Autor Wątek: [M] Rozwój SF  (Przeczytany 20976 razy)

Marek

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 1
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
[M] Rozwój SF
« dnia: Marca 07, 2005, 06:20:28 pm »
Czy znacie jakies linki do artykółów dot. rozwoju SF???
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2020, 01:21:57 pm wysłana przez Q »

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 07, 2005, 07:06:46 pm »
Jeśli coś znajdę dam znać.

mgol

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 09, 2005, 08:16:23 pm »
Na pewno nie macie jakichś książek traktujących o sf ogólnie? Bo w googlu znajduję tylko książki poszczególnych autorów.

Do prezentacji wystarczy 4-5 książek. Muszę wziąć 1 Lema, 1 Verne'a i 2-3 pośrednie. Od niedawna zacząłem w ogóle czytać sf (w gimnazjum nikt mnie nie raczył uświadomić), szczególnie Lema sobie cenię, ale byłbym wdzięczny, gdyby ktoś pokazał mi, co jeszcze najlepiej pokazać, aby był najlepszy przekrój sytuacyjny (ew. Lema mogę wziąć 2 książki - chyba omówię "Pamiętnik...", bo to moja ulubiona książka Lema).

Z góry dzięki za pomoc.

P.S. Wysłałem ten tekst również w wątku ewolucja sf.
e^(i*pi)+1=0

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 09, 2005, 09:15:13 pm »
Dobra, przesadzacie.
Thread ponizej jest IDENTYCZNY. Co wiecej, ostatni post w obu threadach jest rowniez IDENTYCZNY.
Poprostu nie wypada zakladac tematu nawet nie zerkajac na liste istniejacych. Marek, gdy zakladales temat zatytulowany "Rozwój SF" na pierwszym miejscu na liscie byl temat "Ewolucja SF", dlaczego nawet nie zajrzales do srodka?
Rada jeszcze jesli mozna. Tu na forum nikomu sie pewnie tluc nie bedzie chcialo, ale w "reszcie internetu" za takie akcje dostaje sie bana, trzeba albo sie przyzwyczajac albo zaczac sie przestawiac na biblioteke.
No i powodzenia na tej maturze :)

This user possesses the following skills:

Terminus

  • Gość
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 10, 2005, 02:53:37 am »
A może skrzat by ,,tłuknął bana'' ?

Niecieprliwi ci maturzyścy these days, po prostu.
Gdzie im się tak śpieszy... na studia? Oby :)

Jeśli chodzi o ewolucję SF to jakoś nie kojarzę żadnych synkretycznych opracowań. O ile wiem Fantastyka i Futurologia Lema ma taki charakter, ale nie czytałem jeszcze tej książki.

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 10, 2005, 08:29:21 am »
Ja czytałem i wiedz, że nie polecałbym tej książki żadnemu maturzyście, co najwyżej profesorowi filologii.
Ci co czytali pewnie wiedzą o co chodzi  ;D

pzdr

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

Bladyrunner5

  • Gość
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 10, 2005, 09:56:35 am »
O fantastyce jako takiej traktująksiążki:
-      „Droga do sf” James E Gunn
-      „Spotkania drugiego stopnia” Leszek Bugajski
-      „Co to jest fantastyka naukowa” Julij Kagarlicki
-      „Na krawędzi niepoznanego” Andrzrej Donimirski
-      „Fantastyka, utopia, science fiction” Andzrej Zgorzelski
-      „Spór o sf” (antologia opinii krytyków wydana przez Wydawnictwo Poznańskie)
-      „Wizjonerzy i szarlatani” Andrzej Wójcik
-      „Zaczarowana gra” Antoni Smuszkiewicz

Cztery tomy „Drogi do sf” chyba najlepiej opisują ewolucję gatunku (pierwszy tom jest o rzeczach jeszcze sprzed narodzin sf, ale dających pierwsze jej podwaliny)

Bladyrunner5

  • Gość
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 10, 2005, 09:57:15 am »
O fantastyce jako takiej traktująksiążki:
„Droga do sf” James E Gunn
„Spotkania drugiego stopnia” Leszek Bugajski
„Co to jest fantastyka naukowa” Julij Kagarlicki
„Na krawędzi niepoznanego” Andrzrej Donimirski
„Fantastyka, utopia, science fiction” Andzrej Zgorzelski
„Spór o sf” (antologia opinii krytyków wydana przez Wydawnictwo Poznańskie)
„Wizjonerzy i szarlatani” Andrzej Wójcik
„Zaczarowana gra” Antoni Smuszkiewicz

