Ostatnie wiadomości

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Lemosfera / Odp: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Czerwiec 17, 2021, 04:05:06 pm »
Coś tam zobaczyć jednak można  :)
12
Lemosfera / Odp: Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Czerwiec 17, 2021, 03:43:53 pm »
Pod hasłem "Powrót z gwiazd" jest notka bibliograficzna:
Dla prawdziwego kolekcjonera lemianów nie lada gratką będą roczniki 1976 i 1977 tygodnika "Wiadomości Wrocławskie", który drukował wtedy komiksową adaptację powieści rysowaną przez K.Wójcika.
Hm...Gazeta Widmo drukuje komiks za komiksem?;)
Z kolei pod hasłem "Maska" nie ma nic o komiksie z gazety - a przecież ten sam rocznik: 1977. Dlaczego?

Może jednak skrzat coś wie? Albo MarcinieK napisz do pana Orlińskiego - skoro umieścił taką informację...:)
Druk : "Express Ilustrowany", Łódź
Autorka : Krystyna Wójcik

W tym roku  (2021) Adam Rusek i Wojciech Jama przywołali temat.
Jeszcze nie ma czego szukać w necie. Niewiele jest.

Oryginały, czyli linoryty o wymiarach 45x35 cm raczej zaginęły.
https://m.facebook.com/media/set/?set=a.2308635432500584&type=3
13
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hoko dnia Czerwiec 17, 2021, 01:23:06 pm »
Dzięki za wyprowadzenie z błędu :). Swoją drogą: masz może trochę więcej danych o stosowanych obecnie szczepionkach i mechanizmach ich działania (bo - czego zawstydzający dowód widać powyżej - nie dogrzebałem się do nich)?

No, mam, tylko nie pamiętam gdzie - wszystko jest w sieci  ;D Jeśli idzie o podstawowe dane, to można je bez problemu znaleźć, natomiast jakieś bardziej szczegółowe rzeczy pojawiają się sukcesywnie i są na ogół porozrzucane po rozmaitych kątach - może ktoś to kiedyś zbierze w jakąś książkę :)

Z ostatnich doniesień - CureVac, szczepionka oparta o mRNA (ale niemodyfikowane, czyli nieco inna technologia niż w tych już działających), skuteczność 47%. Tesla z nimi współpracuje, więc na razie obęjdą się smakiem :)
15
Lemosfera / Odp: Między Żuławskim a Lemem
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Czerwiec 17, 2021, 01:10:53 am »
Ale - choćby  Verne ?

U niego jest hipotezotwórstwo naukowo-techniczne, ale i inne myśli się znajdą. W - boleśnie postarzałym - "Paryżu XX wieku" obecne są pewne refleksje socjologiczne, postać kapitana Nemo niesie epigoński pop-byronizm (nie bez niejakich - hehe - głębi jednak), w paru utworach pojawiają się refleksje o odpowiedzialności uczonego/wynalazcy, gdzieniegdzie i satyra się trafi...
16
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Czerwiec 17, 2021, 12:53:02 am »
No to u Wellsa jest,  u Huxleya też , lub też u Asimova.
Podtekst filozoficzny u nich daje się wyczuć.
Ale - choćby  Verne ?

Rozrywka, przygoda, dziwność/odmienność, humor (jak u Kuttnera). Różnie z tą fantazją, czasem zwyczajnie ucieszna :)

Filozofię fabularyzować wcale nie jest łatwo. Zachęca na pewno do tego, żeby sięgnąć później ponownie po dany tytuł.
17
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Czerwiec 17, 2021, 12:02:27 am »
...powiedziano...czyli:
No i ładnie.
Skrzat zachwala nasza stronkę z Biblioteką, choć oczyma przebiegł tylko pierwszą dziesiątkę  :) Co spowodowało, że i ja zerknąłem po raz kolejny, zabrakło mi  w wypowiedziach - wracam do audycji - poezji. Choćby Leśmiana i Rilkego. Tego ostatniego też jakby przegapiliśmy bibliotecznie. A przecież;
Podczas okupacji niemieckiej we Lwowie dwudziestoletni pisarz zaczytuje się poezją Rilkego, którą próbuje nawet przekładać na język polski. Wyraźnie wpływy Rilkego, które sam autor przedstawia złośliwie jako „»piękności« stylu i językowe »kwiecie«”[96], widoczne są nie tylko w młodzieńczych utworach Lema, wierszach i Obłoku Magellana, ale również w Solaris i Wysokim Zamku.[97]
https://solaris.lem.pl/ksiazki/527-listy-literatura-korespondencja-lem-kandel
Poza tym i tak nowocześni poloniści nie wybaczą Lemowi fascynacji tym mrakobiesem Sienkiewiczem   8) (i. laboga... Kiplingiem).
Nie pomogą dusery o Gombrowiczu. Zasłona dym,na...  ;)
18
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Dialogi]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Czerwiec 16, 2021, 03:07:50 pm »
Cóż, wolałbym Cię przekonać, niż przegadać, ale szanuję Twój wybór.

Jak rozumieć "w cywilu"?

W świecie pozaforumowym ;).

Filozofię studiowałem kiedyś na uniwersytecie, ale to było stosunkowo dawno.

No, jakoś tak mi wyglądało, że masz podobny background  ::).

ps. I jeszcze Okołowski (czyli pętelka ;) ) o jednym z dialogowych wątków
https://journals.pan.pl/Content/93467
(Mam wrażenie, że znów - minimum miejscami - interpretował pod tezę.)
19
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Czerwiec 16, 2021, 03:01:49 pm »
Fabuła i fantazja to środek użyty do przekazu /.../. Gdyby brakło jej to bym się zanudził autorskim filozofowaniem.

Czy najlepsza SF to nie jest właśnie filozofia (i/lub naukowo-techniczne hipotezotwórstwo) w fabularnym (lub quasi-fabularnym, apokryficznym) opakowaniu?
20
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Czerwiec 16, 2021, 01:18:35 pm »
...powiedziano...czyli:
Biblioteki Lema. Klucz do poznania czy labirynt niewiedzy?
O Lemowskich bibliotekach - tych rzeczywistych, książkowych, fikcyjnych i metaforycznych - opowiadali w audycji: długoletni sekretarz pisarza Wojciech Zemek oraz literaturoznawca prof. Piotr Michałowski z Uniwersytetu Szczecińskiego.

https://www.polskieradio.pl/8/9107/Artykul/2753434,Biblioteki-Lema-Klucz-do-poznania-czy-labirynt-niewiedzy
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10