Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - nescitus

Strony: 1 [2]
16
Lemosfera / Re: Koniec świata o ósmej
« dnia: Maja 07, 2011, 01:18:49 am »
dzięki!

w ogóle zabawnie czytać te Lemowe muzealia (dziś zajrzałem do "Szczurów w labiryncie" - opowiadanie byle jakie, dyskusje bohaterów papierowe, ale puenta świetnie wymyślona), bo widać, że Autor się ewidentnie rozwijał.

17
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Maja 07, 2011, 01:03:18 am »
obowiązkowa matura z matematyki nie podoba mi się tak samo jak obowiązkowa matura z polskiego (mówię to jako polonista i ktoś, kto miał wątpliwą przyjemność być w komisji rekrutacyjnej na studia z tego kierunku). w ogóle cały nasz system jest krzywy. jeśli o dostaniu się na studia mają decydować punkty z matury, to powinno być tak jak w Anglii. czyli: całe liceum (tam akurat dwuletnie) to 3-4 przedmioty, które faktycznie decydują o tym, jakie ma się szanse dostać na określony kierunek, a nie cały szkolny śmietnik. teraz to w Polsce mamy układ chorobliwie niespójny: szkołę, która nie zapewnia podstaw i uczelnie, które muszą wybierać kandydatów na podstawie egzaminów dających im niewystarczające dane. im więcej obowiązkowych przedmiotów, tym większa loteria w rekrutacji na studia i tym więcej politechników, a potem inżynierów dyskalkulicznych oraz np. psychologów nieumiejących słuchać ze zrozumieniem, bo czytać takoż ich nie nauczono.

przez parę lat uczyłem studentów pierwszego roku, widziałem ostatni rocznik starej matury i pierwszy rocznik nowej. nowa robi ludziom wodę z mózgu. przykładowo: dobry, aktywny student z "nowej" grupy przed napisaniem pracy rocznej pytał mnie, czy "wolno mu zacytować autora XY", bo z tyłu głowy miał przekonanie, że istnieje jakiś klucz, w którym za cytowanie XY dostaje się punkty, a za cytowanie XZ - nie. pewnie z matematyką jest podobnie.

18
Lemosfera / Koniec świata o ósmej
« dnia: Maja 06, 2011, 12:41:43 pm »
Czy ktoś z szanownych Forumowiczów ma dostęp do tego opowiadania z pierwszej edycji Dzienników Gwiazdowych i mógłby mi z grubsza powiedzieć, jaka jest jego treść?

19
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« dnia: Maja 05, 2011, 07:00:07 pm »
Z głowy przypomina mi się jeszcze Baylone, który "zasmakował, jakkolwiek opornie, w matematyce". niby-ścisła forma tekstów, z którymi w zasadzie nie powinno dać się tego zrobić, była częsta w latach 60. nie wiem, czy Lem chciał konkretnie uderzyć w strukturalistów, czy tylko brał taki język rozważań naukowych, jaki akurat był popularny. zgaduję jednak, że dzisiejsi Humowie gadaliby raczej o "kulturze" niż "kontekście". w każdym razie nie jest to kluczowa kwestia powieści.

20
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Głos Pana]  
« dnia: Maja 05, 2011, 01:22:45 pm »
Dodam może taką ciekawostkę przypadkiem wykrytą na studiach. Pamiętacie pewnie naśmiewanie się z "Humów", czyli Projektowych humanistów, mazanie im kredą na tablicy przed salą zebrań liter "SF" itp. Samemu z tej bandy będąc, znalazłem jeszcze jeden taki prztyczek, który obejmuje całą książkę. W rozważaniach bohaterów siłą rzeczy powtarzają się słowa "komunikat", "kod", "kontekst", "nadawca", "odbiorca", naukowcy z Projektu myślą nimi i ponoszą klęskę poznawczą. Otóż ten zestaw słów pochodzi ze strukturalistycznego modelu komunikacji autorstwa Jacobsona (tego, który jest winny wprowadzenia pojęć "funkcji mowy"). To chyba nie przypadek, zwłaszcza że w eseistyce Lem kilkakrotnie najeżdżał na strukturalizm.

Strony: 1 [2]