Autor Wątek: [M] Wizja przyszłości - praca maturalna, mała pomoc  (Przeczytany 9460 razy)

Patricko

  • Gość
[M] Wizja przyszłości - praca maturalna, mała pomoc
« dnia: Marca 29, 2008, 03:10:05 pm »
Witam.

Tytuł prezentacji:
Wizje przyszłości w literaturze i filmie na pdst. wybranych przykładów

Tak wiem, że jest wiele tematów tego typu na forum.
Jednak w tym temacie nie chcę was prosić o wybranie tytułów i utworów, itd. ponieważ już wybrałem.

Oto one:
Filmy:
- 2001 Odyseja Kosmiczna
- Blade Runner / Łowca Androidów

Książki:
- 1984
- Ja, Robot

Wszystko już przeczytałem, oraz obejrzałem.
Do prezentacji opisałem już wszystko poza książką Ja, Robot, bo właśnie ją przeczytałem.
Chciałbym tylko mniej więcej się dowiedzieć czy moja wizja jest prawidłowa.

No to zacznijmy.

Książka składa się z kilku opowiadań Pani Susan Calvin. W każdym kolejnym opowiadaniu możemy zobaczyć coraz to bardziej zaawansowane roboty. Od zwykłego nie potrafiącego robota "niani" po zaawansowane maszyny, które rządzą całą ekonomią na świecie.
No dodać należy jeszcze kilka słów o ukrytych motywach, takich jak upodabnianie się robota do człowieka. Czy roboty na prawdę są w stanie myśleć, czuć, itd. Czy pozytronowy mózg jest urządzeniem bardziej zaawansowanym i doskonalszym niż mózg człowieka ?
Czy człowiek stworzył istotę lepszą od siebia, która w raz z rozwojem zaczyna nim kierować (szczególnie w ostatnim opowiadaniu).
Wiem, że można jeszcze dużo powiedzieć jednak chciałem wam tutaj mniej więcej pokazać jak to widzę.

Jeśli macie jakieś propozycję to chętnie je poznam.

PS.
No i tak na marginesie. Jako dodatek mam artykuł "Człowiek 2.0", w którym również mowa o robotach, i dążeniu do stworzenia nowego zaawansowanego człowieka. Myslę, że będzie dobre jako dodatek prawda ? Oczywiście jest tam kilka dodatkowych informacji, żeby nie było wszystko to samo co w książce opisanej powyżej.

Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2015, 03:57:10 am wysłana przez Q »

Q

  • Gość
Re: Wizja przyszłości - praca maturalna, mała pomo
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 29, 2008, 04:01:20 pm »
Rzeczy może i niezłe, ale mało ich...

Resztę pozycji jakie rekomendowaliśmy znajdziesz w dwu pozostałych maturalnych wątkach. Listy, kore podawaliśmy i sposoby ujęcia tematu są dość uniwersalne. Poczytaj, przemyśl...
« Ostatnia zmiana: Marca 29, 2008, 04:01:46 pm wysłana przez Q »

dzi

  • Gość
Re: Wizja przyszłości - praca maturalna, mała pomo
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 29, 2008, 04:14:41 pm »
A ja gratuluję samodzielności, to moim zdaniem główna cecha jaka powinna charakteryzować maturzystę.

Ja robot nie czytałem, widziałem jedynie film. "Prawidłowa" to napewno złe słowo, nie ma prawidłowego i nieprawidłowego rozumienia literatury. Z tego co pamiętam z filmu to najważniejszy jednak był problem tożsamości. Robot miał dylematy. Problem że nie pamiętam jakie  :-? No ogólnie jest to tak zwana (może tylko przezemnie) problematyka "filozofii AI", dobrze że to poruszysz.
Daj znać czy to co napisałem widzisz w książce.

Q

  • Gość
Re: Wizja przyszłości - praca maturalna, mała pomo
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 29, 2008, 04:20:25 pm »
Skoro już o "filozofii AI" mowa, to jej zwieńczeniem w twórczości Asimova jest (dobre, choć jego "linia ideowa" niekoniecznie mi pasuje ;)) opowiadanie "Dwustuletni człowiek" ("Fantastyka" 3(18) / 1984). Polecam (oczywiście tylko w parze ze zbiorkiem "Ja, robot").

Patricko

  • Gość
Re: Wizja przyszłości - praca maturalna, mała pomo
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 29, 2008, 09:54:56 pm »
dzi dzięki za dobre słowa :P
Wychodzę z założenia, że nie ma to jak własna praca. Nie zaskoczą mnie żadnym pytaniem raczej i mogę o tym rozmawiać ile tylko się da :) Niestety na "gadkę" mam tylko 15 minut.
No i wolę mieć 2 filmy i 2 książki, nawet sama polonistka mi tak radziła. Bo im więcej tym gorzej...

Jeśli chodzi o "filozofię AI" to właśnie w obu filmach oraz książce Ja, Robot można ją zauważyć, w mniejszym lub większym stopniu.
Bo np. w takim Blade Runner'rze, androidy, które do złudzenia przypominają ludzi są tematem przewodnim.
Polowanie na nie, ich chęć do dłuższego życia, itd.
Zaś w Odysei, widzimy tylko komputer HAL, który "niby" potrafi czuć, oraz nienawidzić no i bać się. Co można zauważyć po tym jak zamordował większość załogi. W Odysei widać bardziej chęć poznawania przez człowieka coraz to dalszych zakątków galatyki. Również tajemniczy jest monolit, który nie bardzo wiem jaki ma związek z tym filmem. Domniemam tylko, że przyśpiesza ewolucję, czy coś takiego. Ponieważ małpy nauczyły się używać nowych przedmiotów do polowania oraz obrony własnej. Zaś ludzie dzięki monolitowi po raz pierwszy wyruszyli w kierunku Jowisza, itd. itp.

