Autor Wątek: Patriotyzm polski  (Przeczytany 321693 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #225 dnia: Czerwca 13, 2015, 01:28:45 pm »
Dzięki! Rozumię!
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #226 dnia: Czerwca 13, 2015, 01:56:03 pm »
Podajcie sobie znak pokoju.  >:(
A ktoś się tutaj niepokoił?
Spoko.
Otóż, jeśli chodzi o świat, to wydaje mi się, że redystrybucja PKB w poszczególnych krajach nie ma pierwszorzędnego znaczenia, ponieważ na sytuacje globalną kraje te wpływają jako odrębne byty i to co się dzieje "w środku" nie jest tak ważne
Nie rozumiem. A skąd się bierze ten "odrębny byt"? Z czego wynika siła gospodarcza państwa? Co ma pierwszorzędne znaczenie?
Cytuj
Wydaje mi się, że jeśli chodzi o sytuację globalną kapitalizm jako taki przestaje być podstawowym czynnikiem sprawczym. Pod względem ekonomicznym pojawiły się Chiny a pod względem ludnościowym migracje i zmiany w parytetach poszczególnych narodowości w państwach.
Przecież kapitalizm nie jest związany z narodowością.
I na czym polega "sprawczość" kapitalizmu? Kapitalizm bez pieniądz-robi-pieniądz?
Cytuj
Im więcej masz tych pieniędzy, tym chętniej wybierasz przedsięwzięcia takie, które są pewne, nie polegają najlepiej na zatrudnianiu ludzi (lepiej wynająć, albo sprzedać, czyli bez dzielenia się przychodem) a tym stopa zwrotu może być mniejsza, o ile łączy się to z brakiem ryzyka. Taki właśnie model pasuje do R>G i się z moich obserwacji rozprzestrzenia.
W tym sęk. A pewność i dobre warunki inwestowania tworzy państwo. Kółeczko.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #227 dnia: Czerwca 13, 2015, 02:57:45 pm »
Nie rozumiem. A skąd się bierze ten "odrębny byt"? Z czego wynika siła gospodarcza państwa? Co ma pierwszorzędne znaczenie?
A nie wiem (co ma pierwszorzędne znaczenie), ale byt odrębny się bierze z granic, a znaczenie ma silna armia i prężna gospodarka - ale ani jedno ani drugie nie jest zastrzeżone wyłącznie dla kapitalizmu.
Cytuj
Przecież kapitalizm nie jest związany z narodowością.I na czym polega "sprawczość" kapitalizmu? Kapitalizm bez pieniądz-robi-pieniądz?
Chodzi mi oto, że inne rzeczy mogą rozwalić państwo od środka nawet pomimo sprawnego kapitalizmu. Chodzi mi o sprawczość w sensie politycznym, że niekoniecznie decyzje geopolityczne czy wojny są o pieniądz (tzn. z powodu kapitalizmu).
Cytuj
W tym sęk. A pewność i dobre warunki inwestowania tworzy państwo. Kółeczko.
Myślę, że w Polsce jest to niesamowicie wynaturzone, chodzi mi o udział umów śmieciowych i narastające zjawisko niewolnictwa określanego samozatrudnieniem. W Polsce nie ma pewności i dobrych warunków inwestowania, a także utrzymania majątku. Ta przeszkoda tworzy swoista barierę potencjału. Ci, którzy przez nią tunelują nagle są bogaci i oderwani od tych, którzy są poniżej. I oni mogą działać wg schematu "pieniądz robi pieniądz".
« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2015, 03:02:11 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #228 dnia: Czerwca 13, 2015, 02:58:21 pm »
Cytuj
W tym sęk. A pewność i dobre warunki inwestowania tworzy państwo. Kółeczko.
Kiedy bo mnię chodzi tylko o proporcje. Zwłaszcza o kres górny.
Sęk is like the truth: out of there. The snag is here:

