Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smok Eustachy dnia Dzisiaj o 01:21:15 am »
Chciałem wam wrzucić audycję Maliny:
https://youtu.be/x57tP13w9W0
Maliny Błońskiej utulającej Jasia Kapelę.
2
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Czerwiec 20, 2021, 10:28:25 pm »
A chodzi mi o tekst Niny Malczukowej - Problem Innego w powieściach S. Lema "Solaris" i V. Pelevina "S.N.U.F.F."  str. 85  (gógiel tłumaczy) Raptem 7 stron.
Solaris znam, a Pielewina też czytałem kilak książek, podobał sie (na ogół) - ale tej akurat nie.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4848910/s-n-u-f-f
Zaciekawiło, co wspólnego mogą mieć porównywane książki? Jak przeczytam, dam znać.
Daję znać...przeczytałam i tekst pani Malczukowej i książkę Pielewina.
To nie jest jego najlepsza książka - brnie się - ale jeśli porównywać ją do twórczości któregoś polskiego autora - to zdecydowanie do Dukaja.
To świat przyszłości, świat kreowany przez kinomafie i GUŁAG - mniejszości seksualne, które już zwyciężyły w walce o równouprawnienie, ale nie do końca są równe między sobą.
Obłęd i zakłamanie.
Kto ma dostęp do kreowania rzeczywistości (mieszanka filmu i wiadomości, fałszu/prawdy), ten ma widok na Paryż, Londyn...

Co do związków z Lemem - pani Malczukowa skupia się na Harey...owszem, przychodzi na myśl, ale to pewne zawężenie (ja jednak nie odbieram na podobnej płaszczyźnie Harey i Kai - sama nazwa Kai - surrogat wife...) - jeśli porównywać tę książkę do Lema...to raczej do różnych wątków z jego twórczości: do rozrzuconych po różnych pozycjach rozważaniach na tema "ja", osobowości, możliwości zakupu imitacji dowolnej lalki robionej na wzór a to aktorki, a to sąsiada, odróżniania mechanicznie wytworzonego od tego biologicznie powstałego, wzrostu swobody decyzyjnej sztucznej inteligencji itp.

I chyba drobny błąd się zakradł: na stronie 89 pani Malczukowa napisała, że sury (surrogat wife) zdały test Turinga na 100% - tymczasem w polskim wydaniu czytamy, że na...333.3%:

Na wszystkich drogich surach klasy Kai jest napisane: „333,3% Turing test passed” 68. To znaczy, nie na samej surze, lecz w jej dokumentacji. Drobny druk na dole wyjaśnia: „gwarantowane tylko przy zachowaniu parametrów fabrycznych”. Rozumiem, że nie istnieją granice zniewagi dla ludzkiej inteligencji, których nie przekroczyłby fabryczny somelier od spraw sprzedaży, by tylko zasłużyć na kolejny kolczyk w nosie.
3
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Czerwiec 20, 2021, 10:07:38 pm »
Cytuj
Ta wolność...Chiny i tak są na drugim miejscu pod względem liczby osadzonych (po USA).
Znalazłaś jakieś dane?
Są tutaj - jeśli ustawisz sobie tabelkę wg persons...:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_incarceration_rate
Natomiast na tle ludności danego kraju..to tak - na 100tys.: 639 USA/121 Chiny. Mało.
Co do kary śmierci - trafiłam w taki art:
Wyroku śmierci mają nie usłyszećj uż między innymi przemytnicy i oszuści finansowi, a także osoby powyżej 75 roku życia, z wyjątkiem morderców.hodzi o poprawę wizerunku kraju, w którym co roku przeprowadza się, według różnych źródeł, od 3 tys. do 5 tys. egzekucji.
Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, który pomiędzy sesjami parlamentu sprawuje najwyższą władzę ustawodawczą w Chińskiej Republice Ludowej, przyjął nowelizację kodeksu karnego. Jest to pierwsza zmiana tego typu, od kiedy kodeks wszedł w życie w 1979 roku - przypomina EFE.
Z listy usunięto 13 przestępstw finansowych i dokonanych bez użycia przemocy, m.in. kradzieże, podrabianie faktur, dokumentów finansowych, kart kredytowych, a także przemyt przedmiotów zabytkowych, metali szlachetnych czy gatunków zagrożonych wyginięciem. Ponadto kara śmierci nie będzie stosowana wobec przestępców powyżej 75 roku życia, z wyjątkiem sprawców morderstw z wyjątkowym okrucieństwem.

