Autor Wątek: Życzonka  (Przeczytany 175623 razy)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #270 dnia: Marca 21, 2022, 10:59:20 am »
Śliczne tulipanki, ale moją uwagę bardziej zwrócił lew.  :)
Lewy?
Patrząc w stronę morza i kolumnady przy Pałacu Woroncowa?
Dokładnie tak :)
Generalnie jest ich dwóch, tych lewów. Oto drugi, ten od strony Pałacu Woroncowa:


A oto sam pałac:


Marmurowa studnia, tamże:


Kolumnada, nazywana potocznie przez Odessytów "rotundą":


ps.
Odnosząc się do tytułu wątku: życzę sam sobie, żebym kiedyś znowu zobaczył rotundę, pałac i lewów. Nietkniętych...
« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2022, 07:04:11 pm wysłana przez Lieber Augustin »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #271 dnia: Marca 22, 2022, 11:09:18 am »
Tak nieco a propos nurtuje mnie od pewnego czasu fraza, która nie wiedzieć czemu utkwiła w mej pamięci, z czytanki do rosyjskiego, rzecz była jak mi się zdaje o Odessie, autor opisywał spacer miastem i był tam taki fragment, że gdzieś tam po drodze "висится золотoй купол Mассоветa". Pamięć płata mi figle pewnie, bo skąd Massowiet w Odessie? Kopuł złotych w Odessie jest sporo, ale żadna na budynku świeckim (choć oczywiście w czasach CCCP sowiet mógł się mieścić i w cerkwi). LA, kojarzy Ci się to z czymś czy to czysta moja konfabulacja?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #272 dnia: Marca 22, 2022, 01:45:08 pm »
Raczej z niczym się nie kojarzy.
W Odessie, jak w każdym dużym mieście, istotnie, jest do licha i trochę cerkwi. Ale tych dużych, o których da się powiedzieć, że "się piętrzą" (возвышаются), jest chyba tylko trzy: katedra Przeminienia Pańskiego, sobór Zaśnięcia Matki Bożej oraz luterański kościół św. Pawła. O ile dobrze wiem, żadną z tych świątyń nigdy nie wykorzystywano jako siedzibę urzędów radzieckich. Pierwsza została zburzona w roku 1936 i odnowiona dopiero w 2005. Drugi w ciągu całej swej historii znajdował się pod jurysdykcją miejscowej eparchii. W trzecim za sowietów mieściły się sala sportowa, magazyny oraz pralnia.

Co do Моссовета - moskiewskiej rady miejskiej, obecnie merostwo Moskwy przy ulicy Twierskaja, 13 - to nad tym budynkiem nie ma żadnej kopuły. Zarówno jak i nad teatrem im. Mossowieta przy ul. Wielkiej Sadowej.
A więc, brak mi pomysłów, do czego się odnosi owa złota kopuła Massolitu :)

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #273 dnia: Marca 22, 2022, 01:56:49 pm »
Czy w Odessie jest także obecnie obfitość przepysznej secesji ?
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #274 dnia: Marca 22, 2022, 02:52:48 pm »
Jeśli masz na myśli tę secesję, to żywię ogromną nadzieję, że do wyodrębnienia Odeskiej Republiki Ludowej nie dojdzie.

Jeżeli zaś chodzi Ci o architekturę secesji
https://pl.wikipedia.org/wiki/Architektura_secesji
to sorry very much :), jestem laikiem, nie orientuję się w tym zakresie.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #275 dnia: Marca 22, 2022, 03:55:51 pm »
Jak wygibasy ale kąty mniej więcej proste i symetrycznie ale detal w formie klasyczny to barok albo rokoko. Jak bez symetrii i wszystko krzywe a detal nieznany - a budynek gdzieś sprzed I WŚ - to secesja. Jak wszystko krzywe ale powstało po II WŚ to albo fuszerka socjalistyczna, albo postmodernizm. Czyli krótko mówiąc jeśli patrząc na budynek zastanawiasz się, czy nie za dużo wypiłeś - ale jednak chałupa dość stara - to secesja.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #276 dnia: Marca 22, 2022, 04:32:56 pm »
Odwagę doceniam, bo definiować secesję nie jest tak prosto, ani bezpiecznie, albowiem różnie się może skończyć, o czym niech Boy zaświadczy:

