Autor Wątek: waszym zdaniem...  (Przeczytany 23824 razy)

humbulumbu

  • Gość
waszym zdaniem...
« dnia: Stycznia 07, 2009, 08:02:56 pm »
interesuje mnie Wasz, kochani forumowicze, stosunek względem lemowskiego komizmu zawartego w opowiadaniach Mistrza... co Was bawi? zachwyca w komizmie Lema? czym ów komizm się charakteryzuje? jakie są Wasze ulubione opowiadania/postaci/sytuacje?
słowem - wszystko, co uważacie na temat komizmu w opowiadaniach Lema.

pozdrawiam antymrozowo  :)


Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 07, 2009, 09:39:40 pm »
Komizm Lema? Toż to temat-rzeka, mądrzejsi od nas setki (?) stron o tym napisali. Ale tak na szybko, bawi mnie wszystko:
-i genialne kalambury, neologizmy etc.
-i łączenie języka sienkiewiczowskiego z naukowym,
-i trudne do zdefinowania mistrzowskie wyczucie komizmu,
-i czarny humor,
-i ironiczne spojrzenie na nasze ludzkei sprawy i sprawki.
Mogę tak jeszcze długo... ;)

Ulubione opowiadania? Jakieś 3/4 "Cyberiady/Bajek..." i (to akurat nie opowiadanie) "Wizja lokalna"
Ulubione postaci (z przedziału komicznego twórczości)? Trurl z Klapaucjuszem i Wuch z Automateuszem - dwa znakomite duety.
Ulubione sytuacje/fragmenty? Pirx, który chciałby się powieśić w 0g, a nie może. Skutki ewangelizacji Obcych w "Dziennikach...". Spojrzenie Encjan na ludzką seksualność. Parę wierszyków, z różnych utworów.

Niewykluczone, że w przyszłości napiszę szerzej.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 08, 2009, 10:15:45 am »
Ja tam lubie Mroza... ;)

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 08, 2009, 12:44:57 pm »
Rysunki samego Mistrza też niezgorsze:

(TU ich więcej.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 08, 2009, 06:12:40 pm »
Czy mógłby ktoś rozszyfrować co jest napisane na samym dole? Tam stoi:

StLem
pirxit

Mam taką lekką schizę na punkcie docieczenia, skąd imię Pirxa pochodzi... sorki za OT. Słownik łaciny milczy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2959
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 08, 2009, 06:18:02 pm »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 08, 2009, 06:33:29 pm »
Dzięki (nie darmo masz stronę o obrazkach...), to teraz całkiem głupi już jestem...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 08, 2009, 09:58:32 pm »
interesuje mnie Wasz, kochani forumowicze, stosunek względem lemowskiego komizmu zawartego w opowiadaniach Mistrza... co Was bawi? zachwyca w komizmie Lema? czym ów komizm się charakteryzuje? jakie są Wasze ulubione opowiadania/postaci/sytuacje?
słowem - wszystko, co uważacie na temat komizmu w opowiadaniach Lema.
Mnóstwo humorystycznych cytatów można znaleźć w (od dawna nieeksploatowanym) temacie Tylko głupiec i kanalia lekceważy genitalia (tytuł wątku jest sam w sobie cytatem). Zachęcam do zajrzenia.

Tak jak zauważył Q, lemowski komizm to temat rzeka. Do jego listy (stanowiącej bardzo skrótowe ale konkretne podejście do tematu) dodałbym jeszcze aluzje polityczne z "Cyberiady" a także humor sytuacyjny (chociażby wspomniany przykład z Pirxem). Moją ulubioną pod tym (i nie tylko) względem książką są "Dzienniki Gwiazdowe".

