Autor Wątek: Jacek Dukaj  (Przeczytany 138416 razy)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Jacek Dukaj
« dnia: Listopada 18, 2004, 10:45:44 am »

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 02, 2004, 01:50:36 pm »
Wiem niezbyt wiele, ale to przecież na podstawie jego książki bądź opowiadania powstała wspaniała komputerowa wizja p. Bagińskiego pt: "Katedra".


CJI

  • Gość
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 24, 2004, 09:49:38 pm »
Jesli ktos interesuje sie fantastyka - trudno Dukaja nie znac.

"Katedra" to opowiadanie, nominowane do nagrody Zajdla. Zbior opowiadan, "W kraju niewiernych", w ktorym znalazla sie "Katedra", nagrode te otrzymal.

O samym Dukaju sporo dowiedziec mozna sie tu: http://dukaj.fantastyka.art.pl/

Pozdrawiam, CJI

Terminus

  • Gość
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 28, 2004, 03:47:39 am »
dzi Tyś tak antybeletrystyczny, że ci Dukaj pewno bokiem wyjdzie; boż to chyba mu dalej do tekstów naukowych, niż Lemowi (nic pierwszemu ni drugiemu nie ujmując)  ::)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 28, 2004, 09:12:28 am »
no, wlasnie tego sie obawialem...
ja generalnie po golemie i solarisie chyba juz dam spokoj beletrystyce...

This user possesses the following skills:

Terminus

  • Gość
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 31, 2004, 05:18:27 am »
Ahihi.
A no to powiedz, co czytasz?



dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 31, 2004, 04:56:34 pm »
do tej pory nic nie czytalem, tylko techniczne, nie mialem na studiach czasu
przez przypadek czasem zachaczylem Penrosa, Hawkinga, jakies historie filozofii...
nie jestem przyzwyczajony czytac ksiazek dla rozrywki, czytam dla rozwoju, to pociaga za soba to poczucie "bezsensu" czytania beletrystyki i uczucie zmarnowanego czasu :)

mam nadzieje ze nie zacznie sie prywata i w tym threadzie ;) czuje ze bardzo balaganie na forum a nie lubie...

This user possesses the following skills:

Terminus

  • Gość
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 31, 2004, 06:10:37 pm »
Nie no żadnej prywaty.

Chciałem tylko wiedziec, bo Dukaj wyjątkowo beletrystyczny mi się wydaje w porównaniu z Lemem.

CZytałem tylko fragmenty jego opowiadań i były daleko bardziej przesunięte w stonę beletrystyki niż Lema.


dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 01, 2005, 11:01:43 pm »
no dlatego zalozylem thread, chcialem uslyszec Wasze opinie bo sam nie czytalem nic jego autorstwa :)

wlasciwie to nawet z Lema beletrystyki czytalem tylko Pirxa, Niezwyciezonego i Glos Pana, tak ze nawet o beletrystyce Lema nie bardzo moge miec opinie

This user possesses the following skills:

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 23, 2005, 01:11:29 am »
Cytuj
do tej pory nic nie czytalem, tylko techniczne, nie mialem na studiach czasu
przez przypadek czasem zachaczylem Penrosa, Hawkinga, jakies historie filozofii...
nie jestem przyzwyczajony czytac ksiazek dla rozrywki, czytam dla rozwoju, to pociaga za soba to poczucie "bezsensu" czytania beletrystyki i uczucie zmarnowanego czasu


Oj dzi, a co z rozwojem duchowym, co z rozwojem estetycznym, co z rozwojem wrażliwości, tego nie wyczytasz w książkach technicznych. A poczytałbyś sobie trochę (skoro ma już być to fantastyka) późnej twórczości Ursuli Le Guin, może wtedy byś zrozumiał, że nie tylko fizyka rządzi światem.
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2005, 01:13:00 am wysłana przez Bladyrunner »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 23, 2005, 09:12:24 am »
Ja doskonale rozumiem ze nie fizyka rzadzi swiatem, oj doskonale....

A rozwoj duchowy to muzyka ;)

co nie oznacza ze nie poczytam Ursuli :)
poki co mam wazniejsze jednak rzeczy do poczytania...
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2005, 09:12:42 am wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #11 dnia: Września 22, 2007, 05:09:07 pm »
Ha. Dukaj. Jeden z moich ulubionych autorów ma na Forum swój topic. Jakie to miłe. (Szkoda tylko, że ten topic jakis taki nieużywany.)

A sam Dukaj - dobry pisarz, nawet bardzo dobry, czerpiący i z dorobku kultury masowej i Sztuki przez duże "S", filozofujacy... Mistrzem Lemem to on nie jest, ale widać, że chciałby się podciągnać do tego poziomu (i niewykluczone, że mu się z czasem uda).

