Ostatnie wiadomości

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Czerwiec 16, 2021, 01:14:12 pm »
Ktoś widział, ktoś podzielił się wrażeniami:

- Dobra, ale tak na dobrą sprawę po co to było?
"Kongres futurologiczny" na podstawie powieści Stanisława Lema w reż. Agnieszki Jakimiak we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Pisze Karol Bijata z Nowej Siły Krytycznej.

https://e-teatr.pl/dobra-ale-tak-na-dobra-sprawe-po-co-to-bylo-13114

- Czy świadomość ocala?
"Maska" wg Stanisława Lema w reż. Ewy Ignaczak w Teatrze Gdynia Główna. Pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.

https://e-teatr.pl/czy-swiadomosc-ocala-13054
22
Lemosfera / Odp: Między Żuławskim a Lemem
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Czerwiec 16, 2021, 12:55:18 pm »
Bohaterowie namiętnie poczynają sobie z demonami, wobec żądz walczą i ulegają, itede...

Społeczne relacje karleją i bezowocny jest wysiłek ich poprawy.

Fabuła i fantazja to środek użyty do przekazu (trochę jakby - schyłkowej epoki i XIX wieku). Gdyby brakło jej to bym się zanudził autorskim filozofowaniem.
Zakończenie trylogii też mnie ciekawi.

23
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Czerwiec 16, 2021, 09:38:34 am »
...zaraz wyświetlił mi się inny pan. Coś w głosie podobnego.
Ten...
J.J. Cale? - a to bym nie wpadł. Jakoś innym mi się jego głos słyszy; spokojnym, wyluzowanym, jakby po grzybku   :) Bardziej mruczaco-fafluniącym.
Tamci - bardziej wyjąco-piszcząco-histeryczni. Z ustami szeroko otwartymi głownie na boki i wysuniętym podniebiebniem... tak jakoś  :D
Czyli dziś środa, a jak środa to "dzień loda". A co gdy lodów нельзя?
 Zostaje poudawać, parodiować. Nowe treści w starych ramach.
Aktualizacja Rhapsody of Life 5.0. (Uwaga! To nie jest wynik meczu Polska - Hiszpania)
24
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Czerwiec 16, 2021, 12:03:07 am »
To nie jest fantastyka.

Zależy od definicji. Jeśli przez fantastykę rozumieć - jak mawiają anglojęzyczni - pew pew in space i/lub opowiastki o wydumanych problemach (Mistrz mawiał: "o zwalczaniu magii czarnej - zieloną"), to nie jest. Jeśli przyjąć bardziej pochlebne fantastyki definicje, to jednak jest, choć nacisk nie idzie tam ani na cudowne wynalazki i odkrycia, ani na metodę naukową, ani na rozważanie perspektyw przyszłego rozwoju technologii i jej wpływu na rzeczywistość społeczną (choć jakieś wtręty i z tych zakresów się znajdą), a więc nie jest to ani w stylu Verne'a, ani Wellsa, ani najdojrzalszych utworów Lema, tylko stanowi coś odmiennego, własnego.

Tematyka też raczej dla dojrzałych i przejrzałych.
/.../
Czyta się wyśmienicie.

Prawda :):
https://forum.lem.pl/index.php?topic=930.msg67960#msg67960
25
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Czerwiec 15, 2021, 11:46:24 pm »
Akurat za mną pierwszych parę rozdziałów "Starej Ziemi" po Zwycięzcy".
"Rękopis z Księżyca" - później, ale...

1. Nie dziwi mnie brak w szkolnych bibliotekach, bo mało wydań było w latach 1911- 1987. Tematyka też raczej dla dojrzałych i przejrzałych.
2. To nie jest fantastyka.

Bardziej o upadku cywilizacyjnym i demonach ("Zwycięzca" wobec status quo staje się bezwolny).

Narracja  książek jest jeszcze bardziej ponura niż niedokończonego filmu.
Czyta się wyśmienicie.
26
Hyde Park / Odp: Szachy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smok Eustachy dnia Czerwiec 15, 2021, 06:28:17 pm »
no. Nie wiem czemu napisałem że skoczkami
27
Hyde Park / Odp: Szachy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Czerwiec 15, 2021, 06:26:42 pm »
Może jednak gońcami? ;) :D

Ka8; Gb7#
28
Hyde Park / Szachy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smok Eustachy dnia Czerwiec 15, 2021, 05:51:10 pm »
Widzę, że sytuacja dojrzała do założenia wątku o szachach.
Na początek partia korespondencyjna z matem 2 skoczkami:
https://www.chess.com/game/daily/339280425
29
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Dialogi]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ptr dnia Czerwiec 15, 2021, 05:17:29 pm »

BTW. Dobrze zgaduję, że w cywilu jesteś filozofem?

Jak rozumieć "w cywilu"? Filozofię studiowałem kiedyś na uniwersytecie, ale to było stosunkowo dawno.

Co do reszty, to mam poczucie, że powiedziałem już w tym temacie wszystko, co chciałem. Nie przekonałeś mnie, ale jako że nie mam pasji do prowadzenia polemik i szczególnej chęci przekonywania innych, to myślę, że świat nic nie straci, jak zatrzymamy tę wymianę zdań... Do następnego razu  ;D
30
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Czerwiec 15, 2021, 02:32:46 pm »
Dzięki za wyprowadzenie z błędu :). Swoją drogą: masz może trochę więcej danych o stosowanych obecnie szczepionkach i mechanizmach ich działania (bo - czego zawstydzający dowód widać powyżej - nie dogrzebałem się do nich)?
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10