Dziękuje za pomoc :) Jak macie jeszcze jakieś propozycję to piszcie !

Q

  • Gość
Re: Wizja przyszłości - praca maturalna, mała pomo
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 29, 2008, 10:42:25 pm »
Cytuj
Zaś w Odysei, widzimy tylko komputer HAL, który "niby" potrafi czuć, oraz nienawidzić no i bać się. Co można zauważyć po tym jak zamordował większość załogi. W Odysei widać bardziej chęć poznawania przez człowieka coraz to dalszych zakątków galatyki. Również tajemniczy jest monolit, który nie bardzo wiem jaki ma związek z tym filmem. Domniemam tylko, że przyśpiesza ewolucję, czy coś takiego. Ponieważ małpy nauczyły się używać nowych przedmiotów do polowania oraz obrony własnej. Zaś ludzie dzięki monolitowi po raz pierwszy wyruszyli w kierunku Jowisza, itd. itp.

Koniecznie przeczytaj powieść Clarke'a współistniejącą z filmem. To Ci sporo wyjaśni...

sil

  • Gość
Re: Wizja przyszłości - praca maturalna, mała pomo
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 01, 2008, 11:23:41 pm »
Clarke w wywiadzie, emitowanym ostatnio ponownie w tv, polecał właśnie takie podejście do poznania przekazu Odyseji "Najpierw obejrzeć film, potem przeczytać książkę i czynności te powtarzać do skutku.."

A jako podsumowanie swojej pracy zamierzasz podkreślić
a) nieuniknione wymacie gatunku ludzkiego i zastąpienie go przez maszyny (Wizja lokalna, że tak ją znowu zacytuje, ale mam obecnie na świeżo, więc mi się kojarzy  :D ) "Program autoewolucji (...) jest w pierwszej fazie skromny - zamierza do usuwania genów zmniejszających żywotność, powodujących ułomności, mankamenty dziedziczne itp. (...) ceną za usuwanie tych niedostatków będzie stopniowe odchodzenie od naturalnego planu budowy organizmu, utrwalonego ewolucyjnie. (...) Zmiana jednego genu nie przekształca dziecka w istotę obcego gatunku, lecz nie można wskazać miejsca, w któym powstanie nowy gatunek."
//tak na marginesie to naukowcy wyliczyli, że średni czas istnienia gatunku to ok 4 mln lat, czyli tyle co mniej wiecej ma teraz gatunek ludzki (to z kolei z Krótkiej historii prawie wszsytkiego bo też mam jeszcze na świeżo..//

czy (wracając do tematu)
b) udomowienie maszyn i wzięcie ich na służbę ludzkości
?

Q

  • Gość
Re: Wizja przyszłości - praca maturalna, mała pomo
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 01, 2008, 11:31:17 pm »
Cytuj
Clarke w wywiadzie, emitowanym ostatnio ponownie w tv, polecał właśnie takie podejście do poznania przekazu Odyseji "Najpierw obejrzeć film, potem przeczytać książkę i czynności te powtarzać do skutku.."

Dobre.

Cytuj
Zmiana jednego genu nie przekształca dziecka w istotę obcego gatunku, lecz nie można wskazać miejsca, w któym powstanie nowy gatunek.

O to to to.... Stopniowe przechodzenie. Identycznie działa naturalna ewolucja. Ten proces nazywa się specjacją.

maziek

  • Gość
Re: Wizja przyszłości - praca maturalna, mała pomo
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 01, 2008, 11:39:19 pm »
Są takie jednostkowe zmiany, które powodują powstanie nowego gatunku. Kiedyś przytaczałem już przykład gatunku myszy z wyjątkowo łamliwym którymś tam chromosomem. Przełamanie chromosomu powoduje zwiększenie ich liczby o jeden, a wiec niemozność krzyżowania z "normalnymi" myszami. Miejsce przełamania określa zas nowy gatunek. Biolodzy którzy badali tę sprawę doszli do (jeśli pamiętam) 30-kilku takich "nowych" gatunków powstałych w ciągu kilkudziesięciu bodaj lat.

Poza tym generalnie historia tworzenia gatunków to raczej historia wąskich gardeł, efektów załozyciela i radiacji adaptywnej - niz systematycznych zmian.

Tak wiec równowagę łatwo będzie zburzyć ale... wcale się tego nie boję!
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2008, 11:39:47 pm wysłana przez maziek »

Q

  • Gość
Re: Wizja przyszłości - praca maturalna, mała pomo
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 01, 2008, 11:46:44 pm »
Cytuj
Są takie jednostkowe zmiany, które powodują powstanie nowego gatunku. Kiedyś przytaczałem już przykład gatunku myszy z wyjątkowo łamliwym którymś tam chromosomem. Przełamanie chromosomu powoduje zwiększenie ich liczby o jeden, a wiec niemozność krzyżowania z "normalnymi" myszami. Miejsce przełamania określa zas nowy gatunek. Biolodzy którzy badali tę sprawę doszli do (jeśli pamiętam) 30-kilku takich "nowych" gatunków powstałych w ciągu kilkudziesięciu bodaj lat.

No tak to k*** jest, jak się człowiekowi nie chce edukacji dokończyć i traci się kontakt z wybraną ongiś dziedziną. Jestem tak "do tyłu", że wstyd się przyznać...

Cytuj
Tak wiec równowagę łatwo będzie zburzyć ale... wcale się tego nie boję!

Też jesteś za biotechnologią? ;) Dobrze wiedzieć! :)