Komitet podał w komunikacie, że nowelizacja ma na celu stopniowe ograniczenie stosowania kary śmierci. Jednak według przedstawiciela mającej siedzibę w USA organizacji praw człowieka Dui Hua Foundation, Joshuy Rosenzweiga, krok ten nie zredukuje liczby egzekucji, ponieważ nowelizacja dotyczy przestępstw, które rzadko są karane śmiercią.  Kara ta nadal będzie stosowana w przypadku innych przestępstw finansowych, np. korupcji.

https://www.newsweek.pl/swiat/chiny-ograniczaja-stosowanie-kary-smierci/9erhl32
Za korupcję...tja...
Cytuj
Ale też istotnym może być kulturowa tendencja do "buntowania się" przeciwko systemowi.
Konfucjanizm w Chinach i system kastowy/hinduizm w Indiach chyba skutecznie preferują od setek lat cierpliwe znoszenie plag wyższych. U nas dokładnie odwrotnie?
Więcej więźniów politycznych w USA? Chyba nie...
Może trzeba się przyjrzeć systemowi kar w ogóle? Skutecznie by odstraszały?
Cytuj
I tutaj widać zawodność metodologii - bo co z Ukrainą za Stalina, która cała była wiezieniem w czasach chołodomoru?
Czy zawodna...trzeba by sprawdzić czy w zliczanie wchodzą wszystkie ośrodki przymusowego pobytu z danego kraju - wszak systemy penitencjarne nie są jednakowe.
4
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Czerwiec 20, 2021, 09:52:58 pm »
Chiny Chinami, Indie Indiami, Rosja Rosją (wszystko w normie i czego niby się spodziewać?) - natomiast im dłużej żyję tym lepiej widzę, że USA to bardzo nieciekawy kraj. Nazywanie go ostoją demokracji itd. jest mocno przerysowane.
5
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Czerwiec 20, 2021, 09:42:05 pm »
Cytuj
Ta wolność...Chiny i tak są na drugim miejscu pod względem liczby osadzonych (po USA).
Znalazłaś jakieś dane?
Trochę moja gapa, bo zerknąłem na linkę od Q a tam tylko kraje OECD (w sumie to zdziwiony, że ta organizacja bez Chin). Ale obok jest inny ranking. I nigdzie o Chinach. Nie istnieje problem, bo brak danych? Tam coś widzę, jesli dobrze to  164/ sto tysiecy - ale to i tak lepiej niż W Polsce, Czechach czy Australii - żart?
Cytuj
. Mam na myśli karę śmierci. Jaki ma wpływ na statystyki osadzonych?
Zapewne niemały  :)
Ale też istotnym może być kulturowa tendencja do "buntowania się" przeciwko systemowi.
Konfucjanizm w Chinach i system kastowy/hinduizm w Indiach chyba skutecznie preferują od setek lat cierpliwe znoszenie plag wyższych. U nas dokładnie odwrotnie?
Cytuj
...ciekawe zestawienie...ciekawe jak wypadłyby Chiny z czasów rewolucji k.?
I tutaj widać zawodność metodologii - bo co z Ukrainą za Stalina, która cała była wiezieniem w czasach chołodomoru?
Władze ZSRR, by poradzić sobie z masowym opuszczaniem wsi przez chłopów, 27 grudnia 1932 roku wprowadziły paszporty wewnętrzne (dokumenty tożsamości). Nieposiadający takiego dokumentu nie mógł przebywać poza miejscem zamieszkania pod groźbą kary administracyjnej obozu koncentracyjnego w strukturze Gułagu. Ludność wiejska nie miała faktycznie prawa do paszportów, a w konsekwencji nie mogła opuścić wsi. Wydanie paszportu (dowodu osobistego) było bowiem decyzją szefa kołchozu lub sowchozu, a dokumenty tożsamości były przechowywane przez administrację (kołchozową lub sowchozową). Stan taki utrzymał się aż do 1974 r. Restrykcje te nie mogły całkowicie zatrzymać głodujących chłopów na wsi. Jednak bardzo niewielki odsetek, tych, którzy przedostali się nielegalnie do miast, mógł poprawić swój los. Nie mogąc znaleźć pracy lub kupić albo ewentualnie wyżebrać trochę chleba, rolnicy umierali na ulicach Charkowa, Kijowa, Dniepropetrowska, Połtawy, Winnicy, Humania i innych większych miast Ukrainy

