Autor Wątek: Polskie Noble  (Przeczytany 5413 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Polskie Noble
« dnia: Grudnia 08, 2019, 02:55:30 pm »
Luźno związane z Lemem przez to, że jak wiadomo, ale nie wiadomo czemu, nobla nie dostał - ale który ze względu na poniższą argumentację mógłby zająć godne miejsce w poniższej wyliczance.

Jako syn nieodrodny swego narodu, nie cierpiącego własnych ludzi sukcesu - a zarazem zdolnego sobie wszystko wytłumaczyć - zrobiłem to krótkie zestawienie i zaproponowałem wytłumaczenie niewytłumaczalnych sytuacji, że Polacy dostali nobla. Trzymam się czasów współczesnych, choć oczywiście lista jest otwarta. Zacznę od osoby zwykle pomijanej (ale wymienionej w mowie przez Tokarczuk) - to jest Singera, który całe życie ponoć twierdził, iż jest Polakiem-warszawiakiem (ale nasi nie dali się nabrać!). Pominięty całkowicie w Polsce ze względów oczywistych (w sensie zmowy milczenia i niefetowania jego sukcesu przez ówczesne władze). Ale co na to naród? Oczywiście podchodząc bardziej rygorystycznie pozycje  1, 4 i być może 2 należy odrzucić, jako że nie dotyczą narodu polskiego.

1. 1978 - Izaak Singer - literatura - proste, dostał, bo Żyd,

2. 1980 - Czesław Miłosz - literatura - proste, dali mu, żeby poprzeć Solidarność w Polsce,

3. 1983 - Lech Wałęsa - pokojowa - jak wyżej,

4. 1985 - Józef Rotblat (słyszał ktoś? Ja nie) - pokojowa - twierdził, że jest Polakiem z brytyjskim paszportem - oczywiście to też proste że dostał, bo Żyd,

5. 1996 - Wisława Szymborska - literatura - no tu się najbardziej trzeba nagimnastykować, żeby wytłumaczyć. Brak jasnego motywu. Być może jedynie prawdziwie polski nobel mimo częściowego skomuszenia. Można wybaczyć ostatecznie,

6. 2018 - Olga Tokarczuk - literatura fifty-fifty z Handke - no tu sprawa prosta: gender ją poparł. Plus że pisała o Żydach, jakby się jej podobało. I nie do wybaczenia także, że dostała na spółę z Niemcem, od razu widać, jakie towarzystwo te nagrody dostaje.

W związku z powyższym zasadne wydaje się żądanie od Komitetu Noblowskiego, aby przestał się wtrącać w sprawy Polaków! Takie żądanie, w postaci odpowiednio wysoko umocowanej noty (myślę, że jednak prezydent, nie rząd) powinno zostać oficjalnie złożone gdzie trzeba i odpowiednio nagłośnione.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2019, 03:01:39 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polskie Noble
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 08, 2019, 03:49:12 pm »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg78921#msg78921

Zapomniałeś o panu Lemie, który tu pasuje idealnie, mimo że nie dostał Nobla.
Ja bym go wymienił w kategorii prawieNobel i lata dał rozmyte. W każdym razie PRL.

Co się tyczy pani OT, to ona zasadniczo różni się od pana Miłosza i pani Szymborskiej, za przeproszeniem pana Wałęsy. Sądząc po tym noblowskim wykładzie.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Polskie Noble
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 08, 2019, 04:19:31 pm »
Lem był za bardzo do przodu to nie dostał. Zmora polonistek.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polskie Noble
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 08, 2019, 04:20:39 pm »
Zapomniałeś o panu Lemie...
Tak. To przeczytaj jeszcze raz.

PS Tokarczuk sądząc z nazwiska ma dodatkowo ukraińskie korzenie! I zatrudniła Ukrainkę jako Rusinka! Polska dla Polaków! My tu na wschodzie widzimy takie rzeczy (LA nie czytaj ;) ).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2019, 04:23:06 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polskie Noble
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 08, 2019, 05:10:26 pm »
@ maziek

Przepraszam za nieuwagę (insynuację, a może nawet oszczerstwo). Przed sądem będę się zasłaniał kłopotami psychiatryczno-neurologicznymi (mam zaświadczenie z Instytutu Psychiatrii i Neurologii; niestety, na białym papierze). Lem początkowy jest jak wół.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polskie Noble
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 08, 2019, 05:21:48 pm »
Nie przejmuj się, ja też zawsze czytam to co na końcu. Porządny inżynier tak powinien pisać, żeby ważne było na końcu. Zresztą i tak bym Cię nie podał do sądu, bo ze względu na Twoje cechy charakteru byłoby to wyrokiem śmierci dla i tak nadwątlonych statystyk długotrwałości postępowań.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polskie Noble
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 08, 2019, 09:43:00 pm »
Jak grzebnąć po korzeniach to jeszcze Harold Kroto(schiner) może się załapać.

Edit:
A propos Krotoszyna i Nobli:
https://tygodnik.tvp.pl/42743178/rod-wygasl-ale-nazwisko-zostalo-reaktywowane-krotoszynianin-jednak-dostal-nobla
« Ostatnia zmiana: Grudnia 09, 2019, 01:17:58 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polskie Noble
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 09, 2019, 09:24:13 am »
Liv, pytanie na ile osoby z tej rozszerzonej listy czuły się Polakami, deklarowały to i uważały, że dostały nobla jako Polacy tylko pracujący i żyjący za granicą. Wydaje mi się, że co najmniej Begin i Peres uważali się twardo za Żydów a nie Polaków - ale może się mylam? Akurat z narodem żydowskim jest ten problem, że do czasów po DWŚ nie miał on własnego państwa, więc trudno, nie mając osobistej deklaracji rozstrzygnąć, czy dana osoba pochodzenia żydowskiego uważała się za Żyda czasowo przebywającego w Polsce, czy za Polaka pochodzenia żydowskiego. Z drugiej strony znam osobiście takich Polaków a ze słyszenia sporo takich wypadków, którzy emigrując do Stanów zdecydowanie od pierwszego dnia zmieniają swoją przynależność narodową (w sensie własnej deklaracji i czucia) i twierdzą, że nie są już Polakami, tylko Amerykanami. Takie osoby, przypuszczam, gdyby dostały nobla, to nie chciałyby być wymieniane jako "polscy nobliści".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Polskie Noble
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 17, 2019, 01:55:03 am »
Nie ja to wymyslam:

Nie powiem tak, bo choćby Jarosław Marek Rymkiewicz jest świetnym pisarzem, nie mam wątpliwości co do wartości jego literatury, a jest konserwatystą pełną gębą. I nie ma szans na Nobla.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/610555,kinga-dunin-robert-mazurek-jaroslaw-rymkiewicz-nobel.html