy z 12 na 13.
Ależe Samuel byłby przesądny? Sabina?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #295 dnia: Września 13, 2022, 08:31:40 pm »
to my na to .... czkamy? 8)

Luźnoskojarzeniowo:
https://www.youtube.com/watch?v=OPDrn4puUIQ
W wypadku popkultury to chyba właściwe podejście... ::)

Wracając do Mistrza - odczuwam niedosyt aforyzmów, zmyśleń tak trafnych i wieloznacznych jak np. "Korzenie".
Mistrz Słowa !

A czytałeś już z Lema wszystko (mimo deklaracji o zatrzymaniu się na pewnym etapie), czy jeszcze można Ci coś (gwoli nasycenia) polecić? ;)
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2022, 08:59:19 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #296 dnia: Września 13, 2022, 10:14:49 pm »
Cytuj
W pewnym więc sensie zachwycanie się datą jego narodzin w tym ujęciu jest zaprzeczeniem ducha pamięci o nim ;) .
Zaprzeczanie ducha pamięci...poeta ;D
A dziękuję. To był szczyt moich możliwości w tym względzie, więc tym bardziej miło, że choć zauważony ;) .
Cytuj
Na wszelki wypadek dodam...a nie mrugałem?
A ja może nie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #297 dnia: Września 13, 2022, 10:43:40 pm »
Wracając do Mistrza - odczuwam niedosyt aforyzmów, zmyśleń tak trafnych i wieloznacznych jak np. "Korzenie".
Mistrz Słowa !

A czytałeś już z Lema wszystko (mimo deklaracji o zatrzymaniu się na pewnym etapie), czy jeszcze można Ci coś (gwoli nasycenia) polecić? ;)
Dzięki, ale ...
Jakoś mniej pojętny jestem, a wiele utworów jest zbyt wymagających umysłowo, albo wymaga systematyczności przy czytaniu (te dłuższe).
Ostatnio zbyt wiele mnie drażni, a do literatury lepiej podchodzić na świeżo z beztroskim spojrzeniem.
Szanuję Wasz talent i dociekliwość skojarzeniową, ale sam miewam mętlik w głowie - i niekiedy głupawe pomysły :)
Oczywiste, że tylko fabuły czytałem (no i poza tym jakoś ulatują z pamięci), ale wybiórczo, a "wszystkiego" nie zdołałem i nie próbowałem.
Zwykłe powszednie codzienne życie mnie też angażuje czasowo.

Urzekał mnie jakiś beznamiętny ład utworów i ich równowaga emocjonalna.
Tak wyrafinowana zabawa słowem (neologizmy, aforyzmy z książek, inne użycie słowa "Korzenie" w tytule) to przyjemna niespodzianka - ponad suchym sensem treści.
Takim bystrym żonglerem nie umiem być.

A napisałem "magia", ale nie o numerki chodzi, tylko o symetrię w dacie.
Magik - wizjoner- uznany prorok we własnym kraju i także też globalnie.
Też w odniesieniu do kultury słowa, stylu konwersacji i gawęd pasuje - magik.

Teraz to zbyt zdawkowo i oschle ludzie komunikują się. Wymarzyli sobie, że sztuczna inteligencja ich w tym wyręczy. A ludziska tymczasem uwielbiają się zadręczać.
Pogody ducha - życzę !

« Ostatnia zmiana: Września 13, 2022, 11:21:54 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #298 dnia: Września 13, 2022, 11:06:41 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #299 dnia: Grudnia 24, 2022, 11:34:51 am »
Tradycyjne Wesołych (Invictusa, Chrystusa, hojnego - mimo kryzysów - zsekularyzowanego Mikołaja*, obżarstwa - byle w miarę - przy świątecznym stole, itd., do wyboru)!



No i pokoju ludziom dobrej woli, tym razem potrzebny bardziej, niż zwykle!

* Nawiasem:
https://wiadomosci.wp.pl/sensacyjne-odkrycie-to-tutaj-jest-grob-swietego-mikolaja-6824642630576992a
« Ostatnia zmiana: Grudnia 25, 2022, 12:31:03 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki