Autor Wątek: Ewolucjonizm  (Przeczytany 131744 razy)

Sokratoides

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #105 dnia: Września 14, 2005, 09:26:23 pm »
Cytuj
Biorac populacje losowa, nastepne pokolenie nie ma juz rozkladu losowego (znaczy w wiekszosci przypadkow) natomiast istnienie wiekszej ilosci osobnikow z dana cecha zwieksza prawdopodobienstwo splodzenia potomka z ta cecha, wystepuje zatem efekt niejako lawinowy


To, o czym piszesz, dzi, to prawo Hardy'ego-Weinberga, które określa częstość występowania genotypów w swobodnie krzyżującej się populacji. Ściślej - przykłady, które tu podałeś mówią o tzw. równowadze Hardy'ego-Weinberga tzn. rozkład genotypów dla każdego kolejnego pokolenia będzie mniej więcej taki sam (z przewagą alleli dominujących dla danej cechy), jeżeli nie zajdą takie zdarzenia jak dryf genetyczny, migracja itp., co oznacza, że populacja musi być izolowana.  
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2005, 09:27:47 pm wysłana przez Sokratoides »

nty_qrld

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #106 dnia: Września 14, 2005, 09:31:06 pm »
Cytuj
Chciał bym sprawdzić ale czytałem to dawno i nie pamiętam tytułu. Może ktoś poratuje?Pozdrawiam

Jeden z nieistniejących wstępów z "Próżni doskonałej, Wielkości urojonej".
Cytuj
Rowniez do Sokratoidesa i Ntego...
Algorytmy genetyczne sa fragmentem dziedziny AI i sluza do znajdowania rozwiazan zadan na ktore nieznany jest sposob rozwiazania jednak jest mozliwosc okreslenia czy cos jest blizej rozwiazania czy nie.

Od razu przypomina się hodowla teoriotwórcza postulowana w Summie. Pamiętacie?
Cytuj
Zerkne w domu na moje archiwum ze studiow, moze beda programy jakies, prawie napewno bedzie wyklad z wyjasnionym krok po kroku co i jak na poziomie chromosomow (czyli cech).

Ja i mój Pascal czekamy z NIECIERPLIWOŚCIĄ.
<śmiech szalonego naukowca>  ;)

pzdr

Terminus

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #107 dnia: Września 14, 2005, 10:42:34 pm »
Cytuj
Tak przypuszczałem, jednak nadal nie rozumiem dlaczego jedna cyfra "mutuje", czy to zależy jedynie od 'widzimisie' eksperymentatora (pewnie, że nie, ale chciałbym poznać mechanizm  ;)) ?... masz rację, poczekajmy na dzi  ;)


To sobie czekajmy, a ja tymczasem napiszę, że jedna cyfra mutuje dlatego, że tak napisano program, i już. Niezbyt dokładnie rozumiem twoje pytanie. Jak pisałem w którymś z wcześniejszych postów, istnieje pewna liczba, która określa dla każdej z populacji prawdopodobieństwo, że wystąpi w niej mutacja. Liczba ta jest wymysłem programisty i jest - jeśli o to Ci chodzi - dobierana eksperymentalnie, czyli metodą prób i błędów, przy czym tych drugich jest o wiele więcej. Choć oczywiście można ją optymalizować - nietrudno wyobrazić sobie algorytm genetyczny, w którym współczynnik mutacji będzie dobierany przez inny algorytm genetyczny, żaden problem.
Kiedy już prawdopodobieństwo mutacji zostaje określone, to odpowiednia część osobników mutuje wedle tego prawdopodobieństwa, itp. Promocja do następnej populacji następuje wg. mechanizmu właściwego już dla danego wariantu programistycznego (metoda elitarna, klasyczna, etc.).

Czyli odpowiedź jest prosta, losowanie.

dzi

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #108 dnia: Września 14, 2005, 10:42:45 pm »
hm, mam programiki w skrypcie matlaba...

i sprawozdanie z wykorzystania algorytmow genetycznych do szukania minimum funkcji :)

mam rowniez wyklad, opublikuje po zgodzie autorki
bez zgody wytlumacze "po swojemu" ;)

a co do pytania o mutacje, pewnie ze jest to "widzimisie", ktory i czy w ogole chromosom zostanie zmutowany decydujemy losowo (jak w zyciu zreszta AFAIK ;) )

i tak w naszym przykladzie jesli zmutuje sie najstarszy ("najwiekszy") bit z 0 na 1 (zgodnie z reprezentacja Terminusa) to otrzymamy wypasionego osobnika (bo np z wartosci 1 zmieni sie on na 65) natomiast zmutowanie bitu najmlodszego wplynie minimalnie (bo z osobnika o wartosci 24 powstanie osobnik o wartosci 25)

edit: odpowiadalem w tym samym czasie co Term ale mam pozniej wyslany bo przegladalem te wyklady dlatego tak sie powtorzylem ;)
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2005, 10:44:12 pm wysłana przez dzi »

Terminus

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #109 dnia: Września 14, 2005, 10:51:46 pm »
Dopiszę jeszcze, bo pewnie Sokratoidesa to zainteresuje, że poza mutacją i krzyżowaniem do modelu wprowadza się jeszcze rekombinację (dwa chromosomy wymieniają się genami) i transpozycję (w chromosomie dwa geny zamieniają się miejscami).

dzi, wiesz co, ale myślę że lepiej jak chcesz tu walnąć te programy itp. to może lepiej jakiś nowy wątek w tym celu otwórz.

pozdr

Sokratoides

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #110 dnia: Września 14, 2005, 11:04:27 pm »
Zatem współczynnik prawdopodobieństwa mutacji jest dobierany eksperymentalnie, czyli podług 'widzimisie', natomiast sama mutacja podlega już pewnym wynikającym z powyższego regułom. O to mi właśnie chodziło (thx. dzi, thx. Term).

Cytuj
Dopiszę jeszcze, bo pewnie Sokratoidesa to zainteresuje, że poza mutacją i krzyżowaniem do modelu wprowadza się jeszcze rekombinację (dwa chromosomy wymieniają się genami) i transpozycję (w chromosomie dwa geny zamieniają się miejscami).  


Brzmi znajomo  ::)

dzi

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #111 dnia: Września 14, 2005, 11:10:34 pm »
Cytuj
dzi, wiesz co, ale myślę że lepiej jak chcesz tu walnąć te programy itp. to może lepiej jakiś nowy wątek w tym celu otwórz.
wiem wiem, i tak sie juz stresuje ze za daleko zaszlo...

zreszta programy raczej nieczytelne, kilka modulow jest
no i nie pisane przezemnie, znowu niby prawa autorskie i takie tam...

z ntym najwyzej sie na priva dogadam jak Go naprawde zainteresuje

nty_qrld

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #112 dnia: Września 14, 2005, 11:35:10 pm »
Tzn. ja mogę sam popróbować porobić takie programy, tylko muszę trochę teorię biologiczną w tym zakresie podciągnąć. Oczywiście za każdą pomoc będę b. wdzięczny.

pzdr

paszta

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #113 dnia: Września 15, 2005, 10:20:55 am »
No proszę. Tylko patrzeć jak powstanie firma Cybertech Evoltronics a może i jeszcze Evolinfoland Corporation oraz inne konkurujące. Boję się co z tego wyniknie lecz mimo wszystko trzymam kciuki.
Pamiętajcie o patentach z dokładnymi opisami by później nie ugrzęznąć w gąszczu procesów sądowych. O przyszłość trzeba się zatroszczyć odpowiednio wcześnie, wiem coś o tym.
W końcu dlaczego nie wykorzystać komercyjnie swoich pomysłów ?
Żartuję tylko połowicznie  ;)

dzi

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #114 dnia: Września 15, 2005, 10:54:18 am »
dobra Ed, wracamy do tematu <klasniecie>

Zlatan

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #115 dnia: Września 15, 2005, 10:59:12 am »
Dr Edredon napisał:

Cytuj
Z tymi bakteriami to nie wiem gdzie ...

Podrzucę jednak inny przykład z natury:
Jakieś gatunki szarańczaków, cykady czy coś, mają 7 lub 11-letni cykl życiowy. Co tyle lat jest pojaw osobników dorosłych, poza tym larwy lub poczwarki siedzą w glebie.
Badacze głowili się dlaczego właśnie takie.
Wyszło, że tylko chyba dlatego, że to liczby pierwsze stąd ewentualni wrogowie lub ofiary mają trudność z dostosowaniem swojego cyklu.
Z tym, że przewidywanie to przecież nie jest. Po prostu skutek doboru naturalnego.


Ciekawe. Ale w gruncie rzeczy cała ewolucja jest niczym innym jak przewidywaniem opartym na założeniu, że to co było lub jest (stany środowiska) może się powtórzyć w przyszłości.

Bakterie w opowiadaniu Lema potrafiły coś więcej - przewidywały stany, których jeszcze nie było. Konkretnie - oderwanie się z sufitu kawałka tynku, który spadł na jedną z probówek z tymiż bakteriami.
Nie zupełnie tak, ale coś w tym rodzaju. Gdybym sobie chociaż przypomniał gdzie to było...

dzi

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #116 dnia: Września 15, 2005, 11:01:03 am »
Aha, jeszcze jedno wtrącę.
Gra Spore (i ze strony producenta)
I juz zamieniam sie w sluch :)
« Ostatnia zmiana: Września 15, 2005, 11:02:20 am wysłana przez dzi »

Zlatan

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #117 dnia: Września 15, 2005, 11:11:48 am »
Dzi, masz zupełną rację - pełny i niesprzeczny opis jakiegokolwiek poziomu jest możliwy tylko z poziomu wyższego. Jeśli wierzyć Goedlowi, rzecz jasna. ;-)

Jeśli chodzi o Summę - też prawda - Lem poświęcił tam dużo miejsca problemowi braku kontaktu, tyle tylko, że jak już pisałem,  w świetle najnowszych odkryć Wszechświat wydaje się być o wiele mniej niegościnny dla życia niż sądzono kilkadziesiąt lat temu.
A mimo to uparcie milczy.

PS: Swoją drogą też uważam, że Summa Technologie to równocześnie summa twórczości Lema - dzieło centralne i najważniejsze. A tu dowiaduję się z przerażeniem (z forum angielsko-języcznego), że jeszcze nie była wydana po angielsku!! :-(


paszta

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #118 dnia: Września 15, 2005, 12:24:05 pm »
Ed mi się podoba Dzi, wyklaskiwanie już nie  :-*

dzi

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #119 dnia: Września 15, 2005, 01:06:39 pm »
 ;D
Dawajcie napiszcie jeszcze cos o ewolucjonizmie jak na poczatku, temat sie roztrzepal strasznie a na poczatku go uwielbialem.

ps: Zlatan, bedziesz bity przez Terma (wiesz, mamy tu dwa obozy, eseistow kochajacych Summe i reszte ;) )
« Ostatnia zmiana: Września 15, 2005, 01:07:33 pm wysłana przez dzi »