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #229 dnia: Czerwca 15, 2015, 02:06:28 pm »
Otóż, jeśli chodzi o świat, to wydaje mi się, że redystrybucja PKB w poszczególnych krajach nie ma pierwszorzędnego znaczenia, ponieważ na sytuacje globalną kraje te wpływają jako odrębne byty i to co się dzieje "w środku" nie jest tak ważne
i
byt odrębny się bierze z granic, a znaczenie ma silna armia i prężna gospodarka
No właśnie maziek, przecież siła wpływu tego "odrębnego bytu" - jak go nazywasz - po prostu państwa - bierze się ni mniej ni więcej tylko z jego sytuacji wewnętrznej czyli gospodarki (jasne - armii też). A nie z samej odrębności. Wg mnie nie można tego rozdzielać.
Owszem - czy środki są przekazywane garstce okołorządzących, czy rozkładane w miarę równomiernie - ma znaczenie tylko wewnętrzne.
Do czasu aż - przy rażąco nierównym podziale - dochodzi do niepokojów i destabilizacji systemu.
Cytuj
ale ani jedno ani drugie nie jest zastrzeżone wyłącznie dla kapitalizmu.
Oczywiście, ale wydawało mi się, że St chce mówić tylko o kapitalizmie, a właściwie o jego wynaturzeniu w nadmierne (niezdefiniowane - nie odpowiedział na moje pytanie ile to "nadmierne") podziały majątkowe (tego dotyczy też książka pana P).

Co do sytuacji w Polsce - zgadzam się z tym, co napisałeś. Jest nawet gorzej.

Kiedy bo mnię chodzi tylko o proporcje. Zwłaszcza o kres górny.
Toć, ale psa grzebią raz tu, raz tam - kopczyki zostają i to nie bez związku;)
Znaczy kres górny nie jest bytem odrębnym;)

Właśnie maziek - a co sądzisz o rozprawieniu się z tymi niezdefiniowanymi nadmiernymi kapitalistami?
Należy ich obłożyć - a właściwie ich spadkobierców np. tym 80% podatkiem?
Trzeba rozbijać takie [jakie?] duże firmy (podkreślam - działające w zgodzie z obowiązującym prawem)?


Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #230 dnia: Czerwca 15, 2015, 02:34:16 pm »
Trzebaz jak najszybciej zmienić prawo.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #231 dnia: Czerwca 15, 2015, 02:46:07 pm »
Olu ja się nie znam, co trzeba zrobić. Wiem tylko, że jeśli system zaczyna być wynaturzony, to jest zły, nawet jak teoretycznie jest dobry. Nie mam zielonego pojęcia co należy zrobić w praktyce, natomiast widać gołym okiem, że to co jest, jest złe. Jest walka czy 65 czy 67 zupełnie bez sensu, natomiast jakoś nikt się nie zastanawia, co zrobi 1/3 ludzi na śmieciówkach, kiedy dojdą do tej granicy. Co do firm, to nie wiem, czy u nas są rodzime firmy na tyle duże, aby był problem. Poza tym są różne firmy. Jak ktoś produkuje wagony i zatrudnia (na umowę o pracę) tysiąc czy więcej luda to jest inna sytuacja niż jak ktoś prowadzi firmę sprzątającą na całą Polskę zatrudniając wyłącznie na  śmieciówkach. Tak myślę.  W pierwszym wypadku jest OK. Mam wrażenie, że u nas się wszystko wynaturza, bo myśmy zaczęli od drugiego końca.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #232 dnia: Czerwca 15, 2015, 04:27:54 pm »
@ Ol: proszę, zrób mi tę grzeczność i przypomnij link do naszego dawnego sporu na temat wynagrodzeń zarządów.
Dzięki :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #233 dnia: Czerwca 15, 2015, 05:34:58 pm »
Co do firm, to nie wiem, czy u nas są rodzime firmy na tyle duże, aby był problem.
Właśnie - dlatego to raczej nie problemy, o których pisał St i których dotyczy książka P.
Niemniej korporacje działają u nas - w zgodzie z polskim prawem. I jak pisałam - nie powinny być faworyzowane. Głównie ze strachu, że odejdą do super strefy ekonomicznej u sąsiadów. Ale nie trzeba zaraz rozwalać firmy.
Inna sprawa ze spekulacjami giełdowymi, walutowymi - podatkować;)
Cytuj
Poza tym są różne firmy. Jak ktoś produkuje wagony i zatrudnia (na umowę o pracę) tysiąc czy więcej luda to jest inna sytuacja niż jak ktoś prowadzi firmę sprzątającą na całą Polskę zatrudniając wyłącznie na  śmieciówkach. Tak myślę.  W pierwszym wypadku jest OK.
Pytanie czy drugi przypadek to zachłanność prezesa czy być-nie-być dla firmy (znaczy wzrost obciążeń finansowych = upadek firmy).
Drugie wiąże się z warunkami stwarzanymi przez państwo - dla działalności. Bo zdarza się, że ludzie wybierają śmieciówki kosztem doraźnej - wyższej wypłaty.
Cytuj
Jest walka czy 65 czy 67 zupełnie bez sensu, natomiast jakoś nikt się nie zastanawia, co zrobi 1/3 ludzi na śmieciówkach, kiedy dojdą do tej granicy.
Bez sensu z Twojego punku widzenia, ale nie ZUSu (państwa) - zyskuje 2 lata bezwypłatowe (=bez kolejnych pożyczek), za to z wpływami od pracujących. Doraźne "ratowanie" budżetu. Chociaż wygląda na temat zastępczy.
Do śmieciówek (tym na umowie zlec - zus płacą) należy dodać tych z własnej działalności, którzy dostaną jałmużnę w wysokości 850 zł (w tej chwili).
I sądzę, że zdają sobie sprawę - bo radzą...dodatkowo oszczędzać:)
U nas po prostu mamy konflikt państwo-obywatele;)
@ Ol: proszę, zrób mi tę grzeczność i przypomnij link do naszego dawnego sporu na temat wynagrodzeń zarządów.
Chętnie (z tą grzecznością), ale miałam wrażenie, że tu - jak nie, to nie wiem - chyba coś z patriotyzmem w tytule :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #234 dnia: Czerwca 16, 2015, 12:26:34 am »
Łap głupotę czy konieczność:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=957.msg44333#msg44333
Tylko ja - na wszelki wypadek - odpowiedzialności za tamtą olkę nie biorę - odcinam się;))
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #235 dnia: Czerwca 16, 2015, 08:55:24 am »
Ale nie trzeba zaraz rozwalać firmy.
Na tym to ja się nie znam, ale myślę sobie, że firmy po coś wykupują konkurencję. Wg schematu ja produkuję pralki, ty produkujesz pralki, ja cię kupię, twoją markę zostawię (ludzie przyzwyczajeni) a zredukuję liczbę zatrudnionych a może i zakładów. Tak to działa. Dla firmy (czyli właścicieli) to jest korzystne, dla jej pracowników (biorąc z tymi zwolnionymi) niekoniecznie, dla klienta też raczej nie, dla państwa jako odbiorcy podatku też nie.

Cytuj
Do śmieciówek (tym na umowie zlec - zus płacą) należy dodać tych z własnej działalności, którzy dostaną jałmużnę w wysokości 850 zł (w tej chwili).
Ci którzy z rozmysłem na to poszli (jak ja) to widziały gały co brały, poza tym nikt nie zabrania do samego ZUSu wpłacać więcej niż ta minimalna składka. To zupełnie inna sprawa. A ZUS to bardzo skomplikowana kwestia i ja np. wolę nie oceniać pochopnie, bo prawda jest taka, że się rozmaite obiektywne czynniki zbiegły do kupy (przywileje dane za Gierka, spadek przyrostu naturalnego i wydłużenie życia). Na pochyłe drzewo i Salomon nie naszczy (jak powiedział Misiek, zanim się sprawicował). Więc myślę, że żeby nie wiem jak ta instytucja była zarządzana, to manko przy takich okolicznościach musi być. Dokładając do tego, że nie składa się "na swoje" tylko do ogólnego worka to jest jak jest.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #236 dnia: Czerwca 16, 2015, 10:54:57 am »
Ale nie trzeba zaraz rozwalać firmy.
Na tym to ja się nie znam, ale myślę sobie, że firmy po coś wykupują konkurencję. Wg schematu ja produkuję pralki, ty produkujesz pralki, ja cię kupię, twoją markę zostawię (ludzie przyzwyczajeni) a zredukuję liczbę zatrudnionych a może i zakładów. Tak to działa. Dla firmy (czyli właścicieli) to jest korzystne, dla jej pracowników (biorąc z tymi zwolnionymi) niekoniecznie, dla klienta też raczej nie, dla państwa jako odbiorcy podatku też nie.
A to inny typ rozwalania niż uniemożliwienie dziedziczenia, o które chodziło
Ale znowu: prawo dopuszcza. Teoretycznie jest kontrola tych przejęć, komisje czuwają, ochrona praw pracowników itd.
Dlaczego więc mieć pretensje do zarządów firm przejmujących?
Poza tym nie wiem co gorsze - zamknięcie całkowite tej przejmowanej, czy częściowe zachowanie pod egidą przejmującego. Nie wiem.
Prócz tego, że dochodzimy do parnoi pozornego zróżnicowania marek, bo de facto właścicieli kilku (od lat podaję przykład Wedla, którego już nie ma, bo w Cadbury - a wszystko to i tak Kraft Foods) - tylko szyldy inne.
O, patrzę jednak dalej kombinują - Wedel jest teraz koreańsko-japoński:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mondel%C4%93z_International

No co Ty maziek? Od rana człeka ZUSem atakować;)
Cytuj
Ci którzy z rozmysłem na to poszli (jak ja) to widziały gały co brały,
Możesz to powiedzieć z czystym sumieniem?
Zakładając firmę x lat temu (myślę, że z 20 lat temu - nie 3?) widziałeś co gały brały? I wiedziałeś, że tylu Polaków wyjedzie za granicę itd?
Nieprawda - ludzie zakładając firmę (nawet Ci, co wczoraj to zrobili) i płacąc wymagane składki liczą, że będą mieć na starość przynajmniej na rachunki i podstawowe potrzeby.
A 850zł możesz sobie...zostawić na koncie.
Właściwie napisałam to o przyszłych emerytach z dział. - w związku z tym:
Cytuj
Myślę, że w Polsce jest to niesamowicie wynaturzone, chodzi mi o udział umów śmieciowych i narastające zjawisko niewolnictwa określanego samozatrudnieniem.
Owo zjawisko niewolnictwa to właśnie zakładanie firmy.
Zadaj sobie pytanie dlaczego?
Wszyscy pracodawcy to wyzyskujące świnie?
Nie, po prostu niektórzy nie są w stanie znieść obciążeń związanych z zatrudnieniem pracownika na umowę.
Nie są? To zamknąć taką firmę? Nie wiem.
Cytuj
poza tym nikt nie zabrania do samego ZUSu wpłacać więcej niż ta minimalna składka
Uhm...nikt nie zabrania opłacania dodatkowego ubezpieczenia zatrudnionym na śmieciówkach i w niewolniczej formie:)
Odezwałeś się maziek jak rzecznik rządu albo nawet samego  Królestwa ZUSu;)

Chodzi o to by podejmując jakiekolwiek zatrudnienie - bez względu na jego formę - mieć ten komfort, że na starość na podstawę Ci styknie - na resztę: doskładaj.
Oki - cudów nie ma, żeby ze wspólnego worka stykło na wczasy w Indonezji.
Ale chociaż na sanatorium w Ustroniu?;)


Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #237 dnia: Czerwca 16, 2015, 08:10:07 pm »
Dlaczego więc mieć pretensje do zarządów firm przejmujących?
Nie no, ja nie w tym sensie, że pretensje, jak prawo dopuszcza to trudno mieć pretensje, chodzi tylko o to, czy dobrze, że prawo dopuszcza, z punktu widzenia państwa.

Cytuj
No co Ty maziek? Od rana człeka ZUSem atakować ;)
Najmocniej przepitraszam ;) .
Cytuj
Cytuj
Ci którzy z rozmysłem na to poszli (jak ja) to widziały gały co brały,
Możesz to powiedzieć z czystym sumieniem?
Zależy jak patrzeć. Oczywiście w 1992 nie wiedziałem, że Polska wejdzie w ogóle do Unii, że stanie się to wszystko co się stało i na pewno było to kosmicznie odległe od moich przypuszczeń. Nawet sądzę, że jak myślałem, że "będziemy w Europie" to było to bardzo naiwne myślenie w rodzaju dziecka rojącego jak to będzie, jak zostanie strażakiem. Natomiast odbyłem rozmowę z prawnikiem, głównie ponieważ w ogóle zusu nie chciałem płacić i, można tak rzec, zostałem dogłębnie uświadomiony. Poza tym w tamtych czasach na brak etatu patrzono jakby antycypując dzisiejsze poglądy - że to po prostu rozpacz nie mieć etatu. Tak więc wiele osób po dobroci starało mi się uświadomić, jak wielki błąd popełniam. W każdym razie prawnik powiedział, że emerytury to nie będzie z tego.

Cytuj
Owo zjawisko niewolnictwa to właśnie zakładanie firmy. Zadaj sobie pytanie dlaczego? Wszyscy pracodawcy to wyzyskujące świnie?
Nie, po prostu niektórzy nie są w stanie znieść obciążeń związanych z zatrudnieniem pracownika na umowę.
Raczej nie da się wszystkich wrzucić do jednego worka, chodzi mi tylko o to, że proporcje są zachwiane. Pewnie to bardzo ciężko zdefiniować, ale jeśli nagle zawody "etatowe", te "fizyczne", masowo wychodzą na działalność gospodarczą, to coś jest na rzeczy.