Cztery tomy „Drogi do sf” chyba najlepiej opisują ewolucję gatunku (pierwszy tom jest o rzeczach jeszcze sprzed narodzin sf, ale dających pierwsze jej podwaliny)

mgol

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 10, 2005, 05:23:02 pm »
Na studia :P Trzeba mieć te 30% na maturze ;)
Chociaż z ustnej chciałbym lepiej choćby dlatego, żeby przekonać moją polonistkę, że sf to nie idiotyzm (bo tak uważa) Taka misja to wystarczająca motywacja.

Omówić mogę co najwyżej 3-4-5 książek. Verne'a pewnie omówię "20 tys...", Lema, jak już pisałem, "Pamiętnik...", tylko chodzi o książki pośrednie. Muszę jakieś 2 wybrać. Nie wiem, Clarck, Wells? Chodzi również o to, żeby to było w miarę przekrojowe, mimo krótkiego czasu (15 minut). Poza tym muszę skorzystać z jakichś opracowań. Do Lema pewnie wystarczy książka Jarzębskiego, tylko o resztę chodzi (poza jakimiś recenzjami z internetu oczywiście). Książki i tak już nie zdążę zamówić przed podaniem bibliografii, więc pewnie polecę trochę w ciemno, ale trudno.

A ten pośpiech to dlatego, że np. ja do poniedziału muszę już przedstawić ostateczną wersję bibliografii...
e^(i*pi)+1=0

Terminus

  • Gość
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 10, 2005, 07:52:19 pm »
A może Wojnę Światów Wellsa ? (Jako pośrednią...) Fajoska książka... i do tego, jak to mówią, ,na fali' (bo film itp.)...
« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2005, 07:53:14 pm wysłana przez Terminus »

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 11, 2005, 11:49:15 am »
Jestem za tym, żeby Moderator uporządkował nieco te "maturalne" tematy. Robi się tu bałagan. Może wszystko wrzucić do jegnego worka. Nie wiem... ale coś z tym trzeba zrobić...

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 11, 2005, 02:01:36 pm »
No więc... właśnie zdaję maturę... iii...
ŻARTUJĘ!!!!!

ps. A jeśli chodzi o ewolucję sf, to nie spotkałem się z jakimiś fachowymi opracowaniami na ten temat.

Shallya

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 11, 2005, 03:04:13 pm »
uwzgledniam tez Asimova i jego 3 prawa robotyki..Diuna..to na 1 miejscu oczywiscie =).choc tylko troche...Odwolam sie do slow Isaaca Asimova...ze w 1926-38 s-f bylo zdominowane przez przygode...w 50-65 przez socjologie..pozniej przez styl..
"Wehikul czasu" Wellsa tez ujme..o podrozach w czasie i skutkach...jednak to klasyka...z Verne'a to pewnie "80 dni dookola swiata" i moze inne jakies ..wzmianka..to ze obraz i wizja przyszlosci Verne'a wplynela jakos na pozniejsza technologie w pewnym stopniu....
Dicka odradzaja mi uwzgledniac..no ale jeszcze nie wiem...jesli tak to Ubik... (3 stygmaty Palmera Eldritcha swietne..no ale nie)..
Lema oczywiscie...niejasnosci i przeciwienstwa...jako przyklad podam "Wyprawa pierwsza A czyli Elektrybałt Trurla"...Solaris to wiadomo...
Mikrokosmiczne sprawy w makrokosmosie - Diuna..
Forma i tresc - jakies ksiazki Zebrowkskiego.."Slowotop"..?...np...nie wiem zreszta jeszcze...
jeszcze czas...do wtorku trzeba oddac bibliografie...trzeba jeszcze pomyslec =)
na koniec oczywiscie ladnie zdanie p. Herberta i niech bedzie..
pozdrawiam
pa.pa

Shallya

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 11, 2005, 03:05:09 pm »
*Zebrowskiego

mgol

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Re: Rozwój SF
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 11, 2005, 06:46:14 pm »
Problem w tym, że więcej niż 5 książek się nie upchnie w 15 minutach... :/ A można by mówić i mówić... I to jest chyba największy problem...
e^(i*pi)+1=0