Autor Wątek: Gdzie mieszkał Lem  (Przeczytany 85013 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Gdzie mieszkał Lem
« dnia: Września 23, 2009, 09:47:09 pm »
Do wszystkich, na wszystkich falach...

Doszedłem, ze obecnie ul. Brajerowska we Lwowie to ul. Bogdana Lepkowo (hmm, pewnie po ukraiński Bogdana Lepniaka po prostu :) ).
Ale czy numeracja sie zgadza?

Oto kawałek z gmaps:
http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=49.842584,24.020067&spn=0.002325,0.006834&t=h&z=18

Czy to nadal nr 4?

A może ktoś ma fotę fasady itepe?

Bedę we Lwowie prawdopodobnie i nie omieszkam oczywiście... ale nie chciałbym nie te kamienie całować ;-) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #1 dnia: Września 24, 2009, 12:18:40 am »
Powodzenia. I koniecznie zrób foty.
Powinno cię zainteresować wydanie Wysokiego Zamku z biblioteki Wyborczej. jako dodatek jest tam esej ukraińskiego pisarza Andruchowycza o Lwowie Lema i dzisiejszym. Za dużo, zeby wklepać, bo długie ,więc tylko stosowny fragment. "W każdym razie punkt wyjścia został odnaleziony: ulica Lema, przepraszam Łepkiego 4.Stąd wyruszamy...."
Zatem twoje domniemanie się potwierdza. Fotek niestety nie ma ,nawet szukałem w sieci i nic. Może będziesz pionierem :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #2 dnia: Września 24, 2009, 06:37:17 pm »
Ucałuj te kamienie i ode mnie, maźku ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #3 dnia: Września 24, 2009, 09:35:28 pm »
Calowanie kamieni to jedno..ale;)przywiez zdjecie takiego kamienia cowieszktoponimstapal;)...Gora jest obojetna;)
Niestety ponad to co liv napisal nie jestem w stanie wiecej pomoc...w necie sa tylko zdjecia gimnazjum cowieszktodoniegochodzil;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #4 dnia: Września 24, 2009, 09:42:26 pm »
Cytuj
Gora jest obojetna;)
A propos "góra".
Tak mi się przypomniało, że Lwów po niemiecku i zdaje się jidisz to Lemberg, czyli...góra Lema ;)
Prorocze nie co, co nie? :D
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #5 dnia: Września 24, 2009, 10:14:10 pm »
Liv: za to skojarzenie należy Ci się pozłota i ustawienie na cokole. A więc mieszkał na ulicy Lepniaka w mieście Lema...

Oczywiście nie omieszkam strzelić kilku fot, jeśli tylko wyjazd dojdzie do skutku a ja będę się mógł zerwać z oficjalnego kursu - wyjazd jest do opery, która jest 3 (słownie trzy) przecznice od Brajeroskiej... na obecnej Alei Wolności, czy tez jak kto woli Prospekcie Swobody, lebo też Freedom Avenue...

Co ciekawe (awenju Swobody), przed wojną to nie był ani plac, ani "avenju" tylko dwie ulice: Hetmńska i Karola Ludwika.
Co jeszcze ciekawsze Kraj Rad zdążył już w 1939 zmienić nazwy ulic (na inne niz obecne) i wydać plan miasta.
Brajerowska wówczas się ostała, co dziwne Hetmańska dalej jest "Gietmańską". Karola Ludwika to "Legionów" ( WTF !!? )

Plan sprzed wojny http://www.mapywig.org/m/City_plans/LWOW_LEOPOL_LEMBERG_LVOV.jpg
Plan z 1939 r. http://www.mapywig.org/m/City_plans/PLAN_MISTA_LWOWA_1939.jpg
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #6 dnia: Października 04, 2009, 12:40:51 pm »
Trochę mi głupio, bo wychodzę na poganiacza. Ale ciekawość mnie zżera. Maziek, trafiłeś na Brajerowską 4?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #7 dnia: Października 04, 2009, 01:41:17 pm »
Jeszcze nie, wyjazd jest - jeśli dojdzie do skutku - 10 października, czyli za tydzień. Na pewno się pochwalę :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #8 dnia: Października 04, 2009, 03:01:54 pm »
Ja tu również dołączam się do grona oczekujących na raport, bo podobny wyjazd już od jakiegoś czasu mam w szufladce umysłowej - do-zrobienia-kiedyś :). Także życzę powodzenia!

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #9 dnia: Października 09, 2009, 11:31:51 pm »
Poszukaj Pan we Lwowie w ksiagarniach bardzo ladne wydanie "Wysokiego Zamku" Lema ze zdjeciami w jezyku ukrainskim. Powodzenia. 

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #10 dnia: Października 11, 2009, 10:07:30 pm »
lemologu, niestety nie zdążyłem przeczytać Twojego postu... :( .

"Mieszkaliśmy przy ulicy Brajerowskiej, pod czwartym numerem, na drugim piętrze. [...]
Kiedy było ciepło, okupowałem mały balkon kamienny, na który wychodziło się z gabinetu ojca.





Przypuszczałem zeń ataki do okolicznych kamienic, gdyż kominy ich, dymiąc, zamieniały je w okręty wojenne. Chetnie również bywałem tam Robinsonem albo właściwie sobą na bezludnej wyspie."



Jeszcze kilka ujęć domu Lema:





Drzwi na moje oko są oryginalne, Lem musiał się z nimi mocować, bo są zdaje się calkiem ciężkie. Niestety, były zamknięte...







Ulica wąska no i rosną te "krzaki", więc całości en face się nie dało, chyba że rybim okiem, ale i tak z krzakami w kadrze :) . W sumie nie jest źle. W parterze jest... księgarnia. Nie jest co prawda im. Lema ale nazywa się "Duchowa skarbniczka" (przy czym nie wiem, czy należy to przetłumaczyć skarbnica, czy skarbonka, ale jedno i drugie miłe). Nie byłem w środku - bo zamknięte, może nawet jeszcze nieczynne (wyglądało, że na rozruchu). W drugim lokalu na parterze mieści się salon urody ze sklepem bieliźniarskim "Afrodyta". Cała kamienica nie była tknięta od wojny (niestety, na attyce to widać). Jest skromna, ma szlachetny secesyjno-modernistyczny detal, który mogę wrzucić, jak macie chęć. Bogu dzięki w tym przypadku brak remontu oznacza niezniszczenie zabytku. W czasach socjalizmu remont fasady to był wyrok na dekorację architektoniczną. Dziś jest już inaczej o czym swiadczy wiele z pietyzmem odnowionych we Lwowie budynków. Tu obyło się na pomalowaniu na różyk parteru i chyba wybiciu w miejscu okna drzwi do księgarni (z lewej strony). Drzwi te tylko wyglądają na stare, a sa nowe ;) .

Lwów, mimo całej "teoretycznej" wiedzy, jaką miałem na jego temat powalił mnie na kolana... Wrócę tam nie raz.

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #11 dnia: Października 11, 2009, 11:04:42 pm »
Swietny material pogladowy, bardzo dziekuje za zilustrowanie tego, o czym czytalem w Wysokim zamku.
Dobrze, ze Ci sie chcialo :)
Pozdrawiam bardzo serdecznie!

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #12 dnia: Października 11, 2009, 11:14:31 pm »
Nooo, Maziek, spisałeś się.
Jak bym był harcmoderatorem, zaliczyłbym ci sprawność "reporter Solaris".
Też dzięki
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #13 dnia: Października 11, 2009, 11:21:11 pm »
Jestes chyba pierwszy w necie z tymi zdjeciami...a to spory wyczyn;)Moze jedno z nich powinno byc dolaczone do Wysokiego Zamku?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Gdzie mieszkał Lem
« Odpowiedź #14 dnia: Października 12, 2009, 09:09:31 am »
Spoko, zrobiłem tam kilka wirtualnych rolek :). Dziś wieczorem spacer po Lwowie z Lemem :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).