Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 1107
1
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Lipca 20, 2024, 08:51:50 pm »

4
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Lipca 20, 2024, 08:20:19 pm »
Pamiętacie wątek księżycowych jaskiń/podziemi obecny w SF od Wellsa, przez Mostowicza z Polchem, po Webera? Cóż, faktycznie jaskinie zdają się tam istnieć...
https://www.nature.com/articles/s41550-024-02302-y
https://www.money.pl/gospodarka/na-ksiezycu-odkryto-siec-tajemniczych-tuneli-oto-jakie-maja-znaczenie-7050877102865312a.html

5
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Lipca 20, 2024, 01:11:36 pm »
Prawda, i fabułę ujawnia, i poziom artystyczny, i że z nastolatkami/dla nastolatków będzie. Miło z ich strony, że tak uczciwie ostrzegli ;).

Nawiasem: dziś mija 55 lat od chwili, gdy nakręcili najlepszy rillajfowy kawałek SF (plener ma jednak wielką przewagę nad dekoracjami) ;):

6
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« dnia: Lipca 19, 2024, 03:54:09 pm »
xetras, sorry. Nie masz żadnego konkretnego kontrargumentu, tylko swoje wątpliwości (które dalo się już zauważyć ;)). Od tego, że zalejesz niniejszy wątek swoim strumieniem świadomości konkretu nie przybędzie ;).
Czekam na cytaty - z Lema lub prac o Nim - dowodzące jasno, że to, co napisał W.O. nie jest odbiciem rzeczywistości. Bicie piany jest "trochę" nudne.

7
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Lipca 19, 2024, 03:34:32 pm »
Trailery "Terminator Zero" (ze studia, które "GITS" wydało):

"Alien: Romulus" (ponoć finalny):

"Dune: Prophecy":

I japońskiego filmu potworycznego ;) "Ayura":


Tu zaś niedługo pojawi się fanowska animacja "Alien: MONDAY":

8
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« dnia: Lipca 19, 2024, 02:02:44 pm »
Może być i przy sobocie po robocie ;). Jeśli chodzi o sedno: wykazałem, że i Ford i Wajda ekranizowaniem Patrona byli zainteresowani, a Toeplitz SF lubił. Mnie to jako pośrednie potwierdzenie słów W.O. wystarcza - jako, że wszyscy z Kadrem związani. Jeśli nadal powątpiewasz - sam zrób resaearch i zmiażdż - Wojtka i mnie do kupy - kontrargumentacją. (Tylko może tym razem bez pięciu postów-onelinerów pod rząd, z których scalaniem ledwo nadążam ;).). Choć może do jutra lemolog sprawę rozsądzi?

ps. Co do lat '70 - mało prawdopodobne w wypadku Forda. Opuścił PRL w '69.
I jeszcze jedno: uważam, że informacje o - jak by to Lem ujął - próbach poronnych też bywają interesujące.

9
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« dnia: Lipca 19, 2024, 01:23:23 pm »
Mówiąc inaczej - apriorycznie zalożyłeś sobie, że W.O. zmyśla (bez dowodów ktoś mógłby to pomówieniem zwać), a ja mam udowadniać że nie jest wielbłądem... ::) Ale, ok tu masz - ze źródła starszego, niż wszelkie bijografie - informację, że Ford interesował się "Powrotem...", a Wajda - nieuwzględnionym na w/w liście - "Kongresem...":
http://www.stopklatka.pl/artykuly/artykul.asp?wi=13044&sekcja=10
Tu zaś dowód, ze KTT domagał się - z pozycji krytyka już, bo w roku '70 - kręcenia u nas filmów SF:
https://filmpolski.pl/rec/index.php/rec/27401_6694

10
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« dnia: Lipca 19, 2024, 12:26:33 pm »
No i gdzie masz problem? Planowanie filmu według Lema zaczyna się w '56. Ostatecznie oryginalny scenariusz się nie rodzi, tylko przekształca w opowiadania, tymczasem plany snute są dalej, a brane w nich pod uwagę utwory z lat '59 ("Inwazja z Aldebarana") i '61 ("Pamiętnik...", "Powrót...", "Solaris"), czyli najnowsze w danym momencie, jak sądzę. Wreszcie - po 12 latach od rozmów inauguracji - nakręcony zostaje "Przekładaniec", bazujący na słuchowisku z roku '55:
https://przekroj.org/sztuka-opowiesci/czy-pan-istnieje-mr-johns/
Niedostatecznie długi proces produkcyjny?
Pomijasz też przebojowość "Astronautów" i "Obłoku...", młodzi czytelnicy się na te powieści rzucali gdy wyszły (tym bardziej, że za całą konkurencję - poza wznowieniami Verne'a, Wellsa i Żuławskiego - robił późny Umiński i - wydawany już po nich - wczesny Clarke; no i Boruń z Trepką, ale to inna klasa literacka).

12
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« dnia: Lipca 19, 2024, 12:10:58 am »
Dobra, ale gdzie konkretnie widzisz nieprawdę (zmyślenie) w przytoczonych słowach W.O., i dlaczego?

13
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« dnia: Lipca 18, 2024, 10:36:58 pm »
Autobusy też dla ludzi, a takie forumowe samozaparcie godne podziwu ;). Ale co do meritum nie zgodzę się, że tu się cokolwiek wyklucza. KTT mógł rzucić pomysł w '56, Lem go podchwycić, Konwicki* kontynuować rozmowy rozpoczęte przez poprzednika, a Pirx urodzić się w wyniku tego wszystkiego w '58.

* Mistrz go publicznie zwał swoim kolegą ("Mam kolegów, których szanuję i którzy mnie szanują, należy do nich na przykład Tadeusz Konwicki"):
https://solaris.lem.pl/home/biografia/poznanie-i-zlo

15
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« dnia: Lipca 18, 2024, 04:35:59 pm »
Zmyśla ta "Wyborcza" i to grubo, z logiką autor jest na bakier.

Wiem, że "Wyborcza" zwana bywa "Wybiórczą", ale Wikipedia często okazuje się znacznie bardziej niewiarygodna, i przepraszam za bezmyślne zlinkowanie (zakładałem, zresztą, że sprzeczność jest pozorna, bo KTT pobył tym kierownikiem jakiś kawałek roku '56 - tylko autorom hasła nie chciało się wchodzić w takie subtelności - i zdążył rzucić wiadomą ideę). Źródło rzetelniejsze wskazuje, iż zmiana Toeplitz-Konwicki nastąpiła w roku 1957:
https://akademiapolskiegofilmu.pl/pl/historia-polskiego-filmu/artykuly/kadr-zespol-filmowy/306
Przy czym nie wydaje się bezzasadne założenie, że T.K. kontynuował w lemowskim aspekcie politykę poprzednika, stąd rozmowy trwały i potem.

KTT wymyślił Lemowi Pirxa??? :)

Taka sugestia nigdzie tam nie pada. Najwyżej za muza ;) robił.

Bez kosmitów czyli UFO to żadne SF.
Co z tego że jest system bankowonaukowy i system rodowy w walce ze sobą?

Iitam. W dobrej SF o sprawy cywilizacyjne chodzi. W dobrej prozie realistycznej czasem też.

Strony: [1] 2 3 ... 1107