"autentycznym jest „Nos”, czyli malarz Tadeusz Noskowski; lub może kombinacja Noskowskiego z malarzem również, Stanisławem Czajkowskim.
Ten Stanisław Czajkowski wsławił się na tym weselisku następującym czynem; dobrze napity, przeleżał się nieco na paltach, po czym wstał, chwiejnym krokiem wszedł do izby gdzie, już nad ranem, kiwali się sennie pod ścianą bronowiccy gospodarze, i rzekł do nich; „A teraz ja wam powiem, co to jest secesja”. To rzekłszy, zwalił się jak długi pod stół."


"Plotka o Weselu Wyspiańskiego"
;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #277 dnia: Marca 22, 2022, 07:45:41 pm »
maziek
Zgrabny i fajny opis - taki potoczny.
Oczywiście, że stylowe skojarzenia miałem.
W Polsce Odessę kojarzy się właśnie z secesją (inną od wiedeńskiej lub paryskiej), a w Warszawie to chyba tylko pomnik Chopina w Łazienkach ocalał jako przedstawiciel tego stylu - w sztuce, w architekturze.

Co do samej Odessy - o tureckiej twierdzy Chadżybej wiedziałem, ale o tym że wcześniej był to Kociubijów (Jagiełły i Witolda) - to dla mnie zaskoczenie.
« Ostatnia zmiana: Marca 22, 2022, 07:52:26 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #278 dnia: Marca 22, 2022, 07:55:16 pm »
Jakoś egzaminy trza było zdawać z tej secesji ;) . Ogólnie to styl worek, większym workiem jest tylko postmoderna. to jest w zasadzie prawdę mówiąc ostatni styl w architekturze dający się jako tako wyodrębnić ale jako przejściowy to już też nie bardzo. W zasadzie opierał się na tym, o czym mówi jego nazwa - odrzuceniu. Dokładnie tak, jak gotyk w swoim czasie. Po prostu miało być inaczej, ot co.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #279 dnia: Marca 24, 2022, 03:33:18 pm »
Wedle życzonka ;) - rozważania
o tureckiej twierdzy Chadżybej
(i dalsze) przeniesione:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1609.msg91754#msg91754
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #280 dnia: Marca 24, 2022, 03:35:17 pm »
Dzięki.
Życzę zdrówka :)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #281 dnia: Marca 24, 2022, 03:46:59 pm »
A jak tak, to muszę odwzajemnić. Dorzucając życzenia, których treści rzecz jasna się domyślasz (bo są oczywiste w obecnej sytuacji), ale jakoś trudno je ubrać w słowa...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #282 dnia: Kwietnia 16, 2022, 01:14:07 am »
Z wiadomej świąteczno-jajecznej okazji ;) życzę Wam wszystkim czego sobie sami życzycie, ale nade wszystko pokoju na Ziemi (z tym, że pokoju na godziwych warunkach):
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #283 dnia: Września 12, 2022, 04:36:00 pm »
Wprawdzie ciszej i bez fanfar, ale znów mija kolejna, okrągła rocznica... dalmatyńska?  8)
Z tej okazji cytacik, mało-lemowy choć jego -  za to aktualny?
Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Życzonka
« Odpowiedź #284 dnia: Września 12, 2022, 04:48:12 pm »
Chciałem inteligentnie odpisać, że nie dalmatyńska, tylko pirxowa - w kwestii swego wieku, jaki żartem podał w systemie dwójkowym - ale później mi sie przypomniało, że Pirx podał chyba 111...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).