Autor Wątek: Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.  (Przeczytany 19682 razy)

Heronika

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.
« dnia: Czerwca 04, 2014, 03:42:05 pm »
Mam pewien problem i postanowiłam o nim napisać tu, bo nigdzie indziej w sieci  nie znajdę chyba tylu zapaleńców literatury S.Lema. (chyba, już nie będę dociekać).

Otóż chcę w tym roku dostać się na MISH, to kierunek w Poznaniu, który wymaga przejścia przez egzamin ustny. Na owy egzamin muszę wybrać dwa tematy, jeden już mam, czeka mnie drugi.
Chciałabym się opierać, w tym drugim temacie, na Lemie. Tylko mój problem polega na tym, że nie umiem w swojej głowie skonstruować jakiegoś dobrego, niebanalnego tematu. Tak, żeby to nie brzmiało chamską łopatologią typu "Będę mówić o Lemie". Nie mają to być też tematy stricte maturalne, to są trochę poważniejsze egzaminy.
Czas to +/- 30 minut. Potem następuje rozmowa.

Nie chcę też żebyście po prostu wymyślali za mnie temat. Chodzi mi o pewnego rodzaju zabawę, bo to naprawdę może być wszystko (Wpływ literatury Lema na zawody jeździeckie w Austrii, nawet tak może być  :) ). Z propozycji, które-być może- dostanę, sama postaram się coś wyłuskać.
Jestem ciekawa jakie powiązania, gdzie waszym zdaniem mogłabym znaleźć punkt 'zaczepienia' Lema.
Wiem, że tego jest 'od groma', dlatego w ramach ułatwienia powiem, że wolałabym tematy skupiające się na kulturowych aspektach twórczości, nie na tych matematycznych/fizycznych. Myślałam też by może podejść to od strony ekranizacji, ale znowu moja głowa świeci pustką, gdy rozmyślam 'jak to ugryźć'!

Pomocy! :-\

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 04, 2014, 05:41:59 pm »
Kiedy uważam, że śmiała prostota tytułu "Będę mówić o Lemie", przy odpowiednim tematu potraktowaniu zła wcale nie jest.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 04, 2014, 06:21:52 pm »
Heroinka, a co do tej pory Lema przeczytalas i co zamierzasz przeczytac?

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 04, 2014, 07:22:37 pm »
Może wiersze?
Nie ma ich dużo, temat nie wyeksploatowany za bardzo...
O - Lwów - miasto - maszyna - rytm.
Lub rym.
Cyber etyczny.
 :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

sosnus

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
Re: Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 05, 2014, 04:12:08 am »
Nie mają to być też tematy stricte maturalne, to są trochę poważniejsze egzaminy.
Ja natomiast podczas opracowywania tematu maturalnego ("Człowiek i maszyna w twórczości S. Lema") zauważyłem, że większość tematów jest tak trudna, jak bardzo się w nie zagłębimy.

Znalazłem ciekawy pomysł na prezentację, ale mój temat uniemożliwił mi pełną realizację tego tak, jak bym chciał.
Mam na myśli to, że Lem pisząc o kosmitach, maszynach (i ludziach także) chciał nam przedstawić swoje własne przemyślenia na temat przede wszystkim SAMYCH ludzi. By spojrzeć na coś obiektywnie, trzeba na to spojrzeć będąc że tak powiem na zewnątrz tego wszystkiego.
A kto może obiektywniej mówić o ludzkości, niż bezduszny, lecz mądry Golem XIV?
Kto może poruszyć niewygodne dla ludzi tematy lepiej niż kosmita, który nie zna i nie rozumie nas i naszej historii i kultury?

"wolałabym tematy skupiające się na kulturowych aspektach twórczości, nie na tych matematycznych/fizycznych"

Pasuje ;) . Co nieco możemy się dowiedzieć o samej budowie Golema, o wyglądzie zewnętrznym kosmitów, lecz tutaj chodzi przede wszystkim o postrzeganie przez postaci fikcyjne ludzkiej kultury, historii, nauki, mentalności, itp.

Fikcyjne postaci Lema mówią nam bardzo dużo właśnie o samym człowieku, a literatura SF jako forma pozwala na tworzenie tych przedziwnych, a jakże ciekawych tworów.

Dla mnie to jest niepojęte, jak Lem spojrzał w swych książkach na ludzi z tak ogromnym dystansem.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2014, 04:24:22 am wysłana przez sosnus »

Heronika

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Re: Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 05, 2014, 10:52:19 am »
Co do pytanie co już przeczytałam (nie wiem czy ujmę wszystko, mogę parę pominąć):
-Solaris
-Maska
-Biblioteka XXI wieku
-Eden
-Bajki robotów
-Szpital przemienienia
-Opowieści o pilocie Pirxie
-Opowiadania wybrane - trudno wymienić wszystkie, przeczytałam dwa zbiory opowiadań
-Kongres futurologiczny
Aktualnie czytam Dialogi a potem Cyberiada.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 05, 2014, 01:46:08 pm »
@sosnus

Znalazłem ciekawy pomysł na prezentację, ale mój temat uniemożliwił mi pełną realizację tego tak, jak bym chciał.
Mam na myśli to, że Lem pisząc o kosmitach, maszynach (i ludziach także) chciał nam przedstawić swoje własne przemyślenia na temat przede wszystkim SAMYCH ludzi. By spojrzeć na coś obiektywnie, trzeba na to spojrzeć będąc że tak powiem na zewnątrz tego wszystkiego.