Merytorycznie mam tylko do niego jeden (za to poważny) zarzut. Jego utwory to zwykle (wyjatkami m.in. "Ruch generała", "Inne pieśni" czy debiutancka "Złota Galera") tak do połowy realistyczna wizja możliwej przyszłości, ale potem do tej wizji dochodzi (i "rozsadza" ją) element swoistej "magii" czy "cudowności" (gen telepatii i te wszystkie psychomemy w "Czarnych oceanach", kraftunek w "Perfekcyjnej niedoskonałości", duchy i obcoplanetarna magia w słabiutkim "Muchobójcy"). Wolę te jego utwory, które od tej "cudowności" są wolne, takie jak "In partibus infidelium...", "Katedra" czy nawet "Extensa"...

Problem chyba w tm, że Dukaj dysponując intelektem pierwszej klasy i niemałym talentem zbyt przyzwyczaił sie do tego, że fantastyka, to nie tylko SF lecz też horror i fantasy i za szczyt biegłości uznał  splatanie elementów wszystkich tych gatunków literackich. Problem też w tym, że lubi do akcji swych dzieł ładować spore elementy sensacyjne. Przez ten synkretyzm zamiast SF najwyższej jakości uzyskujemy raczej b. wysokiej jakości fantastykę (i niezłą literaturę), a w tym (może jestem staroświecki) widzę tendencję do autorskiego "rozmieniania się na drobne" (szczęśliwie i tak mniej wyraźną niż u innych polskich pisarzy SF ostatnich lat).

Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno obraz bliskiej przyszłości w "Czarnych oceanach" jak i tej dalekiej, wręcz najdalszej, w "Extensie" wydał mi się prawdopodobny i przemyślany do najdrobniejszego szczegółu.

ps. ciekawy esej o twórczosci Dukaja:
http://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=326
i ciekawa dyskusja krytyków na ten sam temat:
http://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=1661
« Ostatnia zmiana: Września 22, 2007, 05:11:16 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #12 dnia: Września 22, 2007, 08:14:51 pm »
Cytuj
Hawkinga
Paulo Coelho fizyków.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #13 dnia: Września 22, 2007, 08:20:05 pm »
Cytuj
Cytuj
Hawkinga
Paulo Coelho fizyków.

Ha, trafna analogia... Rozreklamowany jako geniusz, a jak co do czego wycofał się z większości swoich tez... (Choć jako popularyzator całkiem niezły - mimo, że wolę lekkie pióro i swadę Ledermana.)

Lecz może wrócmy do tematu Dukaja...
« Ostatnia zmiana: Września 22, 2007, 08:21:33 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Luca

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 143
  • Odi profanum vulgus et arceo.
    • Zobacz profil
Re: Jacek Dukaj
« Odpowiedź #14 dnia: Września 22, 2007, 11:54:16 pm »
Cytuj
Cytuj
Hawkinga
Paulo Coelho fizyków.

***.
Może twierdzenie o osobliwościach mało ważkie Ci się wydaje? Albo hipoteza o promieniowaniu czarnych dziur? Że prócz abstrakcyjnych rozważań zajmował się również popularyzowaniem nauki to wszak nie powód do ujmy. Zwłaszcza jeśli adresatami jego książek byli ludzie z szerokiego kręgu odbiorców, który zazwyczaj przez ich lekturę mieli pierwszy kontakt z zagadnieniem.
Twoje, pojawiające się co jakiś czas na forum, autorytarne wyroki są po prostu dziecinne. Nadzieja w tym, że z wiekiem Ci minie...

@Q
Człowieku. Daj sobie siana od czasu do czasu. Twoja aktywność ma swoje plusy w postaci rozruszania forum, ale naprawdę NIE MUSISZ ODPOWIADAĆ NA KAŻDEGO POSTA! Każdemu coś się zapewne kojarzy z każdym niemal postem, ale to jeszcze nie powód żeby zaraz wypisywać to na forum. Gdyby wszyscy postępowali jak Ty, to całe to miejsce wyglądałoby jak rubryka Listów Od Czytelników z TeleTygodnia, albo stenogram spotkania przy kilogramie zielska. Nie zamierzam atakować Cię jak czynią to niektórzy użytkownicy tego forum, którzy aż nadwrażliwie zareagowali na Twoją aktywność (bym prosił o nie porównywanie więcej Q do kagana, bo to jednak conieco inna bajka), ale jak powiedział Picasso "To know what to leave out is art" - może to będzie dla Ciebie pewną podpowiedzią... Albo może wyjdź z domu od czasu do czasu - jest też świat poza internetem;-)

Wybaczcie, że wypadłem tak znienacka z wiązanką Dobrych Rad i Pouczeń, ale po prostu nie zdzierżyłem...
edited by terminus
« Ostatnia zmiana: Września 23, 2007, 11:32:35 pm wysłana przez Terminus »