Cytuj
pozdrawiam antymrozowo  :)
My nie marzniemy (takie motto otwiera Lód Dukaja, który niedawno zacząłem czytać - dobrą wybrałem porę  ;))

humbulumbu

  • Gość
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 08, 2009, 10:34:00 pm »
Miesławie, to chyba taki urok "Lodu", też go w zimie czytałam (choć przy wyższej temperaturze;)). co gorsza, sprawdzają się słowa Benedykta (choć rzucone w innym kontekście): "Lód jest bezbolesny; boli wyjście z lodu". Książka genialna, największe wyzwanie dla wyobraźni, jakie kiedykolwiek podjęłam. Co jest w niej bolesne, to fakt, że książka, choć tomiszczem jest wielgachnym, ma swój kres :) Dukaja mogłabym chłonąć w nieskończoność :D

A pytanie o komizm powstało, bo natchnienia szukam i znaleźć jakoś nie mogę...  ;D

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 08, 2009, 10:54:35 pm »
Książka genialna, największe wyzwanie dla wyobraźni, jakie kiedykolwiek podjęłam.
He, na polce stoi, do sto ktorejs strony doszedlem i zaniechalem, nie dalem rady...
Widocznie nie doroslem do geniuszu  :-[

humbulumbu

  • Gość
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 08, 2009, 11:11:47 pm »
więc może najpierw na rozgrzewkę coś mniejszego z tworów Dukaja zaaplikować powinieneś. a potem drugi raz po "Lód" sięgnąć... a jak i tym razem nie wyjdzie, to jeszcze raz, i jeszcze, i jeszcze... naprawdę warto się z nim zmierzyć.   :)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 08, 2009, 11:18:18 pm »
A pytanie o komizm powstało, bo natchnienia szukam i znaleźć jakoś nie mogę...  ;D

Natchninia do jakiejś pracy na temat tego komizmu jak mniemam? Jeśli to coś lepszego niż wypracowanie, liczę, że potem dasz namiary gdzie to będzie można przeczytać.

A co do "Lodu", Panowie, to o Dukaju już jest topic. Poza tym... Szkoda uciekać w OT, skoro kwestia komizmu u Lema jest trudna do wyczerpania.

Pamiętam, że pierwszą powieścią w życiu, która ubawiła mnie do łez, do tego stopnia, że śmiałem się głośno, i publicznie, była wspomniana "Wizja lokalna". Zacząłem się śmiać już na etapie wyekstrapolowanej depeszy od Encjan i cały czas do końca lektury trzymał mnie już chichot.

Z fragmentów, których dotąd nie wspominałem, przypomniał mi się jeszcze fragment z "Pokoju na Ziemi" o "bracie rodzonym" teraz to mniej bawi, ale w owe lata to świetna satyra na "pokojową politykę ZSRR" była. Też się przy tym tubalnie uśmiałem.

Ech... Zachwalają humorystyczną SF Douglasa Adamsa, zachłystują sie Prattchettem, a kudy im wszystkim do Mistrza?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

humbulumbu

  • Gość
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 08, 2009, 11:42:44 pm »
Na pewno jest to rzecz odrobinkę większa od wypracowania, lecz czy lepsza? oby... ;) cóż, wyjdzie w praniu, jak to jest z wartością owej pracy.

rzeczywiście, nie o Dukaju tu mowa, więc wróćmy do tematu głównego...

to jak powiadacie? co w tym komizmie takiego fascynującego? :)


Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 09, 2009, 10:47:07 am »
A co do "Lodu", Panowie, to o Dukaju już jest topic.
Z koniugacji wnioskuje, ze Humbulumbu jest Pania ;)
I kto jak kto, ale Ty powinienes dobrze wiedziec, ze o Dukaju sie nie bede rozpisywal  :P Pani Humbulumbu jeszcze nie wie, ale po mniejsze utwory tez siegalem i z podobnym skutkiem. Ja lubie po prostu science-fiction i wprowadzanie nadnaturalnych tworow powoduje u mnie wprost proporcjonalny do ich liczby spadek zainteresowania pozycja ksiazkowa.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 09, 2009, 10:50:56 am wysłana przez Evangelos »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: waszym zdaniem...
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 09, 2009, 02:00:31 pm »
Trochę sobie myślę, że z wyjaśnianiem, dlaczego dowcip Lema mi odpowiada będzie jak z klasyczną próbą wytłumaczenia, dlaczego kawał jest śmieszny.  ;D

Jak czytam Lema to czuję pokrewieństwo duchowe z jego obserwacjami. Głównie chodzi o wiwisekcję ludzkiej mentalności, która w oderwaniu od człowieka, podana w sztafażu mózgów elektronowych i robotów okazuje się nagle niezwykle śmieszna.

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).