Cytuj
Uhm...nikt nie zabrania opłacania dodatkowego ubezpieczenia zatrudnionym na śmieciówkach i w niewolniczej formie:)
Odezwałeś się maziek jak rzecznik rządu albo nawet samego  Królestwa ZUSu;)
No już nie rób ze mnie potwora ;) . Chodzi mi tylko o to, że wiele osób zarabia w tej formule dobrze, a wybrało ją także dlatego, że mimo iż dobrze zarabiają nie chcą "bulić do zusu" Niektórzy nawet poszli dalej (do crus). Osoba która jest na śmiecówce nie zapłaci więcej, bo mocno przypuszczam, że i tak płaci więcej, niż za nią by zapłacił pracodawca, gdyby była na etacie. A że śmiecówka (działalność) to obejście między innymi pensji minimalnej, to parytet zus jest na tych umowach wyższy niż gdyby one na etacie dostawały najniższą krajową.

Cytuj
Chodzi o to by podejmując jakiekolwiek zatrudnienie - bez względu na jego formę - mieć ten komfort, że na starość na podstawę Ci styknie - na resztę: doskładaj. Oki - cudów nie ma, żeby ze wspólnego worka stykło na wczasy w Indonezji. Ale chociaż na sanatorium w Ustroniu?;)
No OK, tylko własnie cudów nie ma, ktoś za to musi zapłacić, a okoliczności (mało nowych, dużo starych itd.) są coraz bardziej niekorzystne obiektywnie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #238 dnia: Czerwca 17, 2015, 04:36:30 pm »
Dlaczego więc mieć pretensje do zarządów firm przejmujących?
Nie no, ja nie w tym sensie, że pretensje, jak prawo dopuszcza to trudno mieć pretensje, chodzi tylko o to, czy dobrze, że prawo dopuszcza, z punktu widzenia państwa.
Oczywiście, że źle.
Z tym, że tutaj jedno państwo - samodzielnie - nic nie wskóra.
Dzisiaj nawet w wiadomościach coś, że ponad 300 firm międzynarodowych podpisało z Luxemburgiem tajne pakta w sprawie opłacania podatków - tam.
O, to: LuxLeaks  - same znane wielkie korporacje:
http://www.podatki.biz/artykuly/podatki-na-swiecie-afera-luxleaks-zmienia-polityke-korporacji_16_27955.htm
Edyta: powyższe coś słabo działa - może tutaj:
http://www.forbes.pl/koncerny-nie-stawily-sie-przed-komisja-podatkowa-pe,artykuly,195438,1,1.html
http://csr.forbes.pl/luksemburg-ujawni-komu-pomagal-unikac-podatkow,artykuly,187626,1,1.html
I oczywiście, że z punktu widzenia państwa, a co za tym jego obywateli - to strata. A nawet forma okradania państwa, na terenie którego działa dana firma.
Dlatego w pierwszym poście tutaj napisałam, że prawo należy zmienić. Bezwzględnie.
Natomiast nie można - jak chce autor książki (i St się przymierzał) - post factum rozbijać firmy.
Po prostu (zdaje się, że ta prostota nieosiągalna) mają uczestniczyć w grze na jasnych i uczciwych zasadach.
Pytanie czy wtedy owe firmy uzyskiwałyby takie astronomiczne dochody? Może problem sam by się wyregulował?
Cytuj
Raczej nie da się wszystkich wrzucić do jednego worka, chodzi mi tylko o to, że proporcje są zachwiane. Pewnie to bardzo ciężko zdefiniować, ale jeśli nagle zawody "etatowe", te "fizyczne", masowo wychodzą na działalność gospodarczą, to coś jest na rzeczy.
Zgoda.
Na rzeczy jest cięcie kosztów, ucieczka pracodawców przed socjalem (urlopy, L4, macierzyńskie, tacierzyńskie itp). Konsekwencja działań rządu?
Na Śląsku widać, że emeryci-górnicy zabierają fizyczne miejsca pracy - bo dorabiają, a na emeryturze im nie zależy, bo mają = śmieciówki.
Zwykły szukający pracy nie ma z tym szans.
Cytuj
A że śmiecówka (działalność) to obejście między innymi pensji minimalnej, to parytet zus jest na tych umowach wyższy niż gdyby one na etacie dostawały najniższą krajową.
Może obejście - wg mnie - jak wyżej: ucieczka od socjalu wypłacanego przez firmę.
A wiesz, że za zatrudnionego na najniższą płaci się ZUSu coś koło 360zł? A ich emerytura jest taka, jak z działalności?
Więc ja bym wolała zaoszczędzić te 700zł miesięcznie i zatrudnić się na najniższą - albo płacić taką składkę legalnie - skoro działalność to samozatrudnienie na więcej niż cały etat:)
A 850zł i tak się należy (teraz sprawdziłam - jestem do tyłu: 880zł, bo była waloryzacja procentowo-kwotowa:)
Też nie liczę na emeryturę z ZUSu, ale uważam, że powinnam. Żadne fanaberie.
Od 17 lat opłacam terminowo składki. Do lekarza chodzę prawie wcale (jak już to i tak prywatnie), z L4 skorzystałam raz (i byłam wzywana na komisję - serio).
Cytuj
No OK, tylko własnie cudów nie ma, ktoś za to musi zapłacić, a okoliczności (mało nowych, dużo starych itd.) są coraz bardziej niekorzystne obiektywnie.
No dobra - rezygnuję z Ustronia, ale na rachunki? Jedzenie? Coś na grzbiet? (St kiedyś zrobił wyliczenie...bez ekstrawagancji)
Ok - ktoś musi płacić i płaci, ale z tego płacenia nic nie wynika - prócz długów. Taką firmę trzeba albo zreorganizować albo zamknąć;)

