Autor Wątek: Wybierzmy najlepszego  (Przeczytany 22776 razy)

Pirx

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 99
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Wybierzmy najlepszego
« dnia: Lipca 26, 2005, 12:07:29 am »
A więc postanowiłem przeprowadzić  quasi ankietę :)
Chciałbym, abyście wybrali najlepszego pisarza SF z podanych (poza Lemem oczywiście)

Philip K.Dick
Herbert George Wells
Isaac Assimov
Arthur C.Clarke
Andre Norton
Jules Verne

Z twórczością wszystkich autorów oprócz Assimova się zapoznałem, aczkolwiek na razie nie podam swojej oceny.
Jeśli chcecie możecie dopisac do listy swojego kandydata.

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 26, 2005, 12:33:04 am »
Dziwna ta lista, nie ma na niej ani Aldissa, ani Le Guin, ani Bradbury'ego, ani wielu innych wspaniałych pisarzy. JAkie było twoje kryterium doboru?

A poza tym, to chciałbym zauważyć fakt niemożliwości dokonania sensownego wyboru, ponieważ pisarze są często nieprzystający stylem i problematyką.
« Ostatnia zmiana: Lipca 26, 2005, 11:01:03 pm wysłana przez Bladyrunner »

Terminus

  • Gość
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 26, 2005, 03:51:27 am »
Pirx, kolejny quasi wątek w twoim wykonaniu?
Nie lepiej zmęczyć kontrprzodek i dopisać się do czegoś istniejącego? No, niech Ci będzie, anyway. Z tej Twojej listy to najwyżej cenię chyba Verne'a.

A swoją ocenę to powinieneś podać na samym początku.

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 26, 2005, 09:03:15 am »
Cóż, ja lubię i cenię Clarke'a, ale jak porównać Clarke'a ze Strugackimi, którzy zresztą nie pojawili się na liście Pirxa, a których cenie równie mocno.

Nie potrafiłbym określić swojej listy ulubionych autorów SF.

CU
Deck

Socrates

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 209
  • I shall become the world's best fencer.
    • Zobacz profil
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 26, 2005, 11:37:18 am »
Verne.

Socrates

Edredon

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Ruch to życie, bezruch-trwanie
    • Zobacz profil
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 26, 2005, 11:51:45 am »
Za Bladerunnerem:
- To nie są zawody sportowe.  Niemożność "wyboru najlepszego" ma przyczyny zasadnicze i niepokonywalne.
Można co najwyżej, a i dla ich oceny, trzeba, wskazać konkretnie co jest w ich książkach dobre, trwałe, ciekawe czy nowatorskie i co nam się podoba, a jakie elementy z kolei, odwrotnie, budzą nasz niesmak.
Stąd komparatystyka sama jest w porządku lecz wysnucie z niej wniosku-rankingu, wniosku-toplisty źle świadczyłoby o komparatystyce.
Tak zabawowo, to proszę bardzo:
z Twojej listy najbardziej we mnie pozostali: Wells, Verne, Bradbury.
Wszystkich kiedyś czytałem, a wszystkich dawno.
Verne - przygody i zagadki, i co dalej będzie, i czające się niebezpieczeństwo - Wyprawa do wnętrza Ziemi
Bradbury - nastrój i humanizm, oniryczność
Wells - proroczość i wizjonerstwo socjologiczne, niesłychany realizm Wojny Światów, archetypowi Eloje i Morloki.
Tylko, że ...to już jest trzech na skrzyni, który najwyżej, nie wiem.
Z wymienionych poza Twą listą, do Strugackich chciałbym jeszcze wrócić: Poniedziałek zaczyna się w sobotę, Piknik na skraju drogi...
Do Verna wracać - nie koniecznie, do Bradburego i Wellsa - tak.
Aldisa wspominam Cieplarnię - wizja kipiącego, przelewającego się życia w różnych postaciach, pasożytującego na sobie w istocie b. prawdziwa. Określenie: brzunio-brzucho-ludź zachowałem sobie nawet w repertuarze (tak to chyba brzmiało).
Chciałeś odzew, Pirxie, proszę bardzo.
« Ostatnia zmiana: Lipca 26, 2005, 01:03:02 pm wysłana przez paszta »

