Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: [1] 2 3 ... 859
1
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Dzisiaj o 11:46:46 am »
Jadę sobie opłotkami przez mą gminę a tu znienacka. I proszę zauważyć, jaka lemowska głębia znaczeniowa jest w zbiorze elementów uchwyconych, pozornie przypadkowo, na tym zdjęciu! Także fakt, że samej ulicy fizycznie jeszcze nie ma, że powstanie dopiero w przyszłości, też ma swoje znaczenie, bo przecież Lem o przyszłości pisał.

2
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 23, 2024, 08:30:30 pm »
Każdy ma niedostatki i dostatki. Maturę miałem w 1985 i od tamtej pory zadań maturalnych czy innych nie rozwiązywałem. Teraz mi się po kolei klapki otwierają - no może dojdę do 80% siebie w 1985 ;) . A co do różniczek - tyle zeznam, że na początku długo myślałem co to y', zanim wreszcie zaiskrzyło (słabo), że przypuszczalnie dy/dx.

3
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 23, 2024, 02:51:39 pm »
A pacz Pan, nie zauważyłem, myślałem, że tak skróciłeś do jednego m. po przecinku. Panie, jesteś wielki. Popatrzyłem na tę różniczkę ale pustka. Coś mi świta, że trzeba rozdzielić zmienne, ale bez korepetycji nie pójdzie dalej.

4
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 23, 2024, 09:41:37 am »
Włókna śmierci chyba - trochę inaczej podszedłem ale chyba wyszło to samo, mimo że po drodze byk na byku i bykiem pogania... A do różniczkowania póki co nie podejdę, bo nie mam w domu litra wódki aby sobie rozjaśnić umysł. Tak serio to te włókna są zadziwiająco proste jak na maturę mat-fiz, raczej powinno być coś z prawdopodobieństwa warunkowego lub całkowitego.5
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Czerwca 21, 2024, 12:46:09 pm »
Indiota nie zdaje sobie sprawy z własnej głupoty (o ile nie udaje dla jakiś celów) - więc muszę was rozczarować z LA: nie możecie zaliczyć się do tej grupy;)
No fakt, niezbicie wynika z tego, że jestem co najwyżej półindiotą, czyli półgłówkiem. Na tyle niegłupim, żeby zdać sobie sprawę, że jestem przygłupi ;) ... Nawet w głupocie nie mogę osiągnąć pełni i jestem tylko półgłówkiem ;) ...

A co do hipokryzji. Tak, jest jaka jest ale jak się zastanowić to świat bez niej by się zawalił ;) . Zresztą: hipokryta to człowiek, który głosi pewne prawdy a sam postępuje inaczej. Nie jestem pewien, czy ta sytuacja zachodzi w przypadku Putina a zwłaszcza Kima. I ten pierwszy a zwłaszcza ten drugi uważają się raczej za bogów, a w bogu nie może być żadnej sprzeczności, wszystko jest w jego rękach tylko narzędziem woli boskiej a wszystko co mówi nie ma ludzkiej skazy.

6
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 20, 2024, 05:01:53 pm »
Grrrr...

7
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 20, 2024, 03:22:18 pm »
Tak jest! Plusy dodatnie i w tym celu chętnie będę kontynuowała rozwiązywanie matur - jeśli trend nie zemrze;)
Na tę okoliczność dziś w wolnych sekundach między godzinami zrobiłem zadanie 1 z tego zestawu dla mat-fiz: https://www.tomaszgrebski.pl/mega/easy-customization/zestawy-zadan-maturalnych-do-roku-2005?view=article&id=723:dawne-matury-1975-woj-lubelskie&catid=67. Co wklejam na spodzie.


ps. Swoją drogą, czego jeszcze myśmy nie przewałkowali porządnie i dogłębnie? Chyba zadania 1, czyli ładunku na wysokościach?
Wygląda na to, że przewierciłeś te prawdopodobieństwa na wylot, w tę i we w tę . Nic dodać, nic ująć. Więc co, sprawa biednego satelity (PS - w zasadzie to on był takim satelitą jak kowadło podrzucone do góry ;) ) zamknięta i odłożona do akt?
Zresztą, może ja i wierciłem, ale pierwsza dziurkę w tym studencie Ty zrobiłeś.
PS 2 powinienem wyłączyć co nie w D.

8
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Czerwca 20, 2024, 10:08:35 am »
Chodzi Ci o "black mercedes"? Bo do machania kwiatkami z bibuły tośmy przyuczeni.

9
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 20, 2024, 08:05:40 am »
Etam. Nic tak nie koi nerwów jak zdanie sobie wreszcie sprawy, że jest się indiotą - i że nic tego nie zmieni. Można tylko próbować minimalizować skutki rodzinne i społeczne (patrz moja stopka) ;) .

10
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 19, 2024, 10:11:22 pm »
Dobra, zostaw krawat, teraz możemy zająć się wyjaśnianiem, jak to z tym podwójnym rzutem u Ciebie, bo żeby nie wiem co faktycznie wyrzucenie orła w dwóch kolejnych próbach to nie jest 1/2+1/2. Pewna różnica, którą teraz widzę, to że pytań (a więc i możliwości) ubywa, a monetą można rzucać w nieskończoność i zawsze są dwie możliwości (no, plus sztorc, czyli kant). Z ciekawości rozrysowałem drzewo dla problemu studenta - dla mnie to raczej terra incognita ponieważ nie posługiwałem się tą metodą i na piechotę można ją zastosować tylko kiedy jest mało możliwości rozwoju sytuacji (bo papieru nie starczy ;) ).


PS - chyba wiem co z tym orłem. Student nie ciągnie 3 pytania, jeśli na 2 pierwsze odpowiedział dobrze (lub źle). Analogiem jest zadanie "wyrzucić orła w 1 lub 2 rzutach". To znaczy jeśli student wyrzuci orła w pierwszym rzucie to koniec - nie rzuca dalej i ta możliwość ma prawdopodobieństwo P1=1/2. Jeśli w I rzucie ma reszkę to wyrzucenie orła w II rzucie ma prawdopodobieństwo P2 = 1/2 (I reszka) * 1/2 (II orzeł) czyli 1/4. Ogólnie prawdopodobieństwo, że mu się uda wyniesie więc P=P1+P2 czyli 3/4.11
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 19, 2024, 09:28:56 pm »
Drzewko to graf, każdy możliwy przebieg zdarzeń to linia idąca przez rozwidlenia od początku do końca. Jak rzucasz monetą to drzewko wychodzi z punktu i ma dwie gałęzie I rzędu , każda ma 1/2 prawdopodobieństwa. Jeśli dajmy na to znów rzucasz monetą, to z każdego punktu, w którym kończą się pierwsze gałęzie wyrastają po dwie drugiego rzędu, każda ma znów 1/2. Itd. Aby obliczyć prawdopodobieństwo na końcu w którymś punkcie mnożysz prawdopodobieństwa prowadzących doń gałęzi. Np. że wyrzucisz dwa razy reszkę to będzie oczywista 1/2*1/2. A że wyrzucisz dwie różne monety w dowolnej kolejności to będziesz miał dwie drogi do dwóch punktów, każda z iloczynem 1/4, które na końcu sumujesz (czyli w sumie 1/2). Graficzne przedstawienie wszystkich możliwości z wagami, wg których zachodzą (wagi oczywista mogą być różne). Taka metoda podobająca się komputerom. Dla Twego przykładu (że w dwóch rzutach za pierwszym bądź za drugim wypadnie orzeł) to zależy, czy rozumieć ściśle (czyli że wypadnie dokładnie raz, czy że choć jeden raz). W pierwszym przypadku będziesz miał 2 drogi po 1/2*1/2 a w drugim 3 takie drogi (co da owe 3/4) bo tylko wyrzucenie dwóch reszek odrzucasz. Faktycznie nie zwróciłem na to uwagi, że 3/4 zawiera dwa orły, ale czy nie lepiej zdecydować się już na bycie kretynem kiedy się to ogłosiło i nie przeżywać urojonych wzlotów intelektu ;) ?


12
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 19, 2024, 09:35:54 am »
LA, czuję że masz rację (co do biednego studenta), ale rozpatrywanie tego musze zawiesić do następnej wolnej chwili.
PS MASZ RACJĘ. To ja jestem CYMBAŁ.

Natomiast co do błędów rachunkowych - o tylko stara matura i drobny błąd rachunkowy, najwyżej, po staremu, minusa byś miał przy tej piątce - żaden satelita nie wyrżnie przez to w Marsa, wioząc aparaturę za parę miliardów dolarów ;) .
PS2 (a mi by tego zadania w ogóle chyba nie uznali)

Z rana zrobiłem tę symetralną, wyszło co wyszło (tzn. to samo). Natomiast ad. Twojego błędu rachunkowego - to ja z kolei nie doczytałem czy raczej źle przeczytałem, że punkt wyjściowy to (-1;-1) i najpierw rozwiązałem to zadanie przy takiej nastawie wejściowej ;) . To u mnie typowe. Wersja prawidłowa:13
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Czerwca 18, 2024, 11:11:47 pm »
Etam. To coś w tym stylu ;) :

14
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 18, 2024, 10:36:29 pm »
IMHO nieprzyjęcie postawy oznacza tu dopuszczenie wszelkich postaw.
Błędnie. I może na tym skończmy w tym akurat wątku.


Apropos zadania ze studentem. Wyszło mi inaczej jak patrzę teraz na rozwiązanie LA (stawiam, że ja mam byka :) ). Ogólnie liczymy tak samo tylko powiązania tych wyników cząstkowych są inne. Na początek uznałem, że sytuacja jest identyczna jak przy losowaniu spośród 20 kul, z których 12 jest białych (student zna odpowiedź) a 8 czarnych. Nie ma znaczenia, czy student losuje w pierwszym podejściu naraz dwa pytania, czy po kolei.


Szansa, że pójdzie mu dobrze w I podejściu jest P1 = [(12 nad 2)*(8 nad 0)]/(20 nad 2) czyli 33/95 (gdzie "n nad k" to symbol Newtona). Jest to zdarzenie kończące sprawę więc niejako "osobne".


Szansa, że w I podejściu co prawda nie zaliczy, ale i nie obleje wynosi P2 = [(12 nad 1)*(8 nad 1)]/(20 nad 2) czyli  48/95


Szansa, że, jeśli dojdzie do II podejścia, wylosuje białą jest P3 = (11 nad 1)/(18 nad 1) czyli 11/18 i jest to wydarzenie powiązane z P2


Szukane prawdopodobieństwo P=P1+P2*P3 czyli o ile cyferki mi nie przeskoczyły 187/285 =~0,66


Hmmm...


15
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Czerwca 18, 2024, 09:20:46 am »
Ma kamerę i obserwuje mimikę i zachowania konsumentów ;) .
&ab_channel=BingeSociety

Strony: [1] 2 3 ... 859