Dla tych, którzy zostawali na wsi, częstokroć jedynym miejscem, gdzie można było coś znaleźć do jedzenia było pole kołchozowe. Jednak zerwanie tam choćby kłosa było przestępstwem przeciwko ZSRR. Mołotow i Kaganowicz na rozkaz Stalina opracowali dekret „O ochronie mienia przedsiębiorstw państwowych, kołchozów, spółdzielni oraz wzmocnieniu własności społecznej”. Opublikowany 7 sierpnia 1932 r. nazywany był potocznie prawem pięciu kłosów, gdyż za zerwanie takiej liczby groziła kara śmierci lub 10 lat łagru. Skazani nie mogli liczyć na amnestię[11]. W ciągu półtora roku skazano ponad 125 tysięcy osób.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_g%C5%82%C3%B3d_na_Ukrainie
6
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Czerwiec 20, 2021, 08:39:36 pm »
Tak przeczuwałem.
Nie dość, że Chiny już od ponad roku nie mają pandemii, to w dodatku są ostoją światowej wolności!
Największe totalitaryzmy zaś, gnieżdżą się podstępnie w USA i Europie środkowo-zachodniej. I tylko przypadkiem zapętała  się jeszcze Turcja, Chile, Izrael . Oraz ta straszliwa Nowa Zelandia  8)
Chyba wyemigruję  ::)
Mentalnie? Do Chin?;)
Ta wolność...Chiny i tak są na drugim miejscu pod względem liczby osadzonych (po USA)...dziwi mnie stosunkowo niewielka liczba takowych w Indiach...
Brak danych - niemniej mówi się o ponad 1000 rocznie - w Chinach. Mam na myśli karę śmierci. Jaki ma wpływ na statystyki osadzonych? Ilu w USA odsiaduje długoletnie wyroki?

Niemniej:
Sprawdziłem, i rzeczywiście...
...ciekawe zestawienie...ciekawe jak wypadłyby Chiny z czasów rewolucji k.?
7
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Czerwiec 20, 2021, 07:34:02 pm »
Chyba wyemigruję  ::)

Tak serio to Islandia mogłaby być niezłym kierunkiem. Nie dość, że systemowi bankowemu się postawili, to rekordowo niski współczynnik osadzonych mają. Tylko ponoć przestali nas lubić:
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,27049925,islandia-ksenofobiczne-ataki-na-polakow-islandzki-rzad-wydal.html
8
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Czerwiec 20, 2021, 07:17:27 pm »
Tak przeczuwałem.
Nie dość, że Chiny już od ponad roku nie mają pandemii, to w dodatku są ostoją światowej wolności!
Największe totalitaryzmy zaś, gnieżdżą się podstępnie w USA i Europie środkowo-zachodniej. I tylko przypadkiem zapętała  się jeszcze Turcja, Chile, Izrael . Oraz ta straszliwa Nowa Zelandia  8)
Chyba wyemigruję  ::)
9
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Czerwiec 20, 2021, 04:51:01 pm »
Też sprawdziłem.
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_United_States_incarceration_rate_with_other_countries
Jeśli wierzyć Wiki, i źródłom na które się powołuje, w/w liczba prawdziwa jest i dla obecnych Stanów i dla gułagów z czasów Stalina. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia warunków za kratami.
W każdym razie...
https://www.youtube.com/watch?v=2UAX29NmxIs&t=159s
10
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Czerwiec 20, 2021, 03:18:49 pm »
Sprawdziłem, i rzeczywiście...
Strony: [1] 2 3 ... 10