Starzenie to problem każdego państwa. Nie tylko w Polsce wydłuza się długość życia.
Znajoma - mieszkająca w Niemczech - mówiła, że u nich już krążą takie wieści, że system też nie będzie wydolny na poziomie do którego przywykli (jak ona dojdzie emerytalnego - ma prawie 40) i brzdąkania żeby starsi ludzie mieszkali razem, dzielili sie kosztami itp.

Natomiast odpływ "produkcyjniaków" to konsekwencja naszej polityki. Dlatego też pisałam o porządkach w środku piramidki.
I jasnym jest, że ktoś musi byc niezadowolony. Do tej pory państwo zrzucało koszta na średnich i maluczkich...so.
Może trzeba znieść przywileje emerytalne niektóych grup? Ale kto to ruszy?:)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2015, 04:48:22 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #239 dnia: Czerwca 19, 2015, 10:49:34 am »
Odnośnie zusu i tego żeby starczyło na rachunki to mi się wydaje, że Polska jest w złej sytuacji, bo najpierw tak mocno skracając za Gierka ludzie dostali rozmaite przywileje, które już wówczas były przesadzone, mimo że wówczas po pierwsze nikomu się nie roiło o stopie życiowej jak dziś a po drugie był przyrost naturalny jak ta lala. Co do stopy to chodzi mi o to, że wówczas zarobki były niskie, więc 60% tych zarobków to dalej było mało, a chleb i masło kosztowały grosze, choć nie było szynki ("nie ma szynki ani serka za towarzysza Gierka") ale szło wyżyć, tym bardziej, że wszyscy mieli po równo a człowiek myślał, że Pana Boga za nogi złapał jak babcia kupiła odrzuconą z eksportu mielonkę Krakusa. Ale parytety te zaraz okazały się zabójcze dla kasy jak się zaczął kapitalizm. Po drugie weszliśmy z tym wszystkim w kolosalny kryzys, jaki przecież był w Polsce w latach 80-tych. Kiedy w latach 90-tych gospodarka zaczęła iść do przodu, to trzeba było tych parytetów dochować, i tego układu, że nowi płaca na starych a nie na siebie. Przy czym przyrost naturalny dość szybko poleciał na łeb, długość życia, jakich by psów nie wieszać na służbie zdrowia zaczęła się dość gwałtownie wydłużać, a nasza gospodarka przy tym i tak jest ułamkiem takich Niemiec. Krótko mówiąc to jest nasz własny, unikatowy problem (może jeszcze innych bywszych demoludów) i z Niemcami nie ma co się porównywać. W związku z powyższym obiektywnie musi być źle na tle Europy i każde rozwiązanie będzie obfitowało w krwawe ofiary. W tej chwili w Polsce w swojej masie socjal taki, żeby szło wyżyć jest wielkim problemem finansowym dla Państwa - mówię tu o ludziach, którzy nigdy na siebie nie zarobią (a nawet nigdy nie zarabiali). I tak w końcu dochodzimy do koców i strzał.

Woda na młyn ob. Remuszczańskiego: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18147468,Szefowa_MFW__Miliony_ludzi_bez_szans__To__ekonomia.html?biznes=local#BoxBizImg
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).