Edredon

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Ruch to życie, bezruch-trwanie
    • Zobacz profil
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 26, 2005, 11:55:01 am »
Aha, Pirx:
by nastroić sobie głos musisz mówić a nie zaczynać wątki (dobrze radzi Terminus).
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lipca 26, 2005, 11:55:19 am wysłana przez paszta »

Pirx

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 99
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 26, 2005, 12:17:38 pm »
Osobiście jestem za Clarkiem, uznałem, że z wszystkich innych pisarzy on najbardziej trzyma się wzorców klasycznej fantastyki naukowej.

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 26, 2005, 12:31:54 pm »
Clarke jest świetny, bo to nieprzeciętny umysł, ale jego stylistyka jest bardzo typowa. Nie da się go porównać do Strugackich, których narracja jest, jak dla mnie, nie do porównania z czymkolwiek. Jeśli chodzi o Strugackich to czytałem tylko tryptyk o Wędrowcach i Kramererze i byłem pod kolosalnym wrażeniem sposobu prowadzenia opowieści. To mistrzowie.

Pirx

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 99
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 26, 2005, 04:58:39 pm »
Dziwi mnie, że nikt nie wypowiada się o Assimovie ani tym bardziej o Andre Norton.
Żadnej książki strugackich nie czytałem, ale znalazłem bardzo ciekawą stronę www.ksiegozbior.prv.pl gdzie są książki strugackich i nie tylko...  ::)

Terminus

  • Gość
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 26, 2005, 06:47:54 pm »
Cytuj
Jeśli chodzi o Strugackich to czytałem tylko tryptyk o Wędrowcach i Kramererze i byłem pod kolosalnym wrażeniem sposobu prowadzenia opowieści. To mistrzowie.


Przeczytać "Piknik na skraju drogi" a potem obejrzeć "Stalkera" Tarkovskiego - to jest sposób, jak do końca życia pozostać czcicielem Strugackich ::)

("Poniedziałek zaczyna się w sobotę" też wymiata.)


Terminus

  • Gość
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 26, 2005, 06:58:11 pm »
Cytuj
Dziwi mnie, że nikt nie wypowiada się o Assimovie ani tym bardziej o Andre Norton.


Jakbym się wypowiedział o Andre Norton, to pojąłbyś, że lepiej byłoby gdybym się nie wypowiedział. Więc nie wypowiadam się, żeby zawczasu zrobić Ci przyjemność.



Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 26, 2005, 08:09:02 pm »
Cytuj

Jakbym się wypowiedział o Andre Norton, to pojąłbyś, że lepiej byłoby gdybym się nie wypowiedział. Więc nie wypowiadam się, żeby zawczasu zrobić Ci przyjemność.





W pełni się pod tym podpiszę, a jeśli chodzi o Assimova, to sądzę, że nie ma po co wygłaszać pochwalnych tyrad na temat jago pisarstwa, bo podobnie jak w przypadku Lema jego pozycja w czołówce jest niezaprzefczalna, niezachwiana i fakt ten jest powszechnie znany.

Pirx

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 99
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 26, 2005, 09:46:52 pm »
Czy chodzi wam o to, że Andre Norton jest kobietą, pisze również fantasy i jej powieści w większości opierają się na tym samym schemacie? Bo nie rozumiem o co wam chodzi.

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: Wybierzmy najlepszego
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 26, 2005, 10:37:02 pm »
Cytuj
Czy chodzi wam o to, że Andre Norton jest kobietą


:D :D :D :D :D :D :D :D

Właśnie o to chodzi.


A tak na poważnie, to jej książki są zręcznie napisane, czyta się je szybko, a po ostatniej stronie nie pamięta o czym były, bo były o niczym. Taki Harry Harrison w spódnicy  ;)
« Ostatnia zmiana: Lipca 26, 2005, 11:00:05 pm wysłana przez Bladyrunner »