Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpnia 31, 2024, 11:29:54 am »
Nadciąga IV Kongres Futurologiczny (z tych organizowanych przez PFFN):
https://www.fahrenheit.net.pl/aktualnosci/iv-kongres-futurologiczny/
2
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpnia 31, 2024, 10:33:39 am »
Muzyka sfer - wydanie współczesne ;):

3
Hyde Park / Odp: POWRÓT DO ZMYSŁÓW DRACO VOLANTUSA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez draco_volantus dnia Sierpnia 30, 2024, 07:08:31 pm »
W jednym z wywiadów prof. Richard Dawkins powiedział że gdyby jakiś gatunek zwierząt przenieść na inną planetę gdzie siła grawitacji jest wyższa to w kolejnych pokoleniach mogłyby się rodzić zwierzęta z grubszymi nogami które łatwiej by miały żyć przystosowane do nowego środowiska. Ten wywiad nie dawał mi spać po nocach. Przecież nie miał racji! W przyrodzie istnieje ujemny gradient pozytywnych rozwiązań ustrojowych! Przecież to wymyślił sam mistrz Lem! Nie mógł nie mieć racji!
W kolejnych pokoleniach urodziłoby się połowa potomstwa z grubszymi nogami i (w najlepszym przypadku) połowa potomstwa z cieńszymi nogami a tylko druga połowa z grubszymi i połowa z cieńszymi by wymarła nieprzystosowana do dużej grawitacji a druga połowa przeżyła i przekazała swoje dobre geny.
Nic bardziej mylnego. Ewolucja przeczy twierdzeniu że wszystko się dzieje przypadkowo i woła za Einsteinem że Bóg nie gra w kości. Powodem dla którego w nowych pokoleniach nie urodziłyby się zwierzęta z cieńszymi nogami, a tylko z grubszymi jest samoporządkowanie się materii w struktury. Ewolucja wymyka się ujemnemu gradientowi pozytywnych rozwiązań ustrojowych dzięki tej sile o której byłem całe życie święcie przekonany że nie istnieje jako wierny dogmatowi jednego z najbardziej znanych genialnych ateistów świata. Dopiero dzisiaj, po wielu latach od zapoznania się z tym twierdzeniem uświadomiłem sobie gdzie leżał błąd w rozumowaniu Mistrza. A 'Samouporządkowanie się materii' to jest tylko kolejna w dodatku nieudolnie wymyślona nazwa na Boga. Skończę ten marny wywód paracytatem z Berserka Miury. Wydaje się że nad losem każdej żyjącej istoty istnieje niewidzialna ręka przeznaczenia która kieruje jej losem.
4
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Sierpnia 30, 2024, 02:06:28 pm »
"Złamanie systemu" to nieco za szumna nazwa na brute force obstawienie wszystkich możliwości (ze słabym skutkiem finansowym ostatecznie) - a matematyki w tym tyle co umiejętności liczenia permutacji i kombinacji.
5
DyLEMaty / Odp: Polska w kosmosie!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpnia 30, 2024, 01:40:31 pm »
Tym razem bardziej kosmos w Polsce - Kraków szykuje się na European Rover Challenge:
https://www.facebook.com/story.php/?story_fbid=942847071201080&id=100064273885842
https://roverchallenge.eu/pl/strona-glowna/
6
Hyde Park / Odp: Z bieżącej chwili...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpnia 30, 2024, 01:25:38 pm »
Najmłodsze astronautka w dziejach za linię Kármána poleciała:
https://geekweek.interia.pl/technologia/news-blue-origin-ustanowilo-kolejny-rekord-najmlodsza-kobieta-za-,nId,7769376
Coraz bardziej turystycznie się nad Ziemią robi... ;)
7
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpnia 30, 2024, 12:50:10 pm »
Z okazji nocy upalnych coś wpisującego się w tradycję upiornych romansów*:

* https://www.deviantart.com/assassin-037/art/When-A-Vampire-Boy-Dates-A-werewolf-Girl-636265673
Tylko ktoś powinien tam gdzieś Zembatego, jako tego trzeciego, dokleić ;):
http://kresowaty.pl/wp-content/uploads/2019/02/MACIEJ-ZEMBATY-poeta-pieśniarz-731x1024.jpg
8
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpnia 28, 2024, 08:15:49 pm »
Wiesz przecie, że nie wykluczam iż jakaś przyszła, niewyobrażalna dla nas, matematyka i chaos okiełzna ;). Zresztą nie mówię tu nawet o przewidywaniu w jakim kierunku to pójdzie, a o opisaniu - z obserwacji - jak przebiega.
9
DyLEMaty / Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Sierpnia 28, 2024, 07:53:39 pm »
Wracając do "20 000 mil...". Kolega z forum startrekowego wziął się za omawianie rozmaitych klasyków wczesnej SF, głównie Verne'a, i zrobiła się z tego dyskusja w stylu tutejszej, akademijnej, o "Pirxie", bo on czytał i omawiał na gorąco, a ja basowałem, i w końcu jąłem sobie powtarzać niektóre z analizowanych utworów, w tym powyższy, by za mocno nie teoretyzować w oderwaniu od realiów, zawodną tylko pamięcią się posługując:
https://forum.startrek.pl/index.php?msg=7738
Dlaczego o tym wspominam? Bo w efekcie tym bardziej skłonny byłbym bronić miejsca powieści o kapitanie Nemo w ścisłej SF-owej czołówce. Owszem, jest w wielu aspektach anachroniczna. Owszem, jako futurologia się nie sprawdziła, a Nautilus nie jest technicznie wiarygodniejszy od Kosmokratora. No i pomniejsze wpadki - jak pod linką ;) widać - też się znajdą. Owszem, jest to proza przygodowa, klasy B, z wszelkimi jej ograniczeniami. Ale... nie znam utworu, który tak skutecznie - w sposób działający nie tylko na nastolatka, ale i na starego, podchodzącego do czytanego z dużym dystansem, konia - budowałby atmosferę eksploracji i klimat cudowności eksplorowanego (choć nie jest to jeszcze żadna obca planeta, a poczciwe dno morskie), tak elementarne dla SF, i organicznie z tą konwencją związane. Gdzie J.V. czynił to zupełnie po prekursorsku. Ba, nawet - równie pionierski - kawałek naukowej apokryfistyki (potworologiczna ;) mniemanologia Aronnaxa, sfalsyfikowana przez dalszy bieg fabuły) się tam znajdzie.
10
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hoko dnia Sierpnia 28, 2024, 07:31:37 pm »
Toć powiedziałem, że obliczenia są możliwe tylko dla prostych modeli, bo w większych pojawia się chaos. Matematyczny, a nie - bajzel. Czyli systemy są nieobliczalne  :)
Strony: [1] 2 3 ... 10