Zgodzę się i nie zgodzę. Z jednej strony Lem - owszem - patrzy na ludzi/ludzkość - właśnie z zewnątrz niejako, można powiedzieć w sposób bardziej obiektywny. (I podzielam Twój zachwyt nad tym, ciesząc się jednocześnie, że to zauważasz i potrafisz nazwać.)

Z drugiej... nie wiem czy Twoje założenie, że przede wszystkim nie nadaje się raczej do skontrowania snautową ironią o szukaniu luster. Czy "Nowa Kosmogonia" jest o człowieku?

@Heronika

Co do pytanie co już przeczytałam (nie wiem czy ujmę wszystko, mogę parę pominąć)

Patrząc na listę Twoich lektur i styl jakim piszesz mam dziwne wrażenie, że dasz sobie radę i bez podpowiedzi ;). Niemniej... jeśli aspekty kulturowe, to proponuję "Wizję lokalną", podpartą "Kongresem..." i "Powrotem z gwiazd". Wiem, wmuszam ;) Ci dwa nowe tytuły, ale na bazie akurat tej triady da się o kulturze długo i namiętnie.
Sięgnij też jeszcze raz do "Edenu" i przypatrz się temu co wiadomo/przypuszcza się o społeczności Dubeltów.
Na deser może być jeszcze "Pamiętnik znaleziony w wannie", przynajmniej wstęp, podważający święte dogmaty kapitalizmu. (Podczas gdy resztą "Pamiętnika..." da się komparatywnie z Kafką i "Kosmosem" Gombrowicza... Też humanistycznie.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 05, 2014, 08:33:47 pm »
Kiedy uważam, że śmiała prostota tytułu "Będę mówić o Lemie", przy odpowiednim tematu potraktowaniu zła wcale nie jest.
Też tak się pomyślało...coś ala twarze, e lepiej będzie "oblicza" Lema ( coby jednak jakiś element ściślactwa  ;) ).
Wtedy akurat...taki MISH-MASH wyszedłby.  8)
Znaczy On jako;
- pisarz beletrysta (naturalistyczny i fantastyczny), eseista, poetess
- literacki krytyk
- prognozista ten tam, tfu..turysta.
- wymyślacz słów i niektórych innych rzeczy
- filozof lukrecjanista
- rysownik grafik
- chyba nie tańczył i  nie śpiewał, więc dość - ale pewnie jeszcze coś.

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 05, 2014, 09:50:12 pm »
Ja bym poprzestał na Golemie XIV.
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 05, 2014, 09:55:35 pm »
Heroinka, dorzuc do tego co czytalas Dzienniki Gwiazdowe, Wizje Lokalna, Golema, Bombe Megabitowa, Swiat na Krawedzi, i mozesz sie brac z problemem za bary.
Chcesz sie skupic na kulturowych kwestiach, a nie na technicznych. W "Summie" Lem porownywal ewolucje naturalna z technologiczna, mozesz wiec np. porownac ewolucje  technologiczna cywilizacji, ktora moze prowadzic tez do autoewolucji biologicznej, ktora wymusza ewolucje, a moze nawet juz rewolucje kulturalna, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Dosc ambitne, ale chcialas... Dzienniki Gwiazdowe, Cyberiada (koniecznie z Edukacja Cyfrania), Wizja Lokalna, Eden, cos sie jeszcze znajdzie.
Albo :
Sprzezenie zwrotne pomiedzy ewolucja technologiczna, a ewolucja kultury i wartosci oraz ich wzajemne sie wzmacnianie.
Rozwazania na temat istoty szczescia i dobra, ich praktycznych rozwiazan i ich skutkow na poziomie jednostek i spoleczenstw.
Fantomatyka w szerokim, lemowym ujeciu, tzn. chemiczna, elektroniczna, jej wspolczesny wymiar (portale spolecznosciowe, gry, media ) ich skutki w spoleczenstwie.


wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 05, 2014, 10:20:48 pm »
A ja, jako najgłupszy na forum poraciłbym skupić się na jednym z wybranych tematów proponowanych przez guru forumowych. Na zasadzie, ze wszystkiego nic dobrego  ;) Tylko poczuć temat zgodny z własnymi  przekonaniami i wiedzą, a będzie dobrze. O porady zawsze można się zwrócić jak są wątpliwości, bo diabeł tkwi w szczegółach, jak powiadają. Powodzenia  :)
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta