Autor Wątek: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)  (Przeczytany 67085 razy)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #15 dnia: Września 28, 2010, 11:35:53 pm »
Cholera, dobry jestes! Dzieki. Bog zaplac i niech traba twego slonia nigdy nie trafi w kaktusy.

lymphater

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #16 dnia: Września 29, 2010, 12:28:17 pm »
należy wspomnieć o odpowiedzi Lema na odpowiedź Kołakowskego ("Lemowi")na artykuł Lema("Trzydzieści lat później")będący odpowiedzią na recenzję Kołakowskiego(Informacja i utopia) z Summy: Lem Stanisław, Kołakowskiemu, „Wiedza i Życie” 2, 1992

Poza tym Kołakowski o Lemie mówi w wydanym pod postacią książkową wywiadzie z Mentzlem. Powtarza w zasadzie te same zarzuty co w Informacji i utopii tyle, że są one po czterdziestu czterech latach jeszcze bardziej nieadekwatne.
« Ostatnia zmiana: Września 29, 2010, 12:38:12 pm wysłana przez lymphater »

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #17 dnia: Września 29, 2010, 08:07:57 pm »
Dzieki, Panowie. Probowalem wyszukac to w internecie, ale nic konkretnego nie znalazlem, tylko opinie osob trzecich o nich. Macie moze jakies linki?

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #18 dnia: Września 29, 2010, 09:39:22 pm »
Z linkami trudno. przeciez ta polemika odbywala sie glownie jeszcze w czasy do-Internetowe.

Oprocz prac, wymienionych wyzej, duzo o jakich dzielach Kolakowskiego Lem pisal i mowil w licznych artykulach i wywiadach, tez w niektorych ksiazkach..
Naprzyklad, w "Filozofii przypadku" jednemu takiemu dzielu Kolakowskiego jest poswiecony caly rozdzial "Sacrum i profanum" w czesci XI.

Z Kolakowskim Lem polemizuje tez w niektorych "Rozwazaniach sylwicznych" w Odrze, w tym Lem pisze i
"o wspaniałej i fatalnej zarazem roli, jaką w moim rozkwicie umysłowym odegrał ... p. Leszek Kołakowski".
Jeszcze troche Lema z Odry:
-  Widać, jak aprioryczna niechęć do rozmyślania w porządku najzwyklejszej empirii utrudnia regulację myślowego toku także człowiekowi
inteligentnemu, za jakiego zawsze poczytywałem Kołakowskiego, to zaś, iż zaraził był mnie (nie tylko mnie) napuszonym, szczudłowatym wysłowieniem,
 które mi częściowo popsuło to, co sam pisałem (przynajmniej jako teksty dyskursywne), wybaczyłem mu już bardzo dawno.
Inna sprawa z tak zwaną przeze mnie infallibilitas philosophica, ale o niej może osobno.
- Profesor Kołakowski musi swym dziełom obciąć sporo, ponieważ wziął na cel Kościół, Biblię i jakoś tych tomów nie wznawja,
a ja znów szczerze uważam, że jego „Świadomość religijna i więź kościelna", wydana w 600 egz. (nakład skromny raczej,
jak na tamte czasy zwłaszcza), ostoi się i wytrzyma napór mijającego czasu, jest to bowiem na faktografii historycznej
zademonstrowana szamotanina pomiędzy wiernością Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła Rzym. Kat. a apostazją, herezją, odstępstwami,
wywołanymi tak płomiennym pożądaniem Boga, że się zmieścić w dogmatem utwardzonej ramie nie mogło,
więc TU na pewno Kołakowski NIE ma się czego wstydzić.
ITD

Moge pilnie przygotowac taki zbior fragmentow z PRAWIE WSZYSTKICH publikacji (ksiazek, artykulow, wywiadow, listow) Lema (w roznych jezykach)
na temat "Lem o Kolakowskim" (rowniez jak i "Lem o <kim Panowie zachca>"), ale tu juz powinien wiedziec, dla czego to jest potrzebne,
gdzie bedzie wykorzystano. No i wykonam to (z przyjemnoscia) na podstawie jakiejs prywatnej "gentelmanskiej" umowy
(nie bojcie sie, o finansach tu rzecz nie idzie, na tym mi nie zalezy, to wszystko - jak mowia rosjanie - "iz lubwi k iskusstwu" (z kochania do sztuki) ).
Jezeli cos takiego komus jest potrzebne - smialo piszcie na moj e-mail  [ lemolog {a} gmail.com ]. 

