Autor Wątek: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]  (Przeczytany 254944 razy)

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #90 dnia: Lipca 18, 2005, 03:45:34 pm »
Jak wiemy, często poruszamy na tym forum problem sztucznej inteligencji. W Astronautach Lem (być może poraz pierwszy stworzył zaczyn pod rozważania, które rozbudował w kolejnych książkach).

Chodzi o dyskurs na temat działania MARAXU.  Cytat ze str. 94 (mojego wydania).:

Cytuj
"Ale główny niedostatek maszyny leży w tym, że potrafi ona rozwiązać tylko postawione zadanie. Bo samo postawienie zadania jest już, na dobrą sprawę, połową roboty. Często nawet przeważającą jej częścią, jak o tym uczy historia nauki. Zrozumieć istotę wynalazku, powiedzmy maszyny parowej, jest bardzo łatwo, trudno było tylko ją wynalaźć. Wziąć rurkę próżniową, induktor Ruhmkorffa i powtórzyć doświadczenie Roentgena - cóż to za sztuka? Ale odkryć promienie X, szukać nowych zjawisk i odkrywać rządzące nimi prawa - w tym cały sekret geniuszu jednostki i postępu ludzkiego."


i dalej:

Cytuj
"Jak widzicie, maszyna nie potrafi myśleć twórczo. Nie może "wpaść na pomysł". I to jest największy jej niedostatek."


Astronauci należą do jednych z pierwszych pozycji literackich Lema. Czy można powyższe cytaty zakwalifikować jako pierwszy wątek dotykający dysput na temat A.I? Czy może już gdzieś wcześniej o tym pisał?


Moon-icks

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 66
  • Maździory witosieją w terpentynie...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #91 dnia: Lipca 18, 2005, 04:24:22 pm »
Cytuj
orbity planetoid są rozmieszczone w Układzie Słonecznym zupełnie przypadkowo

Zgadza sie, ale Junona akurat, jedna z najwczesniej odkrytych i jedna z wiekszych znajduje sie dalej od Slonca niz Mars. Jej najmniejsza odleglosc od Slonca (w peryhelium) jest wieksza niz najwieksze oddalenie Marsa.
Cytuj
PS. jeśli chcesz wiedzieć, jak dokładnie wygląda orbita Junony, to mogę tego gdzieś poszukać. Pozdrawiam.

Chétnie, bo ja nie moglam znalezc  ;D

pozdr

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #92 dnia: Lipca 18, 2005, 05:20:04 pm »
Cytuj
Zgadza sie, ale Junona akurat, jedna z najwczesniej odkrytych i jedna z wiekszych znajduje sie dalej od Slonca niz Mars. Jej najmniejsza odleglosc od Slonca (w peryhelium) jest wieksza niz najwieksze oddalenie Marsa.


Na prawdę? To wynikałoby z tego, że w książce faktycznie jest błąd, ale oczywiście, to możliwe. Nie znam na pamięć rozmieszczenia wszystkich planetoid (uwierz mi, jest ich bez liku), więc z przyczyn oczywistych nie mogę temu zaprzeczyć. Cóż, spróbuję to zweryfikować, jeśli tak Ci na tym zależy.

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #93 dnia: Lipca 19, 2005, 09:02:08 pm »
Wiesz Mooniko, nie taka to prosta sprawa z tą Junoną. Z tego co się dowiedziałem istnieją trzy grupy planetoid o oddaleniu w peryhelium mniejszym niż 1,3 jednostki astronomicznej (tak zwane NEA: Near-Earth Asteroids), i Junona do żadnej z nich się nie zalicza. Jej średnia odległość od Słońca to 2,65 AU, podczas gdy średnia odległość Marsa wynosi 1,52 AU, czyli generalnie porusza się ona poza orbitą Marsa, więc jeśli w książce napisano, że jej orbita zawiera się POMIĘDZY orbitami Ziemi i Marsa, to był to ewidentnie błąd. A tak przy okazji, wertując różne źródła na temat planetoid natrafiłem na obiekt noszący imię... naszego kochanego Pana Stanisława! Jest to dokładnie planetoida o numerze 3836, a więc jej pełna nazwa brzmi 3836-Lem. Nie ma w tym oczywiście nic specjalnie zaskakującego, jako że bardzo wielu sławnych ludzi ma "swoje" planetki, niemniej jednak cieszy mnie, że dla naszego Mistrza też jedna się znalazła.
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2005, 09:09:52 pm wysłana przez Macrofungel »

Moon-icks

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 66
  • Maździory witosieją w terpentynie...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #94 dnia: Lipca 20, 2005, 12:47:44 am »
Cytuj
 planetoida o numerze 3836, a więc jej pełna nazwa brzmi 3836-Lem. Nie ma w tym oczywiście nic specjalnie zaskakującego, jako że bardzo wielu sławnych ludzi ma "swoje" planetki, niemniej jednak cieszy mnie, że dla naszego Mistrza też jedna się znalazła.

Super! Mnie to też cieszy niezmiernie.
;D ;D ;D

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #95 dnia: Lipca 20, 2005, 10:17:01 pm »
Cytuj
Astronauci należą do jednych z pierwszych pozycji literackich Lema. Czy można powyższe cytaty zakwalifikować jako pierwszy wątek dotykający dysput na temat A.I? Czy może już gdzieś wcześniej o tym pisał?



Oczywiście, że tak. Już tutaj Staś daje do zrozumienia, że moc obliczeniowa nie jest przepustką do sprawności decyzyjnej maszyny, która ,,nie wie, co liczy''. Taki Marax, lampowy czy tranzystorowy, stoi właśnie przede mną, i przyznaję, że mimo całej mojej miłości do niego nie traktuję go inaczej jak kalkulatora. Myślę, że jest to dosyć zdroworozsądkowe pojęcie.

___________
Z innej beczki. Jutro mam urodziny, więc życzę wszystkim Akademistom i nie tylko wszystkiego najlepszego! (Zawsze składam innym życzenia z okazji urodzin).

papa

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #96 dnia: Lipca 20, 2005, 10:45:50 pm »
Sto lat Największemu Forumowiczowi !!!

To stąd ten Johny  ;)

pzdr

.

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #97 dnia: Lipca 20, 2005, 11:47:56 pm »
TERMINUSIE!
Sukcesów w życiu, szczęścia w miłości,
dużo uśmiechu, dużo radości,
spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń,
samych przyjemnych w Twym życiu zdarzeń...
No dobra, to było przepisane. Tak czy inaczej, wszystkiego najlepsiejszego. Piszę to dzisiaj, bo jutro już mnie tu nie zobaczycie, ale bez obaw- ja tu jeszcze wrócę... (złowieszczy śmiech).  
« Ostatnia zmiana: Lipca 20, 2005, 11:49:42 pm wysłana przez Macrofungel »

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #98 dnia: Lipca 21, 2005, 10:54:52 am »
Pozstaje mi tylko podpisać się pod poprzednimi życzeniami.
Wszystkiego najlepszego debeściaku!

CU
Deck

Moon-icks

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 66
  • Maździory witosieją w terpentynie...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #99 dnia: Lipca 21, 2005, 12:24:40 pm »
Cytuj
Z innej beczki. Jutro mam urodziny, więc życzę wszystkim Akademistom i nie tylko wszystkiego najlepszego! (Zawsze składam innym życzenia z okazji urodzin).  

A ja mam taki dziwny zwyczaj ze skladam zyczenia temu kto ma urodziny  ;)

Zatem Terminusie zycze ci wszystkiego naj naj naj i zeby ci sie w zyciu wszystko jak najlepiej lemowalo!  :-*

papa

PS. A ja od jutra ma urlop i jade na wakacje!  
;D ;D  ;D
Pewnie bede miala dostep do kompa ale nie wiem czy bede miala czas - wiec do uslyszenia w sierpniu!
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2005, 12:25:52 pm wysłana przez Monicks »

Edredon

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Ruch to życie, bezruch-trwanie
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #100 dnia: Lipca 21, 2005, 01:59:06 pm »
Powiedz, Termi, kiedy "obchodzisz" imieniny, to my Ci wtedy życzenia złożymy  :).

Znalazłem stare wydanie Astronautów w mojej bibliotece [skacze do góry z radości!] a dokładniej w tej jej części, w  starym garażu rodziców (bo w części piwnicznej u mnie nie było :))

P o m y ś l n o ś c i   Terminuuuss !!!
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2005, 01:59:58 pm wysłana przez paszta »

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #101 dnia: Lipca 21, 2005, 10:58:00 pm »
Dziękuję wszystkim ale wracajmy już do temata Astronautów.

Pochwalę się jeszcze, że (nie bez związku z urodzinami) stałem się (bardzo) szczęśliwym posiadaczem Człowieka z Marsa. Biorąc pod uwagę jak trudno to kupić... sweet.


Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #102 dnia: Lipca 22, 2005, 01:58:57 pm »
Z mojej strony też wszystkiego najlepszego, może troszkę późno, ale nie mam ostatnio czasu tu zaglądać.


Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #103 dnia: Sierpnia 02, 2005, 04:32:31 am »
Cytuj

Jestem ciekaw co na ten temat powiecie. Czy jest to tylko typowy zabieg SF, a więc wyobrażenie sobie przez Lema świata, który poszedł w inną stronę niż dzieje się to obecnie? Czy też jest to zamierzone propogandowe działanie.



Ostatnio, po przeczytaniu Człowieka z Marsa wraz z posłowiem J.Jarzębskiego, mogę już być spokojny na temat prawdziwego tła powstania Astronautów, i nie martwić się o tak bzdurne teoryjki jak te, że po nastaniu stalinizmu Lemowi odbiło i zaczął wyznawać oficjalny punkt widzenia systemu. Człowiek z Marsa (1946) - nie miejsce tu na pisanie o nim, ale wspomnieć można - okazał się takim mariażem Verne'a z Chandlerem i Wellsem, zlokalizowanym 'gdzieć w Ameryce' i, w odróżnieniu od wiadomych książek, poprowadzonym w realiach anglosaskich, bez żadnej papraniny w politycznym tle.  Samej tej książki oceniał tu nie będę, niemniej łatwo już zrozumieć, że w następnych latach (początek lat 50) nadeszły czasy, w których trzeba było pisać pod dyktando systemu lub nie pisać wcale... Teraz przynajmniej jestem pewien że wcześniej było inaczej. No... i później też, oczywista.

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna   [Astronauci]
« Odpowiedź #104 dnia: Sierpnia 03, 2005, 05:42:54 pm »
W Tatry czas...