Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Hoko

Strony: [1] 2 3 ... 174
1
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Lipca 13, 2024, 04:11:09 pm »
Cywilizacja wyszła po polsku. Jak większość jego książek.
Dlaczego "już"? To raczej my tutaj jesteśmy trochę zapóźnieni.

z innej beczki
https://asiatimes.com/2024/07/chinas-subsidies-create-not-destroy-value/

2
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Lipca 12, 2024, 11:58:19 am »
maziek,

z twardymi platonikami jest jeszcze gorzej - dla nich rzeczywiste są tylko te ideały, a reszta to cienie. Nie wiem, co tam Penrose teraz na ten temat myśli, ale kiedyś chyba skręcał właśnie w stronę platonizmu.

Kiedy ten krawat zjadłeś? Bo autonomiczna taksówka to przecie typ autonomicznego samochodu, a taksówki tu i ówdzie to już codzienność - w USA i w Chinach
https://moto.pl/MotoPL/7,88389,29363591,myslisz-ze-autonomiczne-taksowki-to-daleka-przyszlosc-to-zobacz.html
https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/jechalem-autonomiczna-taksowka-prosze-sie-nie-bac/50rp1sy

One jeżdżą po wyznaczonych trasach, a nie gdzie popadnie, ale mimo wszystko. Więcej to kwestia czasu  :)

3
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Lipca 11, 2024, 07:48:55 pm »
te byty fizyków to są idealizacje, modele etc., czyli pojęcia. natomiast dla platoników to są rzeczywiste byty.
Serio ;) ? Sądzisz że ktoś wyznaje tę religię (pomijając ewentualnie, bo to akurat mnie nie zdziwi, filozofów)? Hmm...

A niby o kim mówimy?   Ale i wśród matematyków nie-filozofów takie osoby się znajdą. Ale OK, kwestia nomenklatury - użyłes terminu "idealne byty", sam żeś se winien  ;D

Cetarian,
W AGI nie wierzę.
O autonomicznej jeździe - poczytaj sobie, co porabiają w Chinach - z ostatniej chwili:
https://abcnews.go.com/Technology/wireStory/driverless-car-hits-person-crossing-light-china-highlighting-111767132

4
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Lipca 11, 2024, 12:02:25 pm »

Generalnie ja na poziomie fizyki i szerzej w ogóle materialnej działalności to nie rozumiem sporu między platonikami a nieplatonikami. Czy raczej nie rozumiem co fizycy (a tym bardziej matematycy) mają do Platona skoro nie mogliby funkcjonować (lub byłoby to bardzo męczące) bez jego bytów idealnych. Może mam za mało pobrużdżony mózg, ale wydaje się, że co najmniej "technicznie" platonizm jest 100% przyjęty i stosowany, biorąc na te przykład oklepany przykład sześcianu, czy go ktoś chce skleić z papieru w ramach pracy domowej, czy wykonać na obrabiarce w maksymalnej możliwej dokładności to będzie się odnosił do platońskiego ideału - mają być tylko kąty proste i te same długości boków. Nawet jak się rozpatruje strukturę atomową kryształu, np takiego prostego jak kwarc, którego komórka jest czworościanem z atomem krzemu wewnątrz to bada się położenie wierzchołków, czyli atomów tlenu sprawdzając odchylenia od ideału. Czyli skala nie ma znaczenia, to działa. Może oczywiście brać pod uwagę inną geometrię (przestrzeń) itd. ale i tak będzie się odnosił do tego ideału w owej przestrzeni i mierzył odchyłki swojej roboty od tego wzorca. Więc mnie "warstwa duchowa" owszem interesuje, bo zawsze warto posłuchać jak mądry człowiek mówi, ale nie mam złudzeń, że padnie wiążąca odpowiedź.

platonizm - formalizm
te byty fizyków to są idealizacje, modele etc., czyli pojęcia. natomiast dla platoników to są rzeczywiste byty.

On do nas, czy my do niego? ;)
Wygląda na to, że akurat tym razem on do nas. Wyobrażam sobie matkę-Ewolucję, usilnie starającą się stworzyć żywych istot, a następnie rozum i cywilizację - z mieszaniny wodoru i helu. W egipskich ciemnościach i temperaturze bliskiej zera bezwzględnego. Bo gwiazdy, widzisz, nie chcą się zapalać. Albo też w obłokach rozżarzonej plazmy helowo-berylowej, po całopaleniu wodoru. Ho, ho ;)

Dlaczego akurat do nas, a nie do naszego tasiemca czy nawet owsików?  ::)

ps
na pewno powyższy temat ma być tu kontynuowany?

wracając do AI
znowu Dragan (i inni)https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/ai-zaczyna-tracic-blask-firmy-rezygnuja-uzytkownicy-wysmiewaja/jxt2mtz

5
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Lipca 09, 2024, 05:05:59 pm »
To nie są ozdobniki, tylko tytuły z prasy brukowej.

Odnośnie drugiego filmu - co to jest ta "prawda matematyki", której Kawecki tak dochodzi?

6
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Lipca 09, 2024, 03:38:29 pm »
Nie masz się co separować, jest nas tylko dwóch, więc nie stanowię większości ;) . Tytuł rzeczywiście durnowaty, byłem bezświadomy, bo przeskoczyłem sam początek.

To liberum veto  ;D

darowałem sobie ten film po samym tytule

Heh, witaj w klubie. Też - z łaski algorytmu - ten nagłówek widziałem, i też mnie (miłośnika "ST" i "Obłoku..." :P) patosem zniechęcił, choć technicznie chyba prawdziwy (stary mistyk jest najwybitniejszym z żyjących, choćby tylko z tej przyczyny, że wszyscy wybitniejsi pomarli)

A jakie są kryteria tej genialności? Dlaczego teoretyk, a nie praktyk? Dlaczego naukowiec, a nie biznesmen, artysta etc.? No i, sorry,  ale muszę... Ile Penrose ma lat? On w tej chwili jest najgenialniejszy - tzn. z marszu rozwali to, co rozwalał, gdy był młodszy? Bo jak nie, to o czym mówimy?  :)

ps
wracając do AI
https://link.springer.com/article/10.1007/s10676-024-09775-57
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Lipca 05, 2024, 07:36:26 pm »
votum separatum. to nie ma z tym wątkiem nic wspólnego i można było to wpakować w dowolne inne miejsce. darowałem sobie ten film po samym tytule (ale u Kaweckiego to norma...), teraz przeklikałem - i proponuję kategorię "życiorysy sławnych ludzi"  ::)

9
DyLEMaty / Odp: Ile przed NAMI? Co po NAS?
« dnia: Czerwca 27, 2024, 04:51:24 pm »

11
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Czerwca 18, 2024, 09:42:32 pm »

12
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Czerwca 18, 2024, 06:56:25 pm »
Coś lżejszego...czyli Chefee...sam gotuje, ma zapodanych 5 tysięcy przepisów, zamawia produkty przez net...tylko w szufladki trzeba zapakować lubione...:
https://www.chefeerobotics.com/
https://www.youtube.com/watch?v=-F5HFMSCqPw
https://newatlas.com/around-the-home/chefee-home-robotic-chef/

A gotowanie kwantowe oferuje? Za 15 tys. USD powinien. A może nawet smażenie na antymaterii.
Bo co do AI to w tym jej pewnie niewiele więcej niż w pralce - zamiast sztywnego programu Android, odpowiednia aplikacja i automatyzacje do sklepów. Coś jak w tym genialnym wynalazku...


14
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 16, 2024, 03:51:11 pm »


Opowiadanko w klimatach lemowskich nie ma co. Apropos treści - jak mi jeszcze wydawało się, że mogę być wszystkim (powiedzieli mi: możesz zostać kim chcesz - to zostałem telewizorem ;) ) - więc jak mi się tak wydawało, to wymyśliłem taką matematykę, w której nie było nieskończenie wielu liczb +/- całkowitych, trochę jak z dodawaniem prędkości, których suma nie może przekroczyć prędkości światła. Wymyśliłem rzecz jasna czysto ideowo, że będą tam takie działania, które sprawią, że ten górny kres nigdy nie będzie mógł być osiągnięty. Zdawało mi się, że taka matematyka będzie lepsza do zastosowań w fizyce, bo wiadomo, różne procesy fizyczne kończą się na jakiejś liczbie, temperatura nie może spaść niżej zer bezwzględnego, prędkość wzrosnąć powyżej Vc itd. Ale zdałem sobie sprawę, że reguły tej nowej matematyki, trzeba będzie wyrazić "stara matematyką", czyli, że to jednak słaby pomysł ;) .


Ale przecież ten kres nie może być osiągnięty - bo nie ma największej liczby. Jeśli zaś masz na myśli, że nie ma czegoś takiego jak nieskończoność, to OK, ale droga do tego nie tędy - i też mi to dawno przyszło do głowy. A jeśli idzie o "dochodzenie do kresu", to stawiam, że tak właśnie może być z modną ostatnio AGI (artificial general intelligence). Chociaż może być, że to ogólnie jest bujda - tak samo jak osobliwość Kurzweila.

15
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Czerwca 16, 2024, 01:33:47 pm »
Poczekaj, poczekaj – jeszcze trochę i nawet jak zobaczysz, to nie będziesz mógł mieć pewności  ;D
Też prawda, ale zawsze można łeb ukręcić i zobaczyć, co jest w środku :) .

Nie ryzykowałbym - trafi się człowiek, dostaniesz dożywocie. Trafi się robot, może okazać się mocniejszy... Ale spoko, jak będzie zapotrzebowanie, to na pewno pojawią się odpowiednie detektory  ;D


A cóż nam mówi, poza tym, że (niektóre) ohydkowe ego potrafi zakwestionować wszystko poza sobą? 8)

Choćby to, że tak można i że ne masz na to konstruktywnej riposty. To już jakaś nauka. A jak pójdziesz dalej... - rozważania Kartezjusza wyszły przecie od tego typu idei.

z innej beczki
algorytm rekomendacyjny jak z socialmediów i sklepów internetowych - typuje cele do zbombardowania (Palestyna)Strony: [1] 2 3 ... 174