(http://lemolog.narod.ru/)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #19 dnia: Września 29, 2010, 10:40:27 pm »
Ja widze, ze tu na forum taki diament siedzi i tylko czeka odpowiednio wymagajacego wyzwania. Wyzwania, do ktorego przyznaje nie jestem jeszcze gotow. Za 3 tyg. mam egzamin, wiec czas zasiasc do nudnych ksiazek, ale potem grzech by byl nie skorzystac z takiej okazji.

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #20 dnia: Lipca 09, 2012, 07:05:02 pm »
Druga książka tegoż autora:
Paweł Okołowski, Między Elzenbergiem a Bierdiajewem. Studium aksjologiczno-antropologiczne. - Warszawa: Wydzial Filozofii i Socjologii UW, 2012, 356 s. 



Tym razem mniej o Lemie, ale w tekście książki jest sporo ważnego o filozoficznych poglądach Lema, oraz specjalnie:
Rozdział II.8: Państwo prawa w ujęciu Stanisława Lema (s.123-144)
ANEKS:
1. Stanisław Lem, Czarne i białe (s.311-315: pierwodruk w języku polskim opowiadania Lema z roku 1983, dotąd publikowanego tylko jednokrotnie w języku niemieckim).
2. Stanisława Lema teologia diabła (s.317-320: o opowiadaniu S.Lema "Czarne i białe" - ważny i niezbędny komentarz filozofa)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #21 dnia: Lipca 09, 2012, 07:53:00 pm »
Dziękuję :) !
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #22 dnia: Lipca 09, 2012, 08:04:39 pm »
Podczepiam sie do podziekowan!

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #23 dnia: Lipca 09, 2012, 11:11:29 pm »
Z Pana, to prawdziwy...Lemolog. :)
Żeby, ktoś, mi, w ramach prezentu, taką... ;)
Zero szans, czytam sigma 5, że nie. 

Bardziej - "z miłości do sztuki".
pozdrowienia
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #24 dnia: Lipca 10, 2012, 11:37:59 am »
Ale cegła. Maziek, jak przeczytasz to pożyczę:) (Jeśli chodzi o myśl o kupieniu, zmagam się, i tak nie zobaczyłbym jej na oczy przed przyjazdem do Polszy). Ale sama pozycja wydaje się niezmiernie warta uwagi.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #25 dnia: Lipca 10, 2012, 11:43:37 pm »
lemologu, jakże fajnie, że ktoś tu jeszcze o Lemie gada. I to takie newsy przynosząc :).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #26 dnia: Lipca 11, 2012, 09:33:11 am »
WSzPanie Lemologu,
Dopiero w tej sekundzie trafiłem na Pana rewelacje, i zaciekawiły mnie dwie rzeczy:
1. Gdzie kupić pierwszą lemowa książkę pana Okołowskiego (jeśli tę wiedzę ma ktoś w małym palcu, niech podpowie, proszę).
2. W tej kwestii:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=732.msg36861#msg36861
może Pan by napisał, a ja bym to wydał?
Stanisław Remuszko, zwany tu również Very Old Senior Męber, czyli VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #27 dnia: Lipca 11, 2012, 11:35:19 am »
WSzPanie Stanislawie,
Do p.1 - Gdzies w Warszawie, w jakichs internet-ksiegarniach (widzialem w allegro.pl). Naklad pierwszej ksiazki - 600, drugiej - 300. Na zal tylko tyle. Ksiazki bardzo nadaja sie na to, zeby ich poszukac.
Do p.2 - Nad czyms takim bardzo powoli (z powodu braku czasu) pracuje: "Lem o Filozofach" (najpierw o Filozofach XX wieku). Cytaty wszystkie mam, ale przeciez obowiazkowo trzeba ulozyc zwiazly tekst... Jak tylko - tak odrazu!

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #28 dnia: Lipca 13, 2012, 01:16:10 pm »
lemologu, jakże fajnie, że ktoś tu jeszcze o Lemie gada. I to takie newsy przynosząc :).

Wbrew pogłoskom, chciałem donieść że rozmawianie o Lemie nie jest na tym forum zabronione

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #29 dnia: Grudnia 30, 2012, 12:24:06 pm »
Jak ktoś jeszcze nie nabył - tu, całkiem tanio.
http://allegro.pl/listing.php/search?string=Pawe%C5%82+Oko%C5%82owski&category=0&description=1&sg=0
Najtańsza 18 zeta była, ale właśnie zgarnąłem. :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana