Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: [1] 2 3 ... 855
1
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 22, 2024, 11:30:45 am »
Miazo, a mógłbyś wyjaśnić, co poszczególne linijki skryptu robią?

2
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 21, 2024, 05:59:46 pm »
No w sumie też tak sobie pomyślałem, że za moich czasów to by chyba nie przeszło jako rozwiązanie na maturze (w sensie zapisu). Jako wytłumaczenie istoty rzeczy tak. Ciekawe, że w pewnej chwili gość mówi, że można to rozwiązać PROŚCIEJ (niż on na tym filmiku) :) .

3
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 21, 2024, 05:33:14 pm »
Dawniej to się załatwiało mizerykordią ;) ...

4
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 21, 2024, 01:36:06 pm »
Może, bo łączysz każdy z każdym. Więc z wyborem trójki 135 łączysz wybrane i 2, i 4. I potem wedle mego przepisu do jednego i drugiego wstawiasz odpowiednio 4 i 2 ;) .

5
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 21, 2024, 12:37:42 pm »
Jak już wiesz jak, to wszystko jest łatwe ;) ... Ja zacząłem dokładnie tak jak mnie poprawił LA, ale miałem tak wyprany umysł, że zaciąłem się na eliminacji zera na przodzie i pomyślałem, że mogę przecież rzecz genialnie uprościć eliminując zero uprzednio i mieć problem z głowy, co uczyniłem, ale tu był błąd, bo namnożyłem wyników :) . Najtrudniej się wydobyć samemu z koleiny myślowej, którą się osobiście wyryło :) . Przypuszczam, że zadania tego typu rozwiązują, więc było to znane zagadnienie sądzę.

6
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 21, 2024, 11:39:29 am »
Brawo!

7
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 20, 2024, 10:25:56 pm »
Ja jestem kompletnie zużyty i zarżnięty i nic nie wymóżdżę today, powiem tylko, że IMHO mowa jest o liczbach naturalnych, które oczywiście zawierają CYFRĘ 0 (jak np. 10 czy 100), niezależnie od dyskusji, czy 0 jest LICZBĄ naturalną. Mnie się zdaje, że LA ma rację, choć doprawdy wykręca mi umysł, gdzie jest byk u mnie. Nie miałem dziś zbyt wiele czasu (tak, cholerny poniedziałek i masa ludzi, którzy uważają, że 2 dni kiedy nigdy nie odbieram - sobota - niedziela - to jak 2 lata plus paralaksa słoneczna i zaćmienie - czego, to już mniejsza). Tym niemniej ze 3 razy przy kawie szturmowałem zagadnienie i jestem głupszy niż na wstępie ;) . Dziabnąłem to wczoraj z marszu po nauce elektro-spawania (tak mnię na starość naszło - troszkę mnie tylko oczęta wypaliło, bo z wrodzonego roztargnienia maskę ochronną p/UV przyłożyłem do metalu chcąc nią spawać a elektrodę do głowy w celu ochrony wzroku) - i zdałem się sobie herosem wręcz, wgląd mającym w istotę rzeczy jak rentgen w kościotrupa mimo mięsa oblekającego, a tu takie qui pro quo... Że ne parle par franse ;) .

8
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 20, 2024, 01:27:52 pm »
Niczego nie mogę zarzucić Twemu rozumowaniu - gorzej, że swemu też nie bardzo... A jeśli moje jest błędne (do czego się przychylam, bo też mi się to jakoś za dużo wydało), to chyba błąd jest przed (V), bo cyfrę różną od 0 faktycznie można wstawić w 4-elementowy ciąg na 5 sposobów a 0 na 4 sposoby, jeśli nie ma być na początku. Więc to jest OK, Czyli tak, jakby baza z (IV) byłą wadliwa, lub tkwię w wykopanej przez siebie koleinie. Wieczorkiem musze dojść o co biega, więc na wszelki wypadek nic więcej nie będę czytał :) .

9
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 19, 2024, 09:50:00 pm »
Cholera, nie ma to jak napisać post i tłukąc komara na nodze skasować go niechcący... Niech to diabli. Na szybko myślę tak, ale trochę mi się te myśli kłębią za bardzo...
Na wstępie konstatuję, iż szukamy liczb N pięciocyfrowych, wykluczamy zapis z zerem na froncie.

(I) biorę zbiór A, zawierający cyfry parzyste różne od zera (4 elementy), losuję z niego jeden element - 4 możliwości
(II) biorę zbiór B, zawierający cyfry nieparzyste (5 elementów), losuję 3,  kombinacja 3 z 5, 10 możliwości
(III) łączę (wylosowane) podzbiory z A i B w pary, mam 4x10=40 par, każda zawiera 4 różne cyfry bez zera, z których dokładnie 3 są nieparzyste
(IV) 4-elementowy zbiór można uszeregować na (permutacja) 4!=24 sposoby, mamy więc 24x40=960 ciągów (liczb) 4-cyfrowych takich, jak wyżej
(V) do powyższych ciągów muszę wstawić 1 liczbę parzystą różną od już użytych. W każdym wypadku są takie 4 liczby (3 nieużyte ze zbioru A oraz zero)
(VI) liczby nieużyte ze zbioru A mogę wstawić do już utworzonych ciągów w 5 pozycjach, co daje 3x5=15 możliwości, jest więc 15x960=14400 liczb 5 cyfrowych spełniających warunki, niezawierających zera
(VII) zero mogę wstawić w 4 pozycje (bo nie może być na froncie), co daje dalsze 4x960=3840 liczb spełniających warunki
(VIII) łącznie z tego mi wychodzi 14400+3840=18240 liczb spełniających warunki zadania. To teraz ja spytam - gdzie się rypłem ;) ?

10
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Maja 19, 2024, 09:31:02 am »

11
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 19, 2024, 09:26:45 am »
Apropos śmietany o ile to jeszcze nie rozwalone - to musi iść ze schematu Bernoulliego a podstęp (w pewnym sensie) jest tylko w tym, że szukamy prawdopodobieństwa dwóch sukcesów a nie jednego (sukces to zero śmietan <36% lub jedna tak śmietana). Wiedziałem, gdzie dzwonią, ale oczywista wzór Bernoulliego to musiałem zerżnąć z wikipedii, bom nie pamiętał. Potęgi policzyłem na kalkulatorze (teraz chyba można?).


Lustrzak apropos pytania o pandemię - ja nie miałem żadnej pandemii, ponieważ w dwuosobowej firmie normalnie przychodziliśmy do roboty a zastoju nijakiego w sensie braku zleceń nie było a nawet wręcz przeciwnie (sporo ludzi widocznie siedząc w domach zaczęło kombinować, czy aby czegoś nie wybudować). Miałem sam covida, który przeszedłem jak dziecko katar, bez żadnych skutków, mgły pocovidowej itp. Gdyby nie test to bym sądził, że lekkie przeziębienie to było. Natomiast po jakimś czasie zorientowałem się, że wycięło mi z pamięci ok. 3 miesięcy życia. Zorientowałem się po tym, że zabrałem się za robotę, która "wisiała" nade mną czas jakiś i już dawno powinienem był ją zrobić. Po kilku dniach, będąc już całkiem zaawansowanym w projekcie odkryłem, że tę robotę już dawno zrobiłem (a nawet, jak się szybko okazało, oddałem inwestorowi), tylko zapisałem w innym folderze, od imienia znajomego mi zleceniodawcy, a nie od nazwiska, jak zwykle.12
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 17, 2024, 08:31:09 am »
Niesłusznie prawdopodobnie pokładacie we mnie nadzieje ;) . Niestety jestem troszkę w rozjazdach a jutro ukochana małż od rana zamierza wprząc mnie do pługa hihi. Tym niemniej jeśli tylko zostanę odpowiednio wcześnie wyprzęgnięty i dostanę obroku to z lubością rzucę się na to.

13
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 16, 2024, 04:34:32 pm »
Ta, no oczywista, że można go stosować wyłącznie, kiedy jest 0/0 lub +/- niesk./niesk. I ja to wiedziałem, LA podpuścił ;) . Dlatego piszę, że koleina (myślowa). Wyrył koleinę i ja wpadłem ;) .

14
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 16, 2024, 03:54:27 pm »
Wot i gdzie diabeł nie może tam kobite pośle :) . Brawo olka! Czyli tu była to koleina.

15
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 16, 2024, 03:09:29 pm »
Biedne dzieciaki. Z takim zadaniem chyba łatwo można dostać zaburzenia kognitywnego, a nawet zaparcia informacyjnego
Formalnie to wg mnie jest OK, że granicą jest +/- nieskończoność, o ile mówimy o funkcji a nie o ciągu. Nie mam czasu niestety, bo to musi być jakiś niuans definicyjny, że tego deloSzpitala nie można w tym wypadku. Początkowo sadziłem, że jest jakiś wielce podstępny błąd narzucający się albo przy różniczkowaniu albo przy tym drugim przekształceniu, który Ty i ja popełniamy dokładnie w tym samym miejscu - ale rachunki, które wykonałeś są krystalicznie przejrzyste i nie ma się czego czepić. W sieci na szybko są jakieś odpowiedzi np. https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Ujvk9ktTURBXy9mZmRiMDEyMC1iMTI1LTRlZTYtOGI3Zi0xOTg5NDM3ZWU0NzQucG5nkZUCzQMlAMLD3gABoTAF ale ani słowa dlaczego tak a nie właśnie z d'H. Odpowiedzi oficjalnych nie widzę, nie wiem, czy CKU w ogóle takowe publikuje.

Strony: [